خطوط فیبر نوری می‌‌‌توانند به‌عنوان حسگر زلزله عمل کنند

خطوط فیبر نوری می‌‌‌توانند به‌عنوان حسگر زلزله عمل کنند

پژوهشگران استنفورد، تکنیکی توسعه داده‌اند که آن‌‌ها را قادر می‌کند با استفاده از خطوط فیبر نوری، زلزله را پیش‌بینی کنند.

اگر بخواهید در آینده زمین‌لرزه را پیش‌بینی کنید، به شبکه‌ای از سنسورها و داوطلبان بسیاری نیاز خواهید داشت. خطوط فیبر نوری می‌‌‌توانند به‌عنوان حسگرهای زلزله عمل کنند. پژوهشگران تکنیکی توسعه داده‌اند که با ایجاد لرزش در خطوط فیبر نوری، فعالیت‌‌های لرزه‌ای زمین را تشخیص می‌‌‌دهد.

تشخیص زلزله با خطوط فیبر نوری

حسگرهای لیزری هرگونه اختلال در فیبر نوری را شناسایی و بزرگی و جهت لرزش‌‌ها را به سروری ارسال می‌کنند. این سیستم نه تنها می‌‌‌تواند انواع مختلف امواج لرزه‌ای (و در نتیجه میزان جدی بودن خطر) را تشخیص دهد، بلکه می‌‌‌تواند لرزه‌‌هایی بسیار کوچک یا محلی را که ممکن است محسوس نباشند، مشخص کند.

تشخیص‌‌های مبتنی بر فیبر نوری جدید نیستند. پیش از این از آن‌‌ها به‌عنوان حسگرهای صوتی استفاده می‌‌‌شد. در این مورد، آن‌‌ها باید درون سیمان پیچیده می‌‌‌شدند یا به سطحی می‌‌‌چسبیدند یا اطمینان حاصل می‌‌‌شد که به زمین چسبیده‌اند. بدین طریق تشخیص ناخالصی‌‌ها در سیگنال آسان‌تر می‌‌‌شد. در روش جدید، نیازی به ساکن کردن فیبرهای نوری نیست و خطوط فیبر نوری که درون لوله‌‌های پلاستیکی هستند، کافی است. به این ترتیب استفاده و نصب این حسگرها بسیار آسان‌تر و ارزان‌تر خواهد بود.

چالش‌‌های بسیاری پیش پای تحقق این طرح قرار دارد. در مورد اندازه‌ی فیبرها محدودیت‌‌هایی وجود دارد؛ بنابراین ممکن است مناطق روستایی یا کم‌جمعیت‌تر که فیبر نوری ندارند، مشمول این طرح نشوند. تاکنون تنها جایی که این طرح استفاده شده و کاربردی بودن آن ثابت شده است، حلقه‌ای سه مایلی در اطراف دانشگاه استنفورد است. اجرای شبکه‌ای از حسگرها در سطح یک شهر بسیار چالش برانگیز خواهد بود. با این وجود این طرح، ارزان‌تر از توسعه‌ی سنسورهای اختصاصی خواهد بود. علاوه براین، چون هر قسمت از فیبرهای نوری در این فناوری، در حال جمع‌آوری دیتا هستند، این روش دقت بسیاری زیادی خواهد داشت و ومجموعه‌ای از اطلاعات زمین‌لرزه‌ای در اختیار ما قرار خواهد داد که پیش از این سابقه نداشته است.

تجهیزات فیبر نوری
کابل فیبر نوری

مدیر سایت
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *