---------------------------- ---------------------------------- -----------------------------------
اینترنت اشیا چیست؟

اینترنت اشیا چیست؟ | هشت مزیت اصلی + کاربرد ها

پیشرفت علمی در زمینه های گوناگون باعث ارتباط نزدیک تر و امکان راحتی بیشتر انسان ها گردید. از زمانی که برق اختراع گردید انسان کم کم با اختراع وسایل الکتریکی رفاه را به جامعه و خانه ها تزریق کرد. این لوازم همه درخدمت آسایش و رفاه بشر بودند. در ادامه اختراع رادیو و تلفن انقلابی در عرصه ارتباطات به وجود آورد. کم کم سرعت پیشرفت علم به جایی رسید که هر روز شاهد اختراعات و ابداعات جدیدی هستیم. در این مقاله از ویرانت به این مسئله می پردازیم که اینترنت اشیا چیست؟

اینترنت اختراعی در جهت رشد جوامع

یکی از این اختراعات که می توان گفت انقلابی در همه زمینه ها در جامعه به وجود آورد. به نوعی کل جامعه را درگیر و وابسته به خود کرد، ظهور اینترنت بود. پدیده ای که امروزه چنان در متن جامعه رسوخ کرده که حکم سیستم اعصاب بدن را یافته است. همانگونه که اگر گوشه ای از سیستم عصبی بدن دچار مشکل شود، ممکن است یک منطقه و یا حتی کل بدن با مشکل مواجه گردد. امروزه اگر کوچکترین نقصی در سیستم اینترنت در گوشه ای از جهان رخ دهد ممکن است یک منطقه، یک قاره و یا کل جهان را در گیر کند. بنابراین می توان گفت اینترنت از ارکان اصلی کنترل و تنظیم برنامه های اجتماعی وعلمی جامعه دانست.

اینترنت اشیا چیست؟

همانگونه که در مقدمه گفتیم اینترنت به  پدیده ای فراگیر و جهان شمول تبدیل شده است. اینترنت اشیا را می توان زیر مجموعه ای از این پدیده و سیستم نامید. در تعریف اینترنت اشیا می توان گفت: اینترنت اشیا در کل به فناوری اطلاق می شود که در آن کلیه اشیا و لوازم اطراف ما به اینترنت متصل شده و می توانند از این طریق داده ها را به هم ارسال کرده و با هم در تماس باشند. لازم است بدانیم که اینترنت اشیا همان(IOT) چگونه عمل می کند؟ به طور خلاصه می توان گفت فرایند رد و بدل کردن اطلاعات در اینترنت اشیا می تواند از طریق بلوتوث، وای فای و دیگر پروتکل ها انجام می پذیرد. پس از اتصال اشیا به شبکه داخلی یا اینترنت می توانند برای یکدیگر اطلاعات ارسال و در نهایت با یکدیگر در ارتباط  قرار می گیرند.

کاربرد اینترنت اشیا

می توان از اینترنت اشیا در موارد بسیار زیادی استفاده کرد. مانند سلامت هوشمند! بدین معنی که سنسورهایی که به بدن بیمار متصل هستند می توانند علائم حیاتی را ضبط  و به مرکز بررسی سلامت ارسال کنند. از دیگر کاربری Internet of Things در خودروهای هوشمند است. مثلا یک سنسور موجود در خودرو عیب در ترمز را به اطلاع راننده برساند. استفاده دیگر از اینترنت اشیا در خانه های هوشمند است و صاحب این نوع خانه ها موقعیت جغرافیایی خود را دریافت و می توانند قبل از رسیدن به خانه سیستم گرمایشی یا سرمایشی منزل را فعال کنند. از دیگر موارد استفاده و مهم ترین آن در شهر هوشمند است. کنترل ترافیک روشنایی خیابان ها، فضای سبز و یا کنترل محل پارک خودرو ها و همه اینها می توانند ایده هایی برای یک شهر هوشمند است.

کاربرد اینترنت اشیا

مزایای اینترنت اشیا

مزایای بسیاری برای این گزینه در خدمات گوناگون دیده شده است. در واقع این نوع اینترنت دارای مزایایی می باشد که در امر تجارت اهمیت زیادی دارند. این موارد عبارتند از:

  • نظارت کامل بر کسب و کار و فرایند های آن به راحتی صورت می گیرد.
  • در وقت و پول صرفه جویی می شود.
  • باعث افزایش بهره وری کارکنان خواهد شد.
  • باعث خواهد شد برای کسب و کارتان تصمیم های بهتری بگیرید.
  • همچنین اینترنت اشیا باعث می گرد رویکرد شما نسبت به کسب و کار عوض شود و در این مورد بازنگری کنند.
  • این مورد می تواند به راحتی منزل، دفاتر و وسایل نقلیه را هوشمند تر کند.
  • با این گزینه اتومبیل های خودران و شهر های هوشمند می توانند نحوه ساخت و مدیریت فضا های عمومی خود را تغییر دهند.
  • امنیت یکی از بزرگترین مسائل اینترنت اشیا است. این سنسور ها در بسیاری از موارد داده های بسیار حساس را جمع آوری می کنند.

سخن پایانی

نکته پایانی این که اینترنت اشیا و استفاده از آن می تواند باعث تحول در همه زمینه ها چه شخصی و چه اجتماعی گردد. می توان این نوع اینترنت را انقلابی دیگر چون انقلاب صنعتی نامید. بایستی جامعه را آموزش داد که برای بهره وری بهتر می توان از Internet of Things نیز استفاده کرد. در دنیای مدرن امروز تنوع در  اطلاع رسانی و تبلیغ می تواند نقش بسزایی در فرایند تولید و جذب مشتری داشته باشد.

 

پست های مرتبط

خدمات فیوژن فیبر نوری

خدمات فیوژن فیبر نوری

رایج‌ترین مشکلات شبکه های کامپیوتری

ده مورد از بیشترین مشکلات شبکه های کامپیوتری که خودتان قابلیت رفع آن را دارید

بهترین چک لیست برای کارشناسان شبکه (help desk)

بهترین چک لیست برای کارشناسان شبکه (help desk)

انواع پارامترهای تست فلوک - تحلیل تست فلوک - تست فلوک کابل شبکه - ویرا شبکه کاسپین

انواع پارامترهای تست فلوک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست