دستگاه ضبط دوربین مداربسته DVR چیست + کاربرد آن

دستگاه ضبط دوربین مداربسته DVR چیست - ویرا شبکه کاسپین

دستگاه ضبط دوربین مداربسته DVR، دستگاهی الکترونیکی بوده که از امکان ضبط ویدئویی دیجیتال برخوردار شده‌ است. این سیستم می‌تواند تصاویر آنالوگ یا اچ دی را از دوربین مداربسته دریافت نموده و سپس آن‌ها را به داده‌های دیجیتالی تبدیل کند. داده‌هایی که قابلیت ثبت بر روی هارد دیسک را داشته باشند.

این دستگاه‌ها می‌توانند از یک یا چند هارد دیسک پشتیبانی به عمل آورند. این میزان با توجه به تعداد کانال‌ها و یا حجم داده‌های دریافت‌ شده از طریق دوربین مداربسته، در نظر گرفته می‌شود. این دستگاه می‌تواند به پخش تصاویر ضبط شده نیز دست بزند و یا به شبکه اینترنت متصل شده و امکان بازپخش تصاویر ضبط شده در فضای وب را به وجود آورد.

در این مقاله قصد داریم به ارائه مطالبی در زمینه دستگاه ضبط دوربین مداربسته (دستگاه DVR) بپردازیم و کاربرد این محصول در دوربین مداربسته، انواع دستگاه ضبط دوربین مداربسته و مزایای این سیستم‌ها را بیان کنیم.

کاربرد دستگاه ضبط دوربین مداربسته یا دستگاه  DVR

دستگاه ضبط دوربین مدار بسته، دی وی آر، در واقع یکی از قدرتمندترین سیستم‌های ضبط کننده‌ دیجیتالی به شمار می‌رود. تمامی تصاویر دوربین مداربسته با استفاده از یک کابل که به این سیستم متصل می‌گردد، به دستگاه دی وی آر انتقال داده می‌شود. پس‌ از آن تصاویر می‌توانند در این سیستم، کدگذاری و پردازش شوند.

لذا یکی از موارد کاربرد دستگاه ضبط دوربین مداربسته، ذخیره و یا نگه‌داری تصاویر این دوربین‌ها است که در واقع اصلی‌ترین کاربرد این سیستم‌ها محسوب می‌شود. بنابراین از طریق یک دستگاه ضبط دی وی آر، شما می‌توانید تمامی تصاویر دوربین مداربسته خود را به وسیله هارد دیسکی که در دستگاه نصب‌ شده، ضبط نمایید و یا به بازبینی مجدد آن بپردازید.

این محصول الکترونیکی از امکان و قابلیت نمایش تصاویر ذخیره و ضبط‌ شده در دوربین مداربسته به‌ صورت پیوسته نیز برخوردار شده است. بنابراین شما می‌توانید به یک سیستم دی وی آر متصل شده و به‌ راحتی تمامی تصاویر موجود در دوربین مداربسته را در یک صفحه و به صورت کاملا یکپارچه، مشاهده کنید.

خرید دستگاه ضبط دوربین مداربسته DVR - ویرا شبکه کاسپینیکی دیگر از موارد کاربرد این سیستم‌ها، کنترل کردن دوربین‌های گردان است. بنابراین شما می‌توانید دوربین مداربسته را چرخانده و یا حتی آن را به‌ منظور ضبط و ذخیره و نگه‌داری تصاویر بر روی حالت زوم قرار دهید. حتی این امکان را دارید که تصاویر مورد نظرتان را به‌ نحو دلخواه خود، تنظیم نمایید.

برای نمونه، امکان تغییر و تنظیم نور و رنگ تصاویر را دارید و یا می‌توانید تنظیمات نوع و یا زمان‌بندی ضبط را به میل و سلیقه خود تغییر داده و تنظیم کنید. می‌توانید با استفاده از پورت لن به‌ کار رفته در دستگاه ضبط دی وی آر، دوربین مداربسته خود را به کامپیوتر اتصال دهید و یا حتی این سیستم را به اینترنت وصل کنید.

انواع دستگاه ضبط دوربین مداربسته یا دستگاه  DVR

دستگاه‌های ضبط دوربین مدار بسته دی وی آر را می‌توان از نظر نحوه ساخت و تکنولوژی‌های به‌ کار رفته در طراحی آن‌ها دسته‌بندی کرد و یا به طبقه‌بندی این سیستم‌ها از نظر تعداد کانال‌های تصویری و یا میزان رزلوشن و یا حتی کیفیت ضبط تصاویر دست زد. بنابراین این سیستم‌ها تنوع بسیار بالایی دارند.

در حال حاضر دستگاه ضبط دوربین مداربسته و یا سیستم دی وی آر، در انواع و مدل‌های standalone digital video recorder  و همچنین مدل pc_based digital video recorder در بازار وجود دارند. هر کدام از این سیستم‌ها از قابلیت‌ها، امکانات و ویژگی‌های مخصوص به خود برخوردار شده‌اند.

برای نمونه، در فرایند ساخت سیستم standalone از یک مانیتور ویژه استفاده شده‌ است و لذا این سیستم این توان و قابلیت را دارد که تصاویر ضبط‌ شده را ذخیره کرده و سپس به نمایش تصاویر از طریق مانیتور خود اقدام کند.

در حالی‌ که شما می‌توانید از طریق استفاده از سیستم pc به سیستم‌ عامل نیز دسترسی داشته باشید. در این‌ صورت این امکان را دارید که سیستم عامل ویژه دستگاه دی وی آر را بر روی کامپیوتر خود نصب و راه‌اندازی نمایید. از این طریق این امکان برای شما به وجود می‌آید که بتوانید تصاویر دریافت شده از دوربین مداربسته خود را بر روی هارد دیسک سیستم ذخیره سازی کنید.

کاربرد دستگاه ضبط دوربین مداربسته DVR - ویرا شبکه کاسپیناین سیستم‌های ضبط‌ کننده را می‌توان از نظر تعداد کانال‌های تصویری نیز دسته‌بندی نمود. در این‌ صورت انواع این محصولات شامل دستگاه‌های ضبط دوربین مداربسته DVR 04 ch، DVR 08 ch، DVR 16 ch، DVR 32 ch و …. هستند. این سیستم های ضبط‌ کننده دوربین‌های مداربسته، از امکان و قابلیت نصب ۴ دوربین، ۸ دوربین، ۱۶ دوربین، ۳۲ دوربین و… برخوردار شده‌اند.

این سیستم‌ها را می‌توان از نظر قابلیت ضبط صدا نیز دسته‌بندی کرد. به‌ نحوی که برخی از این دستگاه‌ها دارای ورودی‌هایی هستند که از طریق آن‌ها می‌توانند صداهای ضبط‌ شده را نیز دریافت کنند. این سیستم‌ها را در مواردی می‌توانید مورد استفاده قرار دهید که می‌خواهید هم تصاویر خود را ضبط نموده و هم از امکان ضبط صداها برخوردار شوید.

از طرف دیگر دستگاه‌های دی وی آر برای این‌ که بتوانند به ذخیره‌سازی تصاویر و یا نگه‌داری آن‌ها دست بزنند و یا صداهای ضبط‌ شده را در خود نگه‌داری کنند، از یک حافظه‌ داخلی هم برخوردار شده‌اند. اندازه‌ حافظه این دستگاه‌ها با یکدیگر متفاوت بوده و به تعداد دوربین‌های مداربسته‌ای که به دستگاه متصل می‌گردد، بستگی دارد. همچنین کیفیت ضبط نیز میزان و اندازه حافظه این سیستم‌ها را تعیین می‌کند.

برخی از دستگاه‌های ضبط دوربین‌های مداربسته دی وی آر از الگوریتم فشرده‌ سازی نیز بهره برده‌اند. بنابراین با استفاده از این دستگاه‌ها می‌توانید هر تعداد عکس و تصویر را با هر کیفیتی که مورد نظر و دلخواهتان است، در حافظه دستگاه ذخیره و نگه‌داری کنید.

در حقیقت می‌توان گفت از طریق این الگوریتم فشرده‌ سازی، فضای بسیار کمی به اشغال در خواهد آمد. برخی از این دستگاه‌ها دارای ویژگی کنترل از راه دور هستند. بنابراین با استفاده از این سیستم‌ها می‌توانید در هر لحظه‌ای از شبانه‌ روز و در هر مکانی که واقع شده‌اید به دوربین مداربسته خود دسترسی داشته و به نظارت و کنترل از راه دور آن‌ها نیز دست بزنید.

مزایای استفاده از دستگاه ضبط دوربین مداربسته یا دستگاه  DVR

کاهش هزینه‌ها

بسیاری از افرادی که از دوربین‌های مدار بسته استفاده می‌کنند، باید هزینه‌های بالایی را هم برای نظارت و کنترل این سیستم‌ها پرداخت نمایند. این دسته از افراد می‌توانند از دستگاه ضبط دی وی آر استفاده کنند و وظیفه نظارت و کنترل دوربین مداربسته خود را نیز به این سیستم واگذار نمایند. از این طریق هزینه‌های مربوط به نظارت و کنترل دوربین‌های مداربسته هم کاهش پیدا خواهد کرد.

عدم قطعی تصاویر

دستگاه‌های ضبط دوربین‌های مداربسته به‌ نحوی طراحی و تولید می‌شوند که با اشکالی در زمینه ضعیف بودن سیگنال مواجه نخواهند شد. همچنین امکان قطع شدن تصاویر آن‌ها وجود ندارد.

کاربرد آسان و سهولت راه‌اندازی

شما می‌توانید از دستگاه‌ ضبط دوربین مداربسته (دستگاه  DVR) خود، به‌ راحتی استفاده کنید. این سیستم‌ها برای راه‌اندازی و یا عملکرد صحیح، نیازی به نرم‌افزار و نصب آن نیز نخواهند داشت.

جهت مشاهده پیج اینستاگرام ویرا شبکه کاسپین کلیک کنید

مدیر سایت ویرا شبکه
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *