---------------------------- ---------------------------------- -----------------------------------
نکات طراحی و پیاده سازی دیتا سنتر

ده ایده برای طراحی و پیاده سازی دیتا سنتر

طراحی و پیاده سازی دیتا سنتر روش‌های مختلی دارد و برای یک طراحی و پیاده سازی موفق دیتا سنتر باید نکات مختلفی را در نظر بگیرید. واحد‌های تجاری زمانی که به فناوری جدید نیاز داشتند تنها یک گزینه داشتند؛ اما اکنون آن‌ها گزینه‌های متعددی برای این کار دارند. شرکت‌ها می‌توانند سیستم‌های ابری قدیمی، ابری خصوصی و سیستم‌های ابری عمومی را باهم ترکیب کنند تا بهترین راه‌حل‌ها و دیتاسنترها را با بهترین قیمت و با مشخصات مناسب در اختیار داشته باشند. این توانایی ترکیب و تطبیق فناوری‌ها، شرکت‌ها را سریع‌تر، نوآورانه‌تر و رقابتی‌تر می‌کند. با این حال، اجرای سیستم‌های متفاوت می‌تواند منجر به تعدادی از خطرات امنیتی و تجاری شود. در این مقاله قصد داریم در مورد طراحی و پیاده سازی دیتا سنتر صحبت کنیم و از نزدیک با ده ایده برای طراحی و پیاده سازی دیتا سنتر آشنا شویم. اگر شما هم در مورد گام‌های طراحی و پیاده‌سازی یک دیتا سنتر موفق و کارآمد کنجکاو هستید، پیشنهاد می‌کنیم تا انتهای این مطلب ما را همراهی کنید.

چگونه می‌توان یک دیتاسنتر ایمن و مطمئن را پیاده‌سازی کرد؟

سازمان‌ها همیشه به دنبال داشتن به‌روزترین سیستم‌های امنیتی در مورد داده‌ها و سرور‌های خود هستند و اکنون بیش از هر زمان دیگری، برای رسیدن به این آرامش، به دیتاسنترها روی می‌آورند؛ اما همه دیتاسنترها به روش‌های یکسان ایجاد نمی‌شوند و امنیت و سرعت برابری را در اختیار کاربران قرار نمی‌دهند. اگر در تلاش برای طراحی و پیاده سازی دیتا سنتر مناسب هستید، ده ویژگی برتر زیر را در نظر بگیرید.

 • مکان (Location)
 • امنیت فیزیکی (Physical Security)
 • افزونگی شبکه (Network Redundancy)
 • ثبات مالی (Financial Stability)
 • مقیاس‌پذیری (Scalability)
 • طرح بازیابی داده‌ها (Disaster Recovery Plan)
 • در نظر گرفتن آینده (Think to the Future)
 • پشتیبانی و نظارت ۲۴/۷ (24/7 Support and Monitoring)
 • پرفورمنس عملیاتی (Operational Performance)
 • قیمت (Price)

ایده‌های ایجاد یک استراتژی مرکز داده

یک استراتژی موفق برای طراحی و پیاده سازی دیتا سنتر بدون یک برنامه‌ریزی دقیق و داشتن نقشه راه به‌دست نمی‌آید. برای موفقیت، پروژه نیاز به همسویی اهداف تجاری و فناوری دارد و برای رسیدن به این هدف باید هزینه‌های لازم را نیز به جان بخرید. سه گزینه استراتژی مرکز داده زیر را در نظر بگیرید: ترکیب فناوری‌‌ها، کاهش اثرگذاری‌های منفی و هزینه انتقال به دیتاسنتر جدید.

برای طراحی و پیاده سازی دیتا سنتر تنها داشتن تجهیزات و امکانات فیزیکی کافی نیست. با پیشرفت تکنولوژی، داشتن یک دیتا سنتر کارآمد و مجهز با استفاده مطلوب و بهینه از فضای ابری گره خورده است. فضای ابری می‌تواند هزینه‌های عملیاتی یک شرکت و سازمان برای در اختیار داشتن یک دیتاسنتر را به‌مراتب کاهش داده و حاشیه سود را بالاتر ببرد.

فضای ابری را می‌توان به دو دسته فضای ابری خصوصی (درون‌سازمانی) و عمومی (برون‌سازمانی) تقسیم کرد. این دسته‌بندی، سطوح امنیتی مختلف و موردنیاز برای داشتن یک دیتاسنتر ایمن را تضمین می‌کند. استراتژی‌های جدید برای طراحی و پیاده سازی دیتا سنتر این روزها معطوف به استفاده از فضای ابری برای کاهش هزینه‌ها و خطرات و همچنین ترکیب نوع عمومی و خصوصی فضای ابری است.

طراحی و پیاده سازی دیتا سنتر مناسب
طراحی و پیاده سازی دیتا سنتر مناسب

در ادامه ۱۰ مرحله برای طراحی و پیاده سازی دیتا سنتر مناسب شما آورده شده است:

۱. اهداف استراتژی دیتاسنتر را به‌صورت واضح مشخص کنید (Get clear on the objectives for the data center strategy)

دلایل زیادی وجود دارد که چرا شرکت‌ها استراتژی مرکز داده را توسعه داده و مورد ارزیابی مجدد قرار می‌دهند. به‌عنوان مثال، سازمان‌ها همواره می‌خواهند ریسک را کاهش دهند، هزینه‌های خود را پایین نگه‌دارند و از فناوری‌های جدید استفاده کنند تا سبد مشتریان خود را افزایش دهند. قبل از شروع، مهم است که دلایل را روشن کنید.

درباره استراتژی کسب‌وکار بحث کنید و اطمینان حاصل کنید که استراتژی فناوری اطلاعات با اهداف و مقاصد تجاری جدید برند شما همسو است. هرچه استراتژی فناوری اطلاعات با کسب‌وکار هماهنگ‌تر باشد، فروش و سود سازمان بالاتر رفته و پیشبرد اهداف مرکز داده آسان‌تر خواهد بود.

۲. محیط فعلی IT را درک کنید (Understand the current IT environment)

مستندسازی همه داده‌ها و اطلاعات می‌تواند بسیار چالش‌برانگیز باشد. چه دیتاهایی وجود دارد؟ این داده‌ها در کجا قرار دارند؟ چگونه آن‌ها با یکدیگر ادغام می‌شوند تا خدمات مناسب و موردنیاز سازمان را ارائه دهند؟ پاسخ دادن به این سؤالات می‌تواند دشوار باشد، به‌خصوص اگر شرکت اخیراً به دلیل ادغام یا اکتساب، رشد کرده باشد.

برای ساده کردن استراتژی مرکز داده، ابتدا درک درستی از محیط فعلی و هر دارایی فناوری اطلاعات جدید به دست آورید. نقشه‌برداری از برنامه‌ها مکانی عالی برای شروع است، زیرا به شرکت‌ها کمک می‌کند تا محیط فعلی را درک کرده و پایه‌ریزی کنند. بازه زمانی ۳ تا ۵ سال فعالیت‌های اخیر سازمان را برای طراحی و پیاده سازی دیتا سنتر مناسب در نظر بگیرید.

۳. مهم است که چگونگی سیر تحول و تکامل محیط فناوری اطلاعات را درک کنید (Understand how the IT environment is evolving)

فناوری با سرعتی سریع در حال حرکت است و محیط IT را نیز همراه خود دچار تغییر می‌کند. درک کنید که چگونه محیط فناوری اطلاعات در طول سه تا پنج سال گذشته تکامل یافته و اینکه چگونه بر روی تجارت و امکانات مرکز داده تأثیر گذاشته است.

برای طراحی و پیاده سازی دیتا سنتر مناسب، بیاموزید که چگونه اجرای پروژه‌های فناوری اطلاعات آتی مانند مجازی‌سازی، تلفیق یا به‌روزرسانی فناوری، نقش کلیدی در استراتژی بازی می‌کند و باید در نقشه راه پیاده‌سازی دیتاسنتر گنجانده شود.

۴. امکانات فعلی مرکز داده را ارزیابی کنید (Assess the current data center facilities)

اکثر مراکز داده که اقدام به ارائه خدمات دیتاسنتر می‌کنند بیش از چند سال قدمت دارند. این شرکت‌ها برای همسویی با فناوری‌های جدید به پیشرفت‌های قابل توجهی نیاز دارند. بسیاری از شرکت‌ها به دلیل ادغام، اکتساب یا دوره‌های رشد سریع، مراکز داده متعددی را برای حفاظت از اطلاعات خود به‌کار می‌گیرند.

درک اینکه آیا و چگونه این امکانات با استراتژی کلی همسو هستند یا خیر بسیار مهم است. برخی از تأسیسات دیگر پاسخگوی نیازهای جدید نیستند و برخی دیگر، نیاز به سرمایه‌گذاری‌های کلان و قابل توجهی دارند تا با اهداف تجاری و فناوری جدید هماهنگ شوند. بنابراین واکاوی امکانات فعلی برای طراحی و پیاده سازی دیتا سنتر مناسب حیاتی است و می‌تواند دورنمای هزینه‌های عملیاتی (OPEX) و هزینه‌‌های سرمایه‌گذاری ( CAPEX) سازمان را در آینده به‌درستی مشخص کند.

گام‌های طراحی و پیاده سازی دیتا سنتر
گام‌های طراحی و پیاده سازی دیتا سنتر

۵. تعیین کنید که آیا استفاده از دیتاسنتر برای شرکت سودآور است یا خیر؟ (Determine if being in the data center business is the best option and if so, to what extent)

شرکت‌ها متوجه شده‌اند که ایجاد، مدیریت و مالکیت دیتاسنتر ممکن است بهترین سرمایه‌گذاری ممکن برای آن‌ها نباشد. نگهداری مراکز داده پرهزینه است، زیرا نیاز به مخارج سرمایه‌ای قابل توجه (CAPEX) و هزینه‌های عملیاتی (OPEX) برای همسویی امکانات با اهداف تجاری دارند. میزان هزینه‌ها و میزان سودآوری طراحی و پیاده سازی دیتا سنتر را در دو کفه ترازو قرار داده و آن‌ها را سبک سنگین کنید.

۶. TCO مرکز داده فعلی را درک کنید (Understand the current data center TCO)

اکثر مدیران این انتظار را دارند که یک استراتژی جدید هزینه‌های عملیاتی کلی را کاهش دهد. ممکن است در طول زمان این اتفاق بیفتد؛ اما سازمان‌ها باید در طول اجرای استراتژی جدید برای افزایش هزینه‌های کوتاه‌مدت نیز آماده باشند.

درک سرمایه فعلی مرکز داده و هزینه‌های عملیاتی به ایجاد یک پایه مالی کمک می‌کند. این پایه را می‌توان با راه‌حل‌های جایگزین مقایسه کرد. امور مالی نقش کلیدی در انتخاب یک مرکز داده ایفا می‌کنند، بنابراین مهم است که قبل از ارزیابی گزینه‌های دیگر، هزینه‌های جاری را روشن کنید.

۷. الزامات مرکز داده را مستند کنید (Document the data center requirements)

الزامات استراتژی طراحی و پیاده سازی دیتا سنتر را با تیم اصلی پروژه مستندسازی و بررسی کنید. نیاز‌های سازمان احتمالاً شامل دسترسی دائمی به اطلاعات، عملکرد، ظرفیت و بازیابی داده‌ها (بک‌آپ‌گیری) خواهد بود. بررسی کنید که آیا این الزامات با سایر اهداف تجاری و فناوری اطلاعات همسو هستند یا خیر. همچنین، سایر الزامات مانند بهبود انطباق، کارایی، مدیریت عملیاتی و زمان عرضه به بازار را نیز در نظر بگیرید.

۸. سناریو‌های پیشنهادی را توسعه دهید (Develop the proposed scenarios)

تمام سناریوهای فناوری را مورد بررسی قرار دهید. همچنین حالت ترکیب‌شده این سناریوها را نیز مدنظر قرار دهید. برخی سناریو‌های پیشنهادی و مورد توصیه عبارت‌اند از:

 • راه‌حل‌های کولوکیشن؛ استفاده از فضای اجاره‌ای برای استقرار سرور و تجهیزات ذخیره‌سازی (Colocation solutions)
 • استفاده از خدمات مدیریت‌شده (Managed services)
 • استفاده از هاست مدیریت‌شده (Managed hosting)
 • استفاده از دیتا سنترهای از پیش ساخته‌شده
 • بهبود امکانات فعلی

هیچ مدلی به‌تنهایی یک راه‌حل مناسب برای همه نیازهای سازمان ارائه نمی‌دهد و موفقیت را تضمین نخواهد کرد. اکثر شرکت‌ها برای ارائه بهترین نتایج از ترکیبی از خدمات مرکز داده داخلی و خارجی بهره می‌گیرند.

۹. وضعیت فعلی را با هر سناریوی پیشنهادی مقایسه کنید (Compare the current state to each proposed scenario)

پس از شناسایی و مشخص کردن سناریو‌ها، هزینه‌های فعلی را با هزینه‌های تخمین‌زده‌شده مقایسه کنید. یک مدل هزینه‌های کوتاه‌مدت و بلندمدت ایجاد کنید که شامل تمام هزینه‌های سرمایه و عملیاتی لازم برای مخاطرات آتی باشد و این مخاطرات را با زمان‌بندی‌های مرتبط در اختیار شما قرار دهد.

تمدید هزینه‌های پایه (وضعیت موجود) در یک دوره چند ساله به شرکت اجازه می‌دهد تا وضعیت مالی را در برابر هر سناریو مقایسه کند. هنگامی که سناریوها ارزیابی شدند، یک ماتریس امتیازدهی ایجاد کنید تا میزان اعتبار و موفقیت آن‌ها را با یکدیگر مقایسه کنید.

طراحی و پیاده سازی دیتا سنتر کارآمد
طراحی و پیاده سازی دیتا سنتر کارآمد

۱۰. بهترین استراتژی را انتخاب کنید و یک نقشه راه برای اجرای آن تهیه کنید (Choose the best strategy and develop a roadmap to execute it)

بهترین استراتژی همیشه مقرون به صرفه‌ترین استراتژی نیست. بسیاری از شرکت‌ها به مسائل مالی نگاه می‌کنند و به‌جای یافتن استراتژی برای کاهش ریسک‌ها در مقابل هزینه‌ها، ارزان‌ترین گزینه را انتخاب می‌کنند. وضعیت موجود اغلب مقرون به صرفه‌ترین استراتژی کوتاه‌مدت است.

سخن پایانی

در این مقاله در مورد طراحی و پیاده سازی دیتا سنتر صحبت کردیم و از نزدیک با ۱۰ ایده کارآمد و مؤثر برای طراحی و پیاده سازی دیتا سنتر ایده‌آل آشنا شدیم. متوجه شدیم که برای طراحی و پیاده سازی یک دیتاسنتر کارآمد باید نکات و جنبه‌های مختلفی را در نظر بگیریم. اگر شما هم قصد طراحی و پیاده سازی یک دیتا سنتر مناسب را دارید، موارد ذکرشده را مدنظر قرار دهید. از اینکه تا انتها ما را همراهی کردید از شما سپاس‌گذار هستیم.

پست های مرتبط

انواع تست کابل شبکه - تست فلوک کابل شبکه - ویرا شبکه کاسپین

انواع تست کابل شبکه

اینترنت اشیا چیست؟

اینترنت اشیا چیست؟ | هشت مزیت اصلی + کاربرد ها

Structured Cabling

کابل کشی شبکه ساخت‌ یافته Structured Cabling چیست

سیستم مانیتورینگ اتاق سرور باید شامل چه امکاناتی باشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست