خرید کابل فیبر نوری سینگل مد - ویرا شبکه کاسپین

کابل فیبر نوری سینگل مد

فیبر نوری رشته‌ای باریک و بلند از ماده‌ای شفاف مانند شیشه یا پلاستیک است. این کابل، نور وارد شده از یک سر را از سر دیگر آن خارج می‌کند. فیبر نوری پهنای باند بالاتری نسبت به کابل‌های معمولی داشته و انواع داده‌ها از طریق آن منتقل می‌شوند. امروزه، فیبر نوری از ابزارهای مهم مخابرات در انتقال اطلاعات است.

فیبرهای نوری به دو دسته سینگل مد و مالتی مد تقسیم می‌شوند. هریک از آن‌ها کاربردهای مربوط به خود را داشته و از ویژگی‌هایی برخوردار هستند. در ادامه‌ی این مقاله به بررسی کابل فیبر نوری سینگل مد خواهیم پرداخت.

کابل فیبر نوری سینگل مد چیست ؟

فیبرهای نوری از دو دسته هسته و پوشش مربوط به هسته تشکیل می‌شوند. از جمله تفاوت‌های اصلی مالتی مد و سینگل مد قطر هسته آن‌ها است. افزایش قطر هسته امکان عبور چندین مد از هسته فیبر را فراهم می‌سازد، اما فیبرهای سینگل مد تنها قادر به انتقال یک پرتو از خود هستند.

این پرتو مسیری مستقیم را با سرعت نور در مرکز هسته هدایت می‌کند. این کابل جهت انتقال در فواصل طولانی و داده‌های ارسالی مناسب است. داده‌های ارسالی بالای چند ده گیگابایت از طریق این کابل منتقل می‌شود. پوشش هسته برای فیبرهای نوری یا مالتی مد برابر با 125 میکرون است. قطر هسته در کابل فیبر نوری سینگل مد بین 8 تا 10 میکرون بوده و مالتی مد قطری بین 50تا62.5 دارد.

کابل فیبر نوری سینگل مد - ویرا شبکه کاسپین

سرعت انتقال داده در فیبر سینگل مد

ارتباطی میان سرعت انتقال داده و میزان ضخامت کابل سینگل مد وجود ندارد. شکست نور در هسته عامل بسیار مهم بوده که با سرعت در ارتباط مستقیم است. ضریب شکست نور برابر با (n) در هسته بوده که ضریب شکست آن به هسته کمتر بستگی دارد. سرعت فیبر نور نیز با توجه به تقسیم سرعت نور در خلا تقسیم بر ضریب شکست آن در محیط است.

فیبرهای سینگل مد از قطر هسته بسیار نازکی برخوردار بوده و نور به صورت مستقیم انتشار می‌یابد. در کابل فیبر نوری سینگل مد نور از تضعیف کمتری برخوردار خواهد بود. به علاوه، در فاصله‌های طولانی نیز نیازی به بهره‌گیری از ریپیترها نیست. ضخامت و پوشش هسته در فیبر سینگل مد نیز برابر با 125/ 9 میکرون است.

طول موج قطع نیز 1260 بوده که بالاتر از این طول موج است. این طول موج‌ها بین 1310 تا 1550 نانومتر کار کرده و محدودیت مسافت نیز ندارد. به علاوه، در فواصل طولانی نیز پاسخگویی بسیار سریع دارند. فیبرهای سینگل مد از زمان پیدایش تا به کنون به سه دسته تقسیم می‌شود. امروزه نمونه پیشرفته آن در سیستم مخابراتی جدید مورد استفاده قرار می‌گیرد.

فیبرهای سینگل مد و انواع آن

کابل فیبر نوری سینگل مد انواع مختلفی داشته که هریک کارایی مربوط به خود را دارند. کارایی مربوط به هریک از این کابل‌ها در بسیاری از موارد مشهود است. از همین جهت، کاربردهای آن در صنایع مختلف و سایر مکان‌ها نباید نادیده گرفته شود.

فیبرهای سینگل مد و نوع اول

نخستین نوع فیبر سینگل مد در سال 1970 ارائه شده و استفاده فراوانی داشته است. فیبرهای سینگل مد استاندارد بوده که کاربرد فراوانی داشته و با نام تجاری مخصوص شناخته می‌شود. به علاوه، این فیبرها در پنجره دوم مخابرات نیز از عملکرد مناسب برخوردار هستند.

اما پنجره سوم پاشندگی بالایی داشته که سیگنال در سرعت بالایی از بین رفته و قابل بازیابی نیست. کابل فیبر نوری سینگل مد از طول موج‌های متفاوتی برخوردار است. به دلیل برخی از مشکلات فیبر نوری با این قطر، طراحان طول موج را به افزایش رساندند. فیبر نوری با طول موج 1550 نانومتر نمونه بهینه‌شده در طراحی است.

فیبرهای سینگل مد و نوع دوم

همانطور که اشاره شد، فیبرهای با طول 1550 نانومتر پراکندگی رنگی بالایی داشتند؛ از همین جهت این پراکندگی نیاز به جبران داشت. همین موضوع منجر به پیدایش فیبر سینگل مد با نام تجاری مخصوص گردید. این فیبر با پراکندگی شیفت یافته بوده که دستخوش تغییرات قرار گرفت.

طراحان شاخص‌ها را تغییر داده و شعاع هسته را نیز کاهش داده‌اند. این فیبر با توجه به پاشندگی حداقل، مورد استفاده قرار نگرفت. این کابل فیبر نوری سینگل مد نوع دوم در زمان گذشته مشکلات غیر خطی را ایجاد می‌کرد. تکنولوژی انتقال داده پس از گذشته زمان پیشرفت بسیاری پیدا کرد. از همین جهت، به منظور دستیابی به سرعت‌های بالا، مالتی پلکسینگ دیتا جهت انتقال اطلاعات مورد استفاده قرار گرفت.

فیبرهای سینگل مد و نوع سوم

پاشندگی مشکلات غیر خطی در فیبرهای نوری نوع دوم را برطرف می‌کند. طراحان نیز فیبری همراه با پاشندگی کم و تلفات حداقل را طراحی کردند. نسل آخر فیبرهای سینگل مد نوع سوم بوده که آخرین نسل آن‌ها محسوب می‌شود. مشکلات موجود در نسل سابق فیبر تک مد در این نوع حل شده است. در بازار کابل فیبر نوری سینگل مد از طرفداران بسیاری برخوردار بوده که انواع مختلف دارد.

فیبر نوری و مزایای آن در مقایسه با سایر سیم‌ها

همانطور که اشاره شد، فیبر نوری از مزایای بسیاری در برابر سیم‌های مسی یا سایر سیم‌ها برخوردار است. از همین جهت، در بسیاری از مکان‌ها قابل استفاده خواهد بود. به علاوه، سرعت انتقال داده در این فیبرها نسبت به سایر سیم‌ها نیز بالاتر است. در ادامه به اشاره برخی از مزایای آن خواهیم پرداخت.

قیمت ارزان

فیبر نوری از قیمت پایین‌تری نسبت به سایر سیم‌ها برخوردار است. بنابراین، بسیاری از افراد در بازار فیبر نوری را جایگزین سیم‌های دیگر می‌کنند.

قیمت کابل فیبر نوری سینگل مد - ویرا شبکه کاسپین

اندازه نازک

کابل فیبر نوری سینگل مد از قطر کمتری نسبت به بقیه برخوردار است. از همین جهت، اندازه نازک این کابل‌ها طرفداران بسیاری را به خود جذب می‌کند.

عدم تداخل

در این فیبرها تداخل مغناطیسی وجود نداشته و یک فیبر تاثیری بر فیبر دیگر نخواهد گذاشت. اما در سیم‌های مسی یا سایر سیم‌ها این تداخل وجود دارد.

کاهش مصرف برق

از دیگر مزایای کابل‌های فیبر نوری سینگل مد، کاهش مصرف برق است. سیگنال در فیبر نوری تضعیف شده و از فرستنده‌هایی با میزان مصرفی برق پایین استفاده می‌شود. از همین جهت، کاهش مصرف را از دیگر مزایای آن می‌دانند.

انعطاف‌پذیری

قابلیت انعطاف‌پذیری فیبر نوری را از دیگر مزایای آن می‌دانند. از دیگر موارد خاص کابل فیبر نوری سینگل مد در استفاده نیز به امکان ارسال و غیره اشاره می‌شود. به علاوه در عکس‌برداری پزشکی و لوله‌کشی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

پایداری

در انواع کابل نوری نفوذ و ایجاد اختلال جهت انتقال داده به حداقل می‌رسد. به علاوه، از تاثیرگذاری انواع نویزهای الکترومغناطیسی نیز جلوگیری می‌شود. این تارها از تداخل و یا ترویج سایر کانال‌ها محافظت می‌کند. تمام این موارد و مواردی دیگر از مزایای کابل محسوب می‌شوند.

جهت خرید کابل فیبر نوری سینگل مد از سایت ویرا شبکه کاسپین به منوی بالای صفحه مراجعه کنید.

سخن آخر

 همانطور که اشاره شد، فیبر و کابل نوری هریک انواع مختلفی داشته و از مزایایی برخوردار هستند. از جمله کاربردهای فیبر نوری به افزایش سرعت در انتقال داده اشاره می‌شود. از همین جهت کابل فیبر نوری سینگل مد در مخابرات مورد استفاده قرار می‌گیرد. امیدواریم با مطالعه این مقاله با کابل فیبر نوری، انواع و مزایای آن آشنا شده باشید.

جهت مشاهده پیج اینستاگرام ویرا شبکه کاسپین کلیک کنید

پست های مرتبط

استاندارد های کابل کشی شبکه

تحلیل تست فلوک

مفصل فیبر نوری و انواع آنها به همراه روش نصب

مفصل فیبر نوری و انواع آنها به همراه روش نصب

استاندار اتاق سرور

استانداردهای اتاق سرور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست