سبد خرید
0
No products in the cart.
حساب کاربری

یا

حداقل 8 کاراکتر

021-44973248

Search

طراحی و پیاده‌سازی شبکه‌های محلی LAN و WLAN

FTTX تكنولوژی جديدی است كه از زيرساخت فيبرنوری براي عرضه سرويس باند گسترده به مشتريان استفاده می كند. تكنولوژی FTTx داراي مدل‌های FTTN، FTTP و FTTH است و نياز به سرمايه‌گذاری زياد، ايجاد يك شبكه فيبرنوری در لايه دسترسی و اتصال ساختمان‌ها از طريق فيبرنوری به تامين‌كننده سرويس می باشد.اين تكنولوژی اگرچه در مقايسه با ديگر تكنولوژی ها پهنای باند نامحدودی در اختيار كاربران می گذارد اما به سرمايه‌گذاری زيادی احتياج دارد و برای مشترک بسیار گران و هزینه بر است. FTTX يا “Fiber To The X” نام عمومي تکنولوژی­ هائی است که از فيبرنوری در بخشی از لايه دسترسی استفاده می­ کنند.

تعریف شبکه‌ های کامپیوتری

شبکه در لغت به گروهی از افراد و یا اشیاء اشاره دارد که می‌توانند اطلاعاتی را با یکدیگر به اشتراک بگذارند و یا با هم در ارتباط قرار بگیرند. اما در حوزه فناوری اطلاعات، شبکه تعریف دیگری دارد. شبکه در این حوزه به مجموعه‌ای متشکل از چند سیستم کامپیوتری، سخت افزار، نرم‌ افزار و تجهیزات مربوط به آن‌ها گفته می‌شود. تجهیزاتی که با استفاده از سیم‌ها و کابل‌هایی فیزیکی و یا بی‌سیم به یکدیگر متصل شده‌اند. اتصال این کامپیوترها و تجهیزات آن‌ها، باعث می‌شود تا جریان تبادل اطلاعات آسان‌تر گردد.
شما می‌توانید اطلاعات محلی وارد شده به این سیستم را ذخیره نموده و سپس با دیگر کاربران به اشتراک بگذارید و یا به چاپ آن‌ها دست بزنید.در حال‌ حاضر انواع مختلفی از شبکه‌های رایانه‌ای در دنیا وجود دارند. این شبکه‌ها براساس حجم، پیاده‌سازی می‌شوند. همچنین می‌توان آن‌ها را با توجه به ابعاد و اهدافی که دارند طبقه‌بندی کرد.
اندازه یک شبکه باید به وسیله منطقه جغرافیایی بیان شود. در این زمینه، توجه به تعداد رایانه‌ها نیز حائز اهمیت است. تعداد رایانه‌ها می‌تواند شامل دستگاه‌ها و تجهیزاتی باشد که در یک اتاق به چشم می‌خورد و یا میلیون‌ها دستگاه در سراسر جهان را در بر بگیرد.

این شبکه‌ها شامل شبکه‌های LAN و شبکه‌ گسترده WAN بوده و شبکه‌های محلی بی‌سیم WLAN را نیز دربر می‌گیرد. از دیگر انواع شبکه‌های کامپیوتری می‌توان به شبکه فضای ذخیره‌سازی SAN اشاره کرد و یا شبکه شهری MAN را نام برد.طبقه‌بندی این شبکه‌ها براساس ویژگی‌ها و مشخصات آن‌ها انجام‌ شده است. از جمله این ویژگی‌ها می‌توان به ظرفیت شبکه اشاره کرد و یا ساختار و نوع فناوری به‌ کار رفته در آن را نام برد.
با شناخت این شبکه‌ها این امکان را دارید تا شبکه مناسب برای نیازهای خود را انتخاب کنید. در ادامه به شرح مختصر شبکه‌های محلی LAN و WLAN خواهیم پرداخت.

شبکه LAN چیست ؟

عبارت LAN در واقع مخفف عبارت local area network است. شبکه لن، یک شبکه کامپیوتری محلی و در واقع یکی از پرطرف‌دارترین و پراستفاده ترین انواع مدل‌های طراحی شبکه است.
شما می‌توانید این نوع از شبکه‌ها را در بیشتر خانه‌ها و کسب‌ و کارها مشاهده کنید. در حقیقت می‌توان گفت LAN عنوان شبکه‌ای است که قادر است تجهیزات را در یک موقعیت و مکان جغرافیایی محدود به یکدیگر متصل سازد.

ویژگی اصلی یک شبکه لن، متصل ساختن تجهیزات و دستگاه‌های واقع‌ شده در یک منطقه کوچک یا  محلی و واحد است. برای نمونه این شبکه محلی قادر است دستگاه‌های موجود در یک آپارتمان و خانه و ساختمان را به یکدیگر اتصال دهد.شبکه لن، در مکان‌های کوچک از قبیل مدارس، آزمایشگاه‌ها، ادارات و شرکت‌ها، دانشگاه‌ها و منازل قابل پیاده‌سازی و اجرا است. این شبکه، دستگاه‌ها و تجهیزات مختص به خود را به‌ منظور اتصال، مورد استفاده قرار می‌دهد.

با شناخت این شبکه‌ها این امکان را دارید تا شبکه مناسب برای نیازهای خود را انتخاب کنید. در ادامه به شرح مختصر شبکه‌های محلی LAN و WLAN خواهیم پرداخت.

مزایای طراحی و پیاده‌ سازی شبکه‌ های محلی LAN

برای معرفی مزایای طراحی و پیاده‌ سازی شبکه‌ های محلی بهتر است بدانید یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های شبکه محلی لن، توانایی ارسال اطلاعات با سرعتی بسیار بالا است. به‌ نحوی که سرعت تبادل اطلاعات در شبکه لن، حداکثر ۱۰۰۰ مگابایت در ثانیه است.از طرف دیگر این شبکه‌ها دارای محدودیت در فاصله بوده و قابلیت و امکان استفاده از محیط مخابراتی کم و ارزان‌ قیمت را نیز دارند.
این شبکه‌ها از نرخ بسیار پایین خطا در فرایند ارسال اطلاعات، برخوردار شده‌اند. چراکه در فاصله‌ای محدود، اجرا و پیاده‌سازی می‌شوند. شبکه‌های محلی لن، از لحاظ امنیت نیز مزایای قابل‌ توجهی دارند. چراکه کاربران کمتری از آن‌ها استفاده می‌کنند. به‌ همین دلیل هم مشکلات بسیار کمتری برای این شبکه‌ها به وجود خواهد آمد.
هزینه‌های شبکه‌ لن نیز بسیار پایین بوده چرا که پوشش آن محدود است و پشتیبانی از آن نیز به راحتی صورت می‌پذیرد. این نوع از شبکه‌های محلی، از عیوبی نیز برخوردار شده‌اند. برای نمونه، امکان و توان محدودی برای ارسال اطلاعات به مناطق دورتر دارند.
طراحان شبکه و مهندسین باید پیش از اقدام به طراحی و پیاده‌سازی این نوع از شبکه‌های محلی به چند نکته و مورد مهم توجه داشته باشند. یکی از مهم‌ترین این نکات در نظر گرفتن تعداد پورت‌های مورد نیازشان است. همچنین باید به‌ سرعت شبکه هم توجه داشته باشند.
در نظر گرفتن نوع رسانه نیز ضرورت دارد. باید دستگاه‌ها و تجهیزات مورد نیاز از قبیل سوئیچ‌ها نیز ارزیابی شوند و یا نقاط دسترسی آن‌ها بررسی گردد. طراحی شبکه لن باعث می‌شود تا شما بتوانید برای تمامی دستگاه‌های به‌ هم متصل شده از یک اتصال اینترنتی نیز استفاده کنید.
در این‌ صورت امکان به اشتراک‌گذاری فایل‌ها با یکدیگر برایتان فراهم خواهد شد. همچنین می‌توانید از یک چاپگر مشترک نیز استفاده کنید و یا تمامی دستگاه‌ها و تجهیزات را به‌ راحتی تحت کنترل و مدیریت خود دربیاورید.

شبکه WLAN چیست ؟

شبکه WLAN به شبکه محلی و بی‌سیم گفته می‌شود. در واقع این شبکه قادر است با امکان اتصال دستگاه‌ها به یکدیگر و با به‌ کار گیری ارتباطات بی‌سیم، یک شبکه لن به وجود آورد. WLAN  مخفف و کوتاه شده‌ عبارت Wireless local area network است.
شبکه‌های LAN و  WLAN تعاریف و خصوصیات مخصوص به خود را دارند. شما می‌توانید با در نظر گرفتن محیطی که قصد دارید در آن مکان، شبکه خود را راه‌اندازی کنید به انتخاب شبکه مناسب و متناسب با کاربرد خود دست بزنید و به طراحی و پیاده‌سازی آن اقدام کنید.
شبکه‌‌های WLAN به اتصالات سیمی و یا کابلی نیاز ندارند. لذا عملیات کابل کشی در این شبکه بسیار کم خواهد بود. از طرف دیگر لازم نیست دستگاه‌های تلفن همراه شما به اینترنت متصل شوند. لذا امکان تحرک آن‌ها فراهم خواهد شد بنابراین شما می‌توانید از شبکه‌های WLAN به‌ منظور جایگزینی برای شبکه‌های سیمی استفاده کنید و یا شبکه‌های سیمی را از طریق آن توسعه دهید چراکه شبکه‌های  WLAN این امکان را دارند که از امواج رادیویی با فرکانس‌های بالا استفاده نموده و یک یا چند نقطه‌ دسترسی را در اختیار کاربران قرار دهند تا از این طریق کاربران بتوانند در محدوده تحت پوشش حرکت کنند.
بسیاری از افراد، به‌ جای شبکه WLAN از وایرلس استفاده می‌کنند. در حالی‌ که این شبکه‌ها تنها به وای‌ فای ختم نخواهند شد و می‌توانند انواع دیگر شبکه‌های بی‌سیم با استانداردهای دیگر را نیز دربر بگیرند. اما با این‌ حال در میان این سیستم‌ها، شبکه‌های وای‌ فای استفاده بیشتری دارند. از طرفی استفاده از آن‌ها آسان‌تر بوده و سرعت آن‌ها نیز مناسب‌تر است.
در این شبکه‌ها به‌ علت قابلیت متحرک بودن تجهیزات و سیستم‌ها، دارای محدودیت استفاده از شبکه در یک نقطه و مکان خاص نخواهید بود. همین عامل نیز سبب می‌شود تا میزان انعطاف و چابکی این شبکه‌ها افزایش پیدا کند. برای نمونه کاربر می‌تواند به شبکه‌ وایرلس متصل شده و با لپ‌تاپ خود کار کند. همچنین این امکان را دارد که تا شعاع تحت پوشش شبکه جابه‌جا شود. اما همچنان متصل به شبکه باقی بماند.
پایه و اساس این سیستم‌ها، امواج رادیویی بود و پیاده‌سازی آن‌ها نیز در سطح لایه فیزیکی انجام می‌گیرد. به‌ طور کلی می‌توان گفت شبکه‌های بی‌سیم یکی از ساده‌ترین و در عین‌ حال مقرون‌ به‌ صرفه‌ترین روش به‌ منظور راه‌اندازی شبکه‌های اینترنتی هستند.در ادامه طراحی و پیاده‌ سازی شبکه‌ های محلی نیاز است WLAN را نیز بشناسیم.

این شبکه‌ها ابزاری بسیار مهم و کاربردی به شمار می‌روند و بسیاری از کسب‌ و کارهای تجاری، ارتباطات و یا حتی سرگرمی‌های دنیای مدرن به آن‌ها وابستگی دارد. شبکه‌های WLAN در خانه‌های بسیار زیادی هم مشاهده می‌شوند.
از طریق استفاده از این سیستم‌ها می‌توانید با به کارگیری چندین دستگاه به اینترنت متصل شوید. به این معنا که این امکان را دارید که هم با تلفن همراه خود داده‌های مورد نیازتان را دریافت نمایید و هم رایانه‌ خود را به اینترنت متصل کنید.
به‌ کارگیری این شبکه‌ها به‌ منظور برقراری روابط داخلی و تبادل اطلاعات به‌ صورت کاملاً امن و بی‌ خطر، ضرورت و اهمیت اساسی دارد. به‌ همین دلیل شبکه‌های محلی و بی‌سیم  WLAN در سازمان‌ها، مؤسسات، بیمارستان‌ها، مدارس، دانشگاه‌ها، پلیس، خطوط هوایی و… کاربردهای وسیعی پیدا کرده‌اند.

مزایای طراحی و پیاده‌ سازی شبکه‌ های محلی WLAN

شبکه‌های محلی و بی‌سیم WLAN امکان دسترسی به اطلاعات را به‌ صورت کاملاً سریع فراهم می‌آورند و نیازی به ثابت بودن در مکانی خاص را ندارند.این شبکه‌ها از کارایی بسیار مناسبی برخوردار شده‌اند. به دلیل عدم نیاز به کابل کشی فراوان، شبکه‌های بی‌سیم محلی WLAN به‌ سرعت نصب و پیاده‌سازی می‌شوند.
از طرف دیگر به دلیل کم بودن کابل کشی‌ها، این شبکه‌ها ریسک خرابی فیزیکی کمتری دارند. شبکه‌های WLAN قادرند دسترسی به نقاط و مکان‌هایی را برایتان فراهم کنند که امکان دسترسی به آن‌ها از طریق استفاده از شبکه‌های کابلی وجود ندارد.این شبکه‌ها را می‌توانید به‌ راحتی پیکربندی کنید و یا پیکربندی‌هایی را به آن‌ها اضافه نمایید. از سوی دیگر آپدیت و بروزرسانی در این شبکه‌ها به‌ سادگی انجام‌شدنی است.
در بسیاری از موارد، هزینه ابتدایی راه‌اندازی و پیکربندی شبکه‌های بی‌سیم و محلی WLAN زیاد به‌ نظر می‌آید. اما با این‌ حال و در طول زمان مشاهده خواهید کرد که طول عمر و دوام این شبکه‌ها بالا بوده و لذا هزینه‌های بسیار کمی را به شما تحمیل خواهند کرد.شما می‌توانید پیکربندی این شبکه‌های محلی را به‌ نحوی حرفه‌ای انجام داده و تمامی نیازهای برنامه‌ها را در نظر بگیرید. در این‌ صورت می‌توانید به‌ راحتی و با در نظر گرفتن نیازهای کسب‌ و کار و سازمان خود، به ارتقای این شبکه‌ها دست بزنید.

مزایای طراحی و پیاده‌ سازی شبکه‌ های محلی WLAN

طراحی و پیاده‌ سازی شبکه‌ های محلی LAN و WLAN به ‌معنای برنامه‌ریزی برای اجرای زیرساخت آن‌ها است. این کار توسط طراحان شبکه، مهندسین، مدیران فناوری اطلاعات و… انجام می‌گیرد.در حالت معمول طراحان عملیات طراحی شبکه را به شکل یک نمودار به نمایش درمی‌آورند. نموداری که تمامی اجزای شبکه و اتصالات آن‌ها را دربرگرفته و به نمایش تمامی این تجهیزات اقدام می‌کند.
پس طراحی و پیاده‌سازی شبکه‌های محلی  LAN و WLAN از جمله اقدامات بسیار تخصصی در حوزه طراحی شبکه‌های کامپیوتری است. این اقدام طی چندین مرحله صورت می‌پذیرد و عملیات‌هایی از قبیل ارزیابی شبکه و درک و محدوده بندی آن را در بر می‌گیرد.این کار شامل تعیین هدف شبکه نیز است و اندازه‌ شبکه، تعداد کاربران آن، منطقه تحت پوشش شبکه، مکان کاربران، تجهیزات سخت افزاری و… را نیز شامل می‌شود.
یکی دیگر از موضوعات بسیار مهم در فرایند طراحی و پیاده‌سازی شبکه‌های محلی  LAN و WLAN کمیت و یا مقدار اطلاعاتی است که مبادله خواهند شد. امنیت داده‌ها نیز بسیار مهم است.
در طراحی شبکه باید فرایندهای کلی امنیت آن در نظر گرفته شوند و به الزامات اتصالات از جمله اتصالات سیمی، بی‌سیم و یا ترکیب هر دو نیز توجه کافی شود. توجه به نوع کابل کشی، نوع کامپیوترها و تجهیزات نیز مهم است، همچنین باید مکان کامپیوترها، نرم‌افزار و سیستم‌ عامل هم مدنظر قرار بگیرد.
یکی دیگر از مواردی که باید در فرایند طراحی و پیاده‌سازی شبکه‌های محلی  LAN و WLAN به آن توجه داشته باشید تعداد دستگاه‌های شبکه و همچنین نوع آن‌ها و مکان قرارگیری سیستم‌ها است.

مقایسه محصولات

0 محصول

مقایسه محصول
مقایسه محصول
مقایسه محصول
مقایسه محصول