طراحی و اجرای مرکز‌ مانیتورینگ

در مقاله طراحی و اجرای مرکز‌ مانیتورینگ باید بدانید مرکز‌ مانیتورینگ شامل یک فضای بزرگ است که تصاویر دوربین‌های مداربسته مرتبط با یک سازمان شامل همه بخش‌ها را جمع‌آوری و رصد کرده و تحت کنترل و بررسی قرار می‌دهد. بنابراین می‌توان گفت که مرکز‌ مانیتورینگ شامل حضور چندین‌مانیتور بزرگ و کوچک در مکانی مشخص به منظور بررسی و رصد مراکز تحت کترل است. معمولاً مراکز‌ مانیتورینگ از تجهیزاتی چون سیستم‌های سرمایشی، گرمایشی، برق اضطراری، تهویه و طراحی ویژه برخوردار هستند. با توجه به اهمیتی که مرکز‌مانیتورینگ از نظر ایمنی و کنترل دارد، طراحی و اجرای آن نیازمند تخصص و مهارت بالایی است. در این مقاله به نکات مرتبط با طراحی و اجرای مرکز‌ مانیتورینگ و همچنین اجزای مهم مرکز‌ مانیتورینگ صحبت می‌کنیم.

طراحی و اجرای مرکز‌ مانیتورینگ ویرا شبکه کاسپین
اجزای مرکز مانیتورینگ - طراحی و اجرای مرکز‌ مانیتورینگ - ویرا شبکه کاسپین

اجزای مرکز‌ مانیتورینگ

مرکز‌مانیتورینگ یک فضای ویژه است بنابراین کاملاً طبیعی است که اجزا و لوازمی که برای این فضا در نظر گرفته می‌شوند دارای ویژگی‌های خاصی باشند. از آنجایی که اپراتور مرکز‌مانیتورینگ و کنترل باید ساعت‌های طولانی در این فضا باشد، امکانات رفاهی و آسایشی بخش مهمی از تجهیزات ویژه در این فضا محسوب می‌شوند. در واقع اپراتور برای کنترل و بررسی بهتر داده‌ها باید احساس رضایت و امنیت داشته باشد. مواردی چون صندلی‌های راحت و ارگونومیک، دما و تهویه مناسب، فضای استراحت، میزهای‌مانیتورینگ با فضای مناسب برای قرار دادن پرونده‌ها و لوازم مورد نیاز، قفسه‌های بایگانی، کمد و… بخشی از تجهیزات مهم اتاق های‌مانیتورینگ را به خود اختصاص می‌دهند.

مطمئناً با طراحی حرفه‌ای مرکز‌مانیتورینگ و استفاده از سیستم‌های دوربین مداربسته یکپارچه و مناسب، برقراری امنیت ساده‌تر بوده و با استفاده از تجهیزات مناسب و طراحی متناسب فضا می‌توان بیشترین کنترل را با کمترین تعداد نیروی کار در اختیار داشت. کارآمدی فضای مرکز‌مانیتورینگ تا حدود زیادی به نحوه طراحی و اجزای به کار برده شده درساخت آن بستگی خواهد داشت.

نکات مهم طراحی مرکز‌ مانیتورینگ

در هر سازمانی، مرکز‌مانیتورینگ به عنوان قلب عملیاتی آن سازمان محسوب می‌شود، برای بررسی و بازرسی بخش‌های حساس و تأمین امنیت نیاز است که اتاق های‌مانیتورینگ حرفه‌ای در اختیار سازمان قرار گیرد. یکی از مهمترین نکات در مراکز‌مانیتورینگ بهره وری بالای نیروی کار است که در سایه یک فضای کامل آرام، راحت و با امکانات رفاهی تحقق می‌یابد. در واقع مرکز‌مانیتورینگ باید طراحی مناسبی از نظر ساختاری و ارگونومیک داشته باشد. منظور از طراحی حرفه‌ای در اتاق های‌مانیتورینگ توجه به راحتی کاربران و همچنین برخورداری از به روزترین سیستم‌های موجود در زمینه‌مانیتورینگ است.

نحوه چیدمان، جانمایی نمایشگر‌ها، میزهای‌مانیتورینگ و امکانات آسایشی از جمله مواردی هستنند که بر عملکرد اپراتور‌ها در بازرسی و کنترل داده‌های تصویری نقش مهمی دارند و می‌توانند در کاهش میزان خطا‌های کاربری بیشترین تأثیر را داشته باشند.

طراحی و اجرای مرکز‌ مانیتورینگ - ویرا شبکه کاسپین

ویژگی‌ های تجهیزات مرکز‌ مانیتورینگ

برای این که یک اتاق‌مانیتورینگ بیشترین بازدهی را از نظر کاربری و کاربردی داشته باشد، نیاز است تا از تجهیزات به روز و مدرنی بهره‌مند باشد. ضمن این که این تجهیزات باید از ویژگی‌های مناسبی برخوردار باشند که بازدهی نیروی کار را افزایش دهد. در ادامه با مهمترین ویژگی‌های تجهیزات مرکز‌مانیتورینگ آشنا می‌شویم.

صندلی ارگونومیک

برای این که یک کاربر بتواند ساعت‌ها پشت سیستم‌های مرکز‌مانیتورینگ نشسته و تصاویر را رصد کند، نیاز است که یک صندلی کاملاً استاندارد و ارگونومیک در اختیار داشته باشد. منظور از ارگونومیک بودن صندلی تناسب آن با ساختار فیزیکی بدن انسان است. به این ترتیب در زمان کار پشتیبانی بیشتری از ستون فقرات و گردن ایجاد می‌شود، خستگی کمتری حاصل شده و نشستن برای مدت طولانی آسیبی به بدن وارد نمی‌کند.

طراحی و اجرای مرکز‌ مانیتورینگ - ویرا شبکه کاسپین

مانیتور‌ها

در مرکز‌مانیتورینگ، ‌مانیتور‌ها مهمترین نقش را ایفا می‌کنند. بنابراین برای این که بتوان همه داده های‌مانیتور‌ها را به راحتی رصد، کنترل و بررسی کرد، باید‌مانیتور‌ها به صورت استاندارد نصب شده باشند تا به راحتی در معرض دید کاربر قرار داشته باشند و تصاویر واضحی از آن‌ها دریافت کند.

طراحی و اجرای مرکز‌ مانیتورینگ - ویرا شبکه کاسپین

نور و روشنایی

نکته مهم بعدی میزان نور و روشنایی مرکز‌مانیتورینگ است. در واقع فضای اتاق‌مانیتورینگ باید از نور استاندارد به لحاظ رنگ نور و میزان آن برخوردار باشد، تا علاوه بر راحت دیده شدن تصاویر‌مانیتور‌ها، اختلالی در دید کاربر ایجاد نشود و چشم‌های کاربر تحت تأثیر نور اذیت نشود.

طراحی و اجرای مرکز‌ مانیتورینگ - ویرا شبکه کاسپین

میز‌ مانیتورینگ

یکی از تجهیزات لازم برای مراکز‌مانیتورینگ، میز یا کانتر‌مانیتورینگ است. یک میز‌مانیتورینگ مناسب از تجهیزات کافی برای کار برخوردار است، ضمن این که فضای کافی برای کار کردن را در اختیار کاربر قرار می‌دهد.

نکته دیگری که در مورد میزهای‌مانیتورینگ باید به آن اشاره کرد رنگ آن است، انتخاب رنگ باید به گونه‌ای باشد که بازتاب نور باعث آزار چشم کاربر نباشد، یک رنگبندی صحیح باعث می‌شود تا نور منتشر شده در محیط به طور مناسبی منعکس شود و فضای کاری خسته‌کننده و آزاردهنده نباشد.

کانتر‌مانیتورینگ باید به صورتی طراحی شود که اتصالات، سیم‌ها و کابل‌ها را به خوبی در جای خود قرار دهد، ضمن این که در صورت نیاز برای بررسی این تجهیزات در دسترس باشند و به راحتی امکان کنترل آن‌ها وجود داشته باشد.

طراحی و اجرای مرکز‌ مانیتورینگ - ویرا شبکه کاسپین

ویژگی‌های یک میز‌ مانیتورینگ خوب

باید به این نکته توجه داشت که کارکنان بسته به فعالیت خود نیاز به تجهیزات متفاوت و مناسبی دارند تا بتوانند بیشترین بازدهی را از نظر کاری داشته باشند. کارشناسان‌مانیتورینگ اغلب نیازمند تمرکز بالا برای رصد و بررسی تصاویر هستند و به همین دلیل احتمال خستگی و تکراری بودن شغل برای این افراد بسیار بالا است. انتخاب یک میز‌مانیتورینگ با امکان نصب تجهیزات هوشمند و یا دارای محفظه مناسب با فن و تجهیزات خنک‌کننده (کانتر‌مانیتورینگ اتاق سرور) یا سایر اتصالات لازم این امکان را در اختیار کاربر قرار می‌دهد که با آسایش بیشتری در زمان خدمت همراه باشد.

معمولاً میزهای‌مانیتورینگ با قابلیت تنظیم ارتفاع ساخته می‌شوند تا امکان استفاده از آن‌ها در فضا‌های مختلف وجود داشته باشند. همچنین امکان اتصال چند‌مانیتور دیگر قابلیت چنین میز‌هایی است. تغییر ارتفاع میز‌مانیتورینگ در صورت لزوم این امکان را به کاربر می‌بخشد که در صورت لزوم برای کار کردن به صورت‌ایستاده و یا تنظیم ارتفاع میز با صندلی مشکلی نداشته باشد.

فضای مناسب روی میز نیز امکان استفاده از سایر تجهیزات اداری و کاری را در زمان انجام کار برای کاربر فراهم می‌کند، اغلب کانترهای‌مانیتورینگ به گونه‌ای طراحی می‌شوند که در صورت لزوم بتوان بخش‌هایی را به آن‌ها وصل کرده و یا تغییراتی در شکل کاربری آن‌ها ایجاد کرد.میزهای‌مانیتورینگ اغلب مجهز به نظم دهنده کابل و سیم هستند. به این ترتیب با وجود تعدد وسایل برقی و سیستم‌های کامپیوتری، محیط کار به هم ریخته شلوغ نیست و همه چیز منظم در جای خود قرار می‌گیرد. ضمن این که امکان دسترسی به سیم‌ها نیز وجود دارد که در صورت لزوم بتوان به راحتی آن‌ها را مشاهده و بررسی کرد.امکان انتخاب رنگ نیز نکته دیگری است که باید در مورد میزهای‌مانیتورینگ در نظر داشت. علاوه بر توجه به تم رنگی فضای‌مانیتورینگ توجه به ویژگی‌هایی چون بازتاب نور و تأثیر آن در بازدهی کار از جمله مواردی است که در انتخاب رنگ میز‌مانیتورینگ تأثیرگذار است.کیفیت تجهیزات به کار رفته در ساخت کانترهای‌مانیتورینگ نیز نکته دیگری است که باید مورد توجه قرار گیرد. این میز‌ها معمولاً با قابلیت جابجایی به وسیله چرخ یا ریل طراحی می‌شود، بنابراین چنین قطعاتی با کیفیت مناسب امکان بهره‌مندی از میز‌مانیتورینگ و کیفیت کارایی آن را ارتقاء می‌بخشد.

طراحی و اجرای مرکز‌ مانیتورینگ - ویرا شبکه کاسپین

جنس میز‌ مانیتورینگ چیست

اکثر میزهای‌مانیتورینگ از جنس چوب، ‌ام دی اف و یا ترکیب فلز و‌ام دی اف تهیه می‌شوند. کیفیت‌ام دی اف یا چوب به کار رفته در ساخت چنین کانتر‌هایی، باعث می‌شود که طول عمر محصول افزایش یافته و کارایی لازم را داشته باشند. به این ترتیب در صورت لزوم برای جابجایی مداوم کانتر‌مانیتورینگ تجهیزات آسیب جدی نخواهند دید.

خرید میز‌ مانیتورینگ

از آنجایی که میزهای‌مانیتورینگ با توجه به طراحی فضای‌مانیتورینگ انتخاب می‌شوند باید به این نکته توجه داشت که میز انتخابی باید بیشترین تناسب را با فضا داشته باشد. توصیه می‌شود که میزهای‌مانیتورینگ برای کارایی بهتر برای فضای مورد نظر طراحی و شخصی‌سازی شوند. به این ترتیب می‌توان همه امکانات و تجهیزات لازم را متناسب با فضایی که قرار است میز در آن قرار گیرد طراحی کرده و در کانتر‌مانیتورینگ پیاده‌سازی کرد.

میز‌مانیتورینگ باید به گونه‌ای طراحی شود که تمامی افراد حاضر در اتاق‌مانیتورینگ فضای کافی برای انجام امور خود را داشته باشند. میزهای‌مانیتورینگ در دسته‌بندی مبلمان اداری جای می‌گیرند، بنابراین برای خرید یا سفارش ساخت چنین محصولی باید به مراکزی مراجعه کرد که مبلمان اداری عرضه می‌کنند.

در صورت سفارشی‌سازی می‌توان میز‌مانیتورینگ را متناسب با شرایط کار با تجهیزات فیزیکی لازم چون محلی برای قرار دادن اسناد و مدارک، میز کار، محل اتصال دکمه‌ها و کیبورد‌ها و… طراحی کرد.

طراحی و اجرای مرکز‌ مانیتورینگ - ویرا شبکه کاسپین

جمع‌بندی

کانتر‌مانیتورینگ یکی از مهمترین تجهیزات کاربردی در اتاق های‌مانیتورینگ محسوب می‌شود. انتخاب تجهیزات مناسب برای مراکز‌مانیتورینگ با افزایش راندمان کاری کارمندان همراه خواهد بود. ضمن این که می‌توان با طراحی مناسب فضا و استفاده از تجهیزات هوشمند و به روز در چنین مراکزی، شرایط کاری بهتری را برای کارمندان فراهم کرد. معمولاً تجهیزات مرکز‌مانیتورینگ به گونه‌ای طراحی می‌شوند که باعث خستگی نیروی کار در این فضا نشده و بیشترین کارایی را برای آن‌ها به همراه داشته باشد، ضمن این که بتوان در صورت نیاز این تجهیزات را به راحتی جابجا کرده و یا با اضافه کردن بخش‌هایی به آن فضا را تجهیز کرد.

می‌توان از ویرا شبکه کاسپین سفارش طراحی و اجرای مرکز‌ مانیتورینگ اختصاصی با توجه به فضایی که در اختیار دارید و همچنین کارایی مرکز‌مانیتورینگ بیشترین بازدهی را از فضا در اختیار داشت.