طراحی و پیاده سازی زیرساخت های فیبر نوری

اگر شما در پروژه خود نیاز به طراحی و پياده سازی زيرساخت های فيبر نوری دارید یا از علاقه مندان حوزه فیبر نوری می باشید پیشنهاد میکنیم تا انتها با ما همراه باشید.

در این مقاله با طراحی زیر ساخت فیبر نوری و پیاده سازی آن ، تجهیزاتی که در پیاده سازی زیر ساخت فیبر نوری استفاده می شود و همچنین با پروژه های انجام شده توسط تیم اجرایی ما آشنا می شوید.

شبکه Campus یک شبکه محلی اختصاصی یا LAN می باشد ، این شبکه گاها می تواند مجموعه‌ ای از شبکه‌ های محلی متصل به هم باشد که به یک شرکت، سازمان دولتی، دانشگاه یا سازمان مشابه خدمات ارائه می‌ کنند.

در این ساختار ، یک Campus معمولی مجموعه ای از ساختمان ها را در مجاورت نزدیک در بر می گیرد. کاربران استفاده کننده در یک شبکه Campus ممکن است به طور گسترده‌ تری ( از نظر جغرافیایی ) نسبت به یک شبکه محلی یا LAN پراکنده باشند ، اما معمولاً این گستردگی به اندازه یک شبکه گسترده یا WAN نمی باشد.

شبکه گسترده کامپیوتری یا شبکه WAN یک شبکه کامپیوتری است که ناحیه جغرافیایی نسبتا وسیعی را پوشش می‌دهد

شبکه WAN - ویرا شبکه کاسپین

در اصل متشکل از یک یا چند شبکه محلی (LAN) اختصاصی است که غالبا با سوئیچ و روتر به هم متصل هستند

شبکه CAN - ویرا شبکه کاسپین

شبکه دانشگاهی (CAN) چیست ؟

شبکه دانشگاهی که اصطلاحا به آن Campus Area Network گفته می شود ، از یک یا چند شبکه محلی Local Area Network (LAN) تشکیل می شود که این شبکه ها با استفاده از سوئیچ و روتر به یکدیگر متصل می شوند.

شبکه دانشگاهی یا CAN بر خلاف نامی که به آن اختصاص داده اند فقط در دانشگاه ها استفاده نمی شود بلکه در مراکز نظامی ، آموزشی ، شرکت ها و سازمان ها و آژانس های دولتی نیز کاربرد دارد.

شبکه دانشگاهی (CAN) به دلیل تشکیل از چند شبکه LAN گسترده تر از یک شبکه LAN می باشد و معمولا چند ساختمان نزدیک به هم را شامل می شود. مثلا شبکه CAN در محیط دانشگاه می تواند شامل ساختمان های مختلف مدیریتی ، آموزشی ، کتابخانه ، مراکز دانشجویی باشد که به همدیگر متصل شده اند.

نمونه شبکه دانشگاهی CAN - طراحی و پياده سازی زيرساخت های فيبرنوری - ویرا شبکه کاسپین

امروزه در شبکه های دانشگاهی (CAN) کره های شبکه با استفاده از فیبر نوری و فناوری اترنت پر سرعت (مثل اترنت گیگابیتی یا اترنت 10 گیگابیتی) به یکدیگر متصل می شوند.

شبکه دانشگاهی (CAN) بر خلاف شبکه گسترده (WAN) در یک نقطه مدیریت و نگهداری می شود ، مدیران این شبکه می توانند با استفاده از تجهیزات و نرم افزار های مختلف آنرا رصد کنند و دسترسی های مختلف را تایید یا رد کنند.

در این شبکه ها معمولا با استفاده از فایروال ها ارتباط بین شبکه دانشگاهی CAN و اینترنت را کنترل می کند تا شبکع داخلی از دسترسی غیر مجاز محافظت شود.

با تا توجه به این که شبکه داخلی خارج از شبکه اینترنت می باشد و ارتباط آنها به صورت LAN می باشد ، انتقال داده ها اغلب سریعتر از سرعت عادی اینترنت می باشد و در نتیجه اشتراک گذاری فایل های بزرگ با دیگر کاربران شبکه داخلی راحت تر خواهد بود.

شبکه های دانشگاهی (CAN) چون به صورت اختصاصی می باشند و بخش های مختلف به صورت کاملا نظارت شده به یکدیگر متصل می شوند ، دسترسی و مجوز های آنها محدود تر و دقیق تر می باشد.

جهت مشاهده نمونه پروژه ها به صفحه اینستاگرام ویرا شبکه کاسپین مراجعه کنید ( صفحه اینستاگرام ما )

برای یک حالت ایده آل همانطور که در بالا گفته شد استفاده از تجهیزات فیبر نوری و فناوری اترنت گیگابیتی یا اترنت 10 گیگابیتی در شبکه دانشگاهی می باشد. در برخی موارد در نقاطی که کاربران بسیار زیادی وجود دارد مثل مراکز دانشجویی یا کتابخانه های دانشگاه ها از WiFi استفاده می شود تا شبکه با اختلال رو به رو نشود.

کاربران در این مکان ها با استفاده از نوت بوک ، تبلت و گوشی موبایل به انجام تحقیقات می پردازند پس WiFi بهترین راه حل می باشد.

 

طراحی و پياده سازی زيرساخت های فيبرنوری - ویرا شبکه کاسپین

تجهیزات زیرساخت فیبر نوری

در این بخش به معرفی تجهیزاتی که در اجرای زیر ساخت فیبر نوری کاربرد دارند را به شما معرفی میکنیم

  • حوضچه های مخابراتی

با راه اندازی حوضچه های مخابراتی فضایی ایجاد می شود که از طریق آن می توانید ارتباط کابل های فیبر نوری و داکت های اجرا شده را آرایش و مدیریت کنید.

طراحی و ساخت این حوضچه ها به صورتی است که علاوه بر تقسیم ، جهت دهی و انجام اتصالات در شبکه فیبر نوری به راحتی از زیر ساخت های فبر نوری در برابر عومال محیطی محافظت می کند.

حوضچه مخابراتی محل قرار گرفتن مفصل است و در این مکان می توان برای مشترکین مناطق مختلف شهری زیرساخت لازم جهت ایجاد ارتباط را فراهم کرد.

  • لوله کاروگیت سابداکت دار

لوله های کاروگیت سابداکت دار از انعطاف پذیری بالایی برخوردارند. سابداکت های رنگی موجود مناسب کابل کشی زیر ساخت فیبر نوری در شبکه FTTX می باشد.

این سابداکت ها طوری طراحی شده است که نه تنها ردیابی، دسته بندی و اجرای کابل کشی را بسیار آسان کرده است بلکه از ورود حیوانات موذی به داخل لوله نیز جلوگیری می کند.

• انعطاف بالا
• قابلیت ردیابی سابداکت
• سهولت در اجرای زیرساخت
• مقاوم در برابر کشش، پارگی و رشد سریع ترک
• قابلیت عرضه به صورت کلاف و در متراژ های گوناگون
• استحکام بالا
• در انواع 3، 4، 5، 7، 9 سابداکت
• قابلیت استفاده در پروژه های مخابراتی

  • هندهول

هندهول به یک محفظه ای گفته می شود که شکل استوانه ای دارد و دارای قطری حدود یک متر است و جنس پلاستیکی دارد.

در کنار هندهول برای ورود و خروج کابل که بعد از آرایش مرتب شده است سوراخ هایی شبیه لوله تعبیه شده است.

در شبکه های فیبر نوری زمانی هندهول تعبیه می کنند که باید روی کابل هایی که در بیرون قرار دارند و اصطلاحا Outdoor هستند آرایش دوباره صورت گیرد.

نمونه پروژه ای طراحی و پياده سازی زيرساخت های فيبر نوری

طراحی و پياده سازی زيرساخت های فيبر نوری

فرودگاه امام خمینی

پروژه فرودگاه امام خمینی

طراحی و پياده سازی زيرساخت های فيبر نوری

ایران خودرو شعبه سمنان

Campus LAN ایران خودرو سمنان

طراحی و پياده سازی زيرساخت های فيبر نوری

مخابرات کرج

Campus LAN شرکت مخابرات کرج

جهت آشنایی با فیوژن فیبر نوری و آموزش اتصال دو تار فیبر نوری پیشنهاد میکنیم مقاله زیر را بخوانید

فیوژن فیبر نوری