GPON چیست + معرفی مزایای فناوری GPON

اصطلاح PON خلاصه‌شده عبارت Passive Optical Networks است که سازمان FSAN آن را در سال 1995 راه‌اندازی کرد. هدف از راه‌اندازی این فناوری پوشش دهی وسیع‌تر با پهنای باند بیشتر بود. این فناوری در قالب‌های مختلف APON، BPON، EPON، GPON و GEPON مورداستفاده قرار گرفت.

GPO یک فناوری Future-Proof است که در صورت تغییر تکنولوژی مورداستفاده، نیازی به ارتقا پیدا کردن ندارد. از فناوری GPON جهت اتصال اینترنت پرسرعت مشترکان مسکونی و تجاری استفاده می‌شود. GPON خلاصه‌شده عبارت Gigabit Passive Optical Networks به معنای شبکه نوری غیرفعال گیگا بیتی است که در ادامه بیشتر به توضیح آن می‌پردازیم.

GPON چیست؟

GPON خلاصه عبارت شبکه نوری غیرفعال گیگابیتی است که به‌ منظور ارائه خدمات اینترنت پرسرعت به کاربران، مورداستفاده قرار می‌گیرد. جی پان نوعی فناوری Future-Proof است یعنی اگر تکنولوژی به‌کاررفته ارتقا پیدا کند، نیازی به تغییر یا ارتقا تجهیزاتی مانند کابل نیست. این فناوری که در بستر کابل نوری عمل می‌کند، وظیفه اتصال ساختمان‌ها به شبکه FTTH را بر عهده دارد.

به‌طورکلی فناوری GPON مزایای زیادی دارد اما مهم‌ترین آنها بالا بردن سرعت و کاهش هزینه اینترنت است. از این فناوری جهت اتصال اینترنت ساختمان‌های مسکونی و اداری استفاده می‌شود. برای GPON نیازی نیست که از تجهیزات اکتیو استفاده کنید و همه شبکه در حالت پسیو قرار دارد.

درصورتی‌که ارتباط اینترنتی با جی پان باشد، قطعی یا تاخیر در ارسال داده‌ها تا 5 دقیقه یا کمتر در سال کاهش می‌یابد. برای اینکه بیشتر به شگفتی این امر پی ببرید، توجه داشته باشید که اینترنت معمولی حدود 3 ساعت در سال با تاخیر یا قطعی همراه است.

خرید کابل شبکه لگراند

مهم‌ترین مزایای فناوری GPON چیست؟

پسیو بودن فناوری جی پان باعث می‌شود که از مزیت‌های مهم و زیادی بهره‌مند شوید که برخی از آنها شامل موارد زیر می‌شود:

کاهش هزینه

به دلیل اینکه در GPON نیازی نیست که تجهیزات اضافی زیادی خریداری کنید، در هزینه‌های شما صرفه‌جویی می‌شود. از طرفی سرویس‌های آن نسبت به سایر سیستم‌ها بسیار کمتر است.

افزایش سرعت اینترنت

در GPON سرعت دانلود و آپلود داده‌ها به حدی افزایش پیدا می‌کند که دیگر معطلی‌های الان را نخواهید داشت و محدودیت‌های شما از بین می‌روند.

عدم مواجهه با خطای ارسال داده

احتمالا تاکنون پیش‌آمده که با خطای ارسال داده مواجه شده باشید. با استفاده از GPON در عین افزایش سرعت، با قطعی اینترنت روبه‌رو نشده و دیگر خطایی در مورد دریافت یا ارسال داده برای شما نمایان نمی‌شود.

بهبود عملکرد اینترنت

خلاف حالت عادی که اینترنت برحسب مگابیت بر ثانیه محاسبه می‌شود، در GPON سرعت اینترنت تا حدی زیاد است که آن را برحسب گیگابیت بر ثانیه محاسبه می‌کنند. افزایش سرعت به معنی بهبود عملکرد آن است.

عدم نیاز به تغییر تجهیزات

درصورتی‌که با گذر زمان تکنولوژی‌های جدید به بازار وارد شوند، نیازی نیست که همه تجهیزات GPON را تغییر دهید و تنها کافی است که وسایل موجود در قسمت فرستنده تعویض شوند.

پوشش دهی بیشتر مشترکین

سیستم GPON به‌گونه‌ای است که می‌توان در آن تعداد بیشتری از مشترکین را تنها با کمک یک کابل نوری پوشش داد و به اینترنت متصل کرد. شاید این مورد برای شما نگرانی در رابطه ‌با پایین آمدن سرعت اینترنت ایجاد کند اما جای هیچ نگرانی نیست زیرا اصلا تغییری در سرعت آن احساس نمی‌کنید.

پایداری بیشتر

به دلیل اینکه در فناوری GPON کیفیت اینترنت ارائه‌شده بهتر است، کاهش سرعت و قطعی اینترنت آن بسیار کمتر می‌شود تا جایی که در مقایسه با اینترنت معمولی اصلا به چشم نمی‌آید.

پوشش دهی منطقه وسیع‌تر

تکنولوژی سیستم GPON به‌گونه‌ای است که در آن باید از کابل نوری استفاده شود. ازجمله ویژگی‌های کابل نوری این است که می‌تواند اینترنت یک منطقه را تا 20 کیلومتر تامین کند؛ بدون اینکه کاهش سرعت و کیفیتی در آن به وجود آید.

میزان محبوبیت GPON در بین مردم چگونه است؟

فناوری PON بیشتر در کشورهای توسعه‌یافته مورداستفاده قرارگرفته است. در چنین کشورهایی رشد شبکه نوری غیرفعال با سرعت بسیار بیشتری انجام‌گرفته که در ادامه شما را با علت محبوبیت آن آشنا می‌کنیم:

 • پوشش فاصله‌های بسیار طولانی
 • عدم نیاز به تجهیزات پیچیده و تغییر آن در بازه‌های زمانی مختلف
 • ارائه خدمات بهتر
 • پهنای باند بیشتر
 • دریافت هزینه کمتر

به دلیل اینکه کاربران از یک اینترنت پرسرعت با چنین مزایایی بهره‌مند می‌شوند، تمایلی بیشتری به استفاده از آن پیدا کرده‌اند. البته از طرفی چون GPON سطح رضایت بالاتری از طرف مردم به دست می‌آورد، دولت نیز از این فناوری بیشتر استقبال می‌کند.

با اجزای GPON آشنا شوید

PON انواع شبکه شامل BPON، EPON و GPON را در برمی‌گیرد که هرکدام در یک محیط خاص به نحو بهتری خدمات موردنظر را ارائه می‌دهند. کاربرد این شبکه‌ها به‌صورت تفکیک‌شده شامل موارد زیر است:

 • BPON در دستگاه‌های خودپرداز بانک‌ها مورداستفاده قرار می‌گیرد.
 • EPON در استفاده از شبکه‌های اترنت عملکرد خوبی از خود ارائه کرده است.
 • GPON در آینده برای ارائه خدمات استریم مورداستفاده قرار می‌گیرد.

در شبکه نوری غیرفعال گیگابیتی از همان بخش GPON یک اسپلیتر برای ایجاد مسیر دوطرفه استفاده می‌شود. داده‌ها و اطلاعات اینترنت، یک مسیر دوطرفه رفت‌وبرگشت را در این کابل‌ها طی می‌کنند. طول‌موج‌های خاصی مانند 1260 تا 1360 نانومتر برای مسیر رفت و 1480 تا 1500 نانومتر برای مسیر برگشت در این فرایند به‌کاربرده می‌شود.

آیا GPON و EPON تفاوت دارند؟

در ادامه مقاله GPON چیست باید بدانید هر دو مورد در شبکه فیبر نوری به‌وفور مورداستفاده قرار می‌گیرند که درنهایت سیستم‌های مختلف را به اینترنت متصل می‌کنند. اما تفاوت‌های مهمی نیز با یکدیگر دارند که در ادامه آنها را توضیح می‌دهیم.

 • پهنای باند GPON گاهی تا حدود 2.5 برابر EPON می‌رسد.
 • ساختار GPON نقطه‌به‌نقطه بوده اما ساختار EPON غیرمستقیم است.
 • سرعت رشد GPON بسیار بیشتر است و در حال حاضر بخش‌های امنیتی و مهم آمریکا مانند ناسا و بیمارستان‌ها از آن استفاده می‌کنند.
 • EPON بر اساس اترنت کار می‌کند بنابراین فرستنده داده و دریافت‌کننده آن نیازی به تجهیزات تبدیل یا محوطه‌سازی ندارند.
 • GPON شاخص عملکرد بهتری را برای خود به ثبت رسانده است.
 • برای راه‌اندازی GPON باید زمان و هزینه بیشتری را صرف کنید.
 • در GPON می‌توان با استفاده از یک ترمینال OLT شبکه را تا 128 واحد نوری تقسیم کرد درحالی‌که این عدد برای EPON نهایتا به 64 می‌رسد.
 • در داده‌های EPON در دو مسیر بالادستی و پایین‌دستی عمل رمزگذاری انجام می‌شود اما در GPON تنها می‌توان در مسیر پایین‌دستی عملیات رمزگذاری را انجام داد.
 • GPON در آمریکا طرفداران بیشتری دارد اما در آسیا و اروپا بیشتر از ساختار شبکه EPON استقبال شده است.

جمع‌بندی

امروزه استفاده همه از اینترنت بسیار زیاد شده؛ اما سرعت‌پایین و قطعی‌های گاه‌وبیگاه به دشوار شدن کار کردن با آن منجر شده است. فناوری GPON که مدت‌هاست مطرح‌شده، جهت فراهم کردن اینترنتی با کیفیت بهتر ارائه‌شده است. GPON مزیت‌های زیادی دارد که احتمالا شما هم با اطلاع از آنها، برای استفاده از این فناوری تمایل زیادی پیدا می‌کنید. اطلاعات زیادی درباره GPON و پاسخ به سوال GPON چیست در این مطلب ارائه شد که به همه پرسش‌های شما حول این تکنولوژی پاسخ می‌دهد.

جهت مشاهده پیج اینستاگرام ویرا شبکه کاسپین کلیک کنید

پست های مرتبط

انواع تست کابل شبکه - تست فلوک کابل شبکه - ویرا شبکه کاسپین

انواع تست کابل شبکه

direct buried

میکروداکت چیست ؟

open rack

open rack چیست؟ | خرید رک سرور

مزایاي دوربین هاي تحت شبکه IP نسبت به مدل هاي آنالوگ

مزایاي دوربین هاي تحت شبکه IP نسبت به مدل هاي آنالوگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست