دیتا سنترها در 5 سال آینده به چه تغییراتی نیاز دارند ؟

دیتا سنترها در 5 سال آینده به چه تغییراتی نیاز دارند ؟

آینده در دیتا سنتر ها به چه صورت خواهد بود ؟
آیا ما هم باید این تغییرات را در دیتا سنتر خود لحاظ کنیم؟
با ما باشید تا گفت و گوی انجام شده توسط
IDC   درباره آینده دیتا سنتر ها را بررسی کنیم .
روند تحولات مراکز داده از لحاظ طراحی و معماری و عملکرد مورد انتظار از آن‌ها، متخصصان شبکه و مراکز داده (دیتا سنترها) را و همچنین تامین کنندگاه و سرمایه‌گذاران این عرصه را به این سمت و سو می‌برد که مراکز داده قدیمی خود را کنار بگذارند و به‌دنبال راهکارهای مناسب تر برای استفاده بهینه از مرکز داده خود باشند.

.با گذشت زمان دقت و توجه به جزئیات مراکز داده افزایش یافته و تلاش برای اصلاح مراکز داده برای عملکرد حداکثری آن روز به روز بیشتر می‌شود.

آینده در دیتا سنتر ها به چه صورت خواهد بود ؟

با توجه به حرکت  متخصصان این عرصه در استفاده از مراکز داده، بد نیست کمی در مورد گرایش های جدید مراکز داده و سمت و سوهایی که در آینده دارند صحبت کنیم.

 بنابراین ما در این مطلب قصد داریم به پیش بینی های مربوط به مراکز داده در دو تا سه سال آینده که توسط تیم استراتژی‌ها و ترندهای مراکز داده IDC انجام شده است بپردازیم و 10 مورد از کلیدی‌ترین پیش‌بینی‌های مربوط به عرصه را شرح دهیم. همراه ما باشید.

چرخه حیات یک مرکز داده (دیتاسنتر) در دهه‌های مختلف اندازه‌گیری شده است اما فناوری‌هایی که داخل آن به کار می‌رود به طور مداوم در حال تغییر است.

 پیش بینی های مربوط به مراکز داده

Jennifer Cooke مدیر تحقیقات تیم استراتژی‌ها و ترندهای مراکز داده IDC می‌گوید:

«مراکز داده امروزی با تجهیزات به کار رفته در داخل آن ها هماهنگ نیستند. مانند این است که ما بخواهیم از محفظه iMac های امروزی برای Macintosh های تولید شده در سال 1984 استفاده کنیم. که درست نیست. امروزه الزامات انرژی، خنک کننده و مکان مراکز داده متحول شده است».

این عدم مطابقت و ناهماهنگی های موجود شرکت ها را به فکر اصلاح مرکز داده خود می‌اندازد تا بتوانند عملیات مربوط به کسب و کار خود را با سرعت بیشتری جلو ببرند. به گفته IDC تا سال 2020، تقاضا برای نسل جدید از کاربردها و معماری‌های جدید فناوری اطلاعات، 55 درصد از شرکت‌ها را مجبور به ارتقاء تاسیسات موجود خود و یا ایجاد تاسیسات جدید می‌کنند.

مدرنیزاسیون یکی از 10 پیش‌بینی اصلی IDC در بازار مراکز داده جهانی در سه سال آینده است. این شرکت همچنین پیش‌بینی می‌کند که صنعت رفته رفته به سمت زیرساخت‌های نرم‌افزار محور تغییر جهت خواهد داد و همچنین از دیگر موارد اساسی، حرکت به سمت مدل‌های مبتنی بر مصرف خواهد بود.

 زیرساخت‌های نرم‌افزار محور

Cooke می‌گوید:

«فناوری‌ها و مدل‌های عملیاتی برای انطباق با سرعت بالای تغییر درحال ورود به عرصه مراکز داده هستند و این تکنولوژی‌ها تأثیر مهمی بر امکانات فیزیکی و خود مراکز داده خود دارند».

او در ادامه می‌گوید:

«سازمان‌ها فناوری اطلاعات (IT) بیش از پیش نیاز به نوآوری و تامین منابع برای پیشرفت کسب و کار خود را احساس می‌کنند که نیاز به هماهنگی با سرعت کسب و کارها دارند که با سرعت فناوری اطلاعات سنتی امکان‌پذیر نیست و این تاثیر بسزایی در تصمیم گیری‌های مربوط به مراکز داده دارد. این که چه مرکز داده‌ای انتخاب شود، مدیرنیزاسون چگونه انجام شود و هزینه منابع آن چطور پرداخت شود

مدیرنیزاسون چگونه انجام شود و هزینه منابع آن چطور پرداخت شود

در ادامه 10 مورد از پیش‌بینی‌های  گروه IDC برای مرکز داده از یک تا سه سال آینده آورده شده است:

مدرنیزاسیون مرکز داده

تا سال 2020، تقاضای بالای میزان کار بر روی کاربردها و معماری جدید IT در تاسیسات حیاتی تجاری، 55 درصد از شرکت‌ها را مجبور خواهد کرد تا تاسیسات مرکز داده (دیتا سنتر) خود را از طریق به روز رسانی به امکانات موجود و یا استفاده از تاسیسات جدید ارتقا دهند.

سامان‌دهی حجم کاری

50 درصد از شرکت‌ها تا سال 2019 تلاش‌های خود را برای اصلاح حجم کار آغاز خواهند کرد و به سرعت خود را با حجم کار جدید انطباق می‌دهند که این خود مستلزم تغییراتی بنیادین در طراحی و راهاندازی زیرساخت‌ها و همچنین مدل‌های عملیات IT است.

سامان‌دهی حجم کاری

عملیات ترکیبی (Hybrid) فناوری اطلاعات

در اواخر سال 2019، 70 درصد از شرکت‌هایی که به سمت تحولات دیجیتالی حرکت می‌کنند، تلاش می‌کنند تا نیازهای تجاری را به سرمایه‌گذاری و برنامه‌های عملیاتی IT تبدیل کنند، و این امر آن‌ها را مجبور به تغییر اهداف نسبت به استخدام کارکنان می‌کند تا اطمینان حاصل شود که مجموعه مهارت‌های پیشرفته لازم برای ساخت زنجیره تامین دیجیتال وجود دارد.

انعطاف‌پذیری تاسیسات

تا سال 2021، گسترش استفاده از تکنولوژی‌های قدرتمند و در حال رشد محاسباتی، اکثر اپراتورهای مرکز داده (دیتاسنتر) را مجبور به اتخاذ رویکرد ماژولار برای استقرار تجهیزات برق/خنک‌کننده در تاسیسات خود کرده است.

انعطاف‌پذیری تاسیسات

فناوری اطلاعات مصرف‌محور

تا سال 2020، تدارکات مصرف محور در مراکز داده، تسهیلات قدیمی را از طریق مدل های “خدمات به عنوان یک سرویس” تحت الشعاع قرار می‌دهند، که تا 40 درصد از هزینه‌ زیرساخت های IT شرکت‌ها را شامل می‌شود.

فناوری اطلاعات مصرف‌محور

کنترل داده‌ها

تا سال 2021، 25 درصد از سازمان‌های بزرگ، از طریق به کار گرفتن آن‌ها برای تنظیم و اجرای کنترل‌ خودکار داده ها در میان ابرهایشان، مراکز داده مرکزی و مکان‌های لبه (Edge location)، به سمت سرمایه‌گذاری‌های مطابق با مقاصد قانونی که در جهت منافعشان است حرکت می‌کنند.

فناوری اطلاعات نرم‌افزار محور

در اواخر سال 2019، نیاز به مهارت بیشتر، مدیریت بهتر و افزایش استفاده از دارایی‌ها، شرکت‌هایی را که به دنبال تحولات دیجیتال هستند، مجبور می‌کند تا بیش از 50 درصد از زیرساخت های فناوری اطلاعات در مراکز داده و مکان‌های لبه (Edge location) خود را به یک مدل تعریف نشده نرم افزار تبدیل کنند.

فناوری اطلاعات نرم‌افزار محور

مراکز داده لبه هوشمند (Smart edge data centers)

تا سال 2021، زیرساخت‌های حیاتی در نیمی از مراکز داده (دیتا سنترهای) سازمانی به صورت خودکار عمل می‌کنند در حالی که در حالی که حتی استفاده از فناوری اطلاعات مستقل در مکان‌های لبه های هوشمند بیشتر خواهد بود زیرا سازمان‌ها به دنبال پیوند منابع مرکزی و لبه برای حمایت از ابتکارهای  به عمل آمده در سمت و سوی تحولات دیجیتالی هستند.

مراکز داده لبه هوشمند (Smart edge data centers)

محوطه آماده برای دیجیتالی شدن

تا سال 2021، بیش از 50 درصد از شرکت های مربوط به صنایع مشتری محور سالانه هزینه بیشتر در ارتقاء شبکه، محاسبات و منابع ذخیره خود در لبه می‌کنند تا مراکز داده مرکزی (Core data centers).

ضمانت خدمات

در سال 2019، 60 درصد از خدمات دیجیتال نمی‌توانند سطح مورد قبول مشتریان را برآورده کنند، زیرا ارائه‌دهندگان این سرویس‌ها قادر به نظارت موثر و پاسخ سریع به عملکرد، بهره‌برداری و کاهش هزینه‌ها نیستند.

محوطه آماده برای دیجیتالی شدن

پست های مرتبط

تهیه چک لیست امنیتی ویندوز سرور

تهیه چک لیست امنیتی ویندوز سرور

علت وصل نشدن اینترنت با کابل شبکه ‌ی مودم

علت وصل نشدن اینترنت با کابل شبکه ‌ی مودم

دیتاسنتر

دیتاسنتر های ایران

علت دیده نشدن کامپیوتر در شبکه چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.