نحوه پیدا کردن قطعی شبکه و کابل 

نحوه پیدا کردن قطعی شبکه و کابل

قطعی شبکه و کابل یکی مشکل بسیار چالش‌برانگیز است که بسیاری از سیستم‌های بزرگ شبکه‌ای با آن مواجه هستند. به طور کلی هر شبکه‌ و کابلی که استفاده کنید معمولا با گذشت زمان دچار فرسودگی یا خرابی خواهند شد. باید بگوییم همیشه در استفاده از تمامی ابزار و وسایل از جمله کابل و شبکه احتمال بروز قطعی یا اختلال در اتصال وجود دارد. در ادامه این مطلب قصد داریم نحوه پیدا کردن قطعی شبکه و کابل را برای شما عزیزان به طور کامل توضیح دهیم، جهت کسب اطلاعات بیشتر تا پایان این مطلب با ما همراه باشید.

مراحل عیب یابی شبکه و کابل

نحوه پیدا کردن قطعی شبکه و کابل

عیب یابی شبکه و قطعی کابل مراحلی دارد که باید به درستی طی شوند، در این قسمت به ترتیب مراحل عیب یابی را شرح می‌دهیم: 

  1. ابتدا باید مشکلات شبکه و کابل را پیدا کنید و برای حل آن‌ها اقدامات لازم را انجام دهید. البته باید در این مراحل از اتصال صحیح شبکه و کابل نیز مطمئن شوید، در صورت عدم اتصال مشکل اصلی را پیدا کنید. 

۲. در مرحله دوم نوبت به پیکربندی است تا با کمک آن بهتر بتوانید عملکرد شبکه و کابل اصلی را مدیریت کنید. 

۳. در این مرحله به نصب کابل‌ها بپردازید، البته در صورت استفاده از دستگاه‌های بی سیم اجزای اصلی آن‌ها را نیز نصب کنید. 

۴. پس از انجام مراحل قبلی، در این مرحله باید به بروزرسانی عامل شبکه بپردازید.

۵. در مرحله پنجم باید فرایند از بین بردن ویروس‌های را انجام دهید تا به صورت کامل پاکسازی شوند. 

۶. در مرحله آخر می‌توانید به نصب مجدد نرم‌افزارها و پیکربندی سیستم بپردازید و در واقع آن را دوباره راه اندازی کنید.

نحوه پیدا کردن علت قطعی شبکه و کابل

نحوه پیدا کردن قطعی شبکه و کابل

زمانی که شبکه و کابل دچار ایراد شود بدون شک همه افراد راهکارهای مختلف را امتحان کرده و به سراغ تنظیمات مختلف می‌روند. با ایجاد تغییرات در این تنظیمات شاید فکر کنید مشکل اصلی حل می‌شود اما این تفکر اشتباه است و شما باید دلیل اصلی قطع شدن کابل و شبکه را پیدا کنید. 

شاید انجام راهکارهای مختلف برای حل مشکل در ابتدا موثر باشد اما چندان ایده جالبی نیست و ممکن است سبب ایجاد مشکلات دیگری در عملکرد شبکه و کابل شود. زمانی که شبکه و کابل قطع شده است بهتر است اول علت آن را پیدا کنید و یکباره به سراغ تمامی تنظیمات نروید. ابتدا یکی از تنظیمات را تغییر داده و در صورت حل نشدن مشکل به سراغ تنظیم بعدی بروید.

البته تکرار بیش از حد این روش نیز دردسر ساز است و در طولانی مدت مشکلات زیادی به همراه دارد. برای کم کردن اشتباهات در چنین شرایطی هر تنظیمی را که انجام می‌دهید یاداشت کنید تا در دفعات بعدی از انجام دوباره آن‌ها خودداری شود. همچنین با اینکار تنظیمات را به راحتی می‌توان به حالت اولیه خودشان بازگرداند. در صورتی که در رابطه با عیب یابی اطلاعاتی ندارید بهتر است با کارشناسان تماس گرفته و در خواست کمک کنید.

روش صحیح چک کردن قطعی شبکه و کابل 

عیب یابی و پیدا کردن مشکل اصلی کار هر کسی نیست و افرادی که در این زمینه اطلاعاتی ندارند ممکن است سبب ایجاد مشکلات زیادی شوند. البته اینکه بتوانید عیب اصلی را پیدا کنید بسیار بهتر از این است که تنظیمات را دست کاری نمایید. در این قسمت چند قدم برای حل مشکل و قطعی شبکه و کابل را شرح خواهیم داد: 

  1. قدم اول: چک کردن سخت افزار شبکه 

در قدم اول باید ابتدا قبل از انجام هر کلری سخت افزار بودن شبکه را چک کنید، در واقع از درستی و اتصال کابل‌ها و شبکه اطمینان حاصل نمایید. اگر روترهای متصل خاموش شده باشند آن‌ها را روشن کنید ممکن است بخش‌های مختلف دستگاه درست کار نکند که در این شرایط شما باید اتصال کابل با شبکه را چک کنید.

البته ممکن است مشکل از یک کابل باشد و سبب قطع شدن اتصال آن شود. پس از آن نوبت چک کردن محل قرار گیری پورت‌ها و سوئیچ‌ها است تا اطمینان حاص کنید مشکل از آن‌ها نیست. برای استفاده بهتر لازم است سخت افزار را خاموش و روشن کنید، اینکار در حل مشکل موثر است. 

  1. قدم دوم: استفاده از دستور 

در این مرحله باید به صفحه command prompt بروید و پس از باز کردن آن به تایپ عبارت ipconfig بپردازید. زمانی که این صفحه را باز می‌کنید با اعدا مختلفی مواجه می‌شوید در صورت مشاهده عدد 169 باید بدانید که امکان دسترسی به IP وجود ندارد. اما در صورت مشاهده اعداد دیگر به غیر از 169 باید بدانید که سیستم شما آدرس آی پی را پیدا کرده است. در این شرایط باید تلاش کنید تا آدرس آی پی را به درستی پیدا کرده و از اتصال آن اطمینان حاصل نمایید. 

  1. قدم سوم: استفاده از دستورهای ping و tracert

در صورتی که آی پی شما به درستی کار کند شما اعداد مختلفی را مشاهده می‌کنید، البته در این شرایط نباید آی پی با عدد 169 آغاز شود. اگر مشکل شما بین اینترنت و روتر قرار گرفته باشد باید برای حل آن تلاش کنید، برای حل اینکار می‌توانید صفحه command prompt را باز کنید و عبارت دیگری مانند ping 8.8.8.8 را در صفحه تایپ نماید. با تایپ این عبارت هر مشکلی که در شبکه و کابل به وجود آمده باشد به طور کامل به شما نشان داده می‌شود و شما می‌توانید برای حل آن‌ها اقدامات لازم را انجام دهید. 

  1. قدم چهارم: چک کردن DNS

در این مرحله باید DNS را چک کنید برای انجام این کار از این دستور nslookup پیروی کنید تا متوجه مشکل دار بودن کانکت شوید. 

  1. قدم پنجم: تماس برقرار کردن با ISP

با انجام مراحلی قبلی و عدم وجود مشکل باید با سرویس دهنده تماس گرفته و مشکل را با آن‌ها در میان بگذارید.

جمع بندی 

وجود اختلال قطعی در هر شبکه و کابلی ممکن است فرآیند پشتیبانی از سیستم‌های داده را تحت تاثیر قرار دهد. به‌طور کلی برای برطرف نمودن این مشکل باید دلیل اصلی قطعی شبکه و کابل را پیدا کنیم. اگر در این زمینه اطلاعی ندارید باید با کارشناسان متخصص و مجرب در حوزه تجهیزات شبکه‌ای در ارتباط باشید زیرا ممکن است در حین یافتن علل بروز قطعی مشکلات زیاد دیگری را نیز ایجاد کنید.

سوالات متداول 

  1. مشکل شبکه و کابل در چه سیستم‌هایی رخ می‌دهد؟ 

نمی‌توان گفت این مشکل فقط در یک سیستم رخ می‌دهد، بلکه در تمامی سیستم‌ها امکان به وجود آمدن مشکل در رابطه با کابل و شبکه به وجود خواهد آمد. 

  1. هزینه برطرف کردن قطعی شبکه و کابل چقدر است؟ 

از آنجایی که قطعی شبکه و کابل به دلایل مختلف اتفاق می‌افتد نمی‌توان هزینه ثابتی برای آن‌ها در نظر گرفت. معمولا به هر میزان که حل کردن مشکل پیچیده‌تر باشد هزینه نیز بالاتر خواهد بود. 

  1. آیا آنتی ویروس و بد افزارها تاثیری در قطعی شبکه و کابل دارند؟ 

بله. در صورتی که ویروسی وارد سیستم شما شده باشد ممکن است سبب قطعی شبکه شود، برای اطمینان از درست کار کردن بد افزارهای اطمینان حاصل نمایید.

 

مدیر سایت ویرا شبکه
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *