راهرو سرد و گرم اتاق سرور

راهرو سرد و گرم اتاق سرور

در این مقاله به معرفی راهرو سرد و گرم اتاق سرور می پردازیم.

راهروی سرد

الگوی جریان هوا در تمامی سرورهای ساخت شرکت‌های مختلف چنین است که هر دستگاه هوای سرد را از جلو مکیده و هوای گرم شده را از پشت هر دستگاه خارج می کند.

در این حالت، در ساده ترین شکل طراحی، در صورتیکه رک‌ها به صورت روبرو و در کنار یکدیگر قرار بگیرند، راهروی تشکیل شده نیازمند دمش هوای سرد بوده تا تمامی تجهیزات از سرمایش لازم استفاده نمایند. به این راهرو، راهروی سرد گفته می شود. به طور معمول، طول یک راهرو سرد از میزان خاصی نباید تجاوز کند و در ساده ترین طراحی‌ها، سیستم سرمایش در دو سر راهرو قرار گرفته و هوای سرد را به داخل راهرو می دمد. فاصله سیستم سرمایش از ابتدای راهرو نیز باید مقدار مشخصی باشد که در استاندارد توصیه شده است.

راهروی سرد اتاق سرور - راهرو سرد و گرم اتاق سرور

راهروی گرم

با توجه به توصیف فوق، نتیجتا در چنین متدی، پشت رک‌های سایت نیز به طرف یکدیگر قرار خواهد گرفت و سرورها و تجهیزات دیگر، هوای گرمی که تولید کرده اند، از پشت رک‌ها خارج می کنند. این راهرو، راهروی گرم نامیده می شود.

راهروی گرم اتاق سرور - راهرو سرد و گرم اتاق سرور

معایب و چالش‌ها

در راهرو‌های سرد و گرم همواره امکان مخلوط شدن هوای گرم و سرد از بالای سر رک‌ها وجود دارد. این امتزاج هوا، موجب پدید آمدن نقاط داغ یا Hot Spot می شود.

همچنین در توزیع هوای سرد به صورت سنتی و معمول آن، یعنی دمش هوا توسط سیستم سرمایش از دو سر راهرو، ممکن است هوای سرد لازم به تجهیزات میانی نرسد.

 

مخلوط شدن هوای سرد و گرم در اتاق سرور - راهرو سرد و گرم اتاق سرور

توزیع هوای سرد در راهروی سرد

همانطور که در بالا ذکر شد، دمش هوای سرد در دوسر راهرو، از معمول ترین و قدیمی ترین متدهای سرمایش در راهروی سرد است. با اینحال، یکی دیگر از متدهای بسیار متداول در توزیع هوای سرد در راهروی سرد، استفاده از کف کاذب و تایل‌های سوراخ‌دار است.

در این متد، هوای سرد در تمام طول راهرو توزیع شده و کارایی بیشتری خواهد داشت. گرچه در این روش نیز، ممکن است هوای سرد به تجهیزات بالای رک‌ها نرسد.

توزیع هوای سرد در کل راهرو - راهرو سرد و گرم اتاق سرور

تخلیه هوای گرم از راهروی گرم

در شیوه‌های معمول و قدیمی تر، هوای گرم راهروی گرم به صورت آزادانه در اتاق جریان یافته و موجب افت کارایی در راهروی سرد و سیستم سرمایش می شود.

بهترین راه برای جلوگیری از به وجود آمدن نقاط داغ Hot Spot تخلیه هوای گرم از این ناحیه و یا جدا سازی فیزیکی راهروی گرم و سرد می باشد.

استفاده و پیش بینی سپرهای حرارتی

به منظور جلوگیری از مخلوط شدن هوای گرم و سرد، می توان از راهکارهای ابتکاری معمول در دنیا نیز استفاده نمود. استفاده از یک پوشش فایبر گلاس یا فیبر و پلی کربنات در بالای رک‌ها که تا سقف ادامه یافته اند، می تواند راهروهای سرد و گرم را از یکدیگر جدا کند.

بهتر است در راهروی گرم، خروجی‌هایی برای تخلیه هوای گرم در نظر گرفته شود. این امر می تواند تا 20 الی 30 درصد در بهنیه‌سازی مصرف انرژی موثر باشد.

 

سپرهای حرارتی در اتاق سرور به منظور جلوگیری از ادغام هوای سرد و گرم - راهرو سرد و گرم اتاق سرور

کلام آخر

تیم عملیاتی ویرا شبکه کاسپین با بهره‌گیری از تجارب علمی و عملی و سیستم‌های نوین مدیریتی و بکارگیری نیروهای متخصص و مجرب راه‌اندازی ، اجرای صفر تا صد  و طراحی و پیاده سازی مرکز داده را انجام میدهد.

برای مشاهده نمونه کار پروژه ها به صفحه اینستاگرام ویرا شبکه کاسپین مراجعه کنید.

پست های مرتبط

planet

راهنمای انتخاب مدیا کانورتور فیبرنوری

پنج مودم فیبر نوری برتر GPON - ویرا شبکه کاسپین

پنج مودم فیبر نوری برتر GPON – ویرا شبکه کاسپین

تحلیل تست فلوک

تفاوت اصلی دوربین های مداربسته CCTV با سایر دوربین های مدار بسته چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست