دستور العمل کابل کشی ساخت یافته

دستور العمل کابل کشی ساخت یافته

برای شروع می خواهیم تعریفی از کابل کشی ساخت یافته ارائه کنیم و در ادامه استانداردهای کابل کشی را با هم مرور کنیم. کابل کشی ساخت یافته بطور خلاصه به معنی این است که اصول کابل کشی استاندارد را رعایت کنیم. مرتب بودن کابل کشی و آرایش خوب وکاربردی کابل ها ازاصول کابل کشی استاندارد است، که عدم توجه به این موضوع مهم می‌تواند ما را در آینده دچار مشکل کند.

راه اندازی شبکه را می توان به ۲ قسمت اصلی تقسیم کرد: بخش اکتیو (نرم افزاری و سیستمی) و بخش پسیو شبکه (فیزیکال و عملیاتی). در این مقاله قصد داریم تا با هم در مورد موضوع مهمی از بخش پسیو شبکه صحبت کنیم.

زمانی‌ که حرف از پسیو شبکه به میان می‌آید، باید به نکات مختلفی توجه نمود. اصل مهم و اساسی در یک شبکه از نظر پسیو، انتخاب نوع کابل مورد استفاده و نحوه چیدمان آن است. این موارد با توجه به نوع پروژه و کاربری آن و البته نیاز و درخواست کارفرما تعیین می شود. رعایت نکردن این اصل در آینده ما و کارفرما را دچار زحمت می کند.

کابل کشی شبکه ساخت یافته

کابل کشی ساخت یافته چیست؟

اگر بخواهیم تعریف دقیق تری از کابل کشی ساخت یافته داشته باشیم باید بگوییم؛

به اجرا و پیاده سازی زیرساخت شبکه اتلاق می شود که توسط تجهیزات لازم و کارشناسان و متخصصان ماهر با توجه به استانداردهای موجود که قادر به پشتیبانی از سخت افزارهای مختلفی بوده و نیز نیازهای امروز یک مجموعه را مترفع نموده و از طرفی قابل ارتقاء باشد. محل انجام پروژه از جمله موارد مهم در طراحی و راه اندازی کابل کشی ساخت یافته با انتخاب استاندارد مناسب کابل‌کشی است.

مکانی که ما قصد کابلکشی آن را داریم به عنوان مثال نحوه راه اندازی و نوع کابل های مورد استفاده در data center، دفاتر و ساختمان ها با یکدیگر تفاوت های زیادی دارد. معمول ترین نوع کابل های مورد استفاده در راه اندازی شبکه ها Cat6 UTP می باشد.

به دلیل هزینه های بالا و تجهیزات مخصوص کابل های فیبر نوری، از این نوع کابلها در شبکه های کوچک و محلی استفاده نشده است. معمولا در ارتباطات مخابراتی و بزرگتر کاربرد دارند.

استانداردهای کابل کشی ساخت یافته

در کابل کشی استاندارهای مختلفی وجود دارد.
رایجترین کابل کشی  TIA/EIA می باشد. موارد مختلفی در این استاندارد تعریف شده است همچون:

 • تعریف و توصیف توپولوژی.
 • حداقل و حداکثر طول کابل های مورد نیاز.
 • میزان کارایی تجهیزات متناسب با نوع کابل های مورد استفاده.
 • نوع کانکتورها.
 • سیستم کابل کشی.

در این استاندارد می توان یک سیستم کابل کشی را به واحدهای کوچکتر و ساده تقسیم نمود. در صورت لزوم جهت پیاده سازی کلی، این واحدهای کوچک در سیستم‌های وسیع و بزرگتر، تکرار شوند.

در این نوع استاندارد باید بخش و زیر سیستمهای مختلفی تعیین شود همچون:

 • بخش ورودی ساختمان
 • بخش دورن سازمانی و ناحیه مختص به کاربران
 • بخش اتاق تجهیزات
 • بخش رک های ارتباطی
 • بخش Backbone Wiring
 • بخش کابل کشی های افقی

