بررسی انواع خطاها در فیوژن فیبر نوری

بررسی انواع خطاها در فیوژن فیبر نوری

مقدمه:

تولید کنندگان کابل های فیبر نوری، این کابل ها را در اندازه های مشخص و محدودی تولید می کنند به همین علت در زمان نیاز به طول بیشتر، مجبور به اتصال چند کابل فیبر نوری به هم تا رسیدن به طول مورد نظر می باشند که این اتصال بیشتر در ورودی ساختمان، محفظه های کابل کشی، کوپلر و هر نقطه واسطه بین فرستنده و گیرنده صورت میگیرد.
همچنین در زمان قطع شدن قسمتی از کابل به دلایل مختلف نظیر حفاری نیاز به اتصال محل قطع شدگی کابل می باشد.

افت فیوژن فیبر نوری به چه عواملی بستگی دارد؟

افت فیوژن فیبر نوری به طور مستقیم با تنظیمات دستگاه و اپراتور بستگی دارد همچنین استفاده از ابزار های صحیح در انجام فیوژن مانند استیریپر Stripper و کاتر یا کلیور Cleaver به طور دقیق در مورد کابل های نوری دقت فیوژن را بالا می برد کلیور ها نیز که از ابزار های مورد نیاز برای آماده سازی تارها برای فیوژن میباشند ومی بایستی دارای تیغه و ابزار برش قوی باشند تا فیبر ها رابا بالاترین دقت برش دهندو عمل فیوژن را دقت بیشتر و سرعت بالاتری بخشند.

بکارگیری دستگاه فیوژن و نحوه استفاده از کلیور نیازمند برخورداری از تمرین و گذراندن دوره های آموزشی می باشد، چرا که عمل فیوژن حساسیت بسیار بالایی دارد و رعایت استاندارد ها و آشنایی با آنها مانند استاندارد TIA-598-C که نحوه قرار گیری ، شروع فیوژن با رنگ اول و پایان آن با رنگ دوازدهم را شامل میشود اهمیت داشته و کارفرمایان و پیمانکاران می بایستی مدرک فنی گروه نصب را مشاهده نمایند و صحت آن را بررسی نموده تا استاندارد ها رعایت گردد.

دستگاه فیوژن فیبر نوری همراه متعلقات

پاکیزه بودن تارها در محل جوش از دیگر عوامل موثر در جوش فیبر نوری است دستگاه فیوژن در گذشته از تکنولوژی میکروسکوپی امکان دیدن تارها جهت فیوژن را برای اپراتور فراهم می کردند ولی هم اکنون اکثر دستگاه های فیوژن دارای لنز های با قدرت بزرگنمایی مناسب می باشند.
Crimp حرارتی در واقع به عنوان تکیه گاه تارهای نوری به هم جوش داده در محل جوش قرارمی گیرد وبعد از دیدن حرارت مناسب از محل جوش یا فیوژن محافظت فیزیکی می نماید.

امروزه دستگاه های فیوژن معمولا از تکنولوژی قوص الکتریکی و یا لیزر استفاده می کنند. جوش های لیزری در دستگاه ها باعث سرعت بخشیدن به عمل فیوژن می شود گرچه دستگاه فیوژن نیاز به Programing برنامه ریزی های مختلف قبل از انجام فیوژن کابل های مختلف فیبر نوری دارند. دستگاه فیوژن فیبر نوری،Fusion Splicer بهترین روش اتصال فیبر نوری از نظر کیفیت و هزینه فیوژن می باشد.

که با روش Core Alignment با ماشین های کاملا اتومات این کار انجام می شود. معمولا تضعیف نقطه فیوژن باید کمتر از 0.05 دسیبل برای کابل سینگل مود و 0.02 دسیبل برای کابل مولتی مود باشد.

ویژگی های جوش فیبر نوری

ویژگی های جوش فیبر نوری در قیاس با سایر روش های اتصال:
کمترین میزان افت سیگنال ( به دلیل عدم وجود هیچ شکافی در نقطه اتصال)
کمترین میزان برگشت پذیری سیگنال ( به دلیل عدم وجود هیچ شکافی در نقطه اتصال)
ثابت بودن اتصال: در روش Termination میتوان با جابجایی پچ کورد چیدمان اتصالات را تغییر داد اما در روش فیوژن Core To Core این امکان وجود ندارد.
نیاز به مفصل فیبر نوری
مناسب جهت شبکه های انتقال تصویر و شبکه هایی که درآن از کابل سینگل مود استفاده میشود. به این علت که در این شبکه‌ها پایین بودن میزان افت سیگنال و برگشت پذیری از اهمیت بالایی برخوردار است.

انتخاب نرم افزار

انتخاب برنامه مناسب برای انجام فرایند فیوژن در دستگاه فیوژن انتخاب می گردد، بسته به نوع فیبر ( سینگل مد ویا مالتی مد) قطر هسته و نوع فیبر برنامه مناسب باید انتخاب گردد.

فیوژن فیبر نوری چیست؟

فیوژن فیبر نوری قابل قبول 

در ابتدا قرار گیری تارها، دستگاه تارها را به هم نزدیک می نماید ، در گذشته این فرایند به صورت دستی و با چرخاندن اهرم های مکانیکی توسط اپراتور صورت میگرفت ، امروزه این فرایند کاملا خودکار می باشد ، سپس تارها در مرکز در سه محور تنظیم می گردند، دستگاه های نسل قبل دارای میکروسکوپی برای نگاه کردن و تنظیم تارها بود هر سه محور در دستگاه های فیوژن گذشته با کلید های فشاری تنظیم میگردید، امروزه در دستگاه های فیوژن نسل جدید این فرایند کاملا خودکار است

چنانچه یکی از تارها دارای کلیو نامناسب باشد مطابق شکل اگر برش صورت گرفته در سمت راست دیده شود دستگاه اعلام به اخطار مینماید، درگذشته این فرایند باید مورد توجه اپراتور قرار می گرفت، چنانچه مانند تصویر برش غیر عادی مشاهده نمودید ابتدا با پاک کننده های الکترودی دستگاه اقدام به تمیز کردن پیش از فیوژن نمایید چنانچه برش به حالت قبل باقی ماند بر اساس استاندارد می بایستی اقدام به کلیو مجدد در مورد نوع تار نوری سمت راست در عکس نمایید

در عکس های زیر فیوژن های قابل قبول را مشاهده کنید، برخی از معایب که درانتقال نوری تاثیری نمی گذارد را نیز مشاهده می نمایید.
خط سفید،خط نازک و تار، انحراف، اختلاف در قطرو کثیفی روی تارها از این دسته می باشند.

فیوژن های قابل قبول

فیوژن فیبر نوری معیوب

برخی از معایب غیر قابل قبول می باشند و نیازمند فیوژن مجدد می باشند،مانند مشاهده لکه ها و یا خطوط سیاه ، حباب یا تکه برآمدگی

فیوژن های معیوب

بررسی معایب فیوژن و فرایند آن توسط دستگاه Not Fused Through

جریان کم هنگام فیوژن

جریان بیش از حد پایین هنگام فیوژن / زمان بیش از حد کوتاه فیوژن

الکترود آلوده / جریان بیش از حد بالا هنگام فیوژن / زمان بیش از حد طولانی فیوژن / خروجی خودکار بیش از حد کوچک / شکاف بیش از حد بزرگ
Constriction

زمان طولانی فیوژن

جریان بیش از حد بالا / میزان تغذیه بیش از حد کند / شکاف بیش از حد گسترده /الکترود آلوده

Enlargement

جریان بالا فیوژن

خروجی خودکار بیش سریع/ جریان ورودی نادرست

Bubble or Inclusion

حباب در فیوژن

الکترود آلوده / کلیو یا برش نامناسب /جریان ورودی بالا

پیشنهاد

پیشنهادات مفید برای اسپلایسینگ فیبر نوری اگرچه اسپلایسینگ دو نوع فیبر نوری متفاوت است اما ما در اینجا به روشهای فیوژن معمول و رایج اشاره می کنیم. برخی از پیشنهادها برای اسپلایسینگ فیبر نوری عبارتند از :

1. دستگاه فیوژن را قبل از اسپلایسینگ پاک و تمیز کنید. زمان اسپلایسینگ فیبرهای نوری، هر گونه آلودگی نامرئی باعث مشکلات بسیار زیادی شود.

2. به منظور افزایش سرعت هم ترازی برای دستگاه فیوژن، استفاده از ابزار دیگر، مانند Cleaver فیبر نوری مهم است. Cleaving خوب در اسپلایسینگ اتلاف توان فیوژن فیبر نوری را کاهش می دهد.

3. اطمینان حاصل کنید پارامترهای فیوژن با متد و شیوه خاص قابل تنظیم است. تغییرات پارامترها نیز مشکلاتی را برای تنظیم دلخواه کاربر ایجاد می کند.

نتیجه:
انتخاب یک دستگاه فیوژن مناسب برای فرآیند اسپلایسینگ سودمند و مفید می باشد. شما می توانید با در نظر گرفتن نیازها و هزینه مقرون به صرفه، دستگاه فیوژن مناسب را پیدا کنید. دستگاه فیوژن مبتنی بر تراز کردن برحسب هسته از دستگاه فیوژن مبتنی بر تراز کردن برحسب غلاف (Cladding) گران تر و دقیق تر است.

پست های مرتبط

کابل فیبر نوری OM4 چیست و تفاوت ان با OM3

انواع پارامترهای تست فلوک - تحلیل تست فلوک - تست فلوک کابل شبکه - ویرا شبکه کاسپین

انواع پارامترهای تست فلوک

همه چیز راجع به کابل شبکه لگراند Cat6 - ویرا شبکه کاسپین

همه چیز راجع به کابل شبکه لگراند Cat6

تفاوت تست فلوک چنل و پرمننت

تفاوت تست فلوک چنل و پرمننت در چیست ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست