دوربین مدار بسته چیست + انواع آن - ویرا شبکه کاسپین

دوربین مدار بسته چیست + انواع آن

این مقاله برای پاسخ به سوال دوربین مدار بسته چیست تهیه شده است. دوربین مدار بسته (دوربین مخفی) یک سیستم تلویزیونی است که در آن سیگنال‌ها به صورت عمومی ‌‌توزیع نمی‌شوند، بلکه تصاویر به صورت خصوصی نظارت می‌شوند و عمدتاً کارایی این نوع دوربین‌ها برای اهداف نظارتی و امنیتی است.

در واقع دوربین مدار بسته سیستمی ‌است که برای انتقال سیگنال‌های ویدئویی از دوربین‌های مخفی به مانیتور یا ضبط کننده استفاده می‌شود که به آن “مدار بسته” می‌گویند زیرا همانطور که گفته شد سیگنال‌ها به صورت عمومی ‌پخش نمی‌شوند، اما توسط کاربران مجاز خاصی قابل دسترسی هستند.

بر این اساس، فرم کامل دوربین‌های مدار بسته، دوربین‌های مدار بسته تلویزیونی است. با توجه به کاربرد گسترده سیستم‌های مداربسته در امنیت، دوربین‌های مداربسته عمدتاً به دوربین‌های امنیتی برای نظارت بر خانه و مشاغل اطلاق می‌شوند.

دوربین مدار بسته چگونه کار می‌کند ؟

دوربین مداربسته به قرارگیری استراتژیک دوربین‌ها بر اساس فضایی که موجود است و مشاهده ورودی دوربین روی مانیتورها در واحد نظارتی قرار داده می‌شود. این نوع دوربین‌ها فقط توسط افرادی که نصب کرده‌اند قابل دیدن هستند و در اکثر موارد کاملا به صورت شخصی است.

سیستم دوربین مدار بسته فقط از دوربین‌های امنیتی و مانیتور تشکیل شده است. در مرحله ی بعد واحدهای ضبط مختلف برای ذخیره سازی و بازبینی ویدئو هم به وجود می‌آیند. دوربین‌های امنیتی برای ضبط جریان زنده از لنزهای پیشرفته سرعت بالا استفاده می‌کنند. پس از سال‌ها توسعه، دوربین‌های نظارتی می‌توانند تصاویر با وضوح بالاتر و صدای واضح‌تری ارائه دهند که توسط دولت‌ها در سطح شهر نصب می‌شود.

حتی در تاریکی مطلق در شب، دوربین‌های امنیتی با فناوری‌های دید در شب می‌توانند تصاویر واضح را با رنگ واقعی ارائه دهند که این میزان جرم در شب‌ها را هم کاهش می‌دهد. علاوه بر این، اکثر دوربین‌های مداربسته مجهز به حسگرهای تشخیص حرکت می‌توانند در صورت وجود حرکات انسان، آلارم داده و بوق بزنند. آنها یک محافظ قابل اعتماد در برابر سرقت هستند.

این نوع دوربین‌ها پس از ضبط فیلم یا صدا، سیگنال‌هایی را به ضبط‌کننده‌های دوربین امنیتی ارسال می‌کنند تا لحظات کلیدی را ثبت و پخش کنند. دستگاه‌های DVR یا NVR اغلب در سیستم دوربین‌های مداربسته استفاده می‌شوند و ضبط قابل اطمینان 24/7 را انجام می‌دهند.

کلیپ‌های ویدیویی ضبط‌ شده در دستگاه‌های DVR/NVR یا کارت‌های SD را می‌توان در هر زمان در موبایل، لب‌تاپ یا مانیتور و یا حتی تلویزیون شما در زمانی که دور هستید دوباره پخش کرد.

حقایق جالب در مورد دوربین مدار بسته - دوربین مدار بسته چیست - ویرا شبکه کاسپین

حقایق جالب در مورد دوربین‌های مداربسته

  •  اولین کاربرد مستند سیستم دوربین مداربسته به سال 1942 باز می‌گردد. والتر بروخ، مهندس مشهور آلمانی، سیستمی ‌را طراحی و نصب کرد که از دوربین‌های مدار بسته برای مشاهده پرتاب موشک‌های V2 بر روی مانیتورها استفاده می‌کرد.
  • تا سال 1949 بود که سیستم دوربین مدار بسته برای اولین بار به صورت تجاری مورد استفاده قرار گرفت. در آن سال، یک شرکت آمریکایی Vericon را راه‌اندازی کرد تا فرآیندهای خطرناک صنعتی را زیر نظر داشته باشد.
  • به لطف فناوری دوربین مداربسته، مخاطبان می‌توانند در دهه 1970 از استریم ورزشی پرداخت به ازای مشاهده لذت ببرند. مبارزه “The Rumble in the Jungle” به تنهایی 50 میلیون بیننده دوربین مدار بسته را در سراسر جهان در آن زمان جلب کرد و این یک رویداد کاملاً تاریخی بود!
  • سیستم‌های مداربسته تا سال 1968 که نیویورک برای اولین بار دوربین‌های ویدئویی را در تلاش برای مبارزه با جرم و جنایت نصب کرد، در نظارت امنیتی استفاده نشده بود. از آن زمان، دوربین‌های مداربسته شروع به گسترش در سراسر جهان کردند و به سرعت و بدون توقف توانستند در هر مکانی برای خود جا باز کنند.
  • بیش از 350 میلیون دوربین مداربسته در سراسر جهان وجود دارد که عمدتاً برای نظارت بر امنیت در مناطق عمومی‌ یا منازل خصوصی وجود دارد و این عدد مقدار بسیار زیادی است!
  • در کشورهای پیشرفته، بیش از ۲۰۰ بار در روز توسط دوربین‌های امنیتی عکس از شما عکس گرفته می‌شود، تعجب آور نیست اگر بدانید که هر ۱۰ نفر در کشورهای پیشرفته بیش از یک دوربین امنیتی دارند!
  • افراد در کشورهای مختلف ممکن است نام‌های متفاوتی برای دوربین‌های امنیتی داشته باشند، مانند دوربین‌های نظارتی، دوربین‌های مخفی امنیتی یا سی‌سی‌تی‌وی و…
  • اکثر دوربین‌های مدار بسته دوربین‌های IPداری هستند که به اینترنت متصل می‌شوند و در هر کجا که اینترنت در دسترس باشد می‌توان به آنها دسترسی داشت. این بدان معناست که دوربین‌های مدار بسته دیگر کاملاً “مدار بسته” نیستند.

انواع دوربین‌های مدار بسته کدامند ؟

در ادامه مقاله دوربین مدار بسته چیست باید بدانید دوربین‌های مداربسته را می‌توان بر اساس فاکتورهای مختلف در گروه‌های مختلفی طبقه بندی کرد.

به عنوان مثال از نظر انتقال سیگنال، دوربین‌های مدار بسته را می‌توان به موارد زیر تقسیم کرد :

  • دوربین‌های مداربسته آنالوگ
  • دوربین‌های مدار بسته IPدار

برخلاف سیستم‌های آنالوگ، دوربین‌های امنیتی IPدار با تصاویر واضح‌تر، دسترسی آسان از راه دور، نصب انعطاف‌پذیر و قیمت‌های مقرون‌به‌صرفه، به جریان اصلی صنعت امنیت تبدیل شده‌اند که حفاظت، راحتی و آرامش خاطر را به شما ارائه می‌دهند. در نتیجه امکان اتصال دوربین‌های IPدار به اینترنت وجود دارد. شما می‌توانید یک نوع از دوربین‌های مداربسته را متناسب با شرایط خود انتخاب کنید.

به عنوان مثال، در مکان‌های بدون شبکه روتر دوربین‌های مدار بسته سلولی بهترین گزینه هستند. همچنین می توانید دوربین‌های امنیتی PoE یا دوربین‌های امنیتی WiFi در مناطقی که به اینترنت وای‌فای خانگی دسترسی دارند استفاده کنید. علاوه بر این، دوربین‌های مداربسته را می‌توان بر اساس منبع تغذیه یا شکل آنها طبقه بندی کرد.

خرید دوربین مدار بسته هایک ویژن - دوربین مدار بسته چیست - ویرا شبکه کاسپین

چرا از دوربین مدار بسته استفاده می‌شود ؟

در انتهای دوربین مدار بسته چیست باید بدانید دوربین‌های مداربسته که مخفف دوربین‌های مدار بسته تلویزیونی است، در طیف وسیعی برای مقاصد مختلف استفاده می‌شوند:

1. پیشگیری و کشف جرم

استفاده اولیه از دوربین مداربسته تلویزیونی (دوربین مداربسته مخفی) هشدار و جلوگیری از سارقان و سایر مجرمان است.

به عنوان مثال، اگر یک دوربین امنیتی دارای یک سنسور حرکتی در شب باشد و یک زنگ هشدار داخلی داشته باشد هنگام تشخیص حرکات مهاجمان، می‌تواند صداهای آژیر را ایجاد کرده که بازدارنده موثری برای رخداد جنایت است.

در همان زمان، این دوربین‌ها این قابلیت را دارند که اعلان‌های فوری را برای شما نوتیفیکیشن یا ایمیل کنند که به راحتی روی گوشی خود ببینید تا بتوانید اقدامات لازم را برای حفظ جان و مال خود انجام دهید.

2. مراقبت از سالمندان، کودکان و حیوانات خانگی

بسیاری از خانواده‌ها از دوربین‌های مداربسته تلویزیونی، در خانه برای پیگیری امور سالمندان، کودکان یا حیوانات خانگی استفاده می‌کنند. پس از تنظیم مناسب، می‌توانید دوربین‌های مداربسته را بررسی کنید که در زمانی که سالمندان زمین بخورند سریع به کمک آنها بروید یا سالم رسیدن بچه‌ها به خانه را بررسی کنید یا به موقع غذا خوردن حیوانات خانگی را چک کنید.

3. ثبت لحظات ارزشمند

به لطف دوربین‌های مداربسته شما همیشه می‌توانید شاهد ضبط چیزهای باورنکردنی، به یاد ماندنی یا حتی دیوانه کننده باشید، لحظات زیبای زندگی به مرور زمان از دست نخواهند رفت یا محو نمی‌شوند. می‌توانید هر زمان که بخواهید، جشن‌ها یا علایق مورد نظر خود را روی حافظه ضبط شده دوربین‌های نظارتی‌تان یافت کنید.

جهت مشاهده پیج اینستاگرام ویرا شبکه کاسپین کلیک کنید

پست های مرتبط

انواع تست فلوک ✅ - تست فلوک + قیمت - کاربرد تست فلوک - ویرا شبکه کاسپین

انواع تست فلوک

ساختار اتاق سرور و مرکز داده

کاربردها و خطرات کلان داده چیست؟

دیتاسنتر

دیتاسنتر های ایران

EXFO

تست OTDR

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست