انواع کیستون شبکه

انواع کیستون شبکه

انواع کیستون شبکه

کیستون ( به انگلیسی  Keystone) یک قطعه کوچک است که رابط بین پریز شبکه و کابل شبکه و در نهایت رایانه است. کیستون معمولاً به‌طورمجزا با توجه به نوع آن cat6یا cat5انتخاب می‌شودو در داخل پریز شبکه نصب می‌شود. معمولاً روی تمام کیستون ها جدول رنگ وجود دارد و باید برای اتصال کابل شبکه مطابق با جدول رنگ عمل کرد .

یکی از پرکاربرد ترین تجهیزات شبکه های داخلی ( LAN )، کیستون یا همان پریز شبکه می باشد. این قطعه در واقع نوعی کانکتور مادگی بوده که جهت برقراری ارتباط بین کابل شبکه با سایر تجهیزات دیگر مانند سوئیچ ها، روترها، سرورها و یا کیس کامپیوترکاربران نهایی، مورد استفاده قرار می گیرد.

جهت خرید کیستون شبکه لگراند و یا لویتون کلیک کنید

تاریخچه استفاده از کیستون ها را می توان به سال 1979 میلادی و در یکی از پروژه های شرکت AMP جستجو نمود. در آن سال شرکت AMP اولین کیستون Cat 3 را برای استفاده در سیستم کابل کشی ساخت یافته خطوط تلفن داخلی مورد استفاده قرار داد. بعد ها به علت سهولت استفاده از این قطعه از آن در شبکه های کامپیوتری نیز مورد استفاده قرار گرفت. البته واژه کیستون 16 سال بعد یعنی در سال 1995 توسط ICCC به این قطعه، اطلاق گردید.

KEY STONE از چند منظر قابل بررسی و طبقه بندی می باشد:

  • تقسیم بندی براساس محل نصب و به کارگیری کیستون
  • پچ پنل
  • باکس روکار جهت نصب روی دیوار
  • باکس های توکار جهت نصب داخل دیوار
  • باکس های کف خواب
  • فیس پلیت جهت نصب روی ترانکینگ

نکته مهم در هریک از موارد فوق آن است که باید از کیستون مختص به محل نصب مورد نظر استفاده شود در غیر اینصورت کیستون در جای خود قرار نگرفته و عمل نصب تجهیزات شبکه را مختل می نماید.

باید از کیستون مختص به محل نصب مورد نظر استفاده شود

دسته بندی دوم مربوط به نوع کیستون از لحاظ رده بندی یا category می باشد. کیستون های شبکه بر اساس این دیدگاه در یکی از گروه های Cat5 , Cat5e , Cat6 ,Cat6A Cat7 , Cat7A , Cat8 قرار می گیرند.

نوع کیستون از لحاظ رده بندی یا category

دسته بندی سوم مربوط به انواع کیستون از لحاظ جنس بدنه آن می باشد. کیستون های به دو گروه فلزی و تمام پی وی سی تقسیم می شوند.

انواع کیستون از لحاظ جنس بدنه آن

زمانی که کابل های شبکه از کنار کابل برق عبور می کند نیاز است تا در سرتاسر شبکه سیستم ارتینگ بصورت صحیح برقرار گردد. در این حالت حتما باید از کیستونهای فلزی استفاده نمود تا سیم ارت کابل شبکه به بدنه فلزی کیستون متصل شده تا مسیر عبور جریانات القایی تا چاه ارت کامل شود.

معمولا بر روی هر کیستون یک جدول رنگی وجود دارد تا نصاب به کمک آن بتواند به راحتی اتصال کابل شبکه روی کیستون را انجام دهد. این جدول رنگی شامل دو ردیف رنگی که بیان گر class A و class B است، می باشند.

روی هر کیستون یک جدول رنگی وجود دارد

پست های مرتبط

بهترین مودم فیبر نوری برای خانه - ویرا شبکه کاسپین

بهترین مودم فیبر نوری برای خانه

Structured Cabling

کابل کشی شبکه ساخت‌ یافته Structured Cabling چیست

همکاری دایملر و HPE برای تأمین انرژی دیتاسنترها با هیدروژن

همکاری دایملر و HPE برای تأمین انرژی دیتاسنترها با هیدروژن

نمایندگی برندرکس

نمایندگی لویتون برندرکس Brand-Rex

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.