اتاق سرور

اتاق سرور ونحوه اجرای آن

ما راهکارهای خود را در زمینه راه اندازی اتاق سرور از نزدیک به مشتریان خود ارائه می‌دهیم تا یک رابطه مبتنی بر احترام و اعتماد متقابل ایجاد کنیم. ما متخصص در ارائه راهکار ، طراحی و اجرای اتاق سرور هستیم. خدمات ما در این بخش شامل :

 • عایق بندی و ایزوله سازی دما و صدا در اتاق سرور
 • طراحی سقف و کف کاذب آنتی استاتیک مخصوص اتاق سرور
 • طراحی کابل کشی استاندارد دیتا ( Fiber Optic , CAT 6 , CAT 6a ) و صدا در اتاق سرور
 • سیستم سرمایشی و تهویه مطبوع اتاق سرور
 • سیستم اعلام و اطفاء حریق در اتاق سرور
 • سیستم تخلیه اضطراری گاز از اتاق سرور
 • سیستم های برق اضطراری اتاق سرور
 • سیستم های امنیتی کنترل ورود و خروج و دسترسی به اتاق سرور
 • سیستم های مانیتورینگ اتاق سرور و تجهیزات داخلی آن
 • نصب انواع سنسورهای تشخیصی و امنیتی در اتاق سرور
 • نصب دوربین مداربسته اتاق سرور
 • و

ویراشبکه کاسپین در زمینه شبکه های کامپیوتری با تیم مجرب طراحی، تجهیزات و استاندارد سازی اتاق سرور براساس استاندارد TIA -942 در ایران فعالبت دارد

 اتاق سرورچیست ؟ اجزای اتاق سرور

اجزای اتاق سرور

طراحی، برآورد هزینه و خرید تجهیزات مورد نیاز اتاق سرور، پیاده سازی و راه اندازی دیتاسنتر:

کابل کشی شبکه، نصب و راه اندازی تجهیزات اتاق سرور

– Test و Label گذاری نودها

برآورد و تهیه تعداد رک های مورد نیاز اتاق سرور و آرایش رک ها در

برآورد آمپر برق مورد نیاز

برآورد، خرید و راه اندازی UPS مورد نیاز

برآورد، خرید و راه اندازی generator مورد نیاز

اجرای اتاق مانیتورینگ و Access Control

اجرای سقف کاذب

اجرای کف کاذب

کابل کشی برق ساختمان و اتاق سرور

اجرای سیستم Cooling

– اجرای سیستم های اعلام و اطفاء حریق

اقدامات لازم جهت ایجاد اتاق سرور یا دیتاسنتر

 • طراحی اولیه platform و تهیه نقشه‌های فنی
 • اخذ مجوزهای لازم
 • تهیه تجهیزات سخت‌افزار (کامپیوترها، دستگاه ذخیره‌سازی اطلاعات)
 • تهیه تجهیزات شبکه و کابل‌کشی
 • تهیه تجهیزات برق اضطراری، ژنراتور و (UPS)
 • مستندات
 • برآورد هزینه
 • تأمین بودجه
 • سفارش، خرید و حمل
 • تأمین محل بررسی مخابراتی، ساختمان مناسب، خرید ساختمان
 • تأمین Link اینترنت مورد نیاز و خطوط تلفن
 • تهیه نقشه‌های لازم، Cabling، معماری، عملیات بنایی، کنترل و دسترسی، اطفاء حریق، برق اضطراری، Ups، ژنراتور، نصب شبکه برق
 • آماده‌سازی گروه اجرا و پشتیبانی (انتخاب، آموزش)
 • مدیریت سازمانی (آماده‌سازی و تدوین چارت سازمانی، روش‌ها، گردش عملیات)
 • نصب و راه‌اندازی تجهیزات
 • تست‌های اولیه و Stress Testing
 • ایجاد Call Center و مرکز پاسخگویی به مشترکان

معیارهای طراحی یک اتاق سرور یا دیتاسنتر

 • ضریب اطمینان و دسترسی بالا (High Availability)
 • سهولت در توسعه مرکز (Scalability)
 • راه‌حل‌های امنیتی (Security Solutions)
 • سهولت مدیریت (Manageability)
 • اجزای اصلی پیاده‌سازی (Data Center)

طراحی اتاق سرور

برای طراحی و مدیریت سیستمهای تهویه مطبوع در یک Data Center بهتر است که بر طبق استاندارد عمل کنید . استاندارد ASHRAE (American Society of Heating , Refrigerating and Air-Conditioning Engineers) در راستای همکاریی که با سازمان ساخت تجهیزات IT یک سری توصیه و پیشنهاد درباره دمای هوا در Data Center دارند یکی از نکات مهم توجه به تفاوت بین شرایطی که به شما اجازه داده شده است و شرایطی که به شما پیشنهاد داده می شود می باشد .

برای اطلاعات بیشتر به مقاله دیتا سرور و اتاق سرور استاندارد رجوع نمایید.

محیط

در یک ساختمان تجاری محدوده کاری یا اتاقی که برای ساخت اتاق سرور انتخاب می شود به دسته های زیر تقسیم می شود.

Entrance Facilities (EFs)

Equipment Rooms (ERs)

Telecommunications Rooms (TRs)

Telecommunications Enclosures (TEs)

این تقسیم بندی ها برای شما زیر ساخت تجهیزات شبکه و کابل های موجود را مهیا می کند .شما می توانید این تقسیم بندی ها را در شکل زیر مشاهده می کنید.انجمن صنعتی مخابرات گروه بندی ساده ای را برای چید مان کابین ها در اتاق سرور ها اتخاذ کرده است .طی این تقسیم بندی سرورها بر اساس عملیاتی که انجام می دهند گروه بندی شده و در کابین ها قرار می گیرند فضای اختصاص داده شده به اتاق سرورها نسبت به فضای کل ساختمان به شرح زیر است :

ورودی اتاق سرور باید معادل ورودی یک ساختمان نجاری باشد

 اتاق سرورچیست ؟ اجزای اتاق سرور ؟ اقدامات لازم جهت اتاق سرور ؟ موارد کلیدی و سخت افزاری اتاق سرور ؟ مانیتورینگ دمای اتاق سرور ؟ طراحی اتاق سرور ؟ امنیت اتاق سرور ؟

MDA (Main Distribution Area): منطقه توزیع اصلی در اتاق سرورها معادل اتاق تجهیزات در یک ساختمان تجاری است.
HAD
(Horizontal Distribution Area): منطقه توزیع افقی در یک اتاق سرورها معادل اتاق ارتباط یا قسمت ارتباطات در یک ساختمان تجاری است.

ZDA (Zone Distribution Area): منطقه توزیع ناحیه ای در یک اتاق سرور معادل با نقطه تثبیت در یک ساختمان تجاری است.
EDA
(Equipment Distribution Area): منطقه توزیع تجهیزات در یک اتاق سرور معادل با منطقه کاری در یک ساختمان تجاری است.

گذرگاه ها:

در یک اتاق سرور برای اتصال بین تجهیزات شبکه و مراکز داده سه نوع گذر گاه وجود دارد:

گذرگاه های گردش هوا

گذرگاه های کابل های برق

گذرگاه های کابل های شبکه

پیشنهاد می شود که گذر گاه مربوط به کابل های را با فاصله از هم قرار دهید مثلا گذرگاه مربوط به کابلهای برق را از بالا و کابلهای مربوط به شبکه را از کف اتاق عبور دهید البته اگر در شرایطی هستید که مجبور هستید هر دو کابل را از یک مکان عبور دهید بهتر است کابلها را با فاصله و با استفاده از جدا کننده نصب کنید.TIA پیش نهاد میکند که اگر کابل برق مورد نظر شما دارای محافظ بود حداقل فاصله بین کابل برق و کابل شبکه باید ۱۰ سانتی متر باشد در صورتی که کابل شما روکش محافظ نداشت این فاصله باید دو برابر می شود.علاوه بر این TIA پیشنهاد میکند که کابین ها را در اتاق سرور بر اساس ردیف مرتب کنید .در این چیدمان پیشنهاد شده است که مانند شکل زیر جلوی رک ها را در یک ردیف قرار داده و راهرو سرد را به وجود بیاورید و قسمت های پشت سررها که در مقابل هم قرار می گیرند راهرو گرم را به وجود می اورند .در باره نحوه کابل زدن نیز پیشنهاد می شود که کابلهای برق را که دارای چگالی کمی هستند را از طزیق راهرو سرد به دستگاه متصل کنید و کابل های شبکه را که دارای چگالی زیادی هستند را از سمت راهرو گرم به دستگاه مورد نظر متصل کنید .

 اتاق سرورچیست ؟ اجزای اتاق سرور ؟ اقدامات لازم جهت اتاق سرور ؟ موارد کلیدی و سخت افزاری اتاق سرور ؟ مانیتورینگ دمای اتاق سرور ؟ طراحی اتاق سرور ؟ امنیت اتاق سرور ؟

Cabinets

توصیه می شود که اتفاع برای هر رک ۲٫۱ m باشد

توصیه می شود فضای لازم برای انتقال هوا مربوط به هر رک از جلو ۱٫۲ m و در پشت کابین ۱ m است .

در هر ردیف از رک برای مدیریت کابل های عمودی بین هر ردیف و قفسه مجاورش باید ۲۵۰ mm فاصله باشد این فاصله برای آخرین ردیف ۱۵۰ mm کافی است .

 • امنیت اتاق سرور

آسیب ها و نفوذ های گزارش شده به سیستم های مبتنی بر اطلاعات در سرتاسر جهان رو به افزایش است. با گذشت زمان ابزارها و روشهای نفوذ به سیستم های اطلاعاتی و شبکه های کامپیوتری ساده و ساده تر می شوند و نفوذگرها با این ابزار و حداقل دانش مجال نفوذ را می یابند. بر این اساس محرمانه بودن، در دسترس بودن و یکپارچگی اطلاعات، امری اجتناب ناپذیر برای توسعه سیستم ها کامپیوتری و سرورها است و باید در برنامه تجهیز ات اتاق سرور مدنظر قرار گیرد. مرسوم ترین روش های امنیتی عبارتند از :

 • استفاده از ویروس کش مناسب
 • استفاده از فایروال با تنظیم صحیح
 • نصب سیستم های نمایشگر نظیر IDS

پشتیبان گیری Back up

ایجاد امکانات مناسب برگرداندن اطلاعات ازبین رفته از تدابیری است که باید مدیر شبکه در دستور کار خود قراردهد. استفاده از ساختار SAN و تجهیزات مبتنی بر NAS ، همچنین Mediaهای ذخیره سازی متنوع با توجه به حجم اطلاعات و اهمیت آن ها مثال هایی از آنهاست.

سرور مناسب

سرورها ، کامپیوترهای قدرتمند با توان پردازش و ذخیره سازی بالایی هستند که به عنوان مرکز منطقی نرم افزارهای مختلف شبکه درنظر گرفته می شوند. Data Base های مختلف نظیر SQL ، Oracle و روی این بستر ایجاد شده و ایستگاه های کاری مرتبط با شبکه را تغذیه می نمایند. با توجه به فضای محدود اتاق سرور و لزوم بهینه از فضا ، استفاده از سرور های کشویی Rackmount پیشنهاد می شود.این سرور ها سرپرست شبکه را قادر خواهند ساخت تا به راحتی به آن ها دسترسی داشته و بنا به شرایط آن ها را افزایش یا کاهش دهد.

 • مانیتورینگ دما در اتاق سرور

تعداد و مکان سنسورهای دما در اتاق سرور شما بستگی به هدفی دارد که شما در پی آن هستید. از یک سو ممکن است شما نگران این باشید که ارتقاء اخیر سیستم های اتاق سرورتان باعث بوجود آمدن یک یا چند نقطه داغ شده باشد. نقطه داغ، مکانی است که هوای گرم خارج شده از یکی از سرورها به ورودی هوای سرور دیگر داخل گردد. پیداست که هوای خروجی از یک سرور می تواند بیشتر از دمای توصیه شده توسط سازنده آن سرور باشد. از سوی دیگر، مانیتورینگ دما در یک محل خاص به منظور تشخیص خرابیِ سیستم تهویه اهمیت فراوانی دارد

تشخیص خرابی سیستم تهویه یک نیاز اولیه و متداول است و بستگی به اهمیت آن در اتاق سرور دارد. اینکه نیازمندیِ شما چه باشد بستگی به اهداف شما دارد. نگاشت و تهیه نقشه کامل محیطی از اتاق سرور شما برای تشخیصِ نقاط داغ و سایر مسائل مربوط به طراحی می تواند مفید باشد. هزینه تهیه نقشه کامل شرایط محیطی برای یک دیتا سنترِ متوسط می تواند بسیار زیاد باشد، البته این آزمایش را می توان هنگامی که در اتاق سرور سازماندهی مجددی صورت پذیرفت انجام داد. اگر شما می خواهید که خرابی سیستم تهویه را تشخیص دهید، باید بر روی سیستم تهویه نظارت داشته باشید.یکی از انگیزه های اصلی برای مانیتورینگِ دما در اتاق سرور، نظارت بر سالم بودن سیستم های تهویه شماست. برای عملکرد بهینۀ حتی کوچکترین اتاق سرور نیز سلامتیِ سیستم های تهویه از اهمیت حیاتی برخوردار می باشد. عواقبِ از کار افتادن سیستم تهویه و یا فراموشی در روشن کردن مجدد آن بعد از انجام کارهای تخصصی در اتاق شبکه، می تواند بسیار جدی و پرهزینه باشد. هر سروری که تحت چنین شرایطی کار کند ممکن است عمر کوتاهی داشته باشد و قطعات الکترونیکیِ آن زودتر مستهلک و خراب شوند. خوشبختانه شما زمان کافی برای انجام تعمیرات سیستم تهویه خود خواهید داشت در صورتیکه به موقع از خرابیها باخبر شوید، چون همواره تأخیری میان از کار افتادنِ سیستم تهویه و افزایش دما در اتاق سرور وجود دارد.اکثر سیستم های تهویه نصب شده در اتاق سرور دارای خروجی های اتصال خشک (Dry contact) هستند که نشان دهنده وضعیت کاریِ سیستم می باشند. یک اتصال خشک در واقع مدار ساده ای است که جریان می تواند از آن عبور کند. اتصال خشک می تواند دو وضعیت را نشان دهد: وضعیت عادی و وضعیت هشدار. اگر نیاز داشته باشیم که دستگاه چندین وضعیت را نشان دهد، از چند خروجی اتصال خشک در آن استفاده می شود. دفترچه راهنمای سیستم تهویه شما دقیقاً بیان می کند که کدام وضعیت اتصال خشک نشان دهندۀ وضعیت خرابی سیستم تهویه است. در صورتیکه شما بیش از یک سیستم تهویه دارید، شما باید تمامی آنها را نظارت نمایید. بسیاری از دیتا سنترها و اتاق های سرور دارای یک سیستم اصلی تهویه، یک سیستم تهویه پشتیبان (backup) و یک سیستم تهویه سوّم می باشند. نظارت بر هر یک از سیستم های تهویه بدین مفهوم است که شما می توانید به تدریج تعداد هشدارهایتان را افزایش دهید. خرابیِ سیستم تهویه اولیه نگران کننده است اما اگر سیستم تهویه پشتیبان به خوبی کار کند، مشکل خاصی رخ نخواهد داد. در صورتیکه سیستم پشتیبان نیز از کار بیافتد وضعیت ناگواری بوجود خواهد آمد.

اگر نتوانیم بطور مستقیم بر سیستم تهویه نظارت داشته باشم چکار باید کنیم؟

بهترین راهکار برای تشخیص خرابی سیستم تهویه، محلِ ورودی هوای سردِ سیستم تهویه به قسمتهای خالی اتاق سرور می باشد. هر اتفاقی که برای سیستم تهویه رخ دهد در اینجا بصورت آشکار قابل مشاهده خواهد بود. متعاقباً شما می توانید از آستانه پایین دما برای هشداردهنده خود استفاده نمایید. شما زمان زیادی ندارید چون در صورت خرابی کامل تهویه، شرایط محیطی اتاق سرور بسیار سریع گرم می گردد ولی با این کار می توانید زمان باقیمانده برای تعمیر سیستم تهویه را به حداکثر برسانید.

تعداد و محل نصب سنسورها

مسئله اصلی در مانیتورینگ دما در یک اتاق سرور، دانستن دقیق محل نصب سنسورها می باشد. حتی در یک اتاق کوچک سرور بدون رَک و بدون راهروهای سرد/گرم نیز دما ثابت نیست. دما در محلِ ورودی تهویه می تواند بسیار سردتر از هوای خروجیِ سرورها باشد. در اتاقهای بزرگ سرور که دارای راهروهای سرد/گرم هستند، نصب تنها یک سنسور کاملاً غیرمنطقی می باشد. در نتیجه شما نیازمند نظارت دما در مکانهای متفاوت می باشید و این مکان ها باید تا حد امکان به سرورها نزدیک باشد.

خاموش شدن سرور در اثر گرما

بسیاری از سرورهای مدرن این قابلیت را دارند که دمای مادربُرد خود را بسنجند و هنگامی که دما به سطح هشداردهنده ای رسید، خود را خاموش نمایند. ورود به دیتا سنتر و فهمیدن این موضوع که سرورهای شما خودبه خود خاموش شده اند می تواند ذهن شما را مشوّش نماید، بنابراین بهترین راه به کارگیری سیستم های مانیتورینگ پیشرفته و حصول اطمینان از وجود سیستم های تهویه پشتیبان می باشد.

توصیه ها

  • نیازمندیهای خود را در ابتدا مشخص نمایید و بصورت دقیق تعریف کنید که انتظار شما از سیستم مانیتورینگ چه می باشد.
  • اگر تجهیزات شما دارای امکان خاموش شدن اتوماتیک (بر اثر گرم شدن زیاد مادربرد) می باشد، از فعال بودنِ این گزینه اطمینان حاصل نمایید. از سازنده سروِر در این زمینه کمک بخواهید.
  • اطلاعات مربوط به سیستم مانیتورینگ شبکه خود را بخوانید و سنجش های بدست آمده را برای دانستنِ روند تغییرات دما در مکان های مختلف اتاق سرور یا دیتا سنتر بررسی نمایید. این کار خصوصاً هنگامی که چیدمان جدیدی در اتاق سروِر صورت می پذیرد می تواند برای یافتن مکانِ نقاط داغ مفید باشد.
  • اگر شما با گروهی از سروِرها مواجه شدید که به خودیِ خود خاموش می شوند، احتمالاً به یک نقطه داغ برخورد نموده اید. در چنین محلی بهتر است سنسور دما نصب نموده و دما را برای مدت زمان خاصی چک نمایید تا ببینید خاموش شدن ها در چه زمانی روی می دهند و آیا این همان زمانی است که شما پیک گرمایی (دمای حداکثری) داشته اید یا نه؟
 • نظارت بر شرایط محیطی EMS

در اتاق سرور یا دیتا سنتر استاندارد معمولا از یک سیستم نظارت شرایط محیطی (EMS) بمنظور تنظیم دما ، رطوبت ، وضعیت نیروی برق و حتی نشتی آب از لوله ها استفاده می شود. همچنین EMS می تواند وضعیت UPS ها و باتری آنها و نیز سیستمهای خنک کننده را زیر نظر بگیرد. معمولا این قابلیت (EMS) در نرم افزار رابط UPS گنجانده می شود و از طریق مرورگر وب در هر جا که باشیم می توانیم این اطلاعات را از طریق اینترنت مشاهد کنیم.برای خنک سازی اتاق های سرور کوچکتر که حداکثر شامل ۴ رک هستند معمولا یک دستگاه خنک کننده دیواری (کولر گازی) می تواند ظرفیت خنک کنندگی مورد نیاز را فراهم کند. برای اتاق سرور های بزرگتر با بیش از ۴ رک معمولا از سیستم خنک کننده که در کف نصب می شود استفاده شود.دستگاههایی که خنک کنندگی را از سمت پایین اتاق انجام می دهند در اتاق سرور هایی که به جریان هوا و خنک کنندگی بیشتری نیاز دارند مناسبتر هستند. برای جای دادن یک سیستم خنک کننده از کف معمولا یک کف کاذب در اتاق نصب می شود، و جریان خنک کننده از طریق کف به نواحی مختلف اتاق توزیع می شود.درجه حرارت بالا می تواند باعث گرم شدن بیش از حد CPU ها شود و یا به فن های خنک کننده آنها فشار بیش از حد وارد آورد؛ و این منجر به خرابی زودرس دستگاه می شود. تهویه مطبوع دقیق با مدیریت دقیقتر سطح دما و رطوبت اتاق سرور می تواند از این صدمات جلوگیری نماید. هرچند سیستمهای تهویه مطبوع دقیق از انواع معمولی آن گرانتر است اما برای حفاظت از تجهیزاتی که حساسیت بیشتری نسبت به تغییرات دما و رطوبت دارند حیاتی است. مطابق استانداردها هوای اتاق سرور باید در دمای ۱۸ تا ۲۷ درجه سانتیگراد با رطوبت نسبی ۴۰ تا ۶۰ درصد نگاه داشته شود. باید توجه نمود که اگر تعادل جریانهای هوایی (همرفت) هماهنگ و طراحی نشود و میزان توان دستگاه مطابق نیاز سفارش داده نشود حتی بهترین دستگاههای تهویه دقیق نیز بصورت بهینه عمل نخواهند کرد .

مشخصات یک دیتاسنتر

دیتاسنترهای متفاوتی در نقاط دنیا وجود دارد که با توجه به نیاز و همچنین شرایط منطقه‌ای طراحی و ساخته شده‌اند. استاندارد خاصی برای یک دیتاسنتر وجود ندارد اما در اینجا سعی شده است به برخی از مشخصات عمومی یک مرکز داده‌ای اشاره شود.

در اختیار داشتن اتصالات مختلف به اینترنت از طریق ISPو ICP های مختلف

به‌طورمعمول یک دیتا سنتر برای اتصال به اینترنت از چندین اتصال مختلف استفاده می‌کند تا در صورتی که هر یک از اتصالات به دلیلی از کار افتادند، در سرویس‌دهی مرکز وقفه‌ای پیش نیاید.

برای اجرای بهترین نوع سرویس‌دهی در یک مرکز داده معمولاً ISP و مرکز داده در کنار هم راه‌اندازی می‌شوند، در غیر این صورت یک مرکز داده از طریق اتصالات مختلفی به اینترنت متصل باشد. ایجاد حداقل دو Link ارتباطی مستقل و مجزا برای برقراری ارتباط مرکز داده با Internet لازم است، مانند لینک زمینی و لینک ماهواره‌ای.

مشخصات ساختمان مرکز داده

 • نزدیک‌ترین فاصله به Backbone مخابراتی
 • دارا بودن فضای کافی جهت گسترش مرکز داده
 • مقاوم در برابر حوادث طبیعی
 • مقاوم در برابر حوادث امنیتی مانند آتش‌سوزی، حملات هوایی، حملات شیمیایی و هسته‌ای، حملات الکترونیکی، بمب‌گذاری
 • امکان برخورداری از ارتباطات حداقل ۲ منطقه مخابراتی مستقل و متفاوت
 • امکان برخورداری از اتصال به ۲ شبکه برق مستقل و متفاوت

وجود سیستم قدرت پشتیبان

یکی از مهم‌ترین مسائل در دیتا سنترسرویس‌دهی بدون وقفه به مشتریان است. با توجه به امکان قطع برق به دلایل مختلف همچون حوادث غیرمترقبه یا جنگ، نیاز به سیستم برق پشتیبان ضروری است. معمولاً دیتا سنتر های بزرگ از UPS های مخصوصی استفاده می‌کنند که امکان سرویس‌دهی به بیش از ۱۰۰ کامپیوتر را دارند. علاوه بر سیستم UPS، ژنراتورهای قوی نیز در مرکز داده‌ای وجود دارند تا در صورت قطع بلندمدت برق، سرویس‌دهی بدون وقفه انجام شود. ژنراتورها و مولدهای قوی برق آماده تأمین نیروی برق لازم در صورت بروز اختلال می‌باشند.

وجود سرورهای متعدد

هدف اصلی یک دیتاسنتر در اختیار گذاشتن سرورهای وب برای مشتریان است. سرورهای مورد استفاده با توجه به نیاز و امکاناتدیتا سنتر تعیین می‌شود. تنها تفاوت مهم، نوع سرورهای مورد استفاده توسط دیتاسنتر است. در دیتاسنتر ها از دو نوع سرور استفاده می‌شود:

سرورهای Rackmount و یا سرورهای Desktop. با توجه به حجم کم سرورهای Rackmount این امکان برای مرکز داده‌ای فراهم می‌شود که در فضایی کوچک، تعداد زیادی سرور قرار گیرد؛ اما مسئله مهم در این نوع سرورها، قیمت بالای این سرورها نسبت به سرورهایDesktop است. علاوه بر این امکان ارتقاء سرورهای Rack Mount تنها به مقدار اندک امکان‌پذیر است. با توجه به این موضوع اکثرData Center از سرورهای Desktop استفاده می‌کنند. در کنار هر مرکز داده دو مرکز دیگر آماده انجام عملیـات هستند. یکی مرکز بازیافت اطلاعات آسیب‌دیده که وظیفه بازیابی اطلاعات آسیب‌دیده را بر عهده دارد مرکز دوم مرکز کنترل و فرمان است که مدیریت انسانی مرکز داده‌ای را به عهده دارد، در این مرکز افرادی با تخصص بالا و با دستمزدهای بسیار بالا کار می‌کنند.

مشخصات فیزیکی

با توجه به این نکته که اکثر سرورهای وب از نوع Desktop هستند، ساختمان‌های مراکز داده‌ای اکثراً با سقف‌های بلند ساخته می‌شوند که علاوه بر تهویه هوا، امکان قرار دادن سرورهای بیشتر را می‌دهند. همچنین در تمامی دیتاسنتر ها، مسیرهایی برای گذراندن کابل‌های شبکه و همچنین کابل‌های برق وجود دارد. علاوه بر اینها، وجود سیستم تهویه قوی برای پایین نگه‌داشتن دمای سرورها ضروری است.

در این اماکن خطوط متعدد فیبر نوری با پهنای باند بالا بالاترین سرعت انتقال داده و اطلاعات را تأمین می‌کنند. تجهیزات پرسرعت مانند ابرکامپیوترها (Main Frame) و پردازنده‌های بسیار سریع و موازی بالاترین سرعت دسترسی را در اختیار می‌گذارند. سیستم‌های پیشرفته تنظیم دما و حرارت، تنظیم رطوبت و کنترل ترکیبات هوای محیط بهینه‌ترین شرایط را برای کار تجهیزات مهیا می‌سازند و تجهیزات مانیتورینگ دقیق، لحظه‌به‌لحظه وضعیت‌های مختلف را کنترل و بازنگری می‌کنند. بناهای مستحکم در اعماق زمین نه‌تنها توان تحمل شدیدترین زلزله‌ها را دارند، بلکه در مقابل قوی‌ترین بمب‌های هسته‌ای موجود آسیبی نمی‌بینند. سیستم‌های پشتیبان‌گیری، از اطلاعات در فواصل زمانی مشخص بر طبق آخرین تکنیک‌های موجود نسخه‌های پشتیبان تهیه می‌کنند

نفوذپذیری فیزیکی در مراکز داده باید از درصد امنیتی بالایی برخوردار باشد به‌طوری که گفته می‌شود دولت آمریکا به‌منظور ارتقای ضریب ایمنی مراکز اطلاعاتی خود بانک‌های اطلاعاتی و کارگزاران شبکه خود را در مکان‌های با امنیت بالا نگهداری می‌کند. بعضی از این اماکن محوطه‌های وسیعی در اعماق کوه‌های راکی، در نقاط پنهانی از اعماق صحراهای نوادا و آریزونا، در زیر یخچال‌های آلاسکا و در اعماق اقیانوس‌ها می‌باشند. این نقاط با شدیدترین تدابیر امنیتی حفاظت می‌شوند از طرف دیگر پیش‌بینی‌های ایمنی تهدیدات فیزیکی، ازجمله آتش‌سوزی و بلایای طبیعی را به حداقل رسانده است. تجهیزات حفاظتی، امکان دستبرد و یا آسیب هوشمندانه فیزیکی را کاهش داده است و پوشش‌های مخصوص، تجهیزات را از تهدید امواج مختلف از قبیل امواج ماکروویو و یا میدان‌های الکترومغناطیسی خارجی یا تولیدشده از خود تجهیزات محافظت می‌کنند.

نحوه در اختیار گرفتن یک سرور وب

پس‌ازاینکه متقاضی سرور، با شرایط قراردادی که دیتاسنترمفاد آن را تنظیم کرده موافقت کرد، یک سرور در اختیار وی گذاشته می‌شود. بسته به نوع قرارداد سرور می‌تواند تنها شامل سیستم‌عامل و یا نرم‌افزارهای کمکی همچون نرم‌افزارهای FTP و یا Control Panel سایت باشد. در صورتی که این نرم‌افزارها بر روی سرور نصب نشده باشد، متقاضی خود باید این نرم‌افزارها را نصب کند. متقاضی اکثراً از طریق Remote terminal ها و یا نرم‌افزارهای خاصی مانند PCAnywere سرور خود را از راه دور کنترل می‌کند. پس از نصب و تنظیمات نرم‌افزاری، سرور آماده سرویس‌دهی می‌شود و بر حسب نیاز متقاضی استفاده می‌شود.

نکته قابل‌توجه، کنترل سرورها توسط متقاضی از راه دور است. با توجه به این موضوع مسئولیت کلیه مسائل و مشکلات سرور ازجمله از کار افتادن سرویس‌ها و نرم‌افزارها و یا حملات هکری به عهده متقاضی است. البته در شرایط خاص و پرداخت مبالغ معین متقاضی می‌تواند از خدمات دیتاسنتر استفاده کند.

هرچند در شرایط بحرانی همچون حملات گسترده که منجر به از کار افتادن تمامی سرورها شود، معمولاً دیتاسنتر برای سرویس‌دهی به‌تمامی سرورها به مشکل برخورد می‌کنند که در این صورت طبق اولویت‌های خود اقدام به رفع مشکل می‌کنند.

شرکت‌های ایرانی از روش‌های متفاوتی برای راه‌اندازی سایت‌های خود استفاده می‌کنند. برخی از امکانات ISP های داخلی استفاده می‌کنند. این روش علیرغم این که امکان پشتیبانی مناسبی را برای مدیر سایت فراهم می‌کند، اما از سوی دیگر به دلیل پایین بودن پهنای باند ISP های ایرانی و همچنین نامتقارن بودن اتصالات (پایین‌تر بودن پهنای باند ارسال نسبت به دریافت) و همچنین بالا بودن ترافیک در برخی ساعات خاص، عملاً باعث کند شدن سایت می‌شود.

روش دیگر، استفاده از امکانات شرکت‌های خارجی است که به روش‌های مختلفی انجام می‌پذیرد، این روش‌ها علاوه بر بالا بردن هزینه‌ها، مشکلات خاصی را برای سایت‌های ایرانی به وجود آورده است که از مهم‌ترین آنها می‌توان به مسائل امنیتی اشاره کرد که برای مدتی بزرگ‌ترین دغدغه مدیران سایتهای ایرانی بود.

اتوماسیون اتاق سرور می تواند به مدیران اتاق در جهت ذیل به اهداف زیر کمک نماید

اتاق سرور ها از مراکز مهم اطلاعاتی هستند بنابر این حفظ سلامت و محافظت از آنها به ما در جهت استفاده بهینه و طولانی مدت و مطمئن ضروری است سیستم هشدار دهنده دمای اتاق سرور برای رسیدن به این مقصود ساخته شده است.

۱)اتاق سرور به محض افزایش دما یا رطوبت اعلام خطر را به صورت اس ام اس یا میس کال به مدیر یا مسئولین اعلام نماید

۲)اتاق سرور به محض افزایش دما از محدوده خطر فرایند ویژه ای را برای کنترل دما رقم بزند یا سرور را برای جلوگیری از سوختن خاموش

کند
۳)به محض تجاوز دما از محدوده مجاز آژیر و یا چراغهای خطر را روشن نماید

۴)قابلیت دریافت دستور از مدیر در هر شرایطی را توسط موبایل داشته باشد

۵)دما و رطوبت فعلی را نمایش دهد

۶)قابلیت اتصال به همه سنسورهای موحود آتش و دود و گاز و ضربه را دارد

۷)قابلیت کنترل سرور با موبایل را دارد

۸)تمامی آلارمها را مانند افزایش دما وجود دود -وجود گاز- خاموش شدن کولر ها را روی موبایل اطلاع می دهد

۹)قابلیت کنترل کولرها را دارد

۱۰)در صورت قطع برق به کاربران به صورت میس کال و اس ام اس پیغام می دهد

۱۱)در صورت دو فاز شدن شبکه پیغام می دهد

۱۲)مدیریت سیستم خنک کننده را برای کاهش بار و کاهش استهلاک بعهده می گیرد

۱۳)قابلیت ثبت اطلاعات دما و رطوبت را تا ۱ سال دارد و منحنی تغییرات دما و رطوبت را ترسیم می کند

۱۴)می توان با پورت ۲۳۲ به آن متصل شد و به آن فرمان داد و سیستم را کنترل نمود

۱۵)قابلیت جابه جایی کولر ها در مدت زمان مشخص برای استهلاک مساوی کولر ها

۱۶)قابلیت روشن کردن کولر های رزرو در صورت خرابی هر کدام از کولر های موجود

۱۷)قابلیت روشن کردن کولرها در صورت قطع برق و وصل مجدد برق

۱۸)قابلیت محاسبه مدت زمان کارکرد هر کولر برای سرویسهای تعمیر و نگهداری

۱۹)وجود سنسور های مختلف در محیط اتاق تا درجه امنیت سیستم افزایش یابد

۲۰)قابلیت تعریف آلارم برای هر سنسور بطور مجزا

۲۱)قابلیت کنترل کولر ها توسط موبایل

۲۲)قابلیت ارسال هشدار به نگهبانی به صورت صوتی و تصویری

۲۳)آلارم صوتی و نوری در صورت ورود غیر مجاز به اتاق

۲۴)اطلاع از زمان قطع برق و وصل مجدد برق

۲۵)قابلیت راه اندازی مجدد سرور ها از راه دور با موبایل پس از وصل مجدد برق

۲۶)دستی و اتوماتیک کردن کولر ها

۲۷)نمایش وضعیت سیستم بصورت کامل روی پنل اصلی

۲۸ )نمایش دما ها و رطوبتها روی پنل اصلی

۲۹)قابلیت گرفتن وضعیت فعلی هشدار ها با موبایل

۳۰)قابلیت گرفتن دما و رطوبت فعلی با موبایل

 • چه کسانی نیاز به اتاق سرور دارند و چرا؟

با توجه به اینکه هر شرکتی با اندازه متوسط حداقل به سه و یا چهار سرور نیاز دارد و جهت حفظ امنیت اطلاعات سرور‌ها و دور از دسترس بودن سرور‌ها از عوام، محل نگهداری این سرور‌ها باید در محیطی بسته و مهر و موم شده باشد معمولاً پیشنهاد می‌شود از رک استفاده کنیم، گذشته از اینکه شرکت‌های با اندازه بزرگ‌تر به تعداد سرور‌های بیشتری نیاز دارند اما همچنان استفاده از رک یکی از بهترین محل‌های نگهداری سرور است، اما همان‌طور که می‌دانیم رک‌ها از نظر استحکام چندان قابل اعتماد نیستند چون معمولاً تمام رک‌ها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که از اطراف محصور شده و جنس حصار‌ها ورق فلزی مستحکم و ضخیمی است اما علت بی‌اعتمادی به آنها این است که تمام رک‌ها از سمت جلو پوششی از جنس شیشه دارند و اگر روزی سرقتی اتفاق بیفتد درب شیشه‌ای شکننده است و به راحتی سرور‌های داخل رک قابل دسترس خواهند بود.

موارد کلیدی و سخت‌افزاری اتاق سرور

بهتر است درب اتاق سرور معمولاً قفل باشد تا از ورود افراد غیر مسئول جلوگیری شود. برای ساده‌تر شدن این موضوع بهتر است درب ورود به گونه‌ای طراحی شود که برای قفل یا باز کردن آن نیازی به کلید نباشد، به عنوان مثال بهتر است کارتی باشد و یا رمزی.

کلیه ورود و خروج‌ها به اتاق سرور باید تصویربردای شود، جهت تصویربرداری از اتاق سرور به حداقل یک دوربین CCTV نیاز دارید و یک دستگاه ضبط دیجیتال تصاویر برای مدت طولانی.

اتاق سرور باید از هرگونه گردوغبار و رطوبت دور باشد، تا کارآیی فن‌های موجود در کیس و رک‌ها بهتر باشند و گردوغبار باعث از کاراندازی آنها نشود. همچنین رطوبت می‌تواند آسیب جدی به خازن‌ها و برد‌های الکتریکی وارد کند، پس بهتر است برای به حداقل رساندن رطوبت محیط اتاق سرور، از کولرگازی استفاده شود چون کولر‌های آبی رطوبت زیادی در محیط اتاق سرور ایجاد می‌کند و گزینه مناسبی برای خنک نگه داشتن اتاق سرور نیستند.

دمای مناسب اتاق سرور ۱۸ درجه سانتیگراد است. با توجه به بالا بودن مصرف انرژی در کولر‌های گازی، هنگام خریداری به برچسب میزان مصرف انرژی آنها توجه فرمایید. همچنین باید توجه داشته باشید که جهت جلوگیری از ورود گردوغبار به اتاق سرور باید کلیه منافذ پوشانده شوند بخصوص پنجره‌ها بهتر است دوجداره باشند که از هدر رفتن انرژی نیز جلوگیری خواهند کرد.

در اتاق‌های سرور حتماً باید تجهیزات اطفای حریق در دسترس باشد تا در صورت بروز کوچک‌ترین مشکل بتوان به آسانی و سرعت به حل مسئله پرداخت، اما برای تشخیص بهتر شروع آتش‌سوزی معمولاً بهترین شرایط این است که در داخل رک‌ها و محیط اتاق سرور سنسور‌های تشخص آتش‌سوزی نصب گردد و جهت بالا بردن بیشتر امنیت بهتر است درب اتاق سرور از رنگ و جنس نسوز انتخاب شود تا در صورت بروز آتش در خارج از اتاق سرور، آتش‌سوزی به درون اتاق سرور منتقل نشود.

سیستم روشنایی اتاق سرور از مواردی دیگر است که باید رعایت شود، طراحی این سیستم باید به‌گونه‌ای باشد که هنگام خروج شخص از اتاق سرور به صورت اتوماتیک خاموش شوند علت اصلی این موضوع علاوه بر صرفه‌جویی در انرژی پرارزش برق، جلوگیری از تولید حرارت مضاعف در محیط اتاق سرور توسط لامپ‌ها و سیستم‌های روشنایی است.

از دیگر عوامل بسیار ضروری و حیاتی، تأمین انرژی برق است. تأمین انرژی باید از طریق برق شهری انجام شود و جهت اطمینان بیشتر در مواقع اضطراری قطع برق باید حتماً یو.پی.اس و یا ژنراتور نیز برای اتاق سرور در نظر گرفته شود، قطع ناگهانی جریان برق در بعضی موارد خسارات جبران‌ناپذیری در سیستم عامل‌ها به وجود می‌آورد که به زحمت می‌توان سیستم را به وضعیت قبلی آن بازگرداند.

همچنین در قسمت تأمین انرژی برق استفاده از چاه ارت نیز بسیار ضروری است. چاه ارت جهت جلوگیری و خارج‌سازی بار‌های اضافی و مخرب بر روی سیستم برقی است. با توجه به احتمالات بروز نوسانات ناشی از برق استفاده از استابلایزر نیز بسیار ضرورت دارد تا از خطرات احتمالی نوسانات برق و صدمات ناشی از آن جلوگیری شود.

موارد ذکر شده در خصوص راه‌اندازی یک اتاق سرورِ معمولی است به همین دلیل از بسیاری از استاندار‌دها نامی برده نشد و زیرا اکثر استاندارد‌های نام برده نشده در شرکت‌های بزرگ و اتاق‌های سرور قوی و مورد استفاده دارد و هزینه کردن برای این‌گونه اتاق‌ها برای آنها برآیند مثبت خواهد داشت اما برای اکثر شرکت‌های کوچک و متوسط، اجرای تمامی موارد استاندارد ضرورتی ندارد و توجیح مالی برای آن نیز وجود ندارد؛ لذا از گفتن این موارد که لازم و ملزوم اتاق سرور برای شرکت‌های کوچک نیست، صرفنظر می‌کنم.

 • اتاق سرور در کدام قسمت ساختمان در نظر گرفته شود ؟

تعیین محل اتاق سرور در ساختمان اداری خودش چالش جداگانه ای است. برای مثال بهتر است از در نظر گرفتن اتاقهای دارای پنجره برای اتاق سرور خودداری شود چراکه در فصول گرم سال حرارت وارد شده به اتاق سرور از طریق پنجره ها و اشعه آفتاب موجب نیاز به یک سیستم خنک کننده قویتر خواهد شد.بطور کلی ” ویراشبکه کاسپین ” به شما پیشنهاد می نماید تا اتاق سرور به لحاظ افقی در جایی نزدیک به مرکز ساختمان احداث گردد. این جایی است که بیشترین ظرفیت انتقال کابل ها به اتاقهای دیگر را دارا ست. از سوی دیگر در ساختمانهای چند طبق نیز این مکان مکانی مناسب برای احداث اتاق سرور است چراکه معمولا رایزرها و سایر مسیرهای انتقالی از مرکز ساختمان عبور می کنند.و نیز اینکه در مرکز ساختمان در صورت نیاز پتانسیل ایجاد رایزرهای جدید وجود دارد و چاه آسانسور که یک مسیر مناسب برای کابل کشی بین طبقات است معمولا در مرکز ساختمان قرار دارد. جایگذاری اتاق سرور در مرکز ساختمان و بدور از محل های پر رفت آمد و بخصوص ورودی ها، کریدورها و لابی های ساختمان در دیتا سنتر به همراه تمام تجهیزات(مانند UPSها) نصب شده در آن فشار قابل ملاحظه ای را به صفحه کف ساختمان تحمیل می نماید .در اتاق سرور های بزرگتر با تجهیزات بیشتر ، وزنی که به کف اتاق سرور و یا دیتا سنتر تحمیل شده است در مقایسه با توان تحمل کف طبقه باید پیوسته مورد ارزیابی قرار گیرد تا هیچگاه از حد مجاز بیشتر نشود. ممکن است در ابتدای کار تقویت کف سازه طبق برای نصب تجهیزاتی مانند یو پی اس های بزرگ (۳۰kva به بالا) و باتری های آن مورد نیاز باشد. و این امر خود اهمیت بالای محاسبه وزن یو پی اسها و نیز جا نمایی آنها را در مراحل ابتدایی طراحی اتاق سرور مشخص می نماید

 •             اهمیت مانیتورینگ درجه دما در مراکز داده و اتاق سرور

 اتاق سرورچیست ؟ اجزای اتاق سرور ؟ اقدامات لازم جهت اتاق سرور ؟ موارد کلیدی و سخت افزاری اتاق سرور ؟ مانیتورینگ دمای اتاق سرور ؟ طراحی اتاق سرور ؟ امنیت اتاق سرور ؟                 

تجهیزات کامپیوتری و شبکه به نحوی طراحی شده اند که در طیف محدودی از تغییرات دما کار کنند. به منظور تضمین عملکرد مناسب و استفاده حداکثری از عمر ممکن هر قطعه، باید اطمینان حاصل نمایید که دما از محدوده تعریف شده بیشتر یا کمتر نشود. حتی دمای چند درجه بیشتر از این محدوده، می تواند یک تراشه سرور را بسوزاند. هزینه از کار افتادن یک سرور می تواند سرسام آور باشد. به این موضوع توجه کنید که چه مقدار پول از دست خواهید داد اگر سرورهای شما از کار بیافتند. در این مورد علاوه بر هزینه جایگزینی و خرید سرور جدید، از دست رفتن سرمایه های تجارت الکترونیک، از بین رفتن اطلاعات مشتریان، تلف شدن وقت کارمندان و دیگر هزینه های مربوطه نیز وجود دارد.

                                چه درجه دمایی برای عملکرد تجهیزات مناسب است ؟

 اتاق سرورچیست ؟ اجزای اتاق سرور ؟ اقدامات لازم جهت اتاق سرور ؟ موارد کلیدی و سخت افزاری اتاق سرور ؟ مانیتورینگ دمای اتاق سرور ؟ طراحی اتاق سرور ؟ امنیت اتاق سرور ؟                      

معمولاً توصیه می گردد که دما نباید از ۱۰ درجه سانتیگراد (۵۰ درجه فارنهایت) کمتر و نباید از ۲۸ درجه سانتیگراد (۸۲ درجه فارنهایت) بیشتر شود. اگرچه این محدوده وسیعی به نظر می رسد با این حال، این اعداد حداقل و حداکثر را نشان می دهند و معمولاً مرسوم است که تجهیزات در دمای محیط ۲۰-۲۱ درجه سانتیگراد (۶۸-۷۱ درجه فارنهایت) نگهداری شوند. بنابه برخی دلایل، حتی ایجاد چنین دمای محیط در برخی اوقات می تواند کار ساده ای نباشد.

چطور می توانید دما را در حالت مطلوب نگه دارید؟

اتاقهای ساخته شده ویژه سرورها به خاطر اقدامات پیشگیرانه از آتش گیری، عایق بندی شده اند و تهویه مناسب در آنها امری ضروری است. در بسیاری از شرکتها وظیفه نگهداری و پشتیبانی از سیستم تهویه، جدا از وظیفه پشتیبانی و راه اندازیِ سرورها می باشد. اگر تهویه از کار بیافتد ممکن است شما اولین نفری نباشید که از آن مطلع می گردید. ممکن است شما آخرین نفر باشید. حتی اگر همه چیز خوب کار کند، دما می تواند در طول روز به هر دلیلی تغییر نماید، همیشه این امکان وجود دارد که در اطراف تجهیزات، نقاط گرمازای محلی وجود داشته باشند که گرمای فراوانی از خود ساتع نمایند. اینطور فکر نکنید که چون شما یک سیستم تهویه دارید دیگر کار تمام است و باید آسوده باشید. افرادی که در اتاقِ سرور کار می کنند برخی اوقات سیستم تهویه را خاموش می کنند و یادشان می رود که آن را روشن نمایند. برخی اوقات آنها دربها را باز می گذارند. سرورها در زمانهایی از روز گرمتر از سایر اوقات کار می کنند و سیستم های تهویه نیز ممکن است در برخی اوقات (مثلاً شب ها) با توان کمتری عمل نمایند. فرض کنید که شب شده است و سیستم تهویه شما با توان مصرفی پایین در حال کار است، ناگهان وب سرور شما به شدت شروع به کار می کند چون که افرادی از سایر نقاط (مثلاً کشورهای غربی) تازه از خواب بیدار شده اند، فکر کنید چه اتفاقی خواهد افتاد؟ هم اکنون دستگاههای شما داغ می شوند و سیستم تهویه شما نمی تواند آنها را به اندازه کافی خنک نماید. این سناریو دقیقاً به همین شکل اتفاق افتاده است. بسیاری از ایرادهای پی در پی و تکراری و همچنین کند شدن سرعت در انتقال و پردازش دیتا را می توان به گرم شدن بیش از حد سرورها نسبت داد. جایگزینی دستگاههای جدید بجای مدل قدیمیِ آنها، می تواند مشکلات جدیدی را ایجاد نماید. دستگاههای جدید سریعتر کار می کنند و در نتیجه غالباً زودتر داغ می شوند و بار بیشتری را روی سیستم تهویه تحمیل می نمایند. اگر جدیداً سرور یا سوئیچ جدیدی خریداری و نصب نموده اید، ممکن است زمان آن باشد که سیستم تهویه خود را نیز چک نمایید تا مطمئن شوید می تواند از عهده خنک کردن آنها برآید. مورد دیگری که باید مراقب آن باشید، سناریوی زیاد کردن مقدار درجه خنک کنندگیِ سیستم تهویه در روز است تا محیط مناسبی برای اتاق سرورِ شما ایجاد شود ولی یادتان نرود که درجه آن را در شب یا برای تعطیلات آخر هفته کم نمایید. در طول روز ممکن است فعالیتها و رفت و آمدهای زیادی در اتاق سرور صورت پذیرد. باز بودن درب اتاق سرور در تمام طول باعث می شود که هوای گرمتر وارد اتاق گردد و در نتیجه سیستم تهویه باید با توان بیشتری کار کند. اما در شبها و در تعطیلات آخر هفته، مقدار فعالیتها کمتر بوده و در نتیجه با بیش از حد کار کردن سیستم تهویه، شما بدون هیچ دلیلی مجبور به پرداخت قبض انرژی بیشتری خواهید بود.

پست های مرتبط

خدمات پسیو شبکه

خدمات پسیو شبکه

پارامترهای مهم کابل شبکه

پارامترهای مهم کابل شبکه

لای فای lifi چیست و چه تفاوتی با وای فای دارد

لای فای lifi چیست و چه تفاوتی با وای فای دارد

انواع تستر کابل شبکه

تستر کابل شبکه و انواع آن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست