سوئیچ KVM چیست و چه کاربردی دارد - ویرا شبکه کاسپین

سوئیچ KVM چیست و چه کاربردی دارد ؟

سوئیچ KVM چیست و چه کاربردی دارد. بسیاری از افراد، دارای چند رایانه و یا کامپیوتر در محیط کاری خود هستند. این افراد می‌خواهند به راحتی به تمامی این سیستم‌ها دسترسی داشته و با آن‌ها کار کنند.

برای دستیابی به این‌ هدف  دو راه اصلی پیش روی اين افراد قرار می‌گیرد. این افراد در چنین شرايطي می‌توانند به تعداد رایانه‌های خود، مانیتور، ماوس و یا کیبورد در اختیار داشته باشند. در این‌ صورت فضای بسیار زیادی از محیط خود را به اشغال این تجهیزات درخواهند آورد. برای‌اینکه با چنین مشکلاتی مواجه نشوند می‌توانند از دستگاهی به نام kvm استفاده کنند.

در این شرایط اين امکان برای آن‌ها به وجود می‌آید که تمامی رایانه‌های خود را به این سیستم وصل نمایند و سپس این دستگاه را به یک رایانه، ماوس و کیبورد اتصال دهند. این دستگاه با عنوان سوئیچ KVM نیز شناخته‌ شده است. در حالت معمول این سوئیچ‌ها قادرند به صورت همزمان چیزی در حدود ۶۴ کامپیوتر را تحت کنترل خود در آورند. همچنین با استفاده از این تجهیزات می‌توانید به کنترل سرورها نیز دست بزنید.

سوئیچ KVM چیست و چه کاربردی دارد

بررسی انواع سوئیچ  KVM

سوئیچ‌های کی وی ام، با عناوین دیگری از قبیل pc سوئیچ و یا سوئیچ الکترونیکی نیز شناخته‌ شده و معروف هستند. این محصولات تفاوت‌های قابل‌ توجهی با دیتا سوئیچ‌ها و یا سوئیچ‌های معمولی شبکه دارند و نحوه عملکرد آن‌ها نیز متفاوت است.
همان‌طور که پیش‌ از این نیز اشاره شد نقش اصلی این تجهیزات، کنترل نمودن چندین کامپیوتر آن‌ هم از طریق استفاده از یک کنسول، یعنی ماوس، کیبورد و مانیتور است. با استفاده از این تجهیزات می‌توانید به سوئیچ کردن و مدیریت چندین کامپیوتر دست زده و از این طریق در مصرف هزینه‌های خود صرفه‌جویی کنید.

در حال حاضر بسیاری از مدیران قصد خرید اين ابزار مناسب و کاربردی را دارند. اما پیش‌ از خرید این محصولات، نیز مانند دیگر لوازم و ملزومات کاری خود، باید به چند نوع نکته مهم توجه داشته باشید. یکی از اصلی‌ترین این نکات، در نظر گرفتن تعداد کامپیوترها و یا سرورهایی است که قصد دارید به کنترل و نظارت آن‌ها دست بزنید. از طرف دیگر باید با انواع سوئیچ KVM نیز آشنایی داشته باشید.

در حال‌ حاضر سوئیچ‌‌های  kvm، دارای مدل‌های مختلفی در بازار هستند و از طرف دیگر، امکان پشتیبانی از تعداد پورت‌های مختلفی را دارند. در ادامه به بررسی انواع سوئیچ KVM خواهیم پرداخت.

سوئیچ  IPMI KVM

یکی از انواع پرمصرف سوئیچ‌های کی وی ام، سوئیچ‌های ipmi هستند. این نوع از سوئیچ‌‌ها به‌ صورت سخت افزاری بر روی مادربرد سرور طراحی می‌شوند. بسیاری از مدیران از این تجهیزات به‌ منظور مدیریت کردن و یا ارتباط با سرور استفاده می‌کنند. پروتکل این سیستم از نوع آی پی IP است. در بیشتر موارد از این نوع سوئیچ‌ها در مواقعی استفاده می‌کنند که قصد داشته باشند به مدیریت و ارتباط با سرور در فواصل دور اقدام نمایند.

با استفاده از این نوع سوئیچ‌ها، می‌توانید به مدیریت کنسول سرور و ریبوت کردن آن نیز اقدام نمایید و یا سرور را روشن و خاموش کنید. مدیریت سنسورهای موجود و مشاهده آن‌ها برای اطلاع یافتن از وضعیت سرور از دیگر کارهایی است که می‌توانید با این نوع سوئیچ انجام دهید. با استفاده از این ابزار می‌توانید دمای سرور، فن، دمای سی پی یو و… را چک و بررسی نمایید.

سوئیچ  KVM over wireless

استفاده از سوئیچ کی وی ام بر مبنای وایرلس به شما اجازه می‌دهد تا بتوانید از مسیرهای دور به رایانه و سرور خود دسترسی داشته باشید و آن‌ها را تحت کنترل خود دربیاورید. با استفاده از این نوع کی وی ام، دیگر نیازی به پرداخت هزینه‌ای برای زیرساخت نیز نخواهید داشت. از طرف دیگر امکان جابجایی نیز وجود دارد.

کابل  KVM

برای این‌که بتوانید چند کامپیوتر را به یک ماوس، مانیتور و کیبورد اتصال دهید به یک کابل کی وی ام نیاز خواهید داشت. این کابل‌ها به‌ نحوی طراحی شده‌اند که از یک‌ طرف خود دارای رابط VGA هستند و از آن به‌ منظور اتصال دهی به دستگاه کی‌ وی ام استفاده می‌کنند. در طرف دیگر این تجهیزات نیز از رابط‌هایusb، VGA و ps/2 استفاده شده‌ تا این ابزار امکان اتصال به کیبورد، ماوس و مانیتور را به دست آورند.

بررسی پورت‌های سوئیچ  KVM

تولیدکنندگان برای این‌که سوئیچ‌‌های کی‌ وی ام، امکان اتصال به ابزارهایی از قبیل کیبورد، ماوس و… را پیدا کنند در فرایند طراحی و تولید این محصولات از پورت usb استفاده می‌کنند. از این طریق می‌توانید آن‌ها را به‌ راحتی به پی‌سی ها اتصال دهید. از دیگر پورت‌های به‌ کار رفته در این تجهیزات می‌توان به درگاه VGA اشاره کرد.

با استفاده از این پورت، می‌توانید دستگاه را به مانیتور اتصال دهید. پورت ps/2 نیز به‌ منظور متصل کردن موس به این ابزار مورد استفاده قرار می‌گیرد. در برخی از این محصولات که به‌ تازگی طراحی‌ شده و روانه بازار مصرف می‌شوند، امکان پشتیبانی از وایرلس نیز وجود دارد. بنابراین این امکان را دارید که این سوئیچ‌ها را به کیبورد و یا ماوس‌های بی‌سیم متصل کنید.
در بیشتر مواقع استفاده از سوئیچ کی وی ام با تعداد پورت کم، گزینه‌ای مناسب‌تر و راحت‌تر است. این محصولات، نیازی به نصب نرم‌افزارهای اضافه هم نخواهند داشت. در فرایند طراحی و تولید این سوئیچ‌ها از برخی کلیدهای فیزیکی نیز استفاده‌ شده است. این موضوع نیز این امکان را برای مصرف‌کننده فراهم می‌سازد که به‌ راحتی به مدیریت سیستم دست بزند.

اما اگر نیازمندی‌های شما در سطح بالاتری است و محیط و فضای کاری شما گسترده‌تر است، می‌توانید از سوئیچ‌های ‌های کی وی ام با طراحی جدیدتر و تکنولوژی‌های بالاتر استفاده‌ کنید که تعداد پورت‌های بیشتری هم برای آن‌ها در نظر گرفته شده‌ است. در بیشتر مواقع این نوع از تجهیزات این امکان را دارند که از آی‌ پی به‌ منظور مدیریت و تحت کنترل قرار دادن سرورها استفاده کنند.
همچنین می‌توانند فرایند توزیع برق و یا خاموش و روشن شدن آن‌ها را نیز از فاصله دور تحت کنترل خود قرار دهند. آن چه مسلم است این است که این کلید باید بتواند کیفیت تصویری بسیار پایداری را به وجود آورد و از پلتفرم‌ها و سیستم‌عامل‌های مختلف پشتیبانی به عمل آورد. این محصول باید بتواند با بیشتر برندهای موس و کیبورد ارتباط برقرار کند.

مزایای استفاده از سوئیچ  KVM

همان‌طور که گفته شد سوئیچ‌های کی وی ام به شما و مدیران این امکان را می‌دهند تا به‌ صورت هم‌زمان سرورها و کامپیوترهای زیادی را تحت مدیریت و نظارت خود قرار دهید. همین عامل نیز مزایای قابل‌ توجهی را برای شما به وجود خواهد آورد.
برای نمونه استفاده از این سیستم‌ها باعث می‌شود تا شما بتوانید نظم قابل قبولی را در محیط کاری خود به وجود آورید. چراکه این امکان را به دست آورده‌اید که تنها با استفاده از یک مجموعه کیبورد، ماوس و مانیتور از چندین دستگاه استفاده کنید.

با استفاده از سوئیچ KVM صرفه‌جویی بسیار زیادی نیز در فضای اشغال‌ شده صورت خواهد پذیرفت. چراکه در این‌ صورت به حذف کیبوردهای متعدد، ماوس‌های گوناگون و چندین مانیتور دست زده‌اید. بنابراین استفاده از این تجهیزات به‌ ویژه برای افرادی مناسب است که دغدغه و نگرانی زیادی برای اشغال فضای خود و کمبود آن دارند.

جمع بندی

در این مقاله بررسی سوئیچ KVM چیست و چه کاربردی دارد پرداختیم و انواع سوییچ KVM را به شما معرفی کردیم.

جهت مشاهده پیج اینستاگرام ویرا شبکه کاسپین کلیک کنید

پست های مرتبط

تجهیزات اتاق سرور

تجهیزات اتاق سرور

لوگو ایپاس IPAS 2019

نمایشگاه ایپاس IPAS 2019

8 تغییر بزرگ صنعت ذخیره‌سازی مراکز داده در سال 2018

8 تغییر بزرگ صنعت ذخیره‌سازی مراکز داده در سال 2018

نکات طراحی و پیاده سازی دیتا سنتر

ده ایده برای طراحی و پیاده سازی دیتا سنتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.