سیم ارت چیست و چه کاربردی دارد؟

سیم ارت چیست و چه کاربردی دارد؟

آیا می‌دانید سیم ارت چیست و چه کاربردی دارد؟ کابل ارت به یک نوع سیم فلزی گفته می‌شود که از ملزومات الکتریکی خارج شده و ضمن متصل شدن به زمین نشتی، آن را به برق انتقال می‌دهد. این شاخه قابلیت این را دارد که ایمنی کاربران را در مقابل خطر برق گرفتگی تامین کند. در این مقاله در مورد این نوع سیم و همینطور کاربردها و مزایای آن توضیج می‌دهیم. اگر با کاربردهای سیم ارت و نقش حیاتی آن در تاسیسات الکتریکی آشنایی ندارید، حتما تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.
کاربرد سیم ارت چیست؟

سیم ارت چیست و چه کاربردی دارد؟مسلما یکی از سوال‌های مهمی که در مورد سیم ارت وجود دارد، درباره کاربردهای سیم اتصال به زمین (ارت) است. در این مورد باید بگوییم که علاوه بر دو شاخه سیم اصلی نول و فاز، در مدارهای الکتریکی یک سیم دیگر به نام ارت وجود دارد که برای ایمنی کاربران مورد استفاده قرار می‌گیرد.
این سیم از خروجی دستگاه الکتریکی به زمین اتصال پیدا می‌کند. لازم به ذکر است که کابل ارت در واقع یک رسانای الکتریکی محسوب می‌شود که قابلیت عبور جریان را دارد و نشتی احتمالی برق دستگاه را به زمین انتقال می‌دهد. در نهایت می‌تواند از وقوع برق گرفتگی جلوگیری کند.

حفاظت در برابر آتش‌سوزی با سیم ارت
اگر بخواهیم به صورت خلاصه در مورد کاربردهای سیم ارت صحبت کنیم، باید بگوییم که این سیم قابلیت این را دارد که از آتش سوزی و همینطور حوادث منجر به آسیب و فوت جلوگیری کند. رسانا بودن زمین و همچنین عبور جریان الکتریکی نیز، جزء کاربردهای این سیم به حساب می‌آیند.
سیم ارت در برابر اضافه‌بار
در نهایت می‌توانیم اضافه کنیم که سیم اتصال به زمین وظیفه حفاظت در مقابل بار الکتریکی اضافه همچون صاعقه یا جریان قوی وارد شده به مدار را بر عهده دارد. کابل ارت، می‌تواند از به وجود آمدن شوک الکتریکی ناشی از نشتی جریان محافظت کند و این مورد برای پشتیبانی شبکه نیز، یک مزیت محسوب می‌شود.
سیم ارت در چه سایز‌هایی تولید می‌شود؟
سیم ارت دارای اندازه‌های مختلفی در دسترس است که به شرح زیر است:

سطح مقطع هادی تعداد رشته ضرب در قطر هر رشته تابیده شده
میلی متر مربع (mm2) میلی متر (mm)
1.5 30×0.25.
2.5 ۵۰×0.25
4 56×0.30
6 84×0.30
10 79×0.40
16 127×0.40
25 199×0.40
35 278×0.40
50 389×0.40
70 375×0.50
95 484×0.50
120 612×0.50
150 765×0.50
185 943×0.50
240 1224×0.50

اهمیت استفاده از سیم ارت در تاسیسات صنعتی

سیم ارت چیست و چه کاربردی دارد؟
اگر بخواهیم اهمیت استفاده از سیم ارت را شرح دهیم، باید بگوییم که سیم‌هایی که به دستگاه‌ها و لوازم الکتریکی متصل هستند، به دلایل مختلف می‌توانند دچار پوسیدگی و پارگی شوند و در نتیجه مشکلاتی را به وجود آورند. مخصوصا این مشکلات در مورد کابل شبکه تاثیر بیشتری دارد؛ چرا که موجب آسیب رسیدن به سیستم‌های مختلف متصل به هم می‌شود. این گونه اتفاقات ممکن است در اثر طولانی شدن عمر دستگاه و همینطور پوسیدگی پوشش سیستم‌های آن به وجود بیایند.
از طرفی دیگر ممکن است هنگام جابجه‌ایی و انتقال دستگاه و از طریق برخورد آن با محیط یا اشیاء اطراف رخ بدهند. به طور کلی این مورد می‌تواند احتمال خطر برق گرفتگی را در اثر تماس با بخش بدون پوشش سیم افزایش دهد و همینطور برای افراد نیز، یک سری خطرات را به دنبال داشته باشد.
بنابراین وجود سیم ارت با رنگ سبز و زرد در دستگاه، می‌تواند این خطر را از بین ببرد. مقاومت این نوع سیم، با صفر برابر است و با توجه به جریان قوی و عبوری از آن به طرف زمین، باعث می‌شود که آمپر بالا رود و همینطور فیوز بپرد. در نتیجه جریان مدار قطع می‌شود و ایمنی لازم نیز حین کار تامین می‌گردد.
به این ترتیب این مورد می‌تواند باعث شود که آتش سوزی در تجهیزات برقی و همینطور برق گرفتگی به وجود نیاید.
نکات ایمنی لازم در مورد استفاده از سیم ارت
در این بخش در مورد نکات ایمنی که در خصوص استفاده از این سیم وجود دارند، توضیح می‌دهیم. این نکات ایمنی عبارت‌اند از:
در صورت به وجود آمدن هرگونه آسیب دیدگی در عایق سیم و همینطور برخورد آن با بدنه دستگاه، از تماس مستقیم با بدنه فلزی پرهیز کنید؛ زیرا احتمال آتش سوزی و خطر برق گرفتگی وجود دارد.
برای افزایش سطح ایمنی دستگاه، اطمینان‌ حاصل کنید که وسیله برقی به زمین متصل شده باشد.
اگر از وضعیت اتصال به زمین دستگاه الکتریکی خود اطمینان ندارید، بهتر است که از افراد حرفه‌ای و کارشناسان تقاضا کنید تا سیستم مربوطه را مورد بررسی قرار دهند و توصیه می‌کنیم که به هیچ عنوان خودسرانه در این زمینه عمل نکنید.
ایجاد و همینطور اجرای سیستم ارتینگ ساختمان را به دست افراد متخصص در این زمینه بسپارید؛ زیرا اتصال نادرست سیم ارت، ممکن است خطرات زیادی را به دنبال داشته باشد.
سیم ارت چگونه مانع از برق گرفتگی می‌شود؟
گاهی اوقات هنگامی که شما در لوازم آشپزخانه خود مانند یخچال، لباسشویی و سایر تجهیزات دیگر احساس لرزش و برق گرفتگی می‌کنید ممکن است ندانید که منبع این لرزش و برق گرفتگی دقیقا از چیست.
علت اصلی بروز وضعیت برق گرفتگی، بیشتر به سبب آن است که وقتی سیم‌های فاز یا نول به بدنه دستگاه متصل می‌شوند و مدار الکتریکی نشتی جریان برق پیدا می‌کند، شما با دست زدن به آن، احساس برق گرفتگی می‌کنید یا به عبارتی دیگر، دچار برق گرفتگی می‌شوید. به همین خاطر سیم ارث از طریق انتقال نشتی جریان به زمین، از خرابی دستگاه برق گرفتگی و همینطور آتش سوزی دستگاه جلوگیری می‌کند.
سخن پایانی
در این مطلب توضیح دادیم که سیم ارت چیست و چه کاربردی دارد. حالا شما می‌دانید که استفاده از این سیم تا چه حدی می‌تواند سلامت خانواده و همینطور وسایل الکتریکی را تضمین کند و به طور کلی سطح ایمنی منزل و یا کارگاه شما را افزایش دهد. توصیه می‌کنیم که اگر ساختمان شما هنوز به سیستم ارت مجهز نیست، در اولین فرصت از یک فرد متخصص برای انجام این گونه خدمات کمک بگیرید.

سوالات متداول
سیم ارت چگونه به زمین متصل می‌شود؟
سیم ارت ساختمان را می‌توان به دو شیوه زمین عمقی و زمین سطحی نصب کرد. توصیه می‌شود که برای نصب این سیم حتما از مشاوره‌های تخصصی کارشناسان مجرب در این حوزه بهره‌مند شوید.
علت استفاده از کابل ارت چیست؟
علت استفاده از این سیم، این است که می‌تواند امنیت سیستم‌های الکترونیک را حفظ کند و در نهایت از آتش سوزی یا برق گرفتگی جلوگیری به عمل آورد.
آیا خودسرانه می‌توان اتصالات مربوط به کابل ارت را انجام داد؟
خیر؛ توصیه می‌کنیم که حتماً اقدامات مربوط به این سیم را به دست یک فرد متخصص بسپارید تا احتمال بروز خطرات مربوطه در این زمینه کاهش یابد.

پست های مرتبط

رنگ بندی و استاندارد کابل شبکه - رنگ بندی سوکت شبکه - ویرا شبکه کاسپین

رنگ بندی کابل شبکه و استاندارد آن | رنگ بندی سوکت شبکه

نمایندگی لویتون

افتتاح رسمی نمایندگی فروش و خدمات پس از فروش محصولات لویتون Levito

فضای ذخیره سازی ابری کجا قرار دارد و آیا امن است؟

فضای ذخیره سازی ابری کجا قرار دارد و آیا امن است؟

GPON چیست + معرفی مزایای فناوری GPON

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.