وبندوز سرور ۲۰۱۹ با دست پر به دنیای شبکه و مراکز داده وارد خواهد شد

ویندوز سرور 2019 با قابلیت‌های جدید و منحصر به فرد

مایکروسافت اعلام کرده است که ویندوز سرور 2019 در نیمه دوم سال جاری میلادی به بازار عرضه خواهد شد. اما پیش‌نمایش این محصول قدرتمند هم اکنون در اختیار کاربران اینسایدر قرار گرفته است.

پیش‌نمایش ارائه شده نشان می‌دهد که سیستم‌عامل یاد شده همگام با تحولات روز دنیای فناوری و به ویژه زیرساخت‌های شبکه‌ طراحی شده و قابلیت‌های متنوعی در اختیار مدیران شبکه قرار خواهد داد. قابلیت‌های جدیدی که در ارتباط با مدیریت ساختارهای ابر هیربدی و همچنین زیرساخت‌های فراهمگرا عرضه شده به ما اعلام می‌دارند که بازار این بخش از دنیای شبکه در چند سال آینده با تغییراتی همراه خواهند بود.

نسخه بعدی سیستم‌عامل سرور مایکروسافت ضمن آن‌که به ویژگی‌های امنیتی جدید تجهیز شده از کانتینرهای لینوکس نیز به شیوه بهتری پشتیبانی می‌کند. مایکروسافت گفته است که ویندوز سرور 2019 نیز همانند نسخه 2016 در دو نسخه مبتنی بر رابط گرافیکی و نسخه Server Core به بازار عرضه خواهد شد. مایکروسافت اعلام کرده است که محصول شاخص دیگری موسوم به system Center 2019 را در اختیار مصرف‌کنندگان قرار خواهد داد. محصولی که برای مدیریت زیرساخت ویندوز سرور 2019 به بازار عرضه خواهد شد.

https://www.hezarsoo.com/wp-content/uploads/2018/04/2-43.jpg

ویندوز سرور 2019 ابر ترکیبی را هدف قرار داده است

نسخه ارائه شده نشان می‌دهد که مایکروسافت روی ابر ترکیبی یا همان هیربدی کاملا متمرکز شده است. محاسبات ابری با شعار افزایش کارایی عملیاتی و بهینه‌سازی هزینه‌ها موفق شده‌‌ است تا حدودی نگاه‌ها را به سمت خود معطوف سازد. شرکت‌های بزرگ نیز به دلایل مختلفی به این مدل محاسبات روی خود نشان داده‌اند. از جمله این دلایل می‌توان به مسائل مربوط به رعایت شرایط مرتبط با سازگاری در محیط‌های رایانش ترکیبی اشاره کرد. مایکروسافت در جریان برگزاری کنفرانس Ignite که در سپتامبر سال گذشته میلادی برگزار کرد از پروژه Honolulu رونمایی کرد. پروژه فوق یک برنامه مدیریتی مبتنی بر مرورگر است. اکنون مایکروسافت اعلام داشته است که ویندوز سرور 2019 همراه با پروژه هونولولو به مدیران سایت‌ها این قابلیت را می‌دهد تا برنامه‌های کاربردی و زیرساخت‌های موجود را از طریق به‌کارگیری سرویس‌هایی همچون Azure Backup و Azure Sync با یکدیگر تلفیق کنند.

https://www.hezarsoo.com/wp-content/uploads/2018/04/3-33.jpg

مایکروسافت با اشاره به محبوبیت فوق‌العاده زیرساخت‌های فراهمگرا که سامانه‌های ذخیره‌سازی و محاسباتی را با یکدیگر ترکیب می‌کنند، یادآور شده است که این شرکت از طریق ویندوز سرور 2016 با تولیدکنندگان محصولات سخت‌افزاری که تجهیزات HCI‌های اعتبارسنجی شده ویژه مشتریان را تولید می‌کنند به همکاری خود ادامه خواهد داد. مزیت فناوری HCI در این است که سامانه‌های پردازشی و سامانه‌های ذخیره‌ساز اطلاعات را در قالب یک راه‌حل واحد و یکپارچه که بر دو اصل سازگاری و همگرا بودن تاکید دارد با یکدیگر ادغام می‌کند. رویکردی که اجازه می‌دهد مدیریت مراکز داده‌ها و پیاده‌سازی تغییرات روی سرورها، منابع ذخیره‌سازی اطلاعات و ساختار ارتباطی میان آن‌ها با سرعت بیشتری انجام شود.

مایکروسافت می‌گوید نسخه بعدی نرم‌افزار سرور عملکرد، قابلیت اطمینان، و توانایی گسترش‌پذیری را در ارتباط با چنین طرح‌های بیش از پیش بهبود خواهد بخشید. در عین حال، به منظور ساده‌سازی مدیریت زیرساخت‌های فراهمگرا، مایکروسافت همچنین قابلیت کاربردی دیگری را ارائه کرده تا پروژه هونولولو با ویندوز سرور 2019 در قالب یک داشبور کنترلی در ارتباط با استقرارهای HCI در ارتباط باشد. مایکروسافت همچنین به دنبال ارتقا ویندوز سرور بوده تا در قالب یک زیرساخت کاربردی به کار گرفته شود. یکی از اهدافی که مایکروسافت به دنبال آن است کم کردن اندازه ایمیج‌های مربوط به کانتیرها بوده تا زمان دانلودها کوتاه‌تر شده و فرآیند توسعه نیز بهینه‌سازی‌تر از قبل شود. مایکروسافت می‌گوید: «به دنبال آن هستیم تا اندازه ایمیج کانتیر Server Core را به یک سوم اندازه 5G آن کاهش دهیم. در مقطع فعلی پشتیبانی از Kubernetes در وضعیت بتا قرار دارد. اما ویندوز سرور 2019 در زمینه محاسبات، ذخیره‌سازی و شبکه‌بندی کلاسترهای Kubernetes پیشرفت‌های قابل توجهی داشته است.» لازم به توضیح است که مایکروسافت پیش از این به مصرف‌کنندگان اجازه داده بود تا کانتینترهای لینوکسی را در کنار کانتینرهای ویندوزی روی ویندوز سرور اجرا کنند.

اما ویندوز سرور 2019 به توسعه‌دهندگان لینوکس اجازه می‌دهد تا اسکریپت‌ها را از طریق به‌کارگیری ابزارهای استانداردی شبیه به Open SSH، Curl و Tar به ویندوز انتقال دهند. از بعد امنیتی نیز بهبود و گسترش پشتیبانی از Linux: Windows Server Shielded VMs مانع از آن می‌‌شود تا ماشین‌های مجازی ساخته شده از سوی افرادی به غیر از مدیران شبکه دستکاری شده و ویرایش شوند. ویندوز سرور 2019 همچنین قابلیت Shielded Windows 2019 را بسط خواهد داد تا از ماشین‌های مجازی لینوکسی به شکل خوبی محافظت کند. مایکروسافت گفته است که ویژگی دیگری موسوم به رمزگذاری ماشین‌های مجازی را نیز ارائه خواهد کرد. در حالی که ویندوز سرور 2019 از همان مکانیزم مجوزدهی ویندوز سرور 2016 استفاده می‌کند، اما مایکروسافت هشدار داده است که این احتمال وجود دارد که هزینه مربوط به لایسینگ دسترسی به ویندوز سرور (CAL) سرنام Windows Server Access Licensing افزایش پیدا کند. در شرایطی که ویندوز سرور 2019 بر مبنای ویندوز سرور 2016 طراحی شده است، اما روی چهار ویژگی کاربردی ابر ترکیبی، امنیت، پلتفرم کاربری و زیرساخت فراهمگرا (HCI) متمرکز شده است.

اگر کنجکاو شده‌اید که این محصول را مورد آزمایش قرار دهید کافی است در برنامه اینسایدر ارائه شده از سوی این شرکت ثبت نام کنید

پست های مرتبط

بیت تورنت اولین نسخه آزمایشی مرورگر مبتنی بر شبکه تورنت را منتشر می‌ کند

نمایندگی لویتون

افتتاح رسمی نمایندگی فروش و خدمات پس از فروش محصولات لویتون Levito

رینگ از دوربین‌ها و چراغ‌های امنیتی جدید رونمایی کرد

رینگ از دوربین‌ها و چراغ‌های امنیتی جدید رونمایی کرد

تقویم رویدادهای فناوری اطلاعات 2020

تقویم رویدادهای فناوری اطلاعات در سال 2020

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.