نکات اساسی در راه اندازی کابل کشی ساخت یافته

 1. از پریز شبکه استفاده شود.
 2. تعداد پریزهای شبکه بیش از نیاز فعلی مجموعه باشد. (شاید در آینده نیاز به گسترش شبکه داشته باشید)
 3. کابل کشی باید باتوجه به اصول استاندارد پیاده سازی شود.
 4. از داکت و ترانک های مناسب استفاده شود.
 5. آینده نگری در آن لحاظ شود. به این معنی که شاید در حال حاضر مجموعه شما احتیاجی به تکنولوژی ۱۰۰۰ Base نداشته باشد. اما شاید در آینده ای نزدیک قصد راه اندازی آن را داشته باشید.
 6. حتما قبل از پیاده سازی، سناریو و جداول مربوطه و نقشه های کابل کشی آماده شود.
 7. تمامی دستگاه ها همچون سوئیچ، سرور، روتر، دی وی آر و… در داخل رک قرار گیرند.
 8. رعایت طول کابل ها و همچنین انتخاب نوع کابل ها از موارد مهم می باشد. (امروزه بیشتر از کابل های Cat6 UTP استفاده می شود.)
 9. پانچ دقیق کلیه سوکت ها.
 10. استفاده از نام و برچسب برای کلیه تجهیزات شبکه.
 11. جلوگیری از خم شدن کابل ها در هنگام کابل کشی.
 12. تست شبکه توسط دستگاه های موجود و عیب یابی و رفع سریع آن.
 13. امکان تغییر، اضافه کردن در شبکه با توجه به نقشه های موجود.
 14. استفاده از لوله های استاندارد همچون PVC در داخل دیوارها.
 15. حداکثر فاصله نودها تا رک بیش از ۱۰۰ متر نباشد.
 16. تا حد امکان کابل های داده در کنار کابل های برق قرار نداشته باشند.

 اجزای کابل کشی ساخت یافته

 • کابل کشی افقی(Horizontal Cabling)

کابل کشی در یک بخش را گویند که معمولا در زیر زمین یا بالای سقف صورت می گیرد. به عبارتی دیگر کابل کشی میان تجهیزات و پریزهای شبکه در اتاق کاربران را گویند.

 • کابل کشی پایه ای(Backbone Cabling)

برقراری ارتباط بین اتاق های مخابراتی و فضای ورودی را گویند. این کار یا در همان طبقه از کف تا کف و یا بین دیوارها انجام می شود. به طور کلی در این نوع کابل کشی در هر طبقه از ساختمان، یک اتاق برای قرار دادن تجهیزات شبکه همچون سوئیچ باید مد نظر قرار داد. همینطور کلیه کابل های ساختمان باید به اتاق مورد نظر وصل شوند. جهت اتصال طبقه های مختلف، کابل های کشیده شده باید به صورت عمودی در طبقات قرار گیرند.

مزایای کابل کشی ساخت یافته

ایجاد یک کابل کشی ساخت یافته که بر روی قاعده و قانون باشد فواید مختلفی دارد. از فواید این نوع کابل کشی می توان به موارد مختلفی اشاره کرد:

 • انعطاف پذیری و سازگاری: پیروی از اصول استاندارد باعث می شود تا سیستم به برند خاصی وابسته نباشد. بنابراین با تمامی تجهیزات سازگاری کامل را دارد.
 • توسعه پذیری: در سیستم کابل کشی ساخت یافته طبق یکی از استانداردها، امکان اضافه کردن تجهیزات و گسترش مجموعه وجود دارد. همچنین به سهولت می توان در مجموعه خود تغییرات ایجاد کرد.
 • عیب یابی آسان: به دلیل برچسب گذاری های موجود روی دیوایس ها و کابل ها در مجموعه و در نتیجه نظم و ترتیب آن ها و نیزعدم شلوغی، در صورت بروز مشکل به راحتی می توان آن را شناسایی و رفع نمود.
 • رفع مشکل بدون قطعی: به دلیل جدا بودن عناصر از یکدیگر، بدون ایجاد اختلال و قطعی در سیستمهای دیگران، می توان مشکل را شناسائی و آن را رفع نمود.
 • پایداری: پیروی از اصول استاندارد کابل کشی، استفاده از تجهیزات مناسب و با کیفیت، یک نتیجه کلی و بسیار ویژه به دنبال دارد که آن هم ثبات و پایداری شبکه می باشد.

پست های مرتبط

انتخاب کابل شبکه

انتخاب کابل شبکه

تست OTDR فیبر نوری

آشنایی با تست OTDR فیبر نوری

آشنایی با علائم اختصاری در Part Number های تجهیزات میکروتیک

آشنایی با علائم اختصاری در Part Number های تجهیزات میکروتیک

تعرفه نرخ پایه خدمات فناوری اطلاعات سال 97

تعرفه نرخ پایه خدمات فناوری اطلاعات سال 97

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست