دوربین مداربسته اسپید دام  Speed Dome هایک ویژن Hikvision - ویرا شبکه کاسپین

دوربین مداربسته اسپید دام  Speed Dome چیست + مزایا و معایب آن

در این مقاله به معرفی دوربین مداربسته اسپید دام  Speed Dome می پردازیم. پس اگر قصد دارید یکی از قدرتمندترین دوربین‌های مداربسته را به‌ منظور کنترل ورود و خروج‌ها، به مجموعه و یا ساختمان و یا دیگر موارد و مصارف، در نظر بگیرید و اقدام به خرید آن بفرمایید، انتخاب دوربین مداربسته اسپید دام Speed Dome گزینه بسیار مناسبی است.

از طریق این دوربین قدرتمند می‌توانید تمامی جزئیات مربوط به ترددها را تحت کنترل خود قرار دهید. این دوربین‌ها در بازار با عناوین دیگری از قبیل دوربین گردان، دوربین چرخشی و یا دوربین ptz نیز شناخته می‌شوند.

در این مقاله قصد داریم به ارائه مطالبی در زمینه‌ دوربین‌های مداربسته اسپید دام بپردازیم و برخی از ویژگی‌های ظاهری این محصولات، کاربردها و برخی از معایب و مزایای آن‌ها را مورد بررسی قرار دهیم.

ویژگی‌های ظاهری دوربین مداربسته اسپید دام

این دوربین‌ها به‌ صورت نیمکره‌ای و یا گنبدی شکل طراحی و تولید شده‌اند و مهم‌ترین ویژگی آن‌ها امکان چرخش است. از طرف دیگر این دوربین‌ها از قابلیت زوم اپتیکال نیز برخوردار شده‌اند و لذا دوربین‌هایی کاملاً حرفه‌ای محسوب می‌شوند.

یکی دیگر از ویژگی‌های ظاهری این نوع از دوربین‌های مداربسته، داشتن یک بدنه فلزی و کاملاً استاندارد است. وجود این ویژگی و ساختار کمک می‌کند تا محصول مورد نظر در برابر بارش باران، رطوبت محیط و… مقاومت قابل‌ توجهی داشته باشد.

کاربردهای دوربین مداربسته اسپید دام

شما می‌توانید این نوع از دوربین‌های مداربسته را در محیط‌های بسیار وسیع نصب نمایید و مورد بهره‌برداری قرار دهید. چراکه این محصولات، امکان زوم بسیار قدرتمندی دارند و لذا می‌توانند فواصل دور را به‌ خوبی تشخیص دهند.

این نوع از دوربین‌ها را می‌توانید در کارخانجات و یا معادن به کار گیرید. در حال حاضر کاربرد این محصولات در مراکز و محیط‌های صنعتی بسیار بزرگ، محوطه بیمارستان‌ها، فرودگاه‌ها و یا ایستگاه‌های راه‌آهن، پارکینگ‌های بدون سقف، مزارع مختلف کشاورزی، دامداری‌ها و دام‌پروری‌ها و… نیز رواج پیدا کرده‌ است.

در واقع به‌ کارگیری این محصولات مداربسته در این محیط‌ها موجب می‌شود تا شما نیازی به استفاده از چندین دوربین مداربسته نداشته باشید و از این طریق بسیاری از هزینه‌های خود را کاهش دهید. این دوربین‌ها در بسیاری از بزرگ‌راه‌ها و اتوبان‌ها به‌ منظور کنترل ترافیک مورد استفاده قرار می‌گیرند.

خرید دوربین مداربسته اسپید دام  Speed Dome - ویرا شبکه کاسپین

مزایای دوربین مداربسته اسپید دام

از آن‌ جایی‌ که این نوع از دوربین‌ها از انواع دوربین‌های گردان و یا چرخشی به شمار می‌روند، بنابراین یکی از مهم‌ترین مزایای آن‌ها، امکان کنترل از راه دور است. این دوربین‌ها از جمله محصولات کاملاً هوشمند محسوب می‌شوند و لذا شما این امکان را دارید که تنظیمات دوربین را مطابق میل و نظر خود تغییر دهید.

طراحی ویژه این محصولات به نحوی صورت گرفته که امکان چرخش در زوایای عمودی و افقی را دارا بوده و لذا از این نظر هیچ محدودیتی ایجاد نخواهند کرد. در واقع این دوربین‌ها توان چرخش ۳۶۰ درجه افقی و ۱۸۰ درجه عمودی را دارا هستند که از طریق استفاده از این محصولات مداربسته می‌توانید منطقه‌ بسیار وسیعی را تحت نظارت و کنترل خود قرار دهید.

این نوع از دوربین مداربسته، امکان زوم اپتیکال را نیز دارا است. این ویژگی باعث می‌شود تا شما بتوانید بر روی تصاویر مورد نظر خود زوم کنید. اما با این‌ حال کیفیت تصاویر نیز مخدوش نشود.
با استفاده از این محصول می‌توانید تصاویر مورد نظر خود را تا فواصل چند کیلومتری به‌ راحتی تشخیص داده و به بررسی آن دست بزنید. در فرآیند تولید این محصولات از لنز تیره استفاده شده‌ است و لذا امکان این‌ که تشخیص دهید دوربین در حال ضبط تصاویر است، دشوار خواهد بود.

قابلیت تنظیم نور سفید از دیگر ویژگی‌ها و مزایای این نوع از دوربین‌های مداربسته است. از طریق این ویژگی شما می‌توانید تصاویر بسیار روشن و یا بسیار تیره را با کیفیت کافی و با نور تنظیم شده مشاهده کنید.
برخی از انواع این محصولات مداربسته را می‌توانید برای دید در شب هم مورد استفاده قرار دهید که یک مزیت فوق‌العاده برای این دوربین‌ها است.

دوربین مداربسته اسپید دام  Speed Dome چیست - ویرا شبکه کاسپین
سرعت چرخش این دوربین‌ها نیز قابلیت تنظیم شدن دارد

در فرایند ساخت برخی از انواع این دوربین‌های مداربسته، برای این‌ که بتوانند لنز به‌ کار رفته در این محصول را از ضربات احتمالی دور نگه دارند، از یک کاور طلقی استفاده کرده‌اند. بنابراین لنز می‌تواند در این کاور به حرکت درآید و در محورهای عرضی و یا طولی مطابق میل شما با سرعت مورد نظرتان چرخش کند و محیط را تحت کنترل خود بگیرد.

در بسیاری از موارد، این نوع از دوربین‌های مداربسته، قدرت بزرگ‌نمایی اپتیکال ۱۰ برابر، ۱۲ برابر، ۲۰ برابر، ۲۵ برابر، ۳۰ برابر، ۴۰ برابر، ۴۸ برابر و… دارند و لذا این امکان را دارند که در فواصل مختلف تصاویر بزرگ‌نمایی شده و با کیفیتی را در اختیار شما قرار دهند.

در فرایند طراحی برخی از انواع این دوربین‌ها از تکنولوژی wdr استفاده شده‌ است؛ از طریق این قابلیت، شما می‌توانید در مکان‌هایی که منبع نوری از پشت به سوژه‌های مورد نظرتان می‌تابد روشنایی بیش‌ ازحد تصاویر را برطرف سازید تا اختلال و اشکالی در فرایند تصویربرداری ایجاد نشود. بنابراین با استفاده از این سیستم می‌توانید تصاویر را در مناطق بسیار تاریک هم تشخیص دهید.

برخی از این سیستم‌ها که به‌ صورت تحت شبکه طراحی‌شده‌اند، دارای ورودی پورت میکرو اس دی نیز هستند و لذا شما می‌توانید یک کارت حافظه میکرو اس دی به سیستم مورد نظر اضافه کنید. این عامل موجب می‌شود تا بتوانید در مواقع قطع ارتباط دوربین با دستگاه ضبط کننده، تصاویر مورد نظر خود را ضبط کنید.

وجود سیستم آلارم و یا هشدار دهنده، یکی دیگر از مزایای منحصر به‌ فرد این دوربین‌ها است و لذا می‌توانید هشدار مورد نیاز خود را بر روی این سیستم، تعریف و پیاده‌سازی کنید. امکان تعقیب و یا دنبال کردن سوژه از دیگر قابلیت‌های این سیستم‌ها است و لذا این دوربین مداربسته می‌تواند هرگونه وسیله نقلیه و یا موجود زنده را تحت تعقیب خود قرار دهد.

معایب دوربین مداربسته اسپید دام

در کنار داشتن مزایای منحصر به فرد، دوربین‌های مدار بسته اسپید دام، دارای چند عیب نیز هستند. در این بخش به برخی از عیوب این سیستم‌ها اشاره خواهیم کرد.

این دوربین‌ها تنها می‌توانند یک سمت و سو را در هر لحظه، تحت کنترل و پوشش خود قرار دهند و لذا نمی‌توانید از آن‌ها توقع داشته باشید که تمامی نقاط مورد نظرتان را در یک لحظه پوشش دهند.

همان‌طور که پیش‌ از این نیز گفته شد برخی از این محصولات از امکان دید در شب برخوردار شده‌اند. لازم است به این نکته دقت داشته باشید که اگر این دوربین‌ها را برای این منظور مورد نصب و بهره‌برداری قرار دهید، برای کنترل بهتر در محیط‌های بزرگ، باید نور موجود در محیط را متناسب سازید.

این دوربین‌ها از ساختاری پیچیده برخوردار شده‌اند و لذا امکان خرابی آن‌ها بیش‌ از سایر دوربین‌هایی است که طراحی و ساختار کاملاً معمولی دارند. دوربین‌ مداربسته اسپید دام Speed Dome، از تنظیمات پیشرفته‌ای برخوردار شده‌ است و لذا برای اعمال کردن بسیاری از این تنظیمات، به افراد متخصص نیاز خواهید داشت.

جهت مشاهده پیج اینستاگرام ویرا شبکه کاسپین کلیک کنید

پست های مرتبط

استاندار اتاق سرور

استانداردهای اتاق سرور

تستر فلوک

تفاوت تستر فلوک dsx8000با dsx5000وdtx1800

دستگاه ضبط دوربین مداربسته DVR چیست - ویرا شبکه کاسپین

دستگاه ضبط دوربین مداربسته DVR چیست + کاربرد آن

میکروکابل فیبرنوری

میکرو کابل فیبر نوری چیست؟ | قیمت میکرو کابل فیبر نوری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.