عوامل مؤثر در قیمت پشتیبانی شبکه - ویرا شبکه کاسپین

عوامل مؤثر در قیمت پشتیبانی شبکه

یکی از مهمترین عوامل در انتخاب پشتیبانی برای شبکه، قیمت آن است. قیمت پشتیبانی شبکه به عوامل بسیاری بستگی دارد که هریک از این فاکتور‌ها می‌تواند تعیین‌کننده بخشی از تعرفه‌های موجود در این حوزه باشند. با ما همراه باشید تا با عوامل مؤثر در قیمت پشتیبانی شبکه آشنا شوید.

از جمله دلایل اصلی که نمی‌توان قیمت مشخصی برای پشتیبانی شبکه در نظر گرفت تفاوت ساختار شبکه‌های کامپیوتری در شرکت‌های مختلف است، هر شرکت با توجه به نیاز و شرایطی که دارد باید اقدام به دریافت پشتیبانی شبکه نماید که هزینه‌های آن کاملاً متغیر است.

بررسی عوامل مؤثر تعیین هزینه‌های پشتیبانی شبکه

همانطور که گفتیم قیمت پشتیبانی شبکه به عوامل بسیاری بستگی دارد. در ادامه به مهمترین فاکتور‌های تأثیرگذار بر تعرفه پشتیبانی شبکه می‌پردازیم.

تعداد تجهیزات شبکه

شاید بتوان گفت که یکی از مهمترین عواملی که می‌توان به آن پرداخت، تعداد تجهیزات موجود در شبکه است. تجهیزاتی که تعداد آن‌ها مهم است و در تعرفه‌ها تأثیرگذار خواهد بود عبارتند از: سرور‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری، پرینتر‌ها، اکسزپوینت‌ها، سوئیچ‌ها و روتر‌ها، کامپیوتر‌ها و تمام تجهیزات مرتبط دیگر. هرچه تعداد این تجهیزات بیشتر باشد هزینه‌ای که برای دریافت خدمات پشتیبانی شبکه می‌پردازید بیشتر خواهد بود.

نوع سخت‌افزار‌های موجود در شبکه

سخت‌افزار‌های موجود در یک شبکه کامپیوتری امکانات یک شبکه را رقم می‌زنند. اما هرچه تعداد سخت‌افزار‌های یک شبکه بیشتر باشد، پیچیدگی‌های بیشتری به همراه دارد. همچنین تعداد سخت‌افزار‌ها و نوع آن‌ها در هزینه‌های تمام شده پشتیبانی شبکه تأثیرگذار خواهند بود. تعداد کامپیوتر‌ها، سرور‌ها و نوع آن‌ها مشخص‌کننده پیچیدگی یک شبکه هستند. هرچه شبکه پیچیده‌تر باشد هزینه خدمات پشتیبانی آن بیشتر می‌شود.

میزان مراجعه کارشناس شبکه

پشتیبانی شبکه نیازمند حضور منظم کارشناسان در مجموعه است. تعداد دفعات حضور کارشناسان خدمات پشتیبانی در ماه و تعداد سرویس‌ها، به روزرسانی نرم‌افزار‌ها، چک کردن سخت‌افزار‌ها و… و همچنین حضور مازاد بر قرارداد کارشناس و یا درخواست برای حضور بیشتر از طرف کارفرما از جمله موادری است که در تعرفه پشتیبانی شبکه تأثیرگذار خواهد بود. مهمترین عامل در این میان تعداد روز‌های حضور پشتیبان شبکه در یک ماه است.

تعرفه قرارداد

قرارداد‌های پشتیبانی شبکه آی تی، در حالت کلی به سه دسته تقسیم می‌شوند که عبارتند از:

قرارداد‌های پشتیبانی شبکه اداری: این قرارداد شامل سرویس دهی در ساعات اداری است. این سرویس دهی به شکل روزانه و در روز‌های شنبه تا چهارشنبه در ساعات اداری ۸ صبح تا ۱۷ در برخی از قرارداد‌ها روز‌های پنجشنبه از ساعتت ۹ تا ۱۳ نیز امکان سرویس دهی وجود دارد.

قرارداد پشتیبانی شبکه تجاری: در این قرارداد ساعات پشتیبانی و سرویس دهی مطابق با ساعات کاری تجاری است. در حالت کلی از روز شنبه تا پنج شنبه از ساعت ۹ صبح تا ۹ شب امکان سرویس دهی وجود دارد.

قرارداد پشتیبانی شبکه پیشرفته: این قرارداد شامل پشتیبانی شبکه در تمامی ساعات شبانه روز و در هر هفت روز هفته است. در واقع در این قرارداد پشتیبانی به صورت دائمی و شبانه روزی خواهد بود.

در این میان قرارداد‌های پشتیبانی شبکه پیشرفته بیشترین تعرفه را دارند.

عوامل مؤثر در قیمت پشتیبانی شبکه - ویرا شبکه کاسپین

تفاوت سرویس‌ها و نرم‌افزار‌ها

همانطور که در ابتدا هم گفتیم شرکت‌ها و مجموعه‌های مختلف، نیاز‌ها و سرویس‌های متفاوتی دارند. گاهی این سرویس‌ها در کنار سرویس‌های روتین و روزانه قرار می‌گیرند که باعث می‌شود هزینه‌های پشتیبانی بیشتر از حالت عادی باشد. منظور از سرویس‌های اضافه نرم‌افزار‌های راه‌اندازی شده در یک مجموعه است به طور مثال سرویس دامین کنترلر (DC)، سرویس اشتراک‌گذاری منابع مانند فایل‌ها و پرینتر‌ها، سناریوی بکاپ‌گیری و… از آن جمله هستند.

همچنین پیچیدگی‌های موجود در برخی از سرویس‌های تحت شبکه و نیاز به سرویس‌های خاص برای چنین مواردی توسط کارشناسان جداگانه، متبحر و دارای دانش و تجربه کافی سبب می‌شود که تعرفه‌های مرتبط با پشتیبانی چنین شبکه‌هایی بیش از آنچه برآورد شده است باشد.

مسافت

یکی دیگر از فاکتور‌های تأثیرگذار در تعرفه پشتیبانی شبکه مسافت است. مسافت تعیین‌کننده زمان مورد نیاز برای حضور کارشناس در یک مجموعه است که این مسأله نیز در قرارداد پشتیبانی شبکه مورد توجه قرار می‌گیرد. به طور مثال شاید تعرفه پشتیبانی از مجموعه‌هایی که موقعیت جغرافیایی آن‌ها در شهر تهران قرار دارد یکسان باشد اما برای شرکت‌هایی که در خارج از شهر تهران و یا شهر‌های اطراف تهران هستند تعرفه‌ای جداگانه محاسبه خواهد شد که در مقایسه با شرکت‌های مستقر در تهران بیشتر است.

محاسبه تعرفه پشتیبانی شبکه

معمولاً برای تعیین تعرفه یا قیمت پشتیبانی شبکه روش‌های واضحی چون دریافت مشاوره از شرکت خدمات پشتیبانی مورد نظر وجود دارد. شما می‌توانید در تماس با کارشناسان شرکت خدماتی مورد نظرتان در مورد انواع تعرفه‌های پشتیبانی شبکه متناسب با نیازتان مشاوره کنید. در چنین شرایطی کارشناس در مورد تجهیزات، سرویس‌های شبکه موجود و نیاز‌های مجموعه شما سؤال می‌پرسد و متناسب با آن، بازه‌های قیمتی موجود را اعلام می‌کند.

با این حال فاکتور‌هایی که در قسمت قبل به آن‌ها پرداخته شد، می‌تواند به صورت تخمینی مشخص کند که مجموعه شما به چه نوع قرارداد پشتیبانی شبکه نیاز دارد و با چه هزینه‌هایی روبه رو خواهید بود.

اهمیت تعرفه پشتیبانی شبکه در انتخاب آن

مطمئناً کارایی و امنیت یک شبکه سازمانی مهمترین نکته‌ای است که باید به آن توجه شود، بنابراین اصلی‌ترین ملاک برای انتخاب خدمات پشتیبانی شبکه، کیفیت و کارایی آن است. به همین دلیل توصیه می‌کنیم که اصلی‌ترین ملاک انتخاب شما برای دریافت خدمات پشتیبانی شبکه باید اعتبار، تخصص و دانش و کیفیت سرویس‌های یک شرکت خدماتی باشد، نه قیمت و تعرفه‌ای که برای این خدمات در نظر گرفته می‌شود.

همه شرکت‌های معتبر فعال در زمینه خدمات پشتیبانی شبکه معمولاً تعرفه‌های کاملاً روشنی دارند که می‌توانید متناسب با نیاز مجموعه و شبکه خود بهترین انتخاب را داشته باشید. ضمن این که در مشاوره با کارشناسان یک مجموعه ارائه دهنده خدمات پشتیبانی شبکه می توانید سوالات خود در زمینه نوع خدمات و تعرفه ها را مطرح کرده و پاسخ بگیرید. معمولا چنین مشاوره هایی به انتخاب یک پشتیبانی عالی با تعرفه مقرون به صرفه کمک می کند.

جمع‌بندی

خدمات پشتیبانی شبکه شامل طیف وسیعی از سرویس‌ها و خدمات می‌شود که متناسب با نیاز‌های یک مجموعه و پیچیدگی شبکه آن انتخاب می‌شود. تعرفه هریک از انواع سرویس و خدماتی که در این حوزه وجود دارد مشخص است و عوامل بسیاری در این تعرفه تأثیرگذار هستند که در مقاله به آن‌ها پرداخته شد. امیدواریم عوامل مؤثر در قیمت پشتیبانی شبکه برای شما مفید بوده باشه.

پست های مرتبط

پر درآمد ترین مشاغل حوزه شبکه های کامپیوتری

پر درآمد ترین مشاغل حوزه شبکه های کامپیوتری

آموزش نصب دوربین مدار بسته در منزل - ویرا شبکه کاسپین

آموزش نصب دوربین مدار بسته در منزل

فیبر بوری نیمه هادی

توسعه فیبر نوری نیمه هادی بهبودیافته؛ راهکار جدید افزایش سرعت اینترنت

رایج‌ترین مشکلات شبکه های کامپیوتری

ده مورد از بیشترین مشکلات شبکه های کامپیوتری که خودتان قابلیت رفع آن را دارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.