تست فلوک

تست فلوک کابل شبکه چیست؟

انجام کلیه خدمات تست فلوک در ایران – 02144973248 – Test Fluke کابل شبکه چیست و چرا باید انجام دهیم؟ هزینه خدمات تست فلوک چقدر است؟ به همراه خروجی PDF و تحلیل

تست فلوک Fluke چیست و چه کاربردی دارد؟

تست فلوک بعد از کابل کشی یک شبکه کامپیوتری برای اطمینان از نحوه‌ی کابل کشی درست، بدون عیب و برای اطمینان از صحیح کار نمودن شبکه و قطع نبودن کابل‌ها، شبکه را با وسیله‌ای به نام دستگاه تستر فلوک مورد آنالیز قرار می‌دهند. تسترهای زیادی در بازار وجود دارد که هر کدام با توجه به کارخانه سازنده آن اطلاعاتی را در اختیار ما قرار می‌دهند. بهترین تستر جهان به نام تستر فلوک شناخته می‌شود.

انواع تست فلوک کابل مسی انواع  تست فلوک فیبر نوری
تست فلوک کابل Cat5 تست فلوک فیبر نوری مالی مود
تست فلوک کابل Cat6 تست فلوک فیبر نوری سینگل مود
تست فلوک کابل Cat7 تست افت و خطای فیوژن
تست فلوک کابل Cat8 تست متراژ و قطعی
تست انواع کابل های UTP – SFTP
تست پرمننت و چنل
تست متراژ و قعطی
تست کیستون، پچ پنل و پچ کورد

تست فلوک برای بررسی عملکرد لینک یا کانال و انواع کابل شبکه و فیبر نوری انجام می‌گیرد و اطلاعات کاملی از کابل، فیبر و نود (کیستون ها و سایر تجهیزات شبکه) در اختیار تکنسین‌ها قرار می‌دهد.
یکی از بهترین ابزارهای اندازه گیری کیفیت و عیب یابی پسیو شبکه را می‌توان بدون شک دستگاه فلوک نامید، که اطلاعات کاملی از کیفیت کابل کشی، سرعت شبکه، متراژ کابل، محل دقیق قطعی کابل و … را ارائه می دهد.
تستر فلوک یکی از کامل‌ترین تستر‌های موجود در بازار می‌باشد که کامل‌ترین اطلاعات را از شبکه کابلی شما ارائه می دهد و حتی می‌تواند این اطلاعات را در خود ذخیره و گزارش کاملی جهت ارائه به کارفرما، به صورت کتبی ارائه دهد.

تاریخچه تست فلوک Fluke Test

شرکت فلوک به عنوان زیر مجموعه کمپانی عظیم Danaher یکی از سازندگان بنام تجهیزات آنالیز و اندازه‌گیری، شامل انواع لوازم الکترونیک جهت اندازه‌گیری پارامترهای الکتریکی و فیزیکی است. فلوک در سال 1948 بوسیلۀ جان فلوک دوست و هم اتاقی دیوید پاکارد و موسس شرکت معروف هلوت پاکارت Hewlett-Packard بنیان گذاشته شد، در حالی که هر دو در شرکت جنرال الکتریک استخدام بودند. این کمپانی مدعیست که به 99% از 100% اهداف خود رسیده است.

هم اکنون شرکت فلوک، یک شرکت جهانی است که تاکنون موفق به ارسال محصولات خود به بیش از 120 کشور دنیا گردیده است و در بیشتر نقاط جهان در زمینه ساخت، فروش و طراحی تجهیزات تست و اندازه گیری، ابزار دقیق برای محیط های علمی، آموزشی، صنعتی و … فعال است. در حال حاضر دو شرکت فلوک بیومدیکال و شبکه فلوک به عنوان سازمان‌های وابسته مشغول به کار هستند.

طریقه نصب سوکت در تست فلوک

نصب سوکت یکی از قسمت‌های اصلی در تست فلوک است؛ به این صورت که با اتصال دو سر کابل به سوکت، تستر آماده اجرای آنالیز شبکه می شود. اهمیت نصب سوکت به دو سر کابل به اندازه‌ای است که گفته می‌شود اگر به درستی این اتصال صورت نگیرد، آنالیز شبکه به مشکل برخواهد خورد.

نکته‌ای که در هنگام اجرای تست فلوک باید مد نظر داشته باشید این است که تست فلوک پرمنتت بیشتر برای آنالیز شبکه‌هایی اهمیت دارد که نیازمند سرعت انتقال داده بالایی باشند. در یک مثال واقعی باید بگوئیم که تست فلوک چنل برای شبکه گسترده یک بانک و یا دانشگاه پاسخگو نیست و برای آنالیز این شبکه‌ها می‌بایست از تست فلوک پرمننت بهره مند شد.

فیلم آموزش کار با دستگاه تستر فلوک

بعد از کابل کشی یک شبکه کامپیوتری برای اطمینان از نحوه‌ی کابل کشی درست و بدون عیب و برای اطمینان از صحیح کار نمودن شبکه و قطع نبودن کابل‌ها، شبکه را با وسیله‌ای به نام دستگاه تست فلوک مورد آنالیز قرار می‌دهند. تستر‌های زیادی در بازار وجود دارند که هر کدام با توجه به کارخانه سازنده آن اطلاعاتی را در اختیار ما قرار می‌دهند. بهترین تستر جهان به نام تستر فلوک شناخته می‌شود.

تست فلوک برای بررسی عملکرد لینک یا کانال و انواع کابل شبکه و فیبر نوری انجام می‌گیرد و اطلاعات کاملی از کابل، فیبر و نود (کیستون ها و سایر تجهیزات شبکه) در اختیار تکنسین‌ها قرار می‌دهد.
یکی از بهترین ابزارهای اندازه‌گیری کیفیت و عیب‌یابی پسیو شبکه را میتوان بدون شک دستگاه فلوک نامید، که اطلاعات کاملی از کیفیت کابل کشی، سرعت شبکه، متراژ کابل، محل دقیق قطعی کابل و … را ارائه می‌دهد.
تستر فلوک یکی از کامل‌ترین تستر‌های موجود در بازار می‌باشد که کامل‌ترین اطلاعات را از شبکه کابلی شما ارائه می‌دهد و حتی می‌تواند این اطلاعات را در خود ذخیره و گزارش کاملی جهت ارائه به کارفرما، به صورت کتبی ارائه دهد.

جهت آموزش و یا انجام تست فلوک کابل های شبکه مسی و یا فیبر نوری شبکه خود در هر جای ایران با کارشناسان ویرا شبکه تماس بگیرید.

نحوه استفاده از تستر فلوک

انواع تست فلوک (روشهای تست فلوک)

به طور کلی آزمایش تست فلوک به دو  صورت چنل و پرمنت انجام میشود.

 • تست فلوک چنل Channel
 • تست فلوک پرمنت Permanent

تست فلوک چنل Channel چیست؟

نمونه ی ساده تری از آزمایش کابل شبکه میباشد که ابتدا دو سر کابل شبکه را کیستون زده، با استفاده از پچ کورد کابل ها را به دستگاه متصل کرده و سپس تست فلوک آن را میگیریم.

ماژول چنل تستر فلوک

تست فلوک پرمنت Permanent چیست؟

نمونه ی کامل تر از آزمایش قبلی، که این بار کابل را کیستون زده و به وسیله ماژول های پرمننت که متعلق به خود تستر فلوک میباشد کابل را به دستگاه متصل کرده و شروع به انجام تست فلوک میکنیم.

ماژول پرمننت تست فلوک

تفاوت تست پرمننت

تفاوت تست پرمننت و چنل

کابلی که حالت پرمنت را پاس کند، قطعا حالت چنل را پاس می کند، اما امکان دارد کابلی که حالت چنل را پاس می کند، تست فلوک پرمنت را پاس نکند.

تستر فلوک تا چه متراژی را pass میکند؟

استاندارد تست فلوک در هر دو نوع چنل و پرمنت مقدار 90 متر طول کابل است. این آزمایش را می توان در متراژهای مختلف نیز انجام داد و پارامتر ها را نیز بررسی کرد، اما معیار استاندارد در تست فلوک کابل شبکه  90 متر می باشد.

متراژ استاندارد کابل کشیمحاسبه متراژ

تاثیر سوکت ها در تست فلوک

طریقه نصب سوکت در کابل های شبکه فویل و شیلددار موضوعی است که بسیاری از افراد را دچار مشکل میکند. به عنوان مثال اگر شما نتوانید کابل مورد نظر را به درستی سوکت بزنید، در آن صورت کابل شما تست فلوک را پاس نخواهد کرد. حتی اگر کابل ها شما دارای گارانتی و ضمانت تست فلوک باشد.

سوکت صحیح شبکه

از کدام حالت تستر استفاده کنیم؟ پرمننت یا چنل؟

بهتر است برای مکان هایی که سرعت و دقت و حجم انتقال داده برای کارفرما مهم است و باید بالا باشد (مانند بانک ها، ساختمان های هلدینگ، انبارهای بزرگ، دانشگاه ها و …) از کابل های شبکه و تجهیزاتی استفاده شود که تست فلوک پرمنت را پاس کند و دارای کیفیت بالایی باشد. جهت مشاوره در مورد خرید اینگونه تجهیزات میتوانید با شماره های ما در تماس باشید.

نحوه تست پرمننت در دیتا سنترها

قیمت تست فلوک   

یکی از مهم ترین ویژگی های تست فلوک، افزایش بهره وری شبکه با هزینه بسیار اندک است؛ در واقع در تست فلوک یک آنالیز اساسی از شبکه و اختلالات موجود در آن به همراه محل دقیق بروز خطاها به نمایش در می آید؛ در حالیکه برای این کار هزینه چندان زیادی هم پرداخت نمی شود‌‌.

اگر بخواهیم به صورت دقیق تر در رابطه با قیمت تست فلوک صحبت کنیم باید بگوئیم که قیمت دقیقی برای این نوع از آنالیز قابل ارائه نیست بلکه هزینه کار با توجه به چندین پارامتر مختلف مشخص می شود. یکی از مهم ترین پارامتر های تعیین کننده هزینه، تعداد تست های انجام شده به همراه نوع تست انجام شده خواهد بود؛ بر این اساس تست فلوک چنل و نیز تست فلوک پرمننت دارای هزینه های متفاوتی هستند. همچنین اینکه نوع کابل، محل انجام تست و پراکندگی از دیگر عواملی هستند که در تعیین قیمت تست فلوک تاثیر گذار خواهند بود.

مزایایی استفاده از تست فلوک

این دستگاه بهترین دستگاه برای تست پسیو شبکه و تجهیزان آن است، به علاوه این محصول ارزیابی کاملی از شبکه را ارائه می‌دهد.
سرعت انتقال داده ها، تشخصیص متراژ شبکه، محل دقیق قطعی شبکه و کیفیت کابل کشی از مهم‌ترین پارامترهایی که است که دستگاه تست فلوک توانایی ارائه آن را دارد. این دستگاه، بیشتر برای تست شبکه‌هایی به طول ۹۰ تا ۱۰۰ متر به کار می‌رود و برای متراژهای بالاتر می‌توان تغییراتی را در آن انجام داد که این کار توسط کاربرهای ماهر انجام می‌گیرد.

 • توانایی تست انواع کابل‌های فیبر نوری
 • اعلام خمیدگی بیش از حد یا کشیدگی کابل‌ها و محل دقیق آن‌ها
 • گزارش قطعی اتصالات
 • سرعت بالای تست
 • مشخص نمودن متراژ دقیق کابل های شبکه فیبر نوری
 • گزارش صحت عملکرد پچ پنل و پچ کوردها
 • اعلام نویز در شبکه در صورت وجود
 • افزایش ۳۳ درصدی بازده شبکه پس از انجام تست
 • هزینه پایین
 • ارائه گراف رنگی
 • اندازه گیری پارامترهای فیزیکی و مفهومی کابل شبکه مانند: Propagation Delay، Wire Map، c loop Resistance، Return Loss، Wire Map، Delay Skew، NEXT، Insertion Loos، ACR، Length

راهنمای گزارش تست فلوک

شما برای درک گزارش تست فلوک لازم است پارامترهای مهم آن را بشناسید. در ادامه مهم‌ترین پارامترهای تست فلوک و کارایی هر کدام را به شما معرفی می‌کنیم:

 • پارامتر Wiremap: یکی از پارامترهای مهم برای این کار، Wiremap است. این پارامتر به منظور بررسی مشکلات فیزیکی کابل شبکه مورد استفاده قرار می‌گیرد. نحوه عملکرد پارامتر Wiremap به صورت ارور و خطا بوده و از این طریق اطلاع رسانی می‌کند.
 • پارامتر propagation delay: پارامتر propagation delay نشان از زمانی می‌دهد که برای انتقال یک سیگنال به کابل در نظر گرفته می‌شود. نحوه نمایش و اطلاع‌رسانی این پارامتر به صورت عددی می‌باشد.
 • پارامتر delay skew: یکی دیگر از پارامترهای این تست Delay S شبکه‌های کامپیوتری می‌باشد. در واقع پارامتر Cable Length باعث می‌شود که حالت استاندارد طول کابل بیشتر از 100 متر نباشد. این پارامتر رقمی بین 25 الی 30 ثانیه را نشان می‌دهد. در واقع این رقم نشان از کمترین و بیشترین زمان ارسال سیگنال دارد، یا به عبارتی کندترین و سریع‌ترین شرایط توسط این پارامتر نشان داده می‌شود.
 • پارامتر cable length: این پارامتر مربوط به طول کابل در شبکه های کامپیوتری می باشد.

بر اساس استانداردهایANSI/TIA/EIA 568-B.1 وISO/IEC 11801 مشخص می شوند که در سیستمANSI بر اساس دسته بندی های(Cat3, Cat5e,Cat6, Cat7) و در سیستم ISO بر اساس کلاس های(Class C,D,E,F) نام گذاری می شوند.

روش عملکرد تستر فلوک

عملکرد هر دسته یا کلاس محدود می شود به Pass / Fail شدن محدوده فرکانسی مربوط به آن دسته یا کلاس.

برای مثال در دسته Cat3 / Class C در پهنای باند 16 مگاهرتز (که دیگر استفاده نمی شود) در Cat5e / Class D در پهنای باند 100 مگاهرتز، در Cat6 / Class E در پهنای باند 250 مگاهرتز و درCat7 / Class F در پهنای باند 600 مگاهرتز کار می کند.

براي درک بهتر این مساله به مثال زير دقت نماييد:

شبکه ای داراي سرعت 1000Mbs می باشد، در هنگام تست فلوک و تحويل بايد سرعت 1000Mbs که تامين شود.
و همچنین استانداردهاي TIA / EIA 568B براي Cat6 باید رعايت شود. در هنگام تست و تحويل شبکه از پيمانکار تمام پروتکل ها و پارامترهايي که در Cat6 و پايين‌تر وجود دارد مورد بررسي و تست قرار خواهد گرفت.
مثال ديگر، اگر شبکه ای استاندارد 100BaseT را رعايت کند. بايد Test Limit روي 100BaseT قرار دهيد.
در اين حالت تمام پارامترها و مقاديري را که براي 100BaseT لازم است را تست نماييد، و اگر در هنگام تست نتيجه 1000Mbs را جواب نداد شرکت پيمانکار هيچ مسئوليتي ندارد، حتي اگر تجهيزات مانند کابل Cat6 براي شما تهيه و نصب کرده باشد چون خواسته شما 100BaseT بوده که سرعت 100Mbs مي‌باشد.

کابل شبکه لویتون و کابل شبکه لگراند دارای ضمانتنامه تست فلوک با هدروم بالا و کیفیت عالی و گارانتی ویرا شبکه به فروش می رسد.

شماتیک کلی کابل کشی


پس از انجام تست فلوک چه اطلاعاتی بدست می آید؟

همانطور که گفتیم تست فلوک به عنوان نوعی آنالیز کامل و جامع از کابل شبکه شناخته شده است که قادر به یک آنالیز دقیق و ارائه گزارش مطمئن از شبکه است. از آنجاییکه این روش تست در دو حالت چنل و پرمننت انجام می شود، می توان نتیجه گرفت که کابل شبکه برای متراژ هایی بیشتر از ۹۰ متر و کمتر از ۱۰۰ متر بهترین آنالیز ها را انجام خواهد داد. برخی از ویژگی های تست فلوک کابل شبکه عبارتند از:

 • تشخیص سرعت جابه جایی داده های شبکه
 • تشخیص متراژ کابل شبکه
 • نمایش مکان دقیق قطع شدگی در کابل
 • قابلیت آنالیز هر نوع از کابل های فیبر نوری
 • قابلیت آنالیز در سرعت بالا و در کمترین زمان
 • توانایی آنالیز پچ کورد ها
 • قابلیت نمایش گراف به صورت رنگی
 • صرفه جویی در هزینه ها به واسطه هزینه پایین در اجرا
 • تست دقيق و كامل لايه فيزيكي شبكه شامل كابل، كيستون پريز، پچ پنل، پچ کورد
 • تاييد اصلي يا غيراصلي بودن تجهيزات پسيو شبكه (كابل، كيستون، پچ پنل، پچ كابل)
 • استخراج متراژ دقيق كابل كشي‌ها
 • گزارش اشكالات اتصالات پچ‌پنل و كيستون
 • گزارش قطع بودن يا ضعيف بودن نحوه اتصال رشته‌هاي كابل به كيستون
 • گزارش وجود نويز ومحل دقيق آن در مسير كابلكشی
 • گزارش وجود كشش يا خمش بيش از حد و محل دقيق آن در مسير كابلكشی
 • گزارش ميزان خلوص مس بكار رفته در كابل شبكه
 • تست مقاومت و ميزان رسانايي كابل
  تست آماری پریزهای شبکه توسط تسترفلوک DSX-5000  و یاDTX-1800 ساخت کمپانی Fluke Network، عملیاتی هست که در این راستا انجام می گیرند. نتیجه مجموعه این عملیات در قالب گزارشی مستقل و جامع به کارفرما ارائه خواهد شد. باتوجه به اهمیت نصب صحیح مکانیزم های شبکه و رعایت استانداردهای لازم، کارشناسان شرکت با مراجعه به محل اقدام به تست فلوک fluke آماری مکانیزم های شبکه توسط تسترفلوک DSX-5000 و یاDTX-1800 می نمایند.
  گزارش در دستگاه ذخیره شده و پس از تحلیل در نرم افزار  LinkWare Cable Test Management Software بصورت فایل pdf  یا XML در اختیار مدیریت آن سازمان قرارخواهد گرفت. این گزارش مشکلات ارتباط هر مکانیزم شبکه تا پچ پنل رک اصلی سازمان یا شرکت را مشخص کرده و مستندات قابل تحلیل در اختیار کارشناسان جهت عیب یابی قرار خواهد داد.
  از جمله مواردی که در امر شبکه و رفع اختلالات آن، می توان به آن اشاره کرد تکنولوژی پیشرفته دستگاه تستر فلوک DTX-1800 و DSX-5000 می باشد که جهت گزارش تست آماری مکانیزم های شبکه از آن استفاده می شود.

برترین ویژگی تست فلوک

برترین ویژگی را میتوان افزایش 33 درصدی بهروری شبکه با صرف هزینه ای  اندک دانست. ضمن اینکه  این مساله باعث افزایش طول عمر تجهیزات Active  از قبیل سرورهای شبکه، کارت های شبکه، سوییچ ها، روتر ها، فایروال و دوربین ها و تجهیزات مخابراتی نیز می گردد. بنظر می رسد اجرای تست شبکه بر روی شبکه شما امری ضروری می باشد.

دستگاه 1800 و نسل جدید 5000

ویژگی های تستر فلوک DTX-1800 و DSX-5000  و DSX-8000:

 • سرعت تست بالا  6 تا 9 ثانیه برای خطوط Cat 6 و 12 ثانیه برای خطوط فیبر نوری
 • امکان خطایابی پیشرفته با قابلیت تشخیص موقعیت و دلایل احتمالی آن
 • قابلیت نشان دادن متراژ دقیق فاصله پریز های شبکه تا سوئیچ (متراژ دقیق کابلهای استفاده شده در یک شبکه را نمایش می دهد)
 • توانایی تست خطوط cat5 ،cat5e ،cat 6، کلاسهای F/D/E
 • قابلیت تست با فرکانس 900 MHZ برای خطوط اینترنت Class.F.G 10 ،CATV
 • ارائه گراف رنگی

    اندازه گیری پارامترهای فیزیکی و مفهومی کابل شبکه:

 • Propagation Delay
 • Length
 • Wire Map
 • Dc loop Resistance
 • Delay Skew
 • NEXT
 • (Return Loss(RL
 • Insertion Loos
 • ACR
توانائیهای تسترهای فلوک DSX-5000   یا DTX-1800  

• تست دقیق و کامل لایه فیزیکی شبکه شامل کابل، کیستون ، پچ پنل، پچ کورد
•  تایید اصلی یا غیراصلی بودن تجهیزات پسیو شبکه (کابل، کیستون، پچ پنل و  پچ کورد)
• استخراج متراژ دقیق کابل کشی ها
• گزارش اشکالات اتصالات پچ پنل و کیستون
• گزارش قطع بودن یا ضعیف بودن نحوه اتصال رشته های کابل به کیستون
• گزارش وجود نویز و محل دقیق آن در مسیر کابلکشی
• گزارش وجود کشش یا خمش بیش از حد و محل دقیق آن در مسیر کابلکشی
• گزارش میزان خلوص مس بکار رفته در کابل شبکه
• تست مقاومت و میزان رسانایی کابل

نمونه گزارش پیرهای کابل در تست فلوک

گزارش تست فلوک از قعطی کابل

نمونه گزارش تست فلوک

نمونه کلی گزارش تست فلوک

پارامترهای تست فلوک هر کدام بیانگر چه مواردی است؟

Certify Copper Twisted Pair Cable
کابل های مسی زوجی پس از طی کردن مراحل مختلف تست با توجه به استانداردهای TIA / ISO گواهی استاندارد را دریافت می کنند. این تست ها توسط  ابزار آلات  خاص  تست کابل انجام می‌گیرد که در نهایت با توجه به استانداردهای تدوین شده Pass / Fail می شوند.

The Tools
تولید کنندگان زیادی وجود دارند که ابزار آلات تست شبکه را تولید می‌کنند که با توجه به کیفیت و تنوع محصولات می‌توان از Fluke Networks – DTX Series نام برد.

Needs of Certification
پیمانکارانی که باید تائیده گواهی کابل را برای کارفرما تهیه کنند تا کارفرما مطمئن شود که شبکه آنها توانایی پشتیبانی از برنامه‌های خاص مثل VOIP یا 10 Gرادارد.

Standards
روش عملکرد تست های شبکه بر اساس استانداردهای ANSI/TIA/EIA 568-B.1 و ISO/IEC 11801 مشخص می‌شوند که در سیستم ANSI بر اساس دسته بندی های (Cat3, Cat5e, Cat6, Cat7) و در سیستم ISO بر اساس کلاس های (Class C,D,E,F) نام گذاری می شوند.
عملکرد هر دسته یا کلاس محدود می شود به Pass / Fail شدن محدوده فرکانسی مربوط به آن دسته یا کلاس برای مثال در دسته Cat3 / Class C (که دیگر استفاده نمی شود)در پهنای باند 16 مگاهرتز، در Cat5e / Class D در پهنای باند 100 مگاهرتز، در Cat6 / Class E در پهنای باند 250 مگاهرتز و در Cat7 / Class F در پهنای باند 600 مگاهرتز کار می‌کند.

Wiremap
کاربرد Wiremap برای این است تا اشکالات فیزیکی را بتوانیم شناسایی کنیم مثل: نصب صحیح سوکت‌ها در انتهای کابل، هرگونه اتصال کوتاه بین 2 یا چند رشته کابل، قطعی 1 یا چند رشته، چیدمان صحیح رشته ها و … .

Propagation Delay
مدت زمانی را که یک سیگنال از یک طرف کابل فرستاده می شود و در طرف دیگر دریافت می شود که بر اساس milliseconds, nanosecond, picoseconds سنجیده می‌شود را گویند.

Delay Skew
تفاوت Propagation Delay بین سریعترین و کندترین زوج را Delay Skew گویند که معمولا بین 25-30 nanoseconds (nSec) برروی 100 متر کابل می‌باشد.

Cable Length
با استفاده از این پارامتر اطمینان پیدا می شود که طول کابل از استاندارد 90 متر تجاوز نکند.

Insertion Loss
اشاره کننده میزان افت سیگنال در انتهای یک خط نسبت به Insertion Loss اولیه که برروی خط ایجاد شده که این افت توسط مقاومت الکتریکی کابل مسی ایجاد شده یا افت انرژی توسط عایق های روی کابل یا میزان امپدانس ایجاد شده توسط کانکتور ها.

این پارامتر معمولا بر حسب dB با یک علامت منفی (-) مشخص می شود. میزان این مقدار با زیاد شدن طول و فرکانس کابل افزایش میابد.

Return Loss
میزان مقدار سیگنال برگشتی به سمت فرستنده می باشد. این مقدار سیگنال برگشتی توسط اختلاف امپدانس کابل یا کانکتور بوجود می آید که معمولا به علت کشیدگی بیش از حد کابل یا معیوب بودن کانکتور پدید می آید.

(Near End-Cross Talk) NEXT
میزان انتشار سیگنال یک زوج برروی سیگنال برگشتی از زوج دیگر را NEXT گویند.

(Power Sum NEXT) PSNEXT
جمع مقدار  NEX 3زوج بر روی زوج دیگر را PSNEXT گویند.

(The Equal-Level Far-End Crosstalk)ELFEXT
میزان FEXT انتهای هر خط را می گویند. FEXT در عمل بسیار شبیه NEXT می باشد با این تفاوت که در انتهای کابل (در سمت گیرنده) اتفاق می افتد.

Power Sum ELFEXT
جمع مقدار FEXT 3زوج بر روی زوج دیگر را PSELFEXT گویند.

Attenuation-to-Crosstalk ratio)ACR
تفاوت بین افت سیگنال و NEXT که برحسب dB سنجیده می شود و مشخص کننده میزان قدرت افت سیگنال نسبت به Crosstalk انتهای خط می باشد. در حالت معمول میزان ACR باید در حدود 7dB باشد تا بتوانیم یک کارآیی خوب از کابل داشته باشیم. در بعضی مواقع لازم است از کابل های STP (Shielded Twisted Pair) بجای UTP (Unshielded Twisted Pair) استفاده کنیم تا میزان ACR را بالا ببریم.

(Power Sum ACR)PSACR
همانند ACR می باشد با این تفاوت که از PSNEXT برای تست استفاده می شود.

DC Loop Resistance
میزان مقاومت برروی یک زوج را که در انتهای کابل بصورت Loop درآمده باشد و معمولا تحت تاثیر امپدانس قرار می گیرد, این پارامتر معمولا تاثیر کمتری نسبت به Insertion Loos دارد اما در مواقع خاصی برای مثال هنگامی که از PoE استفاده می کنیم نقش بسزایی را بازی می کند.

اهمیت تست فلوک پرمننت و چنل

اهمیت تست فلوک پرمنتت و چنل در انجام آنالیز دقیق و کامل روی تجهیزات پسیو شبکه و ارائه گزارش کاملی در مورد وضعیت عملکرد این تجهیزات است. همانطور که گفته شد تست فلوک در دو نوع کلی فلوک پرمننت و فلوک چنل انجام می‌شود و بهترین نتایج حاصل از این تست، مربوط به کابل شبکه با متراژی بین نود تا صد متر است. در ادامه به معرفی مهم‌ترین اطلاعات حاصل از این تست که باعث اهمیت تست فلوک پرمننت و چنل می‌شوند، می‌پردازیم.

 • مشخص کردن سرعت جابجایی داده‌ها درون شبکه
 • مشخص کردن مقدار دقیق متراژ کابل شبکه
 • شناسایی و تعیین موقعیت دقیق قطع شدگی در کابل شبکه
 • امکان آنالیز تمام انواع کابل‌های مسی
 • امکان آنالیز تمام انواع فیبر نوری
 • قابلیت آنالیز تجهیزات پسیو شبکه با بالاترین سرعت و در کمترین زمان ممکن
 • قابلیت آنالیز پچ‌کوردها
 • توانایی ارائه گراف رنگی
 • قیمت مقرون به‌صرفه دستگاه و تست و فراهم کردن امکان صرفه‌جویی در هزینه‌ها
 • آنالیز دقیق و کامللايه فيزيكي شبكه شامل كابل، كيستون پريز، پچ پنل و پچ کورد
 • تشخیص اصل یا غیر اصل بودن تجهیزات پسیو شبکه از جمله کابل، کیستون، پچ پنل و پچ کابل
 • استخراج متراژ دقيق كابل‌کشی‌های شبکه
 • ارائه گزارش از ایرادات موجود در اتصالات پچ پنل و کیستون
 • تشخیص قطع بودن یا ضعیف بودن اتصالات رشته‌های کابل به کیستون
 • تشخیص وجود نویز و شناسایی محل دقیق آن در مسیر کابل‌کشی شبکه
 • تشخیص وجود کشش یا خمش بیش از حد در شبکه و شناسایی محل دقیق آن در مسیر کابل‌کشی
 • تعیین میزان خلوص مس به کار رفته در کابل‌های شبکه
 • بررسی میزان مقاومت کابل‌های شبکه
 • بررسی میزان رسانایی کابل‌های شبکه
 • انجام تست آماری پریزهای شبکه توسط تسترفلوک DSX-5000 یاDTX-1800  که توسط کمپانی  Fluke Networkساخته شده‌اند. نتیجه انجام این تست به صورت گزارشی کامل و مستقل تهیه شده و قابل ارائه به کارفرما است. با در نظر گرفتن اهمیت نصب صحیح مکانیزم‌های شبکه و رعایت استانداردهای لازم، انجام این تست فلوک توسط متخصصان و با مراجعه به محل تجهیزات شبکه انجام می‌شود. برای تست  آماری مکانیزم‌های شبکه از تسترفلوک DSX-5000 و یاDTX-1800  استفاده می‌شود. گزارش حاصل در دستگاه ذخیره شده و پس از تحلیل در نرم افزار  LinkWare Cable Test Management Software در قالب فایل pdf  یا XML در اختیار کارفرمای مورد نظر قرار می‌گیرد. این گزارش حاوی اطلاعات مربوط به مشکلات ارتباط هر مکانیزم شبکه تا پچ پنل رک اصلی سازمان است و به منظور عیب‌یابی، مستندات قابل تحلیلی را در اختیار کاربران قرار خواهد داد. یکی از مواردی که در حوزه شبکه و رفع اختلالات آن، می ‌وان به آن اشاره کرد تکنولوژی پیشرفته دستگاه تستر فلوک DTX-1800 و DSX-5000 است که به منظور گزارش تست آماری مکانیزم‌های شبکه مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 • افزایش بهره‌وری شبکه به میزان 33 درصد و با صرف کمترین هزینه. این مورد که در حقیقت اصلی‌ترین دلیل اهمیت تست فلوک پرمننت و چنل به شمار می‌رود، منجر به افزایش طول عمر تجهیزات اکتیو  از جمله سرورهای شبکه، کارت‌های شبکه، سوییچ‌ها، روترها، فایروال و دوربین‌ها و تجهیزات مخابراتی نیز می‌شود.

معرفی ویژگی‌های مشترک تستر فلوک DTX-1800 و DSX-5000  و DSX-8000

تستر فلوک DTX-1800 و DSX-5000  و DSX-8000جزء مشهورترین و پرکاربردترین انواع تسترهای فلوک موجود در بازارند و ویژگی‌های مشترک آن‌ها به شرح زیر می‌باشد.

 • برخورداری از سرعت تست بسیار زیاد (حدود 6 تا 9 ثانیه برای خطوط Cat 6 و 12 ثانیه برای خطوط فیبر نوری)
 • قابلیت عیب‌یابی پیشرفته با شناسایی موقعیت عیوب و دلایل احتمالی آن‌ها
 • امکان تعیین متراژ دقیق فاصله پریزهای شبکه تا سوئیچ
 • قابلیت تستخطوط cat5، cat5e، cat 6، کلاس‌های  F/D/E
 • توانایی انجام تست با فرکانس 900 MHZ برای خطوط اینترنت F.G 10، CATV
 • امکان نمایش گراف رنگی

 

مزایای تسترهای فلوک DSX-5000   یا DTX-1800

استفاده از تسترهای فلوک DSX-5000  یا DTX-1800   دارای مزایای متعددی است که عبارتند از:

 • آنالیز دقیق و جامع لایه فیزیکی شبکه شامل کابل، کیستون ، پچ پنل، پچ کورد
 • بررسی و تشخیص اصل یا غیر اصل بودن تجهیزات پسیو شبکه
 • تعیین متراژ دقیق کابل‌کشی در شبکه
 • ارائه گزارش از اشکالات و عیوب موجود در اتصالات پچ پنل و کیستون
 • ارائه گزارش از قطع بودن کابل‌کشی و مشخص کردن محل دقیق قطعی
 • آنالیز میزان مقاومت و رسانش کابل‌های شبکه

 

در این مطلب به معرفی تست فلوک و پارامترهای قابل بررسی توسط این تست پرداختیم و مزایا و دلایل اهمیت تست فلوک پرمننت و چنل را بررسی کردیم. در صورتی که قصد تهیه تستر فلوک و استفاده از امکانات آن را دارید، پیشنهاد می‌کنیم پیش از انجام خرید خود، از مشاوره تخصصی کارشناسان ما کمک بگیرید.

 

پارامتر های تست فلوک

و در نهایت نحوه سفارش تست فلوک

اگر شما نیز قصد ارزیابی و آزمایش کابل شبکه خود را دارید اما در انتخاب نوع تست و نیز کارشناس مجرب دچار تردید شده اید، باید بگوئیم که کاملا درست آمده اید! تیم تخصصی ویرا شبکه کاسپین با چندین سال سابقه تخصصی در امور مربوط به تست و ارزیابی کابل شبکه آماده ارائه بهترین خدمات در قالب مناسب ترین هزینه ها به شما عزیزان است. در این مجموعه سفارش تست فلوک با دستگاه های کالیبره توسط افراد مجرب برای تمامی شهرستان های کشور پذیرفته می شود.

لازم به ذکر است که در ویرا شبکه کاسپین، تست فلوک برای کابل شبکه فیبر نوری، هم با دستگاه تست فلوک ۱۸۰۰ و هم با دستگاه تست فلوک ۵۰۰۰ قابل انجام خواهد بود. برای تشخیص کابل های تقلبی و همچنین ارزیابی و آنالیز دقیق کابل شبکه در هر کجای کشور که هستید می توانید با کارشناسان مجرب ویرا شبکه کاسپین در ارتباط باشید و از خدمات مجموعه در بالاترین سطح از کیفیت بهره مند گردید.

پست های مرتبط

چگونه انتقال فایل بدون داشتن اینترنت، فلش و کابل را انجام دهیم؟

چگونه انتقال فایل بدون داشتن اینترنت، فلش و کابل را انجام دهیم؟

انواع نویز کابل شبکه

نویز کابل شبکه چیست و چه تاثیری بر آن دارد

planet

راهنمای انتخاب مدیا کانورتور فیبرنوری

نحوه محاسبه ظرفیت هارد dvr و nvr

نحوه محاسبه ظرفیت هارد dvr و nvr

10 دیدگاه. دیدگاه تازه ای بنویسید

 • سفارش تست فلوک داشتیم برای شهرستان انجام میدیدن؟

  پاسخ
  • مدیر سایت ویرا شبکه
   21 فروردین 1400 18:38

   بله تست فلوک برای تمام شهرستانها توسط افراد مجرب با دستگاهای کالیبره انجام می شود جهت هماهنگی با شماره 02144973248 داخلی 116 تماس بگیرید

   پاسخ
  • سلام شما تست فلوک انجام دادید؟ دیدم کامنت گذاشته بودید گفتم بپرسم ازتون میخواستم نظرتونو بدونم

   پاسخ
   • مدیر سایت ویرا شبکه
    6 آبان 1400 08:42

    سلام تست فلوک در تمامی نقاط ایران توسط تیم اجرایی ویرا شبکه کاسپین انجام میپذیره ، برای ثبت درخواست لطفا با شماره 44973142 021 تماس بگیرید

    پاسخ
 • تست فلوک برای کابل فیبر نوری هم انجام میدید؟

  پاسخ
  • مدیر سایت ویرا شبکه
   23 مهر 1400 13:39

   بله هم با دستگاه تست فلوک 1800 و هم 5000 انحام می شود

   پاسخ
 • سهیل حیدری
  3 بهمن 1400 09:19

  سلام تست فلوک شما واقعا به من کمک کرد و با گزارش تست فلوک که بهم دادید تونستم کابل های تقلبی که بهم داده بودند رو مرجوع کنم ، ممنونم

  پاسخ
  • مدیر سایت ویرا شبکه
   3 بهمن 1400 14:12

   سلام دوست عزیز
   خوشحالم که از خدمات تست فلوک ما راضی بودید ، شما می تونید برای آشنایی بیشتر با گزارش تست فلوک بر روی تحلیل تست فلوک کلیک کنید
   موفق باشید

   پاسخ
 • محمد نوری
  29 مرداد 1401 12:16

  لطفا اگر اموزش کامل pdf و فایل تصویری و خواندن گزارش برای بن بفرستید.سپاس

  پاسخ
  • مدیر سایت ویرا شبکه
   30 مرداد 1401 09:36

   سلام دوست عزیز
   در این زمینه متاسفانه پی دی اف کاملی وجود نداره ، اما به زودی توسط تیم ویرا شبکه در همین صفحه یک پی دی اف کامل قرار میگیره که میتونید دانلودش کنید
   ممنون از دیدگاهتون

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.