ناگفته هاي شروع يك پروژه پسيو شبكه

ناگفته هاي شروع يك پروژه پسيو شبكه

اگر برای بار اول است که قصد راه اندازی پروژه پسیو داریدنیاز است که به نکاتی توجه کنید. این نکات میتواند شامل فرایند انجام پروژه و همچنین تجهیزات پسیو شبکه باشد. همراه ما باشید تا صفر تا صد شروع پروژه سیو را به شما اموزش دهیم.

چند نکته براي راه اندازی پروژه پسیو شبکه

امروزه براي راه اندازی پروژه پسیو شبکه و تحويل گرفتن تجهيزات پسيو شبكه از شركتي كه تجهيزات مربوطه را نصب نموده است ؛ بايد در لايه فيزيکي به مسائل زير دقت شود:

 • اصل يا تقلبي بودن تجهيزات غيرفعال شبکه مانند کابل، کي‌استون، کانکتورها که متاسفانه در بازار IT کشور اين روزها نوع تقلبي اکثر تجهيزات غيرفعال وجود دارد.
 • کيفيت ( Quality ) تجهيزات نکته دومي است که بايد کاملا به آن آگاه باشيم. در اين زمينه بايد توجه داشت که هميشه بهترين انتخاب گرانترين نيست. با توجه به خواسته و تعريفي که از پروژه داريم و اينکه از چه استانداردي قرار است پيروي کنيم مي‌توان از اجناس قيمت مناسب براي راه اندازی پروژه پسیو شبکه استفاده کرد.
 •  نکته سوم، بحث Installation يا تخصص نصب و اتصال تجهيزات به يکديگر است.

ترکيب اين سه موضوع با هم و رعايت کردن نکات فوق از طرف پيمانکاران و شرکت‌هاي درگير در پروژه مي‌تواند يک ارتباط فيزيکي درست بر اساس استاندارد تعيين شده در قرارداد را براي کامپيوترهاي موجود در شبکه به ارمغان آورد.
در ادامه به برخي پارامترهاي تجهيزات پسيو در رابطه با نكات فوق اشاره خواهيم نمود.

اجرای پروژه پسیو شبکه داخلی ایران خودرو

پارامترهاي مرتبط با کابل شبكه

انتخاب و تهيه كابل شبكه يکي از مواردي است که توجه کمي به آن مي‌شود و شايد اين تصور غلط وجود داشته باشد که کيفيت کابل تاثيري بر عملکرد شبکه ندارد ؛ ولي پارامترهايي كه در زير براي يك كابل به آن اشاره شده نه تنها خلاف اين موضع را ثابت كرده بلكه به اهميت كابل شبكه به يكي از مهمترين اجزاء شبكه تاکيد خواهد کرد:

 • استفاده از آلياژ مس در حد استاندارد

فلز به کار رفته در زوج‌سيم‌هاي کابل شبکه آلياژي ترکيبي از چند فلز است که در ميان آنها فلز مس نقش بسزائي در کيفيت کابل دارد و هرچه ميزان اين فلز بشتر باشد مي‌توان به کابل مورد نظر مطمئن‌تر بود. اما در اين ميان قيمت مس باعث پدپد آمدن مسائلي شده است بعنوان مثال در مورد کابل‌هاي شبکه مانند کابل‌هاي UTP ، به دليل افزايش قيمت مس، کارخانه‌هاي متفرقه اقدام به توليد کابل‌هايي با جعل مارک‌هاي معتبر نموده‌اند که در آن کابل‌ها مقدار آلياژ مس استفاده شده د رکابل از حد استاندارد پايين‌تر است و در برخي کابل‌هاي Cat5e که در چين توليد مي‌شود زوج 1 و 2 و زوج 3 و6 آن از مس است و زوج 4 و 5 و زوج 7 و 8 آن کاملا آهن است.

lبنابراين در کابل‌هاي شبکه تقلبي زوج 4 و 5  و زوج 7 و 8 از آهن است يا در آنها از آلياژ مس کمتري استفاده شده است.

 • فاصله زوج ها در طول کابل

همانطور که مي‌دانيد کابل‌هاي UTP که از خانواده 3 به بعد آن يعني Cat4  ,  CAT5 و Cat6 در ايجاد شبکه استفاده مي‌شوند داراي 8 رشته يا 4 زوج ( Pair ) دوتايي مي‌باشند. هر زوج به هم تابيده شده‌اند که اين پيچش کابل‌ها و اندازه ‌تاب‌ها و ثابت بودن فاصله دو کابل به هم تابيده شده در طول کابل از پارمترهاي مهم ديگر کابل مي‌باشد.

 • جنس عايق ( Jacket ) روي هر 8 رشته کابل

حضور 8 رشته سيم داراي جريان در کنار مواد عايقي مانند روکش سيم باعث ايجاد حالت خازني در کابل مي‌شود در حقيقت جنس عايق‌ها در پارامترهاي خازني کابل بسيار موثر است.

 کابل شبکه

 • حفظ مرکزيت 8 رشته در تمام طول کابل

در برخي کابل‌ها مشاهده مي‌شود که عايق روي کابل با 8 رشته کابلي که بصورت دوتايي به هم تابيده شده‌اند.
همچنین فاصله يکساني ندارد و بطور کل 8 رشته کابل هميشه در مرکز Jacket بيروني قرار ندارد.
اين موضوع  نيز در کيفيت کابل تاثير بسزايي دارد.
بطور كلي اگر پارامترهاي اشاره شده  مناسب نباشند مشکلاتي از قبيل اعواج سيگنال، تضعيف سيگنال، از بين رفتن اطلاعات، برگشت سيکنال وکاهش سرعت خواهيم داشت.
این مساله باعث مي‌شود اطلاعات درست منتقل نشود.
در علم شبکه تمامي‌ پارامترها فوق به صورت مستقل اسامي ‌مختلف و معيارهاي ويژه‌اي دارند که ترکيب اين پارامترها باعث ايجاد يک سري پارامترهاي تاثير گذار روي کابل مسي خواهد شد که مجموع آنها حدود 14 پارامتر است.

شايد اين پرسش مطرح شود که چگونه مي‌توان اين پارامترها را اندازه گرفت و يا از وجود يا عدم وجود آنها در کابل باخبر شد؛ در حقيقت؛ تعيين اينکه آيا کابلي که خريداري شده استاندارد مي باشد از عهده ما خارج است و به ابزارها و  تست‌هاي ويژه‌اي نيازمند است بنابراين تنها کاري که مي‌توان براي خريد يک کابل خوب کرد توجه به شرکت سازنده آن در کنار اطمينان از اصل بودن اين مارک است؛ مارک‌هاي معتبر اين رده داراي تأئيديه‌هايي از مراکز و انستيتوهاي استاندارد بين‌المللي هستند که بر کارکرد درست آنها صحه مي‌گذارند.

 • ثابت ماندن سطح مقطع کابل

هر سيگنال ورودي به کابل باعث ايجاد مقاومت در آن مي‌شودکه اين مقاومت با سطح  مقطع سيم‌ها ارتباط دارد. بنابراين اگر سطوح مقطع مختلفي را در طول کابل داشته باشيم مقاومت‌هاي مختلفي را نيز خواهيم داشت.

بدين ترتيب نکته ديگري که در مورد کيفيت کابل‌ها مي‌توان به آن  اشاره کرد، حفظ سطح مقطع در طول کابل است. وقتي سيگنالي را از يک کابل مسي عبور مي‌دهيم فلز در موقع عبور جريان مقاومت از خود نشان مي‌دهد که تغيير سطح مقطع در طول کابل؛ افزايش يا کاهش مقاومت را به همراه خواهد داشت. اگر بخواهيم يک سطح مقطع يکنواخت داشته باشيم ابتدا بايد کابل يکنواختي داشته باشيم. بنابراين نکته ديگري که بايد در مورد کابل‌ها دقت شود دارا بودن يک سطح مقطع ثابت در تمام طول کابل است چرا که اين پارامتر روي سرعت انتقال ديتاهايي که روي کابل در حال تردد هستند تاثير مي‌گذارد.کشيدگي در کابل يکي از مهمترين دلايل ايجاد سطوح مقطع متفاوت است

براي جلوگير از ايجاد چنين مشکلي در هنگام فرآيند کابل کشي به نصاب‌ها در خصوص کشيده شدن کابل هشدار دهيد.

 • اهميت كيفيت اتصالات دوسر کابل (  Jack و Plug )

مسئله ديگري که بايد در هنگام راه‌اندازي شبکه به آن دقت نمود اتصالات دو سر انتهايي کابل است که به Jack و Plug معروف است. منظور از Jack همان کي‌استون و منظور از Plug همان کانکتور Cat5 / 5e است. همانطور که مي‌دانيد اتصال Jack و Plug از طريق تيغه‌هايي است که جنس آن تيغه‌ها بسيار در کيفيت آن تاثير گذار است. نکات زير در اين خصوص قابل توجه مي‌باشد.

 کیستون

ـ براي اينکه طلا داراي خاصيت رسانايي بالايي است معمولا روي تيغه‌هايي که روي Jack يا Plug وجو دارد بايد درصدي از آب طلا وجود داشته باشد. که معمولا در نوع تقلبي آنها اين مقدار طلاي استاندارد رعايت نمي‌شود. يادآور مي‌شود اين پوشش آب طلا از اکسيده شدن نيز جلوگيري مي‌کند.

ـ معمولا تيغه‌هاي روي کي‌استون‌هاي تقلبي در زمان کوتاه‌تري خاصيت فنري خود را از دست مي‌دهند که باعث مي‌شود اتصال مناسبي را نداشته باشيم

ـ در انواع تقلبي کانکتورها و کي‌استون‌ها، تيغه‌هايي که به هم متصل مي‌شوند زودتر اکسيده مي‌شوند که اين موضوع در انتقال اطلاعات تاثير زيادي مي‌گذارد. چراکه اتصالاتي که اکسيده شده باشند بطور کل ارتباط مناسبي را بر قرار نخواهد کرد و باعث تضيف سيگنال خواهد شد.

rg45 کانکتور

اتصال Jack و Plug مخصوصا در فرکانس‌هاي از 100MHz به بالا مي‌تواند شرايط بحراني را بوجود بياورد که اگر جنس تجهيزات فوق سطح رسانايي مناسبي نداشته باشند سيگنال براحتي عبور نخواهد کرد و شبکه در زمينه استانداردهاي موجود تست موفقي نخواهد داشت.

ـ جنس مدارچاپي کي‌استون ( يا Plug ) و عناصر بکار رفته در آن نيز يکي ديگر از مواردي است که بايد به آن توجه کرد. اگر در بازار قيمت دو مدل کي‌استون با هم خيلي تفاوت دارد از اين موضوع ناشي مي‌شود. به عبارت ديگر هيچ چيز ارزاني بي‌حکمت نيست!!

نکاتی درباره کابل فیبر نوری

به دليل  اينکه در محيط فيبر ديتاي ما همان نور است در صورتيکه جنس هسته از نوع مرغوب نباشد براي بستر شبکه مشکل‌زا خواهد بود. بنابراين جنس هسته ( Core ) در تجهیزات فيبر نوري بخصوص کابل فیبر نوری بسيار مهم است. نکاتي که در فيبرنوري براي يک ارتباط سالم مي‌تواند مشکل آفرين باشد عبارتند از:

 • ناخالصي‌هاي خود هسته فيبر که همان شيشه ( Glass ) است.
 • حباب‌هاي بسيار ريز و ميکروسکوپي هوا که در Core وجود دارد.
 • فیبر نوری

همانطور که مي‌دانيد قطر هسته بسيار نازک و در حد ميکرون است. حال اگر درون هسته حباب‌هاي هوا وجود داشته باشد مي‌تواند باعث شکست نور شده و مسير نور را تغيير دهد که روي اطلاعات ما تاثير خواهد گذاشت. اين موضوع در فيبرهاي Single Mode مي‌تواند اثر بسيار نامناسبي داشته باشد.

 • يکسان بودن چگالي شيشه در طول هسته فیبر از ديگر مواردي است که روي انتقال اطلاعات تاثير خواهد گذاشت.
 • خمش کابل پارامتر ديگري است که بايد در هنگام نصب فيبرنوري به آن دقت شود. يعني مقدار زاويه خم از  اندازه‌ خاصي که توسط يک سري فرمول ويژه مشخص مي‌شود نبايد بيشتر باشد.

آيا فيبر هم مانند کابل و کي‌استون و کانکتور تقلبي دارد؟

نمي‌توان گفت فيبر تقلبي وجود دارد. اما معمولا فيبرهاي نامرغوب در بازار فراوان ديده مي‌شود. با توجه به اينکه توليد کنندگان هسته ( Core ) فيبر در سرار دنيا حدود شش شرکت است و اکثر آنها فقط Jacketهاي فيبر را مي‌زنند مدل‌هاي تقلبي در بازار کم هستند. نکته‌اي که در مورد فيبرها مي‌توان گفت دسته‌بندي آنها به درجه 1 و 2 و 3 و … است. اين دسته بندي‌ها براي فاصله‌هاي گوناگون کاربرد دارد. بعنوان مثال اگر بخواهيد يک فاصله کوتاه را با فيبر به هم متصل نماييد نياز نداريد از فيبرهاي درجه يک و گرانقيمت استفاده نماييد. پس حتي خريد فيبر نامرغوب نيز بر اساس طراحي شبکه مي‌تواند از بالا رفتن هزينه جلوگيري کند و هيچ مشکلي هم نداشته باشد
دسته بندي‌هايي که در زمينه فيبرهاي مختلف وجود دارد OEM1 ، OEM2 و OEM3 است. که هرکدام براي فاصله و سرعت خاصي بکار مي‌رود البته قيمت آنها هم اختلاف زيادي باهم دارند.

همانطور که اشاره شد شرکت‌هاي محدودي سازنده Core هستند اما شرکت‌هاي زيادي وجود دارند که کار Jacketing هسته فيبر را انجام مي‌دهند. که براساس Jacketing کابل‌هاي مخصوص Indoor و يا Outdoor و يا Indoor / Outdoor تهيه, توليد و به بازار عرضه مي‌شود.

مسئله ديگر اينکه براساس Jacketing فيبر نوري مي‌توان استفاده‌هاي کابل را نيز مشخص نمود مثلا آيا کابل در داخل زمين مورد حمله جوندگان مانندموش قرار خواهد گرفت يا خير، آيا کابل در محلي است که احتمالا فشار روي کابل زياد خواهد بود.

نصب اجزا و کابل کشي در پروژه پسیو شبکه

در Installation شبكه نيز پارامترهاي زيادي وجود دارد كه در ادامه به برخي از آنها اشاره مي‌گردد.

باز كردن بيش از اندازه پيچش كابل ( منظور زوج سيم‌ها ) : همانطور که مي‌دانيد وقتي روي يک کابل سيگنال الکتريکي جريان دارد روي کابل مجاور خود القاء الکتريکي خواهد داشت که در کابل‌هاي شبکه اين القاء الکتريکي را با پيچدن و تابيدن کابل‌ها به دور يکديگر حذف مي‌کنند.
بنابراين حفظ پيچش‌ها تا آخرين نقاط تماس کابل‌ها با کانکتورها و کي‌استون از مهمترين نکات نصب و اتصالات شبکه است.
حقيقت اين است که بالا رفتن سرعت و فرکانس در کابل‌هاي مختلف ( منظور Cat3 ، Cat4 ، Cat5 ، Cat5e و Cat6 ) به عواملي مانند جنس کابل و تکنيک‌هايي که در پيچش‌ها بکار مي‌برند، بستگي دارد.
بنابراين عدم رعايت پيچش کابل تا آخرين نقاط و باز کردن پيچ زوج سيم‌ها باعث حذف اثر القاء متقابلي که کابل‌ها روي يکديگر دارند مي‌شود.
اين موضوع مي‌تواند اثرات مخربي در کيفيت انتقال اطلاعات و بر هم زدن استانداردها داشته باشد. به اين دليل است که امر Punch کردن و اتصالات کابل به کي‌استون و کانکتورها بسيار حياتي مي‌باشد.

برداشتن بيش از اندازه‌عايق کابل در هنگام اتصالات : اگر عايق ( Jacket ) روي كابل ها بيش از اندازه از روي كابل برداشته شود. باز هم اثر مخربي در راه رسيدن سيگنال سالم خواهد داشت.

 • كشيده شدن كابل

کشيده شدن کابل در هنگام کابل کشي باعث تغيير در سطح مقطع کابل خواهد شد که مشکل برگشت سيگنال را باعث خواهد شد.

 • جمع كردن كابل در فضاي نامناسب

جمع کردن کابل‌هاي اضافه و تاکردن آن در انتهاي خط و قرار دادن بافشار داخل داکت نيز خود باعث بروز مشکلاتي مانند تضعيف سيگنال و تغيير امپدانس (مقاومت) کابل مي‌شود که تغيير امپدانس خود برگشت سيگنال را به همراه خواهد داشت. اين موضوع وقتي ارتباطات توسط کابل Cat6 است بسيار بحراني و مي‌تواند کاملا ارتباط را قطع کند.

 • فشار دادن كابل

فشار دادن کابل‌ها در داکت کوچک نيز کاري است که برخي نصاب‌ها انجام مي‌دهند كه اين موضوع باعث تغيير در شكل فيزيكي كابل مي شود.
بطور کل در هنگام نصب هر عاملي که باعث تغيير در شکل فيزيکي و يا خاصيت مواد کابل  شود تا اندازه‌اي ( که بستگي به مارجين آنها دارد ) قابل تحمل است ولي بيشتر از آن پارمترهاي کابل را تغيير خواهد داد و باعث بروز انواع مشکلاتي که به آن اشاره شد خواهد گرديد.

مارجين چيست؟

به ميزان حاشيه امنيتي که مي‌توانيد تا اندازه‌ استاندارد تغيير داشته باشيد مارجين مي‌گويند. بعنوان مثال يک ليوان پر از آب را در نظر بگيريد، درآن مارجين بسيار کم است چراکه به محض تکان خوردن، آب از استاندارد ليوان خارج شده و آب خواهد ريخت. ولي يک ليوان که در آن تا نصف پر شده است. مارجين آن نصف ليوان است يعني مي‌توانيد مقداري نيز تکان بخورد بدون اينکه آب از استاندارد ليوان خارج شود.

مارجين ها در طبقه بندي‌هاي مختلف مانند Cat5 و Cat6 و Cat7 تفاوت‌هاي زيادي دارند. بعنوان مثال در Cat6 مارجين‌ها بسيار کم مي‌باشد و به همين دليل است که نصب و راه‌اندازي بستر فيزيکي شبکه در Cat6 بسيار حساس است.
يکي از تفاوت‌هاي کابل‌هايي که شرکت‌هاي مختلف توليد مي‌کنند در همين مارجين‌هاست. در يک سري از آنها مارجين‌ها به لبه استاندارد چسبيده‌اند ولي برخي ديگر داراي مارجين مناسبي است و با اندکي تغيير در برخي پارامترها باز هم استاندارد را رعايت خواهند کرد و مشکلي بوجود نخواهد آمد و کابل به راحتي در اثر گرما يا کمي‌کشيده شدن و … بازهم جواب مناسبي خواهد داشت.

نکته اي که بايد به آن توجه نمود اين است که، استاندارد بالاترين سطح کيفيت نيست. استاندارد حداقل پارامترهايي است که براي داشتن ارتباط لازم اعلام مي‌نمايد. بنابراين اينطور نيست که وقتي استاندارد را رعايت کرده‌ايم مطلوب ترين کيفيت را داريم. وقتي سازنده‌اي استاندارد را رعايت مي‌کند منظور اين است که حداقل ميزان کيفيت را رعايت کرده‌ است ولي معلوم نيست که محصول آن شرکت بالاتريت کيفيت را داشته باشد يا خير.
به اين مثال توجه کنيد:

يک سي دي نرم‌افزار تهيه کرده‌ايد روي سي دي نوشته شده حداقل فضاي مورد نياز براي نصب آن 2 گيگابايت است. در اينجا استاندارد 2 گيگابايت است ولي اگر مقدار بيشتري فضا داشته باشيد بهتر است. به عبارت ديگر اگر سيستم شما فقط 2 گيگابايت فضا داشته باشد فقط استنادارد را رعايت کرده‌ايد.

پارامترهاي کابل در فرکانس‌هاي متفاوت

پارامترهاي کابل بر مبناي فرکانس‌هاي مختلف مقادير مختلف دارد و اين مقادير مختلف در فرکانس‌هاي مختلف براي Categoryهاي مختلف بازهم متفاوت است. بعنوان مثال حداقل فرکانس در Cat5 مقدار 100MHz است ولي براي Cat6 حداقل فرکانس مورد نياز 200MHz است و اين فرکانس در Cat7 به 600MHz مي‌رسد. هرچه فرکانس بالاتر مي‌رود ميدان القايي بيشتري خواهد بود.
بايد اشاره کرد که در Cat7 به دليل بالا بودن فرکانس پارامترهاي بيشتري بايد محاسبه و مد نظر قرار گيرد. بعنوان مثال در Cat7 ، Cross talk يک کابل نسبت به کابل مجاور نيز بايد محاسبه گردد. يعني القاء متقابل کابل‌هاي مجاور روي يکديگر بايد محاسبه نمود. در حاليکه در Categoryهاي پايين‌تر اين موضوع تاثير چنداني در نصب نخواهد داشت و مورد محاسبه قرار نمي‌گيرد.

تاثیر سرعت کابل در دقت نصب در پروژه پسیو شبکه

نصابي كه تا کنون مثلا روي Cat5 کار مي‌کرده است به دليل اضافه شدن پارامترهايي در Cat6 و يا Cat7، ممکن است کار را بدرستي نتواند انجام دهد.
در نهایت نتيجه کابل‌کشي بايد در تست نهايي از طريق تسترهاي معتبر مورد بررسي قرار گيرد.
واضح است وقتي روي استاندارد Cat6 يا Cat7 کار مي‌کنيد تنها مرغوبيت کالا مهم نيست.
بلکه نکات بسيار جزيي و حياتي نيز به آن اضافه مي‌شود که فقط در هنگام نصب بايد به آن دقت کرد.
لازم است بدانید این مساله به هيچ عنوان به کيفيت کالا ربطي ندارد.
حال اين موارد را نصاب‌هاي شبکه بايد بدانند و اگر هم نمي‌دانند بايد در زمان تحويل شبکه مورد تست قرار گيرند.
بنابراين وقتي سرعت بالاتر مي‌رود يکسري پارامترها اهميت پيدا مي‌کنند.
برخي از آنها به مرغوبيت و کيفيت کابل بر مي‌گردد و بعضي از آنها به نصب کابل و تجهيزات غيرفعال مرتبط است.

موارد فوق بسيار حساس و حياتي هستند که يک کاربر و يا مدير شبکه نمي‌تواند بدون تسترهاي حرفه‌اي آنها را تست، اندازه‌گيري و از سلامت کار مطمئن شود.
وقتي در هنگام نصب تجهيزات غيرفعال تمام نکات استاندارد Cat6 رعايت شده باشد و همچنين تجهيزات فعال ( Active ) نيز استانداردهاي Cat6 را رعايت کرده باشند ولي نتوانيد از اين Backbone ؛ استانداردهاي Cat6 را دريافت نماييد آنگاه يک جاي کار ( که مي‌تواند از لحاظ مرغوبيت و کيفيت کالا و يا از لحاظ نصب باشد ) ايراد دارد و طبيعتاً در اينجا فقط تسترهاي تخصصي است كه مي‌تواند ايراد را پيدا کند.

چگونه شبکه را با استانداردها مقايسه کنيم؟

تا اينجا ديديم نحوه نصب، کيفيت تجهيزات و … در راه‌اندازي يک شبکه دخيل هستند.
اما بايد بتوانيم تمام اين پارامترها را با يک معياري بسنجيم و اندازه‌گيري نماييم.
يعني بايد ببينيم که تک تک اين پارامترها درست هستند و ترکيب اينها هم درست است يا نه. که براي اينکار يکسري استانداردهايي مانند استانداردهاي زير وجود دارد:

ـ استاندارد TIA / EIA 568B

ـ استاندارد ISO11801 

ـ استاندارد EN50173 

و

تست کیفیت و سلامت اتصالات شبکه

بيشترين استانداردي که در ايران استفاده مي‌شود استاندارد TIA / EIA 568B است. در استانداردها تعاريفي صورت گرفته است که بعنوان مثال مي‌گويد پارامترهاي مختلفي که هر يک از اجزاي شبکه دارند در فرکانس خاص مثلا 200MHz بايد داراي مقادير خاصي باشند که اين مقادير استاندارد که از قبل مشخص و اعلام شده است و مقادير مربوط به اجزا شبکه مانند کابل را کارخانه سازنده روي وب سايت خود اعلام مي‌کند. حال بايد با دستگاه تستر اين دو مقدار را باهم مقايسه نمود.  

بدين ترتيب که تستر؛ فرکانس‌هايي را در دامنه‌هايي که استاندارد لازم دارد مي‌فرستد.
مقادير را جمع مي‌زند و با مقادير استاندارد مقايسه مي‌کند.
در نهايت مي‌گويد نتيجه تست Pass يا Fail است.
اگر نتيجه Pass بود يعني تمام پارامترها به درستي کارکرده و استاندارد را رعايت کرده‌اند.
اگر نتيجه تست توسط تستر Fail اعلام شد دليل آن را به ما گزارش مي‌دهد.
بعنوان مثال کابل خراب بوده يا Jack يا Plug خراب بوده يا حتي نصاب مسائل فني را رعايت نکرده است.
بدين ترتيب  بعد از شناسايي مشکل مي توان در رفع آن به سرعت اقدام و نتيجه لازم را از تجهيزات شبکه ببريم.
همانطور که قبلا نيز اشاره شد براي بررسي يک بستر فيزيکي شبکه از لحاظ پارامترهاي مختلف و مقايسه با استاندارد بايد از وسايل و تسترهاي پيشرفته استفاد کرد که اين دستگاه‌ها از قيمت زيادي برخوردار هستند.

اهميت وجود تستر در شبكه‌ها

قبل از معرفي تستر و پرداختن به آن بهتر ديديم به اهميت وجود تستر در هنگام تست يک شبکه اشاره شود و به اين نکته توجه کنيد که، متاسفانه در راه اندازی پروژه‌ پسیو شبکه‌ در کشور  در صورت بروز هرگونه مشکل کسي از افراد درگير در پروژه علت مشکل را به گروه ديگر نسبت مي‌دهند. چراکه کالا از يک جا تهيه مي‌شود، نصاب شرکت يا شخص ديگري است و مشاور نيز شخصي ديگر و کارفرما نيز که صاحب پروژه است، در کنار آنها قرار دارد. از طرف ديگر اگر جنس مرغوب نبوده و ايراد داشته باشد فروشنده مشکل آن را بر عهده نمي‌گيرد و مشکل را به عهده نصاب مي‌اندازد سپس نصاب به طراح و … و ناخود آگاه يک حلقه‌اي ايجاد خواهد شد که کسي قادر به باز کردن آن نخواهد بود.

حال با وجود يک تستر معتبر و با آناليزهايي که ارائه مي‌دهد خيلي راحت مي‌توان اشکالات را دسته بندي نمود و علت را ريشه يابي کرد.

پست های مرتبط

login

پسورد پیش فرض دوربین ها

چگونه انتقال فایل بدون داشتن اینترنت، فلش و کابل را انجام دهیم؟

چگونه انتقال فایل بدون داشتن اینترنت، فلش و کابل را انجام دهیم؟

تفاوت کانکتورهای فیبر نوری PCو UPC وAPC نحوه کارکرد انها

تفاوت کانکتورهای فیبر نوری PCو UPC وAPC نحوه کارکرد انها

علت وصل نشدن اینترنت با کابل شبکه ‌ی مودم

علت وصل نشدن اینترنت با کابل شبکه ‌ی مودم

1 دیدگاه. دیدگاه تازه ای بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.