انواع رک

رک چیست | خرید رک شبکه

در این مقاله به بررسی سوال رک چیست و سپس راهنمایی خرید رک شبکه می پردازیم ، تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

رک چیست

رک محفظه ای می باشد که سرور یا تجهیزات شبکه مثل سوییچ ، روتر و مودم و در آن قرار می گیرد و با توجه به نوع رک هم از سرور محافظت می کند و هم جهت تهویه و جلوگیری از صدمات فیزیکی از جمله ضربه و فشار و کارایی بهتر سرور آن را در خود جای می دهد .

 واحد اندازه گیری رک یونیت (Unit) می باشد که هر یونیت تقریباً معادل 5 سانتی متر می باشد. اندازه رک ها معمولاً بین 4تا 47می باشد.

یک شبکه محلی شامل تجهیزاتی مانند سوئیچ شبکه، روتر، لوازم UTM، سرور، پچ پنل، کابل، مودم، و غیره می باشد. این تجهیزات به طور کلی در داخل قفسه ای قرار می گیرند، که از یک محفظه بسته و یا باز نگه داشته شده تشکیل شده است که می تواند آنها را نگه دارد،این قفسه ها رک نام دارند.

کاربرد رک در شبکه

از عمومی ترین تجهیزات زیر ساخت شبکه های کامپیوتری ، رک ها می باشند که با توجه به نوع رک هم از سرور محافظت می کند و هم جهت تهویه و جلوگیری از صدمات فیزیکی از جمله ضربه و فشار و کارایی بهتر سرور آن را در خود جای می دهد.

 واحد اندازه گیری رک یونیت (Unit) می باشد که هر یونیت تقریباً معادل 5 سانتی متر (دقیقا 4.445 سانتی متر) می باشد. بطور کلی بازه اندازه انواع رک ها معمولاً بین 4 تا 47 یونیت می باشد. عرض استاندارد رکها 19 اینچ است اما نمونه هایی با عرض های غیر از 19 اینچ نیز در بازار یافت می شوند.

یکی دیگر از  شاخصه های مربوط به سایز رک، عمق رک می باشد که این شاخص هم بطور کلی در انواع قفسه ها از 35 تا 100 سانتی متر است.

 برخی ممکن است یک قفسه را به عنوان یک “شبکه محلی و یا مبلمان شبکه” بشناسند که در آن قطعات را می توان نصب کرده و هر کدام در بالای دیگری قرار گیرند. جنس رکها از فلز بوده و در شبکه های کامپیوتری و مخابراتی برای متمرکز کردن قطعات بکار می روند.

رک ها بر حسب نوع نصب به دو گروه اصلی زیر تقسیم می شوند :

* رک های دیواری

رک های ایستاده

رک های دیواری :

در ادامه بررسی سوال رک چیست ، این گروه از رک ها همانطور که از نامشان مشخص است، قابل نصب روی دیوار می باشند و بیشتر برای شبکه های کوچک و خانگی یا قسمتی از یک شبکه بزرگ ( با توجه به نقشه شبکه و توپولوژی انتخابی ) مورد استفاده قرار می گیرند.

پانل جلو به طور کلی دارای یک درب شیشه ای سخت برای مشاهده تجهیزات شبکه در داخل کابینت و همچنین دارای یک قفل برای اطمینان از امنیت فیزیکی است.

در قسمت عقب شاهد یک صفحه فلزی هستیم که به دیوار متصل می شود و از جنس فلز می باشد و در قسمت بالا و پایین سوراخ هایی برای ورود و خروج کابل های شبکه و برق قرار دارد.

به طور کلی جنس رک از فلز بوده و گاهی اوقات از آلومینیوم با پوشش رنگ استفاده می شود. همچنین در قسمت های بالا و پایین و اطراف می تواند دارای تهویه برای ورود و خروج هوا باشد.

رک های دیواری معمولا در اندازه های 4،6،9،12 و 15 یونیت ساخته می شوند. عمق آنها نیز متفاوت می باشد که می تواند ۳۵ ، ۴۵ یا 60 سانتیمتر باشد البته به این نکته دقت کنید که عمق رک های ایستاده کمی بیشتر می باشد.

رک های ۹ یونیت از تنوع بیشتری برخوردارند و پنل های بغل برخی از آن ها کاملا باز می شود . و امکان دسترسی را از بغل فراهم می کند . برخی نیز امکان چرخش تا ۱۰۰ درجه را داشته و امکان دسترسی به پشت رک را برای کاربر فراهم می آورد .

نوع مذکور جهت سوئیچ هایی که ماژول پشت دارند استفاده می شود . امکان نصب پاور یونیت های ۳ و ۴ پورت و فن ۱۲ سانتیمتری نیز بر روی نوع دیواری آنها وجود دارد .

رک چیست | خرید رک شبکه | خرید رک دیواری

جهت خرید رک شبکه با کارشناسان شرکت ویرا شبکه کاسپین تماس بگیرید.

رک های ایستاده:

در ادامه بررسی سوال رک چیست ، این نوع رک ها دارای اندازه های بزرگی می باشند و در مراکز بزرگ و بانک ها استفاده می شوند و دارای چرخ برای جابجایی می باشند.

امکان نصب 1 تا 4 فن نیز در آنها وجود دارد و در قسمت جلو دارای درب از جنس فلز یا شیشه هستند و برخی از آنها در قسمت عقب نیز دارای درب برای دسترسی به کابل های شبکه و کابل های برق می باشند.

همچنین می توان قطعات رک را بصورت مجزا خریداری کرده و در سایت مربوطه اسمبل کرد و معمولا در اندازه های 16,17,21,22,27,32,35,42و 45 یونیت ساخته می شوند. از لحاظ سایز عمق دارای انواع 60 ,80 و 100 سانتی متر هستند.

پاور ماژول های 8 پورت و 9 پورت افقی درون این رکها نصب می شود و نسبت به ارتفاع رک می توان پاور ماژول های عمودی نیز نصب کرد .

رک چیست | خرید رک شبکه | ابعاد رک شبکه

جهت خرید رک شبکه با کارشناسان شرکت ویرا شبکه کاسپین تماس بگیرید.

نمونه ای از رک های موجود:

اجزای در ارتباط با رک:

طبقه ثابت رک

در سه نوع 1 یونیت (قرارگیری تجهیزات با وزن سبک)، 2 یونیت (قرارگیری تجهیزات با وزن متوسط) و تخت ثابت (قرارگیری تجهیزات با وزن سنگین مثل سرورهای تاور و مانیتور ) وجود دراد.

رک چیست | خرید رک شبکه | خرید سینی رک

جهت خرید رک شبکه با کارشناسان شرکت ویرا شبکه کاسپین تماس بگیرید.

طبقه متحرک رک

جهت قرارگیری کی برد و موس درون رک کاربرد دارد. بصورت کشویی جلو می آید. متناسب با نوع رک با کشوهای متفاوت 60 ، 80 و 100 سانتیمتری ارائه می شود.

رک چیست | خرید رک شبکه | سینی متحرک رک

فریم مونیتور

در جلو مانیتور روی آدابتورهای جلو رک نصب می شود و مونیتور را با سایر تجهیزات درون رک هماهنگ می کند. برای مونیتورهای 14 ، 15 و 17 اینچ مناسب می باشد.

حرارت سنج دیجیتالی

در ادامه بررسی سوال رک چیست ، دمای رک را مرتبا اندازه گیری نموده و بر روی نشانگر های دیجیتالی خود نمایش می دهند. این حرارت سنج ها دارای حافظه بوده و در صورت رسیدن دما به مقداری که سرپرست شبکه تعیین می کند فن های رک را روشن می نمایند.

در دو نوع ایرانی با اندازه 2 یونیت و خارجی با اندازه یک یونیت ارائه می شود . بطور معمول در بالاترین قسمت رک نصب می شود.

رک چیست | خرید رک شبکه | دما سنج مخصوص رک

ترمینال پاور

دستگاه های نصب شده درون رک نیاز به برق دارند. عمل توزیع برق در رک توسط ترمینال پاور انجام می شود و تنها کابل برقی که از رک خارج می شود کابل ترمینال پاور است. این ترمینال پاورها دارای ارت هستند که بهتر است سیم ارت آن حتما به زمین الکتریکی وصل شود.

انواع 8 پورت و 9 پورت آن برای رکهای ایستاده بکار می رود.

رک چیست | خرید رک شبکه | خرید پاور ماژول رک

بلانک پنل

صفحه های محافظی می باشند که به جهت جلوگیری از دسترسی به تجهیزات حساس نصب شده در داخل رک جهت ایمنی بیشتر در جلوی آن نصب می گردند .

این بلانک پنل ها در انواع 1 ، 2 ، 3 و 4 یونیت عرضه می شوند .

رک چیست | خرید رک شبکه | خرید پلنک پنل

فن رک (یونیت فن)

فن 12×12 سانتیمتر که با ولتاژ 220 ولت کار میکند و در قسمت فوقانی رک ها نصب می شود. دو نوع بوشی با کیفیت پایین تر و عمر کوتاه تر و بلبرینگی با دوام بیشتر و قیمت بالاتر در بازار وجود دارد.

اگر فن را با دست بچرخانید چنانچه مدت زیادی بچرخد و بعد از حرکت باز ایستد بلبرینگی و در غیر این صورت بوشی می باشد . همچنین پروانه فن بلبرینگی را چنانچه به داخل فن فشار دهید با حرکت ارتجاعی به عقب باز می گردد.

فن رک

قفل ریتال

در ادامه بررسی سوال رک چیست ، بر روی درب رک های ایستاده نصب می شود. شیشه رک برای این منظور باید در محل قفل برش خاصی بخورد. در مجموع قفل های محکم و با کیفیتی است و بسیار بهتر از قفل های شیشه ای معمولی عمل می کند.

قفل ریتال

پیچ و مهره رک

این پیچ و مهره ها و واشرها از نوع آبکاری گالوانیزه می باشند که کیفیت پوشش آنها با آزمایشات Salt Spray تست و کنترل می گردد. مهره های مذکور درون شکاف آدابتور های رک در محل دلخواه قرار می گیرند و نیاز به نگهداشته شدن توسط آچار هنگام بستن پیچ ندارند.

واشرهای پلاستیکی سفید که زیر پیچ ها قرار می گیرند زیبایی خاصی به نمای رک می بخشند.

پیج و مهره رک

چرخ رک

در هر رک ایستاده 4 چرخ برای جابجایی و حرکت راحت تر وجود دارد. چرخ های جلو معمولا دارای استوپ نگه دارنده برای ثابت کردن رک در محل نهایی هستند.

چرخ رک

لایت پنل

لامپ فلورسنت که در بالای رک جهت روشنایی داخل رک نصب می شود.

لایت پنل

استعلام قیمت

شما عزیزان می توانید برای استعلام قیمت و مشاوره خرید رک شبکه با کارشناسان شرکت ویرا شبکه کاسپین تماس بگیرید.

تلفن : 44973142 – 44973248

پست های مرتبط

معرفی قوی‌ترین دیتاسنتر ایران و تجهیزات به‌کاررفته

معرفی قوی‌ترین دیتاسنتر ایران و تجهیزات به‌کاررفته

سیستم مانیتورینگ اتاق سرور باید شامل چه امکاناتی باشد

قابلیت SMB میکروتیک چیست و نحوه راه اندازی این سرویس چگونه است؟

قابلیت SMB میکروتیک چیست و نحوه راه اندازی این سرویس چگونه است؟

چگونه انتقال فایل بدون داشتن اینترنت، فلش و کابل را انجام دهیم؟

چگونه انتقال فایل بدون داشتن اینترنت، فلش و کابل را انجام دهیم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.