مفصل فیبر نوری و انواع آنها به همراه روش نصب

مفصل فیبر نوری و انواع آنها به همراه روش نصب

كابل فیبر نوري مانند كابل هاي ديگر داراي يك نقطه شروع و انتها مي‌باشد. در كابل كشي جهت ارتباط به كابل بعدي و ادامه كار، نياز به يك اتصال دارد و اين اتصال به وسيله يك مفصل تحقق مي‌يابد. مفصل فیبر نوری به این جهت استفاده می‌شود. مفصل داراي ويژگي‌هاي خاص است از جمله محافظت از تار هاي اتصال شده يا (به عبارتي فيوژن شده)، نگهدارنده تارها و غيره… و از همه مهمتر ممانعت از ورود آب به داخل كابل مي‌باشد. برای نصب مفصل فیبر نوری لازم است نکاتی را در نظر داشته باشید. در ادامه با این نکات آشنا می‌شویم.

مفصل فیبر نوری چیست؟

مفصل فيبر نوري براي مصارف متفاوت از جمله خاكي هوائي و دريائي مورداستفاده قرارگرفته داراي ابعاد و شكل هاي مختلف ساخته و عرضه مي‌شود  ولي نوع مصرف فرق دارد دركابل هاي نوري خاكي به واسطه داراي فشارهاي مكانيكي و احتمال وجود مواد شيمياي درخاك مي‌بايست فاكتورهاي و آناليز تركيب مواد دقت خاص خود در  نظر داشته تا در مقابل عوامل طبيعي و غيره طبيعي مقاومت نشان دهد و به سادگي تخريب نگردد.
در مفصل هاي درياي  و هوائي به روش  مشابه ولي با ويژگي ها مربوطه و فاكتور هاي محيطي خود سازگار باشد ساخته مي‌شود كه در محيط  و شرايط موجود دچار مشكل و اختلالات نگردد.

انواع مفصل هاي فیبر نوري 

مفصل ها در دسته بندي در سه گروه قرار مي‌گيرند:

  1.  خاكي
  2. هوائي
  3. دريائي

مفصل هاي فیبر نوري خاكي

كابل خاكي كه عمدتا” در مسيرهاي خاكي كه درشرايط متفاوت خاك مانند نرم، زبر و سنگلاخ ها  كشيده مي‌شود مفصل ها  آنها هم ويژگي ها  مربوط به محيط را شامل مي‌شود اما كارایي به يك اندازه و روش مونتاژ  و بستن مفصل هيچ فرقي  با هم ندارد با اين تفاوت كه در بعضي از مواقع براي حفاظت كابل ها آنها را داخل كانال كشيده تا كمتر دچار صدمات وارده از محيط اطراف گردد. عمدتا مفصل ها كه  آنها را داخل حوضچه قرار مي‌گيرد  كمتر در مقابل صدمات بيل مكانيكي يا موارد مشابه قرار دارد و  از تحمل فشار مكانيكي و ضربات احتمالي در امنيت  بيشتر قرار دارد اما مواد موجود داخل حوضچه كه مملو از تركيبات شيميائي است و در گل‌ولاي، لجن انباشته شده و درحوضچه تجمع شده  واحتمال خوردگي يا آب رفتگي افزايش و فراهم  مي‌نمايد و يا اينكه  خراشيدگي، جويدن مفصل توسط موش و ساير جانوران صورت گيرد خطرات پارگي و قطع كابل يا مفصل فراهم  مي‌آورد شركت هاي سازنده  كابل خصوصا مفصل در زمان ساخت توجه شاياني به مورد مذكور و مواد تشكيل دهنده روكش مفصل در نظر مي‌گيرند.

مفصل هاي فیبر نوري هوائي

كابل كشي هوائي  عمدتا”در بالاي تير يا بلندي ها  كشيده مي‌شود و همچنين مفصل فيبر نوري در روي تير و فضاي باز نصب  مي‌گردد. كابل و مفصل هر دو در معرض هواي باز و تابش نور مستقيم خورشيد، باد، طوفان و رعدوبرق قرار مي‌گيرد و احتمال تجزيه و تخريب  پوسته مفصل و كابل  بسيار زياد خواهد بود  از اين رو  كارخانه سازنده به تركيبات روكش مفصل  مواد تشكيل دهند و نيز شكل ظاهري توجه زيادي دارند كه معمولا شكل يك قوطي طراحي و ساخته مي‌شود.

مفصل هاي فیبر نوري دريائي

كابل و مفصل هاي دريایي كه مخصوص آب های  كم عمق، درياها و اقيانوس ها كه عمق زياد دارند  كشيده و نصب مي‌شود. كابل و مفصل هر دو در معرض مستقيم  آب شيرين و يا شوری که قرار مي‌گيرد؛ نوع طراحي ساخته به گونه اي است در مقابله كشش، شوري، اسنفجها و غيره مقاوت و پايداري لازم را داشته باشد. مفصل هاي آبي  از نظر شكل و اندازه مانند مفصل هاي خاكي عمل شده ولي از نظر روكش و آناليز  مواد تشكيل دهنده آنان از تركيبات بهتر و قوي تر مورد استفاده قرار گرفته است.

مفصل هاي آبي بايستي به قدري محكم و مقاوم باشد كه درمقابل جويدگي و ضربه توسط حيوانات دريابي و شوري آبها تجزيه وكمترين آسيب را از خود نشان دهد  و حتي فشار  مكانيكي آب در عمق زياد از جدا و متلاشي شدن مفصل ها مقاوم باشد.

برای خرید مفصل فیبر نوری  اینجا کلیک کنید.

  • مفصل نت ورک کره NWC
  • مفصل سامجین کره Samjin / Vissem
  • مفصل 3M

انواع مفصل های فیبر نوری در عوامل طبیعی

برای اتصالات کابل های فیبر نوری در معرض عوامل طبیعی مفصل ها دارای دو نوع کلی هستند:
مفصل های افقی و مفصل های عمودی

نصب مفصل فیبر نوری افقی

مفصل های فیبر نوری افقی

مفصل های نوع افقی شبیه یک جعبه تخت یا سیلندری شکل هستند؛ آنها حفاظت از اتصالات و محل ارتباط کابل های فیبر نوری را ارائه می‌دهند و همچنین می‌توانند در نوع هوایی، خاکی یا زیر زمینی نصب شوند. نوع مفصل افقی نسبت به نوع عمودی (نوع گنبدی) کاربرد بیشتری دارد.
مفصل های افقی فیبر نوری طوری طراحی شده اند که ضد گرد و غبار و ضد اب هستند و برای هزاران ارتباط فیبر نوری مناسبند. این محصولات معمولا از پلاستیکی با قابلیت کشش بالا ساخته می‌شوند که با فشار 70 تا 106kpa سازگارند. از این مفصل ها می توان در محدوده دمای 40- درجه سانتیگراد تا 85 درجه سانتیگراد استفاده کرد.

نصب مفصل فیبر نوری عمودی

مفصل های فیبر نوری عمودی

نوع عمودی مفصل های فیبر نوری گنبدی شکل هستند به همین دلیل آن ها را نوع گنبدی نیز می‌نامند. این نوع برای مصارف خاکی طراحی شده اند.

کاربرد نصب مفصل  فیبر نوری

مفصل های فیبر نوری، فضایی برای اتصال کابل های فیبر نوری outdoor به هم فراهم می‌کنند. همچنین یک راه محافظت بی نقص برای اتصالات کابل های فیبر نوری در معرض طبیعت را ارائه می‌دهند. مفصل های اتصال با هر دو نوع فیبر نوری نواری و مدور سازگارند. آنها به طور گسترده در سیستم های مخابراتی فیبر نوری استفاده می‌شوند.

کاربرد های مفصل  فیبر نوری

مراحل نصب مفصل فیبر نوری

1) اجزای مفصل فیبر نوری

اجزای یک مفصل فیبر نوری

کیت مفصل فیبر نوری معمولا شامل این موارد می‌باشد: محافظ انتهایی، سازمان دهنده محفظه ی اتصال، محفظه اتصال فیبر، کاور، واشر های کابل، گیره واشرها، براکت نصب و ..

2) آماده سازی غلاف کابل فیبر

حذف روکش ها و ژاکت برای نمایان سازی ripcord
برداشتن غلاف خارجی
برداشتن پوشش داخلی

3) نصب و راه اندازی سخت افزار اتصال و پایه

4) نصب و راه اندازی کابل ها در مفصل فیبر نوری

وصل کردن کابل به محفظه انتهایی
نصب کردن واشر و ارت بیرونی
آماده سازی دستگاه نوری و نصب و راه اندازی سازمان دهنده توزیع
نصب محفظه اتصال
اتصال فیبر نوری

5) نصب کاور مفصل فیبر نوری

6) نصب گیره

پست های مرتبط

تست OTDR فیبر نوری

آشنایی با تست OTDR فیبر نوری

کیستون شبکه چیست؟

کیستون شبکه چیست+بهترین برند آن

پارامتر های تست فلوک

پارامترهای تست فلوک

معرفی جدیدترین تکنولوژهای شبکه های پسیو

معرفی جدیدترین تکنولوژهای شبکه های پسیو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.