مدیا کانورتور (Media Converter)

مدیا کانورتور(Media Converter) یا مبدل فیبر نوری چیست؟

مدیا کانورتور یا مبدل فیبر نوری یکی از دیوایس های کاربردی در شبکه به حساب می آید که برای بهینه کردن ارتباطات مورد استفاده قرار می گیرد.در عادی ترین حالت چنان چه انتقال اطلاعات از طریق کابل شبکه و فیبر نوری به صورت ترکیبی انجام گیرد، در اینصورت از مدیا کانورتور می توان استفاده کرد. و این زمانی اتفاق می افتد که فاصله دیوایس ها از هم زیاد است و کابل شبکه دیگر کاربردی ندارد، بنابراین جهت انتقال اطلاعات بین دیوایس ها باید از فیبر نوری استفاده کرد.حالا فرض کنید دو دیوایس داریم که فاصله این دو از هم زیاد است و نمی توان از کابل شبکه استفاده کرد،پس ناگزیریم از فیبر نوری استفاده کنیم.حالا موضوع این است که نمیتوان این دیوایس ها را مستقیم با فیبر نوری به هم متصل کرد، بنابراین باید ابزاری در اختیار داشته باشیم تا رابط بین کابل شبکه و فیبر نوری باشد.آن ابزار چیزی به غیر از مدیا کانورتور نیست.شاید سوال شما این باشد که چطور می توان از مبدل فیبر نوری استفاده کرد؟ و جواب این است که یک دستگاه مدیا کانورتور سمت یک دیوایس و یک دستگاه مدیا کانورتور دیگر سمت دیوایس دیگر باشد.به این ترتیب که دیوایس ها با کابل شبکه به مدیا کانورتورها متصل می شوند و این وسط مدیا کانورتورها از طریق فیبر نوری با هم ارتباط میگیرند.

مبدل فیبر نوری

چه اتفاقی در داخل مبدل فیبر نوری می افتد که باعث میشود ارتباط بین بستر مسی و نوری برقرار گردد؟در ابتدا توضیحی مختصر در مورد شکل انتقال اطلاعات در فیبر و کابل شبکه خواهیم داد.

در کابل شبکه انتقال اطلاعات به صورت سیگنال بر روی بستر مسی  و در فیبر نوری به شکل پالس های نوری صورت میگیرد.در واقع به طور مثال بستر مسی مثل مسیرهای زمینی است که برای جابجایی استفاده میشود و بستر فیبر نوری همانند مسیر هوایی.حالا اگر این دو بستر بخواهند اطلاعات را به یکدیگر منتقل کنند ، نیاز به یک وسیله دارند که این سیگنال ها را تبدیل به پالس های نوری کند و یا بالعکس که آن هم مدیا کانورتور است.

پس اتفاقی که در مبدل فیبر نوری می افتد این است که طی فرآیندی سیگنال های کابل شبکه و پالس های فیبر نوری به هم تبدیل میشوند.همین روال برای دیوایس هایی نظیر دوربین های مداربسته صادق است.

رایج ترین نوع مدیا کانورتورها، آنهایی است که به عنوان فرستنده و گیرنده در شبکه های با بستر زوج تابیده شده مسی (utp)  سیگنال های الکتریکی را به پالس های نوری تبدیل می کند.

مدیا کانورتورها معمولاً دارای پروتکل خاصی بوده و برای طیف گسترده ای از شبکه ها با نرخ داده ی مختلف قابل استفاده می باشند. البته ذکر این مطلب ضروری است که مبدل ها در لایه ی فیزیکی و یا در لایه ۲ شبکه قرار دارند، مبدل هایی که در لایه دوم قرار می گیرند قابلیت نرخ سوئیچینگ و سایر ویژگی های پیشرفته را ارائه می دهند.

مزایای مدیا کانورتورها:

تجمیع انواع سیگنالها: از آنجاییکه کابل فیبر نوری پهنای باند بالایی دارد، مدیا کانورتورها این قابلیت را برای شما دارند که بتوانند چندین سیگنال را همزمان با هم مالتی پلکس کرده و از طریق یک کر فیبر نوری ارسال نمایند.
حذف نویز: استفاده از کابل فیبر نوری و مبدل های آن انواع نویزهای الکترومغناطیس و رادیویی موجود در اطراف سیستم شما را به راحتی حذف می کند.
حفاظت در برابر رعد و برق : مبدل های فیبر نوری در برابر اتصال به زمین، ولتاژهای گذرا و رعد و برق که میتواند به هر نوع سیستمی آسیب برساند عایق هستند.

پست های مرتبط

خطوط فیبر نوری می‌‌‌توانند به‌عنوان حسگر زلزله عمل کنند

خطوط فیبر نوری می‌‌‌توانند به‌عنوان حسگر زلزله عمل کنند

ساختار اتاق سرور و مرکز داده

کاربردها و خطرات کلان داده چیست؟

مزایاي دوربین هاي تحت شبکه IP نسبت به مدل هاي آنالوگ

مزایاي دوربین هاي تحت شبکه IP نسبت به مدل هاي آنالوگ

8 تغییر بزرگ صنعت ذخیره‌سازی مراکز داده در سال 2018

8 تغییر بزرگ صنعت ذخیره‌سازی مراکز داده در سال 2018

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست