---------------------------- ---------------------------------- -----------------------------------
حفاظت الکترومغناطیسی دیواره های مراکز داده

حفاظت الکترومغناطیسی دیواره های مراکز داده

حفاظت الکترومغناطیسی دیواره های مراکز فرماندهی

حفاظت الکترومغناطیسی دیواره های مراکز فرماندهی

مقدمه:
جنگ و درگیری به عنوان واقعیت اجتماعی پذیرفته شده و تلاش در تحمیل خواسته ها در بین جوامع بین الملل همچنان وجود دارد. چگونگی نبرد با مرور زمان در حال تغییر بوده و رشد فناوری نیز در این موضوع نقش داشته است. رشد الکترونیک و مخابرات و رسانه ها ودر نتیجه بالا رفتن سرعت تبادل اطلاعات در صحنه های اقتصادی، دفاعی و توان اطلاع رسانی و اثر گذاری در افکار عمومی داخلی و خارجی در صحنه سیاسی موجب شده که تخریب این تجهیزات به عنوان هدفی در کنار اهداف تخریبی دیگر در نبرد قرار گیرد. وابستگی ایجاد شده در مراکز خدماتی، درمانی و مالی و قرار گیری این تجهیزات درکنار مراکز مهم تصمیم گیری موجب توجه بیشتری به این تجهیزات شده است.نخستین اقدام در تخریب: خرابکاری، بمب باران و سپس اثابت موشک و در صورت نیاز استفاده از تسلیحات خاص می باشد.به علت تقویت ساختار بتن مراکز و قرار گیری در مراکز زیر زمینی تخریب این مراکز سخت تر شده و تلاش ها در طراحی و ساخت تسلیحات اثر گذار بر روی تجهیزات الکترونیکی بیشتر شده است.

با تصویب سند چشم انداز و قانون برنامه چهارم که در بند ۱۱ از ماده ۱۲۱ آن مطالعه و اجرای طرحهای پدافند غیرعامل در طرحها و تأسیسات حیاتی، حساس و مهم به دستگاههای اجرائی تکلیف شد مجموعه این اقدامات در کشورهای توسعه یافته با نام Passive Defense شناخته می شود.پدافند غیرعامل به مجموعه اقداماتی اطلاق می شود که بکارگیری آنها مستلزم استفاده از جنگ افزار نبوده اما اجرای آنها موجب جلوگیری از حمله احتمالی دشمن شده یا تلفات و خسارتهای ناشی از تهاجم دشمن را کاهش می دهند. استفاده از شیوه های دفاع غیرعامل که اساساً متکی بر فلسفه دفاع مؤثر می باشند، مستلزم وقوف بر فن آوری های بهنگام و توانمندیهای خاص سلاحهای تهاجمی و نیز مواد و مصالح و شیوه های روزآمد مقابله با آنها می باشد. اهداف اصلی پدافند غیرعامل بر محافظت از نیروی انسانی و تأسیسات حیاتی کشور متمرکز می باشد.
چکیده:
در این سند در کنار مجموعه اقدامات لازم برای جلوگیری از اثر این سلاح به بررسی جنس مناسب برای انتخاب در به کارگیری شیلد دیواره مراکز داده پرداخته شده است. منابع مورد استفاده استاندارد ها و هندبوک های منتشر شده بین المللی و نظامی به همراه بررسی محصولات و سوابق فعالیت شرکت های معتبر بین المللی می باشد.
مجموعه راهکارها شامل نصب فیلتر در خطوط ورودی و ایجادیک قفس فارادی با دیواره های شیلد به همراه دربShield RF و اتصال آن به یک چاه با تطبیق مناسب با دیواره های شیلد می باشد.
سلاح خاصی که به منظور اثر گذاری بر تجهیزات الکترونیکی شامل مراکز فرماندهی و کنترل، کامپیوتر ها، شبکه های کامپیوتری، مراکز داده و سیستم های راداری و دیگر تجهیزات الکترونیکی می شود سلاح مولد امواج رادیویی توان بالا است که در طیف های مختلف رادیویی تولید و به کار گرفته می شود. این سلاح ها با انتشار امواج رادیویی و تزوج بر روی خطوط هادی مدارت، جریانهای ناخواسته تولید و در مدار موجب وارد شدن توان الکتریکی زیادی به المان های الکترونیکی می شود و به صورت تخریب،خازنها،مقاومت ها و اتصالات نیمه هادی های به کار رفته در مدارات الکترونیکی اقدام به تخریب تجهیزات الکترونیکی و مخابراتی می کنند با نام بمب الکترومغناطیسی یا سلاح حهای مایکرویو توان بالا معرفی می شوند. مقالات و گزارشهای متعددی در رابطه با ساخت انواع متنوعی از این سلاحها سالیانه در مجامع علمی طرح و تحلیل می شود.

خدمات تست فلوک در ویرا

گزارشات رسمی به کارگیری این سلاحها در صحنه های نبرد سالهای اخیر منتشر نشده و اخبار منتشر شده ادعای یک یا دو مورد استفاده را در یوگوسلاوی و عراق گزارش کرده اند.وجود استاندارهایی با عنوان های حفاظت الکترومغناطیسی و معرفی توانهای بالا به عنوان معیارتهدید،تولید محصولات نظامی و تجاری با ملاحظات مقابله با تهدیدات الکترومغناطیسی دلایلی کافی جهت در نظر گرفت این تهدید در کنار تهیدات دیگر شامل خرابکاری،بمباران و اصابت کروز برای حفاظت از تجهیزات و مراکز حیاتی و حساس می باشد. براساس اسناد منتشر شده تهدید دارای شدت میدانی در حدود ۲۰کیلو ولت بر متر تا ۱۰۰کیلوولت برمتر را در محدوده فرکانسی چندصد هرتز تا چند گیگاهرتز را پوشش می دهد. استاندارد نظامی MIL-STD-461 شدت تهدید را ۵۰کیلو ولت بر متر در نظر گرفته است.برای کاهش اثر مخرب این شدت میدانها با تقسیم مراکز به مراکز حیاتی،حساس و مهم میزان حفاظت الکترومغناطیسی ۴۰الی ۱۰۰ دسی بل SE=40-100dB پیشنهاد می شود.براساس استانداردMIL-STD-188-125 میزان تضعیف ۸۰دسی بل الزام شده که با در نظر گرفتن تهدید بر اساس استاندارد MIL-TSD-461E که دامنه تهدید برایر با ۵۰Kv/m است شدت میدان مناسب برای تجهیزات الکترونیکی و مخابراتی جهت کارکرد بدون اخلال کمتر از ۱۰v/m تعیین می شود.شیلد در بازه ۶۰ الی ۸۰ دسی بل برای ساختار حفاظت الکترومغناطیسی مناسبی می باشد.

حفاظت الکترومغناطیسی دیواره های مراکز داده مکان های حساس

دیواره های از فلز مناسبی باید پوشانده شوند. مجموعه مواد از لحاظ الکتریکی به سه دسته عایق، هادی و نیمه رسانا تقسیم می شوند مواد هادی وقتی به صورت یک قفسه فارادی پیاده شوند موجب کاهش میزان نفوذ امواج به داخل قفس می شوند. با افزایش فرکانس و توان امواج رادیویی جنس مواد تشکیل دهنده ، ضخامت محل اتصالات و اتصال چاه ارت اهمیت پیدا می کند.
مناسب ترین جنس مورد استفاده برای دیواره ها مس می باشد. آلومینیوم به علت خواص الکتریکی پایین تر نسبت به مس و مشکلاتی مانند اکسید شدن و تبدیل به عایق بر روی ماده برای دیواره مناسب نیستند. در الومینیوم تشکیل اکسید الومینیوم(۱) بر روی صفحات الومینیوم که یک لایه عایق بر روی هادی است با مروز زمان موجب افزایش مقاومت در محل اتصالات شده و ایجاد درز برای ورود امواج رادیویی می کند. استفاده از فویل های الومینیومی نازک هر چند با شیلد مناسب ولی استحکام مکانیکی پایین که مصارف بسته بندی مواد غذایی دارد موجب پارگی سریع و از بین رفتن شیلد و حفاظت ایجاد شده با یک شکاف باریک می شود. مس با لایه اکسید تشکیل شده در محدوده نیمه هادی ها قرار دارد که وضعیت بسیار بهتری نسبت به آلومینیوم دارد.

این نتیجه با تحقیقات و گزارش علمی منتشر شده توسط مهندس شرکت ETS فعال در زمینه شیلدهای رادیویی و حفاظت الکترومغناطیسی در کشور ایالات متحده آمریکا به اثبات رسیده است. دیواره ها باید به صورت پنل های آماده نصب با ضربه گیر هایی که زمین لرزه های پایین را تحمل کند باید نصب گردند. نصب بدون لرزه گیر به علت اتصالات لایه های نازک الومینیوم و مس سریعا موجب پارگی در محل اتصاات می شود. چسب به هیچ وجه نباید در محل اتصالات استفاده شود به علت طول عمر چسب حفاظت ایجاد شده با طول عمر چند ساله چسب متناسب خواهد بود و امکان تعویض چسب ها پس از راه اندازی مراکز وجود ندارد. اتصالات با جوشکاری،پیچ و پرچ باید صورت گیرد. به کارگیری استیل برای حفاظت های مغناطیسی نیز مطرح می باشد که پس از مس قرار دارد. نوع نوردی که براساس آن استیل تهیه می شود در خواص آن تاثیر زیادی دارد. انعطاف پذیری و جوشکاری سخت از دیگر معایب به کارگیری استیل می باشد که باعث شده به ندرت مورد استفاده قرار گیرد.

جدول تغییرات ایجاد شده در مشخصات الکتریکی فلزات با اکسید شدن-منبع شرکت ETS

جدول تغییرات ایجاد شده در مشخصات الکتریکی فلزات با اکسید شدن-منبع شرکت ETS
با مطالعه و بررسی استاندارد ها و هندبوک های مهندسی در زمینه حفاظت الکترومغناطیسی نتایج زیر بدست می آید. شیلدینگ مس،استیل و آلومینیوم به صورت زیر می باشد.

مقایسه توانایی حفاظت الکترومغناطیسی مس،آلومینیوم و استیل

مقایسه توانایی حفاظت الکترومغناطیسی مس،آلومینیوم و استیل (۲)نشانگر این است که آلومینیوم با ضخامت دو برابر در مقابل مس  و استیل با ۷ برابر ضخامت دربرابر مس توانایی حفاظت الکترومغناطیسی را دارد و بیانگر این است که مس با ضخامت۰٫۶م.م و آلومینیوم با ضخامت ۱٫۲ م.م  و استیل با ضخامت ۴٫۵ م.م باید باشند تا شیلد یکسانی داشته باشند.  مس توانایی بیشتر در شیلد کردن با ضخامت کمتر را در برابر آلومینیوم و استیل دارد. فویل های الومینیومی یا ورق استیل جهت حفاظت حدودا ۱۰۰ دسی بل می بایست ضخامت ۱٫۲ م.م و ۴٫۵ م.م داشته باشند. برای فرکانس های پایین از ۲۰۰کیلوهرتز و میدان مغناطیسی نه امواج الکترومغناطیسی استیل وضعیت بهتری نسبت به مس دارد و آلومینیوم بسیار ضعیف عمل می کند.

نتایج محاسبات تئوری SE  در MIL-HDBK-419A

SE(dB)

Plane Wave/near field

فرکانس –MHz

ضخامت(mils)

جنس ماده

۴۲۲

Plane Wave

۱۰۰

۱۰

مس

۳۵۰

Plane Wave

۱۰۰

۱۰

آلومینیوم

 اتصال دیواره ها می بایست یکنواخت و بدون درز و در محل های مورد نیاز با موجبرها و اتصالات متحرک از جنس هادی ایجاد گردد.استفاده از چسب و کوبیده شدن توسط میخ به هیچ وجه سفارش نمی شود.
بهترین فویل های نازک آلومینیوم مواد غذایی آلیاژ هایی با کدهای ۱۱۰۰ ۱۰۶۰ ۱۲۳۵ ۸۰۱۱ ۳۰۰۳ ۸۰۷۹ alloy aluminum foil
می باشند که آلومینوم خالصی نمی باشند. در به کارگیری آلومینیوم به عنوان شیلد از ورقهای ضخیم تر از فویل های الومینیوم با ضخامت بیش از حد نیاز برای شیلد برای داشتن حداقل توان تحمل تنش و مقاومت در برابر پارگی (۳)دربرابر فشارهای معمولی و آلیاژ با خلوص بالاتر برای شیلد رادیویی مناسب است. که در شرایطی که محاسبات هزینه و ریسک اجازه دهد میتوان از ورق های الومینیومی استفاده کرد.
(۴)شرکت ETS http://www.ets-lindgren.com
با بیش از ۷۵ سال سابقه و فعال در زمینه شیلد و تجهیزات مایکویوو محصول دیواره های شیلد خود را از مس می سازد. و پیشنهاد اول برای جنس دیواره های شیلد را مس اعلام می کند.این شرکت در آمریکا حفاظت الکترومغناطیسی مراکز را انجام می دهد.
(۵)هدایت الکتریکی مس بهتر از الومینیوم است در خطوط RF غالبا از مس در مدارات استفاده می شود.مدارات چاپی و میله های فولادی ارت با روکش مس ،کابل های الکتریکی و ترانس های مبدل شاهد بر کارایی بهتر مس نسبت به الومینیوم است در مواردی که محاسبات اقتصادی مطرح می شود مانند کابل های خطوط فشار قوی از الیاژ های مس و الومینیوم استفاه می شود.در دیواره های شیلد نیاز به علت همپوشانی لایه های دیواره ها مواد دیواره ای که هدایت الکتریکی مناسبتری داشته باشد هدایت جریانهای تزویج شده به زمین را بهتر انجام می دهد.در شیلد دیواره با الومینیوم میله های اتصال زمین همچنان مس است و این یک عدم تطبیق در هدایت امواج به زمین است که با تطبیق امپدانس فقط محدوده فرکانسی محدودی وضعیت بهتری پیدا می کند که موجب برگشت امواج به داخل ساختار می شود. و موجب کاهش شیلد و افزایش خطر اثر گذاری امواج را دارد.
با توجه به ۵ استدلال فوق و عطف به استاندارد ها و هندبوک های MIL-HDBK-419 ,MIL-STD-188-125 و خواص الکتریکی بهتر مس و به کارگیری مس در شرکت های معتبر، ماده بهتر برای دیواره های مراکز شیلد در برابر امواج الکترومغناطیسی مس می باشد.
بدنه این ساختار می بایست با تطبیق مناسب به یک چاه ایمپالسی متصل گردد.چاه ایمپالسی متناسب با خاک منطقه و ابعاد ساختار طراحی و اجرا می گردد.
مراجع:
۱٫ MIL-STD-188-125
۲٫ MIL-HDBK-419
۳٫ ETS Company Ltd http://www.ets-lindgren.com

پست های مرتبط

پچ کورد فیبرنوری و انواع آن

پچ کورد فیبرنوری و انواع آن

دلایل اهمیت تست فلوک

علل اهمیت نیاز به تست فلوک

نمایندگی لویتون

افتتاح رسمی نمایندگی فروش و خدمات پس از فروش محصولات لویتون Levito

تفاوت پورت LAN و WAN در مودم و روتر + کاربرد هر کدام - ویرا شبکه کاسپین

تفاوت پورت LAN و WAN در مودم و روتر + کاربرد هر کدام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست