دلایل اهمیت تست فلوک

علل اهمیت نیاز به تست فلوک

انجام درست و بدون نقص کابل کشی در بستر شبکه‌های کامپیوتری و حفاظتی از اهمیت زیادی برخوردار است زیرا وجود کوچکترین نقص در کابل‌ها و تجهیزات سخت‌افزاری مرتبط، باعث عدم کارکرد صحیح شبکه ارتباطی و دیتاسنترها خواهد شد. به منظور اطمینان یافتن از صحت کابل کشی در شبکه، از تسترهای شبکه استفاده می‌شود. تسترها دارای انواع مختلفی هستند اما تست فلوک، به دلیل فراهم ساختن اطلاعات کامل‌تر و دقیق‌تر، از اعتبار بیشتری نسبت به سایر تسترها برخوردار است.

بر همین اساس، استفاده از این تست به منظور بررسی کارایی لینک، کانال، کابل فیبر نوری و کابل شبکه در میان کاربران رواج دارد و به دلایل مختلف از جمله عیب‌یابی و اندازه‌گیری کیفیت پسیو در خدمات پشتیبانی شبکه، اهمیت تست فلوک بسیار بالاست. در این مطلب به معرفی تست فلوک و دلایل اهمیت تست فلوک و مزایای استفاده از آن می‌پردازیم.

پیشینه تست فلوک

کمپانی فلوک، در حقیقت یکی از زیر مجموعه‌های شرکت مشهور Danaher است که در زمینه تولید تجهیزات آنالیز و آزمایش پارامترهای الکتریکی و فیزیکی ویژه نگهداری از شبکه فعالیت می‌کند. تاسیس این شرکت مربوط به سال 1984 است، یعنی زمانی که موسس این کمپانی، جان فلوک، اقدام به تولید اولین سخت‌افزارهای تست شبکه نمود.

امروزه، شرکت فلوک از مشهورترین و موفق‌ترین شرکت‌های بیزنس‌های تست شبکه در دنیا به شمار می‌رود و محصولات خود را به بیش از صد کشور در جهان صادر می‌کند. تولیدات این شرکت شامل تجهیزات تست و اندازه‌گیری و ابزارهای دقیق برای محیط‌های آکادمیک، صنعتی و غیره برای پشتیبانی شبکه است که طراحی و فروش آن‌ها نیز توسط خود این کمپانی انجام می‌شود.

اهمیت تست فلوک
اهمیت تست فلوک

انواع تست فلوک

همانطور که گفته شد، اهمیت تست فلوک در آن است که اطلاعات کاملی درباره کیفیت کابل‌کشی، سرعت شبکه، متراژ کابل و محل دقیق قطعی کابل را در اختیار ما قرار می‌دهد. اما تست فلوک دارای انواع مختلفی است که عبارتند از:

 • تست فلوک چنل ( Channel ): این تست روش ساده‌ای ‌است که در آن ابتدا دو سر کابل شبکه کیستون زده شده و سپس اتصال کابل‌ها به دستگاه با استفاده از پچ کورد، صورت گرفته و در نهایت تست گرفته ‌می‌شود .
 • تست فلوک پرمننت ( Permanent ): این تست کامل‌تر از تست فلوک چنل است. زیرا، در این شیوه از تست فلوک، کابل‌ها کیستون زده‌ می‌شوند و بعد اتصال کابل‌ها به دستگاه از طریق ماژول‌‎های پرمننت مخصوص تستر فلوک، انجام می‌شود.

تفاوت تست فلوک چنل و فلوک پرومننت :

تست فلوک چنل و فلوک پرمننت شباهت‌های زیادی دارند اما دارای یک تفاوت اصلی هستند که همان تفاوت ضریب اطمینان از صحت عملکرد کابل مطابق استانداردهای بین المللی است. به عبارت دیگر، کابلی که بتواند تست فلوک پرمننت را پاس کند،به طور یقین تست چنل را هم پاس خواهد کرد زیرا تست پرمننت کامل‌تر است، اما تضمینی وجود ندارد که کابلی که تست چنل را پاس می‌کند لزوما در پاس کردن تست فلوک پرمننت نیز موفق باشد.

استاندارد تست فلوک

طبق استاندارد تست فلوک، هم در تست فلوک چنل و هم در تست فلوک پرمننت، طول کابل باید نود متر باشد، با این حال انجام این تست‌ها بر روی سایر متراژهای کابل و بررسی پارامترهای مرتبط با آن‌ها نیز امکان‌پذیر است. استفاده از تست فلوک پرمننت به منظور آزمایش کابل‌های شبکه مورد استفاده برای کارفرمایانی که نسبت به سرعت و دقت حجم دیتاها حساسیت ویژه‌ای دارند، گزینه بهتری است زیرا کیفیت نهایی را افزایش می‌دهد.

بر همین اساس، اهمیت تست فلوک برای کارفرمایان حساس بیشتر است و رعایت آن بر طبق استانداردهای فلوک، اکیدا پیشنهاد می‌شود. همچنین، نحوه نصب سوکت در کابل‌های شبکه فویل و شیلددار یکی از چالش‌هایی عمده برای کاربران است. به طور مثال، اگر سوکت زنی کابل به درستی انجام نشود، پاس کردن تست فلوک برای آن امکان‌پذیر نیست، حتی اگر دارای گارانتی تست فلوک باشد. بنابراین، پیشنهاد می‌کنیم سوکت‌زنی کابل را حتما بر اساس استانداردها انجام دهید.

اطلاعات حاصل از تست فلوک

اهمیت تست فلوک در اطلاعاتی است که از آن حاصل می‌شود. این اطلاعات عبارتند از:

 • تست لایه فیزیکی شبکه به صورت کامل و با دقت بالا که شامل كابل، كيستون پريز، پچ پنل و پچ كابل می‌شود.
 • بررسی اصل یا غیر اصل بودن تجهیزات پسیو شبکه که شامل کابل، كيستون، پچ پنل و پچ كابل می‌شوند، و ارائه نتیجه
 • استخراج متراژ كابل‌كشي‌ها به صورت کاملا دقیق
 • ارائه گزارش حاوی اشكالات اتصالات پچ‌ پنل و كيستون
 • تشخیص قطع بودن يا ضعيف بودن نحوه اتصال رشته‌هاي كابل به كيستون
 • تشخیص وجود نويز و تعیین محل دقيق آن در مسير كابل‌كشي
 • تشخیص وجود كشش يا خمش بيش از حد و شناسایی محل دقيق آن در مسير كا‌بل‌كشی
 • تعیین ميزان خلوص مس استفاده شده در كابل شبكه
 • آزمایش میزان مقاومت و رسانايي كابل

مزیت‌های تست فلوک

همانطور که گفتیم اهمیت تست فلوک در ارائه اطلاعات کامل و دقیق در مورد کابل‌کشی در پشتیبانی شبکه است. تستر فلوک، بهترین گزینه برای تست کردن پسیو شبکه و تمامی تجهیزات آن است و ارزیابی کاملی از شبکه را در اختیار ما قرار می‌دهد. پارامترهای مهمی که توسط دستگاه تست فلوک اندازه‌گیری می‌شوند عبارتند از: سرعت انتقال داده‌ها در شبکه، متراژ شبکه، محل دقیق قطعی شبکه و کیفیت کابل‌کشی شبکه. در ادامه مزیت‌های اندازه‌گیری این پارامترها با تست فلوک را معرفی می‌کنیم.

 • ارائه گزارش قطعی اتصالات
 • تعیین متراژ دقیق کابل شبکه
 • گزارش درستی یا نادرستی عملکرد پچ پنل‌ها و پچ کوردها
 • اعلام وجود نویز در شبکه در صورت شناسایی
 • ارائه یک گراف رنگی از رفتار کابل و سرعت انتقال داده در فرکانس‌های مختلف
تست فلوک
تست فلوک

قیمت تست فلوک

محاسبه قیمت تست فلوک برای هر کابل شبکه به صورت جداگانه انجام می‌شود. پارامترهایی مانند محل تست، تعداد تست، نوع تست (فلوک چنل یا فلوک پرمننت) و نوع کابل بر قیمت تست فلوک موثرند و هزینه نهایی با در نظر گرفتن تمام این موارد تعیین می‌شود. در حین انجام تست فلوک در کابل‌های Cat6 باید استانداردهای TIA / EIA 568B را رعایت کرد.

همچنین، تست فلوک باید با توجه به نوع و مدل ساختاری کابل شبکه انجام شود. مثلا، برای کابل شبکه SF/UTP  می‌بایست مدل آن را در دستگاه تستر انتخاب کرده و اتصالات متناسب با بدنه فلزی جهت اتصال شیلد و فویل فلزی قرار بگیرد، تا تست همه پارامترها و مقادیر متناسب با استاندارد انجام شود.

اهمیت تست فلوک در میان استانداردهای کابل شبکه

تستر فلوک در واقع بهترین ابزار آزمون و اندازه‌گیری کیفیت و عیب‌یابی پسیو شبکه به شمار می‌رود. دلیل اهمیت تست فلوک و جایگاه آن در میان استاندارادهای شبکه این است که اطلاعات بسیار دقیقی را در مورد کیفیت کابل‌ها و نحوه کابل‌کشی، سرعت شبکه، متراژ کابل و مقدار آن، موقعیت دقیق قطع شدن کابل ارائه می‌کند.

همچنین، تستر دستگاه فلوک به منظور بررسی عملکرد لینک یا کانال ارتباطی (اترنت کابلی) و سایر انواع کابل شبکه، و حتی فیبر نوری قابل استفاده است و گزارش کاملی در مورد فیبر و کیستون‌های شبکه و باقی سخت‌افزارهای مورد استفاده در پشتیبانی شبکه برای تکنسین‌های پشتیبانی فراهم می‌سازد.

به طور کلی، تستر فلوک نسبت به سایر تسترها برتری دارد و برتری و اهمیت تست فلوک صرفا مربوط به دقت و کامل بودن گزارش‌های نیست، بلکه، این تستر توانایی ذخیره گزارش و ارائه آن به صورت کتبی را نیز دارد. بنابراین، شما می‌توانید تمام اطلاعات نامبرده که توسط این تست فراهم می‌شود را در یک فایل پی‌دی‌اف ذخیره کرده و برای ارائه به کارفرما استفاده کنید.

نکته دیگر این است که تسترهای فلوک شبکه، در مقیاس بسیار گسترده و در سطح جهانی استفاده می‌شود و دارای تاییدیه کاربران جهان IT در سرتاسر جهان هستند، تا جایی که بسیاری از شرکت‌های معروف و معتبر، سال‌هاست از این تسترها برای پشتیبانی شبکه خود استفاده می‌کنند.

ریسک عدم استفاده از تست فلوک

در حال حاضر و با توجه به مواردی مثل سودجویی فروشندگان برای درآمدزایی و کمبود آگاهی در میان مصرف‌کنندگان، فروش سخت‌افزارها و تجهیزات بی‌کیفیت کابل‌کشی OEM، Remark درجه دو و سه و های‌کپی‌های چینی در بازار متداول شده است. دسترسی به این نمونه‌ها آسان و کم‌هزینه است و تشخیص اصل یا غیر اصل بودن محصولات نیز برای بسیاری از کاربران امکان‌پذیر نیست زیرا برای این منظور، به cable Analyzer نیاز است.

در این میان، دو مدل از تسترهای فلوک، یعنی DSX-8000 و DTX-1800 از بقیه متداول‌تر هستند. بسیاری از سازمان‌ها، به منظور کاهش ریسک پروژه‌های کابل کشی ساختار یافته، از تستر فلوک استفاده می‌کنند. زیرا، هزینه این تست در مقایسه با هزینه بالای تامین تجهیزات پسیو شبکه و زمانبر بودن آن، مقرون به صرفه است. بر همین اساس، تست شبکه در راستای تکمیل چرخه خدمات شبکه و ابزار دقیق اندازه‌گیری اقدام به این عمل کرده و تحلیل کامل تجهیزات شبکه نیز توسط کارشناسان و متخصصان قبل و بعد از اجرای آن عمل انجام می‌شود.

به طور کلی، چون تست فلوک گزارش کاملی در مورد وضعیت دقیق کابل‌کشی در شبکه ارائه می‌دهد، عدم استفاده از آن‌ها به معنای پذیرفتن این ریسک است که کاربر در موقعیتی کاملا گنگ و ناآگاه نسبت به وضعیت کابل کشی و کیفیت تجهیزات مورد استفاده در شبکه باشد، که این موضوع می‌تواند به سادگی منجر به بروز دردسرهای بزرگی در شبکه شود. طبق آمار، بیش از هشتاد درصد مشکلات IT در نتیجه  اتصالات نادرست و بی کیفیت رخ می‌دهند.

دلایل اهمیت تست فلوک
دلایل اهمیت تست فلوک

سایر دلایل اهمیت تست فلوک

از دیگر دلایل اهمیت تست فلوک و ضروری بودن استفاده از این تجهیزات، تشخیص اصل یا غیر اصل بودن تجهیزات پسیو شبکه است. احتمال غیراصل بودن تجهیزات پسیو شبکه همیشه وجود دارد، اما تسترهای فلوک قابلیت شناسایی رده و اصل بودن این تجهیزات را از تولیدکنندگان معتبر جهانی دارند.

به این ترتیب، کاربر می‌تواند نسبت به اصالت و کیفیت تجهیزات خریداری شده اطمینان یابد. فرآیند عملکرد این تسترها به این صورت است که متراژ دقیق کابل‌کشی توسط نصاب را تعیین کرده و از هر نوع تخطی از استانداردها جلوگیری می‌کنند. به این ترتیب کیفیت کابل‌کشی شبکه حفظ می‌شود.

علاوه بر این، اهمیت تست فلوک در این است که می‌تواند گزارش دقیقی در مورد اشکالات اتصالات کشش کابل و شیوه اتصال کیستون‌ها فراهم سازد. به طور مثال، برای اطمینان از اصل بودن کابل شبکه و تجهیزات پسیو شبکه می‌بایست از تستر شبکه مشابه تستر فلوک DSX2-8000 استفاده کرد که گزارش دقیق و صحیحی از لایه فیزیکی شبکه و نوع اتصالات اعلام می‌کند.

همچنین، با توجه به این که در یک شبکه استاندارد مسی نیز، رشته‌های کابل نیز باید به طور صحیح به تجهیزات شبکه متصل شوند و نحوه اتصال آن‌ها اهمیت زیادی دارد، استفاده از تست فلوک برای مشخص کردن نحوه اتصال و موقعیت اتصال کابل کشی شبکه مورد نیاز است.

جمع بندی

در این مطلب به معرفی تست فلوک، انواع آن و دلایل اهمیت تست فلوک پرداختیم. در صورت نیاز به کسب اطلاعات بیشتر در مورد تستر فلوک و نحوه استفاده از آن، می‌تواند با شماره‌های موجود در وبسایت ما تماس گرفته و پاسخ خود را از کارشناسان ما دریافت کنید.

پست های مرتبط

انواع رک

رک چیست | خرید رک شبکه

نحوه تغییر رمز وای فای چگونه است - ویرا شبکه کاسپین

نحوه تغییر رمز وای فای چگونه است

فیبر نوری چیست و انواع فیبر نوری Fiber Optic

فیبر نوری چیست و انواع فیبر نوری Fiber Optic

۶ مورد از بهترین سرویس های ذخیره سازی ابری آنلاین

۶ مورد از بهترین سرویس های ذخیره سازی ابری آنلاین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست