فیوژن فیبر نوری

فیوژن فیبر نوری

عمل اتصال یا در اصطلاح جوش دادن دو کابل فیبر نوری به یکدیگر می باشد که توسط د ستگاه فیوژن فیبر نوری انجام می شود.

جهت دریافت مشاوره و خرید تجهیزات فیبر نوری وفیوژن فیبرنوری با ما  تماس بگیرید .

نحوه قرار گرفتن coreها در دستگاه فیوژن فیبر نوری

خدمات فیوژن فیبر نوری

دستگاه فیوژن فیبرنوری برای جوش دادن و ارتباط دو کابل فیبر نوری استفاده می شود و یکی از کاربردی ترین خدمات کابل فیبر نوری است که عمل اتصال دو کابل فیبر نوری از طریق عمل جوش فیبر نوری توسط دستگاه فیوژن انجام می شود و در صنعت ارتباطات و مخابرات نیز کارایی گسترده تری دارد و این دستگاه فیوژن در دو نوع قابل حمل و ثابت نیز تولید شده اند که دستگاه فیوژن قابل حمل از نظر کارایی بهتر از ثابت می باشد و می توان در همه جا آن را حمل نمود.

 

کابل های فیبر نوری که از تعداد کرهای مشخصی بهره می برند، بصورت End to End متصل می گردند و با سرعت بالا قادر به انتقال اطلاعات می باشند و برای بالا بردن دقت فیوژن کافی است از ابزارهایی که در انجام فیوژن مانند کاتر یا کلیور Cleaver ، استیریپر Stripper بطور دقیق و صحیح استفاده شود و در اکثر دستگاه های فیوژن معمولا از تکنولوژی قوص الکتریکی و یا لیزر استفاده می کنند و از لنزهایی با قدرت بزرگنمایی نیز برخوردار می باشند.

خدمات بخش عملکرد دستگاه فیوژن 

  • برای اتصال و جوش دادن دو کابل فیبر نوری
  • آماده سازی تارها وتمیز کردن تارها
  • کلیو کردن یا کات کردن تار و انجام فیوژن
  • قراردادن نقطه فیوژن در محل کریمپ و ذوب کردن کریمپ جهت محافظت از محل فیوژن

قیمت فیوژن فیبر نوری

برای محاسبه قیمت فیوژن فیبر نوری عوامل زیادی تاثیر گذار هستند ازجمله انها تعداد کورهای که فیوژن می شود هر چقدر بیشتر شود قیمت هر کور فیوژن پایین تر محاسبه می شود . نوع فیوژن می تواند تاثییر گذار باشد مالتی مود باشد یا سینگ مد و یا ... همچنین محلی که باید فیوژن در ان انجام شود .مفصل باشد یا پچ پنل فیبر نوری داخل ساختمان باشد یا معابر عمومی امکان قطع شدن تمام ارتباطهای دیگر وجود داشته باشد یا خیر 

فیوژن فیبر نوری

نحوه کار فیوژن فیبر نوری 
 

فیوژن فیبر در اثر گرم شدن تارها(ذوب شدن تار ها در نقطه جوش)توسط الکترود های دستگاه فیوژن و جوش دادن آنها به یکدیگر صورت می پذیرد دستگاه فیوژن در دو نوع قابل حمل و ثابت برای اولین بار تولید شده اند اگرچه دستگاه های کنونی تولید شده توسط کمپانی های مطرح مانند کرنینگ -فوجیکورا- فایتل - سومیتومو قابل حمل بوده و دستگاه های ثابت از چرخه تولید کنار گذاشته شده اند

باید توجه داشت که قبل از کار ارتفاع از سطح دریا و نوع کابل که ZN و SM و MM و غیره است را تنظیم کنیم دستگاه دو عدد فک متحرک در طرفین دارد که می تواند کورها در عقب و جلورو بچرخواند و آن ها را سر به سر کند به وسیله 2 عدد شیشه ریز که از جنس خود کورها می باشد جریان معادل A 5/14 تولید می کند و به وسیله این کار کور ها را به یکدیگر جوش می دهد.
دستگاه فیوژن فیبر نوری قابل حمل به این دلیل که می توان آنها را به هر نقطه ای حمل کرد کارایی بیشتر خود را نشان داده اند و جایگزین دستگاه فیوژن ثابت گشته اند. دستگاه های فیوژن نیاز به یک اپراتور مجرب , آموزش دیده و دقیق دارند زیرا هر گونه خطایی در زمان فیوژن باعث تضعیف و خرابی فیوژن می گردد.حاصل این اتصال برقرای ارتباط فیبر نوری با سرعت بسیار بالا و با توانایی انتقال دامنه گسترده ای از اطلاعات می با شد.

فیوژن فیبر نوری و بررسی انواع خطاها در فیوژن فیبر نوری

مراحل انجام فیوژن فیبر نوری :

اگربخواهیم مراحل انجام فیوژن را به ترتیب مشخص کنیم ، لیست زیر را خواهیم داشت :

 

عملیات استریپ کردن:


برداشتن محافظ پلیمری کابل فیبر نوری برای رسیدن به بافت رشته فیبر نوری عملیات استریپ نام دارد. باتوجه به حساس بودن رشته ای فیبر نوری ، انجام این عملیات دقت بالایی نیاز دارد و برنامه ریزی های مختلف قبل از انجام فیوژن برای کابل های مختلف فیبرنوری باید انجام شود.

 

 

پاک سازی فیبر نوری :


پس از انجام مرحله استریپ ، فیبر های نوری باید بااستفاده از الکل و دستمال های مخصوص این کار تمیز شوند تاالودگی های روی ان ها ازبین برود. اهمیت این کار در افزایش دقت عملیات جوش و کاهش افت دیتا در نقطه جوش است.

 

 

برش فیبر نوری :


به عملیات برش فیبر نوری گفته میشود این کار توسط کاترهای مخصوص برای اماده کردن سطح مقطع فیبر جهت عملیات فیوژن انجام میشود. این مرحله نیز همانند مرحله بالا بسیار اهمیت دارد و کوچکترین اشتباه در این دو مرحله گاها باعث تکرار چندین باره عملیات فیوژن خواهد شد. اگر برش به سطح مقطع درستی نیانجامد میزان افت سیگنال بالا خواهد رفت .

 

 

فیوژن اسپلایسینگ :


این مرحله،‌ اصلی ترین و مهمترین قسمت میباشد. که شامل قراردادن رشته ها در دستگاه، انجام تنظیمات لازمه، عملیات فیوژن و قراردادن نقطه جوش در کریمپ حرارتی مخصوص میباشد. به تنظیم نحوه قرار گرفتن دوتار در یک راستا در سه محور طولی ، عرضی و ارتفاع نیزباید توجه شود

 

به طور کلی با انجام صحیح مراحل بالا می توان دقت کابل را کنترل کرد. زیرا افت فیوژن فیبر نوری به طور مستقیم با تنظیمات دستگاه و اپراتور بستگی دارد. البته بااستفاده از جوش های لیزری در دستگاه ها میشود که به عملیات فیوژن سرعت بخشید اما این روش هم نیاز به programing خاص خود دارد و برنامه ریزی های مختلف قبل از انجام فیوژن برای کابل های مختلف فیبرنوری باید انجام شود.

                   دستگاه فیوژن فوجیکورا       

 

 

نحوه کارکرد دستگاه فیوژن فیبر نوری

به علاوه دستگاه فیوژن و کاتر مخصوص، عملیات فیوژن فیبر نوری نیاز به ابزار الات دیگری نیز دارد. از انجا که فیوژن فیبر نوری بیشتر در محیط بیرونی انجام میشود داشتن ابزار الاتی که بتوان تمامی انواع پوشش کابلها مانند Loost Tube, Gel-Filled, Armored, Water Blocked و … را استریپ کرد ، امری ضروری است.

برای اماده سازی کابل فیبر نوری برای انجام فیوژن ، بایستی کابل را حدود 2 تا 3 متر استریپ کرد که میزان استریپ کردن بسته به نوع محل فیوژن قابل تغییر خواهد بود. کابلهای فیبر نوری دارای چند پوشش متفاوت از یکدیگرند لذا انتخاب نوع استریپر بسیار مهم است.

 

انواع استریپر فیبر نوری

 

انواع استریپر کابل فیبر نوری

همانطور که در تصویر فوق مشاهده میکنید سه نوع استریپر (به ترتیب از سمت چپ) Miller Stripper و No-Nik و Micro Stripper که در ذیل به طور اجمالی ویژگی های انها مورد بررسی قرار گفته است.

Miller Stripper:
این استریپر پرکاربرد ترین نوع است که با داشتن سه شیار با سایزهای مختلف بر روی تیغه خود قابلیت برداشت انواع پوشش های روی کابل فیبر نوری را دارد.

Micro Stripper
میکرو استریپر امکان استریپ کردن با طول قابل اندازه گیری را فراهم میکند.

No-Nik
استریپری بسیار دقیق بوده اما به دلیل حساسیت بالا بایستی به دقت تمیز و نگهداری شود.

هر سه این استریپرها ابزاری کارامد برای تکنسین ها میباشند و به خوبی قادرند پوشش های م��افظ بر روی فیبر نوری را بدون اسیب زدن به Core بردارند.

نگه داری صحیح از این ابزار الات بسیار مهم است زیرا در صورت اسیب دیدن انها رشته های نوری در حین استریپ کردن اسیب خواهند دید. به همین جهت استریپرها نیاز به تمیز کردن دقیق و و جایگزینی فوری در صورت اسیب دیدن دارند.

مراحل استریپ کردن فیبر نوری:

در ابتدا Jacket کابل بدون اسیب رساندن به پوشش های داخلی به وسیله ابزار Cable Ringing and Slitting حدود 2 تا 3 متر استریپ میشود. سپس در صورت وجود زره فلزی انرا به دقت از کابل جدا خواهد شد. حال نوبت حذف پوشش Water Blocking از اطراف کابل است و در ادامه به اندازه مورد نیاز جهت استریپ کردن و ارایش رشته ی نوری در کاست پوشش Buffer Tube برداشته میشود. معمولا حدود یک متر از Tube برای ارایش در مفصل یا پچ پنل باید باقی بماند.
 

دستگاه فیوژن فیبر نوری

 

دستگاه فیوژن : دستگاهی است که می تواند کورها یا همان هسته اصلی که جنس ان از نوعی شیشه خالص تشکیل شده است را به هم جوش بدهد.
یک دستگاه فیوژن معمولی شامل دو ثابت جهت قرار گیری فیبر ها در آن و دو الکترود می باشد. میکروسکوپ به قرار گیری انتهای فیبر آماده شده در دستگاه فیوژن کمک می کند. فیبر ها در دستگاه قرار گرفته و هم تراز می شوند و سپس کورها ذوب و متصل می شوند.

دستگاه فیوژن فیبر نوری با تکنولوژی قوص الکتریکی سرعت عمل بالاتری نسبت به دیگر دستگاه های فیوژن قابل حمل دارندتعداد محدودی از دستگاه های فیوژن را می توان در بازار یافت که هنوز با تکنولوژی میکروسکوپی کار می کنند. در این نوع دستگاه فیوژن فیبر نوری تقریبا 90% عمل جوش را اپراتور انجام می دهد.هم اکنون اکثر دستگاه های فیوژن از تکنولوژی لنز های میکروسکوپی استفاده می کنند که با داشتن نمایشگرTFT LCDبهترین کیفیت جوش را در هنگام. ارتعاش قوص الکتریکی به نمایش می گذارند.  

دستگاه فیوژن فیبر نوری سومیتومو.

دستگاه فیوژن از منبع گرمایی جهت ذوب شدن تارها یا دو تار نوری در محل جوش بهره می گیرند در گذشته و اولین دستگاه فیوژن از گاز برای این کار استفاده شد. هم اکنون انتقال این گرما از طریق پرتو افشانی لیزر و یا قوص الکتریکی در محل جوش صورت می پذیرد. کابل های فیبر نوری جزء کابل های تولیدی تکنولوژی بالا در جهان به شمار می آیند و معمولا از چندین لایه تشکیل می شوند. در واقع دستگاه فیوژن باید با عمل Splicing  یا فیوژن ارتباط بین دو تار را برقرار نماید. تارهای نوری باید در هنگام عمل جوش کاملا تمیز وبه صورت صحیح برش خورده باشند. هر گونه خمیدگی بیش از انداره استاندارد در کابل های نوری یا محل جوش فیبر نوری باعث قطعی موقت و یا دائم در کابل می شود.  

افت فیوژن فیبر نوری به طور مستقیم با تنظیمات دستگاه و اپراتور بستگی دارد که سهم کاربر 60درصد و سهم دستگاه 40درصد می باشد همچنین استفاده از ابزار های صحیح در انجام فیوژن مانند استیریپر Stripper و کاتر یا کلیور Cleaver به طور دقیق در مورد کابل های نوری دقت فیوژن را بالا می برد.

کاتر دستگاه فیوژن فیبر نوریاستریپر فیوژن فیبر نوری

پاکیزه بودن تارها در محل جوش از دیگر عوامل موثر در جوش فیبر نوری استدستگاه فیوژن در گذشته از تکنولوژی میکروسکوپی امکان دیدن تارها جهت فیوژن را برای اپراتور فراهم می کردند ولی هم اکنون اکثر دستگاه های فیوژن دارای لنز های با قدرت بزرگنمایی مناسب می باشند.Crimpحرارتی در واقع به عنوان تکیه گاه تارهای نوری به هم جوش داده در محل جوش قرار می گیرد وبعد از دیدن حرارت مناسب از محل جوش یا فیوژن محافظت فیزیکی می نماید. امروزه دستگاه های فیوژن معمولا از تکنولوژی قوص الکتریکی و یا لیزر استفاده می کنند. جوش های لیزری در دستگاه ها باعث سرعت بخشیدن به عمل فیوژن می شود گرچه دستگاه فیوژن نیاز به Programing برنامه ریزی های مختلف قبل از انجا�� فیوژن کابل های مختلف فیبر نوری دارند

 

بررسی خطاهای دستگاه فیوزن فیبر نوری.

خطاهای فیوژن فیبر نوری

خطاهای فیوژن فیبر نوری قسمت دوم

خطا فیوژن فیبر نوری

خطا فیوژن فیبر نوری قسمت 3

 

خطاهای فیوژن فیبر نوری

خطاهای فیوژن فیبر ن��ری

انواع پروژهای فیوژن انجام  شده  توسط شرکت ویرا شبکه کاسپین :

فیوژن فیبر نوری ساناسنتر

مفصل بندی و فیوژن کنترل ترافیک کرج

مفصل بندی و فیوژن کنترل ترافیک تهران

مفصل بندی و فیوژن  شهرداری فشم و لواسان

مفصل بندی و فیوژن شهرداری اندیشه و شهریار

مفصل بندی و فیوژن شهرداری فشم و لواسان

مفصل بندی و فیوژن سایت های ایرانسل

مفصل بندی و فیوژن فرودگاه امام و مهرآباد

 فیوژن دیتاسنتر های  بزرگی مانند بانک های ملت(جیحون)، پارسیان، ثامن و شرکت های توسن،سایپا،ایران خودرو، مهر کام پارس و .......