فیوژن فیبر نوری

خدمات فیوژن فیبر نوری

دستگاه فیوژن فیبرنوری برای جوش دادن و ارتباط دو کابل فیبر نوری نیز استفاده می شود و یکی از کاربردی ترین خدمات کابل فیبر نوری است که عمل اتصال دو کابل فیبر نوری از طریق عمل جوش فیبر نوری توسط دستگاه فیوژن انجام می شود و در صنعت ارتباطات و مخابرات نیز کارایی گسترده تری دارد و این دستگاه فیوژن در دو نوع قابل حمل و ثابت نیز تولید شده اند و دستگاه فیوژن قابل حمل از نظر کارایی بهتر از ثابت می باشد و می توان در همه جا آن را حمل نمود.
کابل های فیبر نوری که از تعداد کرهای مشخصی بهره می برند، بصورت End to End متصل می گردند و با سرعت بالا قادر به انتقال اطلاعات می باشند و برای بالا بردن دقت فیوژن کافی است از ابزارهایی که در انجام فیوژن مانند کاتر یا کلیور Cleaver ، استیریپر Stripper بطور دقیق و صحیح استفاده شود و در اکثر دستگاه های فیوژن معمولا از تکنولوژی قوص الکتریکی و یا لیزر استفاده می کنند و از لنزهایی با قدرت بزرگنمایی نیز برخوردار می باشند.

خدمات بخش عملکرد دستگاه فیوژن :

  • برای اتصال و جوش دادن دو کابل فیبر نوری
  • آماده سازی تارها وتمیز کردن تارها
  • کلیو کردن یا کات کردن تار و انجام فیوژن
  • قراردادن نقطه فیوژن در محل کریمپ و ذوب کردن کریمپ جهت محافظت از محل فیوژن


جهت دریافت مشاوره و خرید تجهیزات فیبر نوری وفیوژن فیبرنوری  تماس بگیرید 

فیوژن فیبر نوری

عمل اتصال یا در اصطلاح جوش دادن دو کابل فیبر نوری به یکدیگر می باشد که توسط دستگاه فیوژن فیبر نوری انجام می شود.

 

فیوژن فیبر نوری
فیوژن فیبر نوری روشی است که برای ارتباط بین 2 کابل نوری استفاده می گردد که به وسیله عمل جوش فیبر نوری دستگاه انجام می شود.
این عمل در اثر گرم شدن تارها (ذوب شدن تار ها در نقطه جوش) توسط الکترود های دستگاه فیوژن و جوش دادن آنها به یکدیگر صورت می پذیرد.
دستگاه فیوژن در دو نوع قابل حمل و ثابت برای اولین بار تولید شده اند اگرچه دستگاه های کنونی تولید شده توسط کمپانی های مطرح مانند کرنینگ - فایتل - سومیتومو قابل حمل بوده و دستگاه های ثابت از چرخه تولید کنار گذاشته شده اند

 

فیوژن فیبر نوری

نحوه کار فیوزن فیبر نوری :

باید توجه داشت که قبل از کار ارتفاع از سطح دریا و نوع کابل که ZN و SM و غیره است را تنظیم کنیم دستگاه دو عدد فک متحرک در طرفین دارد که می تواند کورها در عقب و جلورو بچرخواند و آن ها را سر به سر کند به وسیله 2 عدد شیشه ریز که از جنس خود کورها می باشد
جریان معادل
A 5/14 تولید می کند و به وسیله این کار کور ها را به یکدیگر جوش می دهد.
دستگاه فیوژن فیبر نوری قابل حمل به این دلیل که می توان آنها را به هر نقطه ای حمل کرد کارایی بیشتر خود را نشان داده اند و جایگزین دستگاه فیوژن ثابت گشته اند.
دستگاه های فیوژن نیاز به یک اپراتور مجرب , آموزش دیده و دقیق دارند زیرا هر گونه خطایی در زمان فیوژن باعث تضعیف و خرابی فیوژن می گردد.کابل های فیبر نوری که دارای تعداد کر های مشخصی می باشند به صورت
End to End متصل می گردند.حاصل این اتصال برقرای ارتباط فیبر نوری با سرعت بسیار بالا و با توانایی انتقال دامنه گسترده ای از اطلاعات می با شد.

فیوژن فیبر نوری و بررسی انواع خطاها در فیوژن فیبر نوری

فیوژن فیبر نوری چیست ؟

مراحل انجام فیوژن فیبر نوری :

اگربخواهیم مراحل انجام فیوژن را به ترتیب مشخص کنیم ، لیست زیر را خواهیم داشت :

عملیات استریپ کردن : برداشتن محافظ پلیمری کابل فیبر نوری برای رسیدن به بافت رشته فیبر نوری عملیات استریپ نام دارد. باتوجه به حساس بودن رشته ای فیبر نوری ، انجام این عملیات دقت بالایی نیاز دارد و برنامه ریزی های مختلف قبل از انجام فیوژن برای کابل های مختلف فیبرنوری باید انجام شود.

پاک سازی فیبر نوری : پس از انجام مرحله استریپ ، فیبر های نوری باید بااستفاده از الکل و دستمال های مخصوص این کار تمیز شوند تاالودگی های روی ان ها ازبین برود. اهمیت این کار در افزایش دقت عملیات جوش و کاهش افت دیتا در نقطه جوش است.

برش فیبر نوری : به عملیات برش فیبر نوری گفته میشود این کار توسط کاترهای مخصوص برای اماده کردن سطح مقطع فیبر جهت عملیات فیوژن انجام میشود. این مرحله نیز همانند مرحله بالا بسیار اهمیت دارد و کوچکترین اشتباه در این دو مرحله گاها باعث تکرار چندین باره عملیات فیوژن خواهد شد. اگر برش به سطح مقطع درستی نیانجامد میزان افت سیگنال بالا خواهد رفت .

فیوژن اسپلایسینگ : این مرحله،‌ اصلی ترین و مهمترین قسمت میباشد. که شامل قراردادن رشته ها در دستگاه، انجام تنظیمات لازمه، عملیات فیوژن و قراردادن نقطه جوش در کریمپ حرارتی مخصوص میباشد. به تنظیم نحوه قرار گرفتن دوتار در یک راستا در سه محور طولی ، عرضی و ارتفاع نیزباید توجه شود

به طور کلی با انجام صحیح مراحل بالا می توان دقت کابل را کنترل کرد. زیرا افت فیوژن فیبر نوری به طور مستقیم با تنظیمات دستگاه و اپراتور بستگی دارد. البته بااستفاده از جوش های لیزری در دستگاه ها میشود که به عملیات فیوژن سرعت بخشید اما این روش هم نیاز به programing خاص خود دارد و برنامه ریزی های مختلف قبل از انجام فیوژن برای کابل های مختلف فیبرنوری باید انجام شود.
                          

دستگاه فیوژن : دستگاهی است که می تواند کورها یا همان هسته اصلی که جنس ان از نوعی شیشه خالص تشکیل شده است را به هم جوش بدهد.

خدمات فیوژن فیبر نوری
 

اموزش فیوژن کردن فیبر نوری :

دستگاه فیوژن برای به هم متصل کردن و جوش دادن سطح مقطع دو فیبر نوری استفاده می شود. نحوه کار به این صورت است که سر دو فیبر نوری در دستگاه گذاشته می شود و درب دستگاه بسته است و می توانید دو فیبر نوری نازک که از دو طرف به دستگاه وارد شده و ادامه کار توسط دستگاه به صورت اتوماتیک انجام می گیرد و مراحل کار از طریق LCD دستگاه قابل مشاهده است. تارهای فیبر نوری بزرگ نمایی شده و پس از انجام کار میزان افت کیفیت فیبر نوری براثر جوش دادن به درصد اعلام می شود. اگر این مقدار مساوی یا کمتر از سه درصد باشد عملیات موفق بوده وگرنه دوباره باید تکرار شود. دستگاه کاتر برای بریدن فیبر نوری استفاده می شود. فیبر نوری باید کاملا صاف و تمیز بریده شود تاامکان جوش دادن توسط دستگاه فیوژن فراهم گردد به همین خاطر کاتر مجهز به یک تیغه الماس است که برشهای مناسبی را روی سطح مقطع فیبر نوری انجام می دهد.

از آچار سه کاره برای جدا کردن روکش فیبر نوری استفاده می شود و قلم نوری مخصوص تست  فیبر نوری که روش استفاده از ان بسیار ساده است. قلم نوری به یک سر کانکتور فیبر نوری متصل می شود و پس از روشن کردن نور قرمز باطول موج 630 نانومتر از طرف دیگر دیده شود. نور قلم های نوری براساس توان نوری از 5 کیلومتر تا 20 کیلومتر در فیبر نوری میتواند جریان یابد و در سمت دیگر فیبر نوری نور ان دیده شود.

فیوژن به معنی جوش دادن و اسپلایس به معنای پیوند دادن است. تفاوت این دو اصطلاح در کیفیت برقراری ارتباط دو رشته فیبر نوری است که توسط دستگاه‌های جوش فیبر نوری اتصال آنها برقرار می‌شود. در عمل اسپلایس، دو تار فیبر نوری را بطور خودکار در نزدیک‌ترین حالت نسبت به هم نگه میدارد که از این نوع اتصال در سال‌های پیشین استفاده می‌شد. امروزه با پیشرفت تکنولوژی برای اتصال بین دو تار فیبر نوری از دستگاهی به نام فیوژن استفاده می‌کنند که برای جوش دو تار فیبر نوری ابتدا آنها را در نزدیک‌ترین حالت نسبت به هم قرار می‌دهد و سپس توسط جوش الکترود آنها را به هم پیوند می‌دهد. پس از برقراری این پیوند، روکش حرارتی که از قبل داخل کابل قرارداده بودیم را به ناحیه جوش دو تار انتقال می‌دهیم و توسط دستگاه فیوژن آن را روی منطقه جوش دو تار فیبر نوری فیکس می‌کنیم. پس از آن نوبت به چیدمان فیبرهای نوری درون کاست‌های فیوژن یا Splice Trayها است. این کاست‌ها به شما کمک می‌کنند تا تارهای فیبر نوری را مدیریت کنید و از محل جوش این تارهای فیبر نوری به شکل کاملاً مطمئن مراقبت کنید.

کاست‌های فیبر نوری معمولاً درون پچ پنل‌های فیبر نوری یا ماژول‌های پچ پنل فیبر نوری به کار برده می‌شوند. شرکت R&M برای مدیریت فیبرهای نوری در کاربری FTTH کاست‌های ویژه‌ای با نام تجاری Splice Tray SCM تولید کرده است که در مدیریت فیبرهای نوری کمک شایانی می‌کند. Splice Tray SCM یک مدار مدیریت ویژه‌ای است که هسته اصلی تجهیزات FTTH محسوب می‌شود و تارهای فیبر نوری را از لحاظ فیزیکی از یکدیگر جدا می‌کند. از SCMها در پلتفرم‌های مختلف ODF، نقاط ورودی ساختمان و محفظه‌‌ها، مانند محفظه‌های Venus Box شرکت R&M استفاده می‌شود.

کاست‌های SCM شرکت R&M یک راهکار بی همتا برای مدیریت فیبرهای نوری است. این کاست‌ها می‌توانند توسط شماره یا گیره‌های رنگی مشخص شوند و درون آنها به یک برچسب بزرگ قابل تعویض برای نصب راهنمای فیبرهای درون کاست مجهز شده است.
کاست‌های فیوژن SCM-SE شرکت R&M برای شما ظرفیت تراکم فوق العاده فیبر نوری در یک کاست فراهم می‌کند. این کاست‌ها تا 24 تار فیبر نوری جوش داده شده توسط دستگاه فیوژن را در خود جای می‌دهند. این کاست‌ها برای کاربردهای توان بالا و طول موج‌های چندگانه xWDM بسیار مناسب هستند و همچنین حداکثر شعاع خمش فیبر نوری را که برابر با 40 میلی‌متر است، حفظ می‌کنند. هریک از این کاست‌ها را در شکل زیر مشاهده می‌کنید.

                              

 

کاست فیوژن چیست؟

کاست فیوژن یا همان Splice Tray وسیله‌ای است که تارهای فیبر نوری پس از جوش درون آن قرار می‌گیرد. Splice Trayها انواع گوناگونی دارند که بسته به شعاع آنها تقسیم بندی می‌شوند. شرکت R&M سوییس با بیش از 50 سال سابقه در زمینه ساخت تجهیزات پسیو شبکه مفتخر است که Splice Trayهایی با بالاترین کیفیت و بیشترین ظرفیت را تولید کرده است. این کاست‌های فیوژن با شعاع‌های 30، 35 و 40 میلی‌متر تولید می‌شوند که درون هریک از این کاست‌های فیوژن شانه‌هایی برای جدا کردن کابل‌های فیوژن شده دارند.

در شکل‌های زیر می‌توانید هر سه نمونه کاست فیوژن‌های شرکت R&M (به ترتیب با شعاع‌های 30، 35 و 40 میلی‌متر) را مشاهده کنید.

                                                  

نحوه کارکرد دستگاه فیوژن فیبر نوری

به علاوه دستگاه فیوژن و کاتر مخصوص، عملیات فیوژن فیبر نوری نیاز به ابزار الات دیگری نیز دارد. از انجا که فیوژن فیبر نوری بیشتر در محیط بیرونی انجام میشود داشتن ابزار الاتی که بتوان تمامی انواع پوشش کابلها مانند Loost Tube, Gel-Filled, Armored, Water Blocked و … را استریپ کرد ، امری ضروری است.

برای اماده سازی کابل فیبر نوری برای انجام فیوژن ، بایستی کابل را حدود 2 تا 3 متر استریپ کرد که میزان استریپ کردن بسته به نوع محل فیوژن قابل تغییر خواهد بود. کابلهای فیبر نوری دارای چند پوشش متفاوت از یکدیگرند لذا انتخاب نوع استریپر بسیار مهم است.

برای دیدن نحوه کار فیوژن فیبر نوری کلیک کنید ؟

انواع استریپر فیبر نوری

همانطور که در تصویر فوق مشاهده میکنید سه نوع استریپر (به ترتیب از سمت چپ) Miller Stripper و No-Nik و Micro Stripper که در ذیل به طور اجمالی ویژگی های انها مورد بررسی قرار گفته است.

Miller Stripper: این استریپر پرکاربرد ترین نوع است که با داشتن سه شیار با سایزهای مختلف بر روی تیغه خود قابلیت برداشت انواع پوشش های روی کابل فیبر نوری را دارد.

میکرو استریپر امکان استریپ کردن با طول قابل اندازه گیری را فراهم میکند.

No-Nik استریپری بسیار دقیق بوده اما به دلیل حساسیت بالا بایستی به دقت تمیز و نگهداری شود.

هر سه این استریپرها ابزاری کارامد برای تکنسین ها میباشند و به خوبی قادرند پوشش های محافظ بر روی فیبر نوری را بدون اسیب زدن به Core بردارند.

نگه داری صحیح از این ابزار الات بسیار مهم است زیرا در صورت اسیب دیدن انها رشته های نوری در حین استریپ کردن اسیب خواهند دید. به همین جهت استریپرها نیاز به تمیز کردن دقیق و و جایگزینی فوری در صورت اسیب دیدن دارند.

مراحل استریپ کردن فیبر نوری:

در ابتدا Jacket کابل بدون اسیب رساندن به پوشش های داخلی به وسیله ابزار Cable Ringing and Slitting حدود 2 تا 3 متر استریپ میشود. سپس در صورت وجود زره فلزی انرا به دقت از کابل جدا خواهد شد. حال نوبت حذف پوشش Water Blocking از اطراف کابل است و در ادامه به اندازه مورد نیاز جهت استریپ کردن و ارایش رشته ی نوری در کاست پوشش Buffer Tube برداشته میشود. معمولا حدود یک متر از Tube برای ارایش در مفصل یا پچ پنل باید باقی بماند.

 


دستگاه فیوژن فیبر نوری قابل حمل به این دلیل که می توان آنها را به هر نقطه ای حمل کرد کارایی بیشتر خود را نشان داده اند و جایگزین دستگاه فیوژن ثابت گشته اند. دستگاه های فیوژن نیاز به یک اپراتور مجرب، آموزش دیده و دقیق دارند زیرا هر گونه خطایی در زمان فیوژن باعث تضعیف و خرابی فیوژن می گردد.کابل های فیبر نوری که دارای تعداد کر های مشخصی می باشند به صورت End to End متصل می گردند. حاصل این اتصال برقرای ارتباط فیبر نوری با سرعت بسیار بالا و با توانایی انتقال دامنه گسترده ای از اطلاعات می با شد.

یک دستگاه فیوژن معمولی شامل دو ثابت جهت قرار گیری فیبر ها در آن و دو الکترود می باشد. میکروسکوپ به قرار گیری انتهای فیبر آماده شده در دستگاه فیوژن کمک می کند. فیبر ها در دستگاه قرار گرفته و هم تراز می شوند و سپس با هم ذوب و متصل می شوند.

دستگاه فیوژن فیبر نوری با تکنولوژی قوص الکتریکی سرعت عمل بالاتری نسبت به دیگر دستگاه های فیوژن قابل حمل دارند. تعداد محدودی از دستگاه های فیوژن را می توان در بازار یافت که هنوز با تکنولوژی میکروسکوپی Manual کار می کنند.
در این نوع دستگاه فیوژن فیبر نوری تقریبا 90% عمل جوش را اپراتور انجام می دهد. هم اکنون اکثر دستگاه های فیوژن از تکنولوژی لنز های میکروسکوپی استفاده می کنند که با داشتن نمایشگر TFT LCD بهترین کیفیت جوش را در هنگام. ارتعاش قوص الکتریکی به نمایش می گذارند.

 

فیوژن فیبر نوری.

در این دستگاه ها عمده عمل جوش توسط دستگاه فیوژن صورت می گیرد و تنها 60% فیوژن به دقت اپراتور بستگی دارد گرچه تنظیمات دستگاه نیز به عهده اپراتور می باشد. 
دستگاه فیوژن فیبر نوری در صنعت ارتباطات و مخابرات کارایی گسترده ای دارند. شبکه های فیبر نوری بسیار سرعت بالایی دارند و دقت انتقال اطلاعات نیز در آنها گسترده می باشد همچنین پایین بودن میزان افت اطلاعات و دیتا در این نوع ارتباطات بسیار اندک و ناچیز است. 
در حال حاضر تمامی کشور های پیشرفته دارای صنعت مخابراتی _ رادیویی و رسانه ای فیبر نوری می باشند و تنها کشورهای در حال توسعه به علت عدم شناخت از تکنولوژی فیبر نوری و یا عدم توانایی در پرداخت هزینه های تکتولوژی فیبر نوری از این نوع شبکه استفاده نمی کنند.
تقریبا تمامی خطوط اینترنت پر سرعت دنیا فیبر نوری می باشند. بسیاری از BTS های مخابراتی نیز در جمع شبکه های فیبر نوری در اقصا نقاط دنیا قرار دارند. بنابر این دستگاه های فیوژن مهمترین عمل را در ارتباط بین کابل های فیبر نوری انجام می دهد.

دستگاه فیوژن از منبع گرمایی جهت ذوب شدن تارها یا دو تار نوری در محل جوش بهره می گیرند در گذشته و اولین د��تگاه فیوژن از گاز برای این کار استفاده شد. هم اکنون انتقال این گرما از طریق پرتو افشانی لیزر و یا قوص الکتریکی در محل جوش صورت می پذیرد.
کابل های فیبر نوری جزء کابل های تولیدی تکنولوژی بالا در جهان به شمار می آیند و معمولا از چندین لایه تشکیل می شوند.
در واقع دستگاه فیوژن باید با عمل Splicing  یا فیوژن ارتباط بین دو تار را برقرار نماید. تارهای نوری باید در هنگام عمل جوش کاملا تمیز وبه صورت صحیح برش خورده باشند. هر گونه خمیدگی بیش از انداره استاندارد در کابل های نوری یا محل جوش فیبر نوری باعث قطعی موقت و یا دائم در کابل می شود.

 

افت فیوژن فیبر نوری به طور مستقیم با تنظیمات دستگاه و اپراتور بستگی دارد همچنین استفاده از ابزار های صحیح در انجام فیوژن مانند استیریپر Stripper و کاتر یا کلیور Cleaver به طور دقیق در مورد کابل های نوری دقت فیوژن را بالا می برد.
فیوژن فیبر نوریفیوژن فیبر نوری
پاکیزه بودن تارها در محل جوش از دیگر عوامل موثر در جوش فیبر نوری استدستگاه فیوژن در گذشته از تکنولوژی میکروسکوپی امکان دیدن تارها جهت فیوژن را برای اپراتور فراهم می کردند ولی هم اکنون اکثر دستگاه های فیوژن دارای لنز های با قدرت بزرگنمایی مناسب می باشند.Crimpحرارتی در واقع به عنوان تکیه گاه تارهای نوری به هم جوش داده در محل جوش قرار می گیرد وبعد از دیدن حرارت مناسب از محل جوش یا فیوژن محافظت فیزیکی می نماید. امروزه دستگاه های فیوژن معمولا از تکنولوژی قوص الکتریکی و یا لیزر استفاده می کنند. جوش های لیزری در دستگاه ها باعث سرعت بخشیدن به عمل فیوژن می شود گرچه دستگاه فیوژن نیاز به Programing برنامه ریزی های مختلف قبل از انجام فیوژنکابل های مختلف فیبر نوری دارند

بررسی خطاهای دستگاه فیوزن فیبر نوری.
انواع پروژهای فیوژن انجام  شده  توسط شرکت ویرا شبکه کاسپین :

مفصل بندی و فیوژن کنترل ترافیک کرج

مفصل بندی و فیوژن کنترل ترافیک تهران

مفصل بندی و فیوژن  شهرداری فشم و لواسان

مفصل بندی و فیوژن شهرداری اندیشه و شهریار

مفصل بندی و فیوژن شهرداری فشم و لواسان

مفصل بندی و فیوژن سایت های ایرانسل

مفصل بندی و فیوژن فرودگاه امام و مهرآباد

 فیوژن دیتاسنتر های  بزرگی مانند بانک های ملت(جیحون)، پارسیان، ثامن و شرکت های توسن،سایپا،ایران خودرو، مهر کام پارس و .......