علت روشن شدن فازمتر روی سیم ارت

علت روشن شدن فازمتر روی سیم ارت 

در صنعت برق و الکترونیک با توجه به حساسیت موضوع و خطراتی که وجود دارد، باید به موضوعاتی مهم توجه کرد. علت روشن شدن فازمتر روی سیم ارت یکی از موضوعات مهم و حیاتی در این زمینه است که باید به آن توجه زیادی شود. در این میان ابتدا باید فازمتر را بشناسید و با نحوه کار آن آشنایی داشته باشید. سپس به دنبال علل روشن شدن فازمتر روی انواع سیم‌ها مانند سیم ارت بپردازید. روشن شدن فازمتر روی سیم ارت بسیار مهم است و برای رفع این مشکل باید عوامل مختلفی در نظر گرفته شود. در ادامه این موضوع به علت روشن شدن فازمتر روی سیم ارت، شناخت فازمتر و دیگر موارد مهم می‌پردازیم.

فازمتر چیست؟ 

علت روشن شدن فازمتر روی سیم ارتفازمتر یک دستگاه الکتریکی ساده اما بسیار کاربردی و الکترونیکی است که در صنایع مختلف مرتبط با برق از آن استفاده می‌شود. در صنعت برق از این ابزار برای چک کردن فاز در انواع سیستم‌های برقی، وجود جریان در تجهزیات و سیم‌ها و… استفاده می‌شود. این ابزار کاربردی در اندازه‌های مختلفی تولید می‌شود و کاربرد فراوانی در کنترل و تاسیسات برقی مختلف دارد. در واقع به عنوان یک ابزار مهم در صنعت نقش گسترده و عالی دارد. با کمک فازمترها در سریع‌ترین زمان ممکن می‌توان با رو‌ش‌های مختلفی پارامترهای الکتریکی را اندازه‌گیری کرد. برای مثال فازمترها هر گونه تغییراتی که در فاز و ولتاژها رخ می‌دهد را به راحتی شناسایی خواهند کرد.

علت روشن شدن فازمتر روی سیم ارت چه می‌تواند باشد؟ 

دلایل مختلفی برای روشن شدن فازمتر روی سیم ارت وجود دارد که در این قسمت با چند مورد از آن‌ها آشنا خواهیم شد: 

 • اولین علت انتقال جریان 

یکی از علت‌های روشن شدن فازمتر روی سیم ارت و انواع سیم‌های مسی، انتقال جریان است. این انتقال جریان معمولا از طریق فاز انجام می‌شود که معمولا فاز از طریق سیم ارت یا زمین خواهد بود. این انتقال جریان نیز دلایل مختلفی دارند که عبارتند از: اتصال نادرست، ایجاد مشکل در سیستم برقی یا ترک خوردگی سیم‌های کابل. 

 • علت دوم تداخل‌های الکترومغناطیسی

تداخل‌های الکترومغناطیسی یکی دیگر از علت‌های روشن شدن فازمتر روی سیم ارت است. وجود این تداخل‌ها نوسانات غیرمعمولی در فازمتر ایجاد می‌کنند که سبب روشن شدن فازمتر خواهند شد. برخی تجهیزات الکتریکی و الکترونیکی در نزدیکی سیم ارت وجود دارند که همین سبب شده تداخل الکترونیکی به وجود آمده و در نتیجه فازمتر روشن شود. استفاده از کابل شبکه در کنار سیم‌های برق نیز به همین دلیل توصیه نمی‌شود. 

 • علت سوم تغییرات فازی 

اگر به صورت ناگهانی تغییراتی در فاز ولتاژ ایجاد شود، امکان روشن شدن فازمتر روی سیم ارت بسیار زیاد است. تغییرات فازی نیز به دلایل مختلفی اتفاق خواهند افتاد که چند مورد از آن‌ها عبارتند از: 

 • قطع شدن یا متصل شدن ناگهانی انواع تجهیزات الکتریکی
 • اتفاقات مختلف در شبکه برق 
 • قطع شدن و ناپایداری نیروی‌های مختلف برقی

برای حل مشکلات مرتبط با روشن شدن فازمتر چه مراحلی باید طی شود؟ 

برای حل این مشکلات راه‌حل‌های زیادی وجود دارد که همراه با برخی از نکات مهم باید رعایت شوند. برای رفع مشکلاتی که ممکن است با روشن شدن فازمتر روی انواع سیم‌ها از جمله ارت و نول به وجود آیند باید اقدامات زیر انجام داده شوند: 

 • ابتدا اتصالات الکتریکی را به صورت کامل بررسی کنید. از صحت و سلامتی تمامی اتصالات اطمینان حاصل نمایید. در صورتی که اتصالات ترک خوردگی یا اشکالات دیگری داشتند آن را رفع کنید. اگر در این زمینه مهارت ندارید بهتر است از فرد باتجربه کمک بگیرید. 
 • از دستگاه‌های سرعتی که اغلب با نام UPS شناخته می‌شوند استفاده کنید. استفاده از این دستگاه‌ها در اغلب مواقع می‌تواند بسیار موثر باشد. در واقع به شما کمک می‌کند که حتی در زمان قطع شدن برق با استفاده از تجهیزات مختلف تغییرات فاز را شناسایی کرده و جلوی آن‌ها را بگیرید. 
 • از سیستم حفاظتی مختلف و فیوزهای سالم استفاده کنید. با نصب این موارد، جریانات نامناسب را کاهش خواهید داد، همچنین در مقابل تغییرات فازی نیز از ضررهای بیشتر جلوگیری می‌شود. 
 • معاینات دوره‌ای در طول سال را فراموش نکنید. تمامی تجهیزات دوره‌ای و برقی باید معاینه شوند و در صورت مشاهده کوچک‌ترین مشکل به رفع آن اقدام کنید. با اینکار از ایجاد مشکلات بزرگتر نیز جلوگیری می‌شود. با انجام این معاینات مشکل به موقع شناسایی و حل خواهند شد.

علت استفاده از سیم ارت

حال که با علت روشن شدن فازمتر روی سیم ارت و موارد دیگر آشنا شدید، بهتر است با علت استفاده از سیم ارت و کاربردهای مهم آن نیز آشنا شوید: 

گاهی برخی از سیم‌ها سبب ایجاد مشکلاتی دیگر می‌شوند که ممکن است برخی لوازم و ابزارهای منزل شما از کار بیفتند. برای مثال ممکن است این سیم‌ها دوار پوسیدگی و حتی پارگی شوند. در صورتی که این مشکل در ژولانی مدت حل نشود، سبب ایجاد مشکلات دیگری می‌گردد و ممکن است گاهی فرد دچار خطر برق‌گرفتگی شود و حتی جان خود را از دست دهد. اما در این میان وجود سیم ارت در اکثر کابل‌ها سبب شده تا این خطر کمتر شود و هر گونه جریان برق اضافه به زمین انتقال داده شود. 

زمانی که جریان قوی به سمت زمین در حرکت باشد، سیم ارت سبب پریدن فیوز خواهد شد و از خطرات دیگر جلوگیری می‌کند. جریان مدار با بالا رفتن آمپر قطع می‌شود و ایمنی لازم تهیه می‌گردد. با اینکار از برق گرفتگی و خطرات دیگر که ممکن است جان انسان را بخطر اندازد جلوگیری خواهد شد. اگر در پریز سوراخ سومی مشاهده کردید باید بدانید که برای سیم ارت بوده و برای انتقال برق اضافه به زمین و بالا رفتن ایمنی کاربرد دارد.

سخن پایانی 

سیم ارت با اتصال به زمین امنیت را بالا برده و از آتش سوزی، برق گرفتگی و… جلوگیری خواهد کرد. امروزه از این سیم در سراسر جهان استفاده می‌شود، اما گاهی ممکن است در هنگام برخی از تعمیرات مشکلاتی مانند روشن شدن فازمتر روی سیم ارت به وجود آید. این مشکل دلایل متعددی دارد که به چند مورد از آن‌ها اشاره شد. در صورت برق کشی ساختمان خود هرگز از وجود سیم ارت غافل نشوید و آن را با دیگر تجهیزات در برق کشی بکار گیرید. 

سوالات متداول 

 1. چرا وجود سیم ارت در تجهیزات برقی ضروری است؟ 

دلایلی زیادی برای وجود سیم ارت وجود دارد که اصلی‌ترین دلایل آن فراهم کردن ایمنی لازم است. 

 1. دلایل روشن شدن فازمتر روی سیم ارت چیست؟

مشکلات سیم‌کشی، عبور جریان از سیم ارت، تداخل‌های مغناطیسی و تغییرات فازی مهمترین دلایل روشن شدن فازمتر روی سیم ارت هستند.

 1. در صورت روشن شدن فازمتر روی سیم ارت چه کنیم؟

با توجه به حساسیت قضیه، بهتر است از یک کارشناس برق  و یک فرد متخصص در این زمینه کمک بگیرید.

 

پست های مرتبط

ناگفته هاي شروع يك پروژه پسيو شبكه

ناگفته هاي شروع يك پروژه پسيو شبكه

planet

راهنمای انتخاب مدیا کانورتور فیبرنوری

دیتا سنتر

دیتاسنتر و اتاق سرور استاندارد

همکاری دایملر و HPE برای تأمین انرژی دیتاسنترها با هیدروژن

همکاری دایملر و HPE برای تأمین انرژی دیتاسنترها با هیدروژن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.