تفاوت ONT و ONU در شبکه فیبر نوری - ویرا شبکه کاسپین

تفاوت ONT و ONU در شبکه فیبر نوری – ویرا شبکه کاسپین

در این مقاله تیم آموزشی ویرا شبکه کاسپین به بررسی تفاوت ONT و ONU در شبکه فیبر نوری می پردازیم و مقالات مرتبط با شبکه فیبر نوری همچون پچ پنل فیبر نوری ، کابل فیبر نوری ، دستگاه فیوژن فیبر نوری را به شما عزیزان پیشنهاد میکنیم.

شما میتوانید برای خرید کابل شبکه لگراند ، دستگاه تست فلوک ، دوربین مدار بسته و دیگر تجهیزات شبکه با مشاور فروش شرکت ویرا شبکه کاسپین در ارتباط باشید.

در یک شبکه فیبر نوری ، دستگاه هایی وجود دارند که برای نهایی کردن اتصالات فیبر به خانه (FTTH) لازم هستند. یکی از آنها ONT / ONU است.

تفاوت ONT و ONU در شبکه فیبر نوری

در این مقاله به مواردی همچون FTTH چیست؟ ، هدف ONU/ONT ، شبکه پان (PON) ، OLT در PON چیست؟ ، کاربرد ONU و ONT ، تفاوت ONU و ONT ، جمع بندی می پردازیم.

FTTH چیست؟

FTTH ( Fiber To The Home) به این مساله اشاره دارد که از مرکز مخابرات تا منزل یا دفتر کاربر، فیبر نوری استفاده شده است.

ساختار (FTTB  (Fiber To The Building نیز برگرفته از FTTH است، با این تفاوت که سرویس فیبر نوری به به یک ساختمان چندین طبقه وارد می‌شود و مودم‌ها سرویس‌های مختلف را بین کاربران اشتراک می‌گذارند.

هم‌چنین ممکن است با اصطلاحاتی از قبیل  Fiber To The Cabinet و Fiber To The Node نیز برخودر کنید.

FTTH چیست؟ - شبکه فیبر نوری

این اصطلاحات وقتی به کار می‌ روند که فیبر نوری تا دستگاه ONU به کار رود و سپس از آن مکان تا مکان کاربر از زوج سیم‌ های مسی استفاده شود.

هدف ONT / ONU چیست؟

اگر بخواهید از یک شبکه فیبر نوری استفاده کنید باید یکی از  دستگاه‌های ONT / ONU در خانه یا دفتر کار شما نصب شود.

در واقع این نوع دستگاه به عنوان یک پایانه واسط طراحی شده تا از فیبر نوری برای اتصال به شبکه نوری غیرفعال (PON) و برقراری ارتباط با ارائه دهنده خدمات اینترنت شما  استفاده کرده تا در نهایت بتوانید اینترنت پر سرعت خود را دریافت کنید.

اما چرا ONU و ONT تنها در شبکه های پسیو فیبر نوری (PON) استفاده می‌شوند.

باید بدانید که در شبکه‌های اکتیو فیبر نوری (AON) به دلیل وجود عناصر اکتیو مانند سوییچ و روتر که سیگنال‌ و کدگذاری‌های بسته‌های داده (Data) را تشخیص می‌دهند، اطلاعات مخصوص هرکاربر به صورت اختصاصی ارسال و دریافت می‌شود.

این در حالی است که شبکه های پسیو فیبر نوری (PON) ارسال اطلاعات به صورت کلی انجام می‌شود و ONT داده‌های پرت را دور ریخته و داده مخصوص کاربر را نگه‌داری می‌کند.

با توجه به مواردی که اشاره شد  شبکه‌های PON به دلیل ساختار ساده و در نتیجه نیاز به  تخصص کمتر جهت راه‌اندازی و هزینه نگه‌داری پایین محبوبیت بیشتری نسبت به شبکه‌های AON دارند.

برای فهم بیشتر  نحوه کار ONU و ONT باید با الفبای یک شبکه PON آشنا شوید که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم.

بیشتر بخوانید: هفت برند برتر کابل شبکه در دنیا

PON یا شبکه پان چیست : معرفی استانداردها ، مزایا و اجزا

پان(PON) یا شبکه نوری پسیو یک شبکه فیبرنوری است که  از توپولوژی یک نقطه به چند نقطه و تقسیم کننده های نوری استفاده می‌کند. این نوع شبکه داده ها را از یک نقطه انتقال واحد به چندین نقطه انتهایی مخصوص کاربر ارائه می دهد.

برخلاف AON یا شبکه نوری اکتیو ، در شبکه پان مشتریان به وسیله یک گیرنده یا ترنسیور واحد متصل می شوند.

این امر با استفاده از چند شاخه ای کردن فیبر و واحدهای تقسیم کننده و واحدهای ترکیب کننده صورت می‌گیرد.

PON یا شبکه پان چیست - شبکه فیبر نوری

این عملکرد شبکه پان کاملاً در حوزه نوری و بدون استفاده از power انجام می‌شود. در حال حاضر دو استاندارد PON وجود دارد: شبکه نوری پسیو گیگابیت یا جی‌پان (GPON) و شبکه نوری پسیو اترنت یا ای‌پان (EPON).

مزایای پان PON:

مصرف برق کمتر
فضای کمتر مورد نیاز
پهنای باند بالاتر
سطح امنیتی بالاتر
نصب و گسترش آن آسان تر است
هزینه های عملیاتی و مدیریتی کاهش یافته است.
هم چنین در یک GEPON ، یک پایانه خط نوری OLT ، تعدادی واحد شبکه نوری ONU یا پایانه های شبکه نوری (ONT) در نزدیکی کاربران نهایی، تقسیم کننده نوری SPL و شبکه توزیع نوری (ODN) هنگام انتقال بین OLT و ONU / ONT استفاده می شود.

در تصویر زیرا با این ساختار آشنا خواهید شد. برای آشنایی بیشتر با این اجزا با ادامه مقاله همراه باشید.

پایانه خط نوری یا OLT

همان طور که در تصویر ساختار شبکه پان مشاهده می‌کنید، OLT نقطه شروع PON است که از طریق کابلهای اترنت به یک سوئیچ اصلی متصل می شود.

عملکرد اصلی OLT تبدیل ، فریم و انتقال سیگنال ها برای شبکه PON و هماهنگی  پایانه های شبکه نوری برای انتقال مشترک است.

به طور کلی ، تجهیزات OLT شامل رک ، CSM (ماژول کنترل و سوئیچ) ، ELM (ماژول پیوند EPON ، کارت PON) ، ماژول منبع تغذیه 48 ولت DC یا یک ماژول منبع تغذیه 110 / 220V AC ، و فن ها می باشد. OLT دارای در دو جهت کار می‌کند : بالادست یا upstream (توزیع انواع داده ها و ترافیک صوتی از کاربران) و پایین دست یا downstream  (دریافت داده ، صدا و ترافیک ویدئو از شبکه مترو یا از یک شبکه طولانی مدت و ارسال آن به همه ماژول های ONT).

حداکثر فاصله پشتیبانی شده برای انتقال از طریق ODN تا 20 کیلومتر است.

بیشتر بخوانید: انواع اسپلیتر فیبر نوری

واحد شبکه نوری (ONU) / پایانه شبکه نوری (ONT)

ONU سیگنالهای نوری منتقل شده از طریق فیبر را به سیگنالهای الکتریکی تبدیل می کند.

سپس این سیگنال های الکتریکی برای مشترکان تک ارسال می شود. همان‌طور که در تصویر شبکه پان مشاهده می‌کنید، یک فاصله یا شبکه دسترسی دیگر بین ONU ​​و مکان کاربر نهایی وجود دارد.

علاوه بر این ، ONU می تواند انواع مختلف داده های دریافتی از مشتری را ارسال ، جمع آوری و مرتب کرده و آن را برای جریان بالادست upstream ماژول OLT ارسال کند. ضرورت وجود ONU، بهینه سازی جریان داده  و سازماندهی  کارآیی می‌باشد.

ONU می تواند با روشهای مختلف و انواع کابلها، مانند کابل شبکه، کابل هم محور ، کابل فیبر نوری یا از طریق Wi-Fi متصل شود.

تفاوت ONT و ONU در چیست ؟

از دستگاه های کاربر نهایی ممکن است به عنوان پایانه شبکه نوری (ONT) نیز یاد شود. در واقع ONT در اصل همان ONU ​​است.

ONT چیست 

ONT اصطلاحی از استاندارد مخابراتی ITU-T است ، در حالی که ONU اصطلاحی از استاندارد IEEE است.

هر دو به تجهیزات جانبی کاربر در سیستم GEPON اشاره دارند. اما در عمل بین ONT و ONU با توجه به موقعیت آنها تفاوت کمی وجود دارد.

همان‌طور که اشاره شد دستگاه ONT در محل مشتری (مسکونی یا تجاری) واقع شده و ONU معمولاً با یک ONT ارتباط برقرار می کند ، که ممکن است یک جعبه جداگانه باشد که PON را به دستگاه های تلویزیون ، تلفن ، رایانه یا روتر بی سیم متصل می کند.

ONU چیست

در مقابل ONU در خارج از خانه واقع شده و سیگنالهای نوری را از طریق کابل فیبر به سیگنالهای الکتریکی تبدیل می کند.

یک ONU انواع مختلف داده های دریافتی از مشتریان را سازماندهی و بهینه می کند تا آنها را به صورت upstream به OLT که واقع در مرکز اصلی ISP است، ارسال کند.

بیشتر بخوانید: پنج مودم فیبر نوری برتر GPON

اگر بخواهیم این دو را در دو ساختار FTTH و FTTB مقایسه کنیم باید گفت که درFTTH ، واحد شبکه نوری یا ONU به دستگاه شبکه نوری متصل است که به فیبر شاخه ODN متصل است و ONT به دستگاه شبکه نوری متصل به کاربر نهایی (یعنی خانه ما) اشاره دارد.

حال باید گفت وقتی فیبر حامل وارد خانه شود ، یک مودم فیبر نوری وجود خواهد داشت.

تفاوت ONT و ONU - شبکه فیبر نوری

معمولاً می گوییم کت فیبر fiber cat به فیبر شاخه ODN متصل است و همچنین به کاربر نهایی متصل است. در این زمان می توان گفت ONU یا ONT یکی هستند.

اما در FTTB ، جعبه ONU همانند کنتور اصلی در ورودی خانه ما قرار می گیرد.

در این زمان، دستگاه کوچک متصل به فیبر ODN نمی تواند در خانه کاربر نهایی باشد.

ما نمی توانیم ONT را با ONU برابر کنیم. در این حالت با جعبه ONU فیبر وارد می شود و تعدادی از کابل های شبکه را منشعب می کند.

به عبارت ساده در FTTB که در یک ساختمان است 16 پورت ONU در جعبه واحد در راهرو  بوده و 16  عدد ONT در ONU وجود دارد و هر خروجی ONT یک کابل شبکه (سیگنال الکتریکی) است که از طریق کابل شبکه در راهرو به هر کاربر می رسد.

جمع بندی

با کاربرد دستگاه های ONU و ONT آشنا شده و فهمیدیم که در یک شبکه پسیو فیبر نوری یا PON ، این دو دستگاه هایی هستند که برای نهایی کردن اتصالات فیبر به خانه (FTTH) یا فیبر به ساختمان (FTTB) لازم هستند.

تفاوت ONT و ONU در شبکه فیبر نوری - ویرا شبکه کاسپین - مودم فیبر نوری

هم‌چنین با شبکه پسیو نوری، مزایا و اجزای آن آشنا شده و مشاهده کردید که چه هنگام عملکرد ONT و ONU تقریبا یکسان است و هنگامی که در اتصالات فیبر FTTB به کار می‌روند چه تفاوتی باهم دارند.

اما در یک تعریف کلی باید گفت ONT و ONU هر دو به تجهیزاتی در طرف مشتری (مصرف کننده) اتصالات فیبر نوری اشاره می‌کنند و ONT اصطلاحی از استاندارد ITU-T است و ONU اصطلاح  از استاندارد IEEE است.

پست های مرتبط

هفت برند برتر کابل شبکه در دنیا - ویرا شبکه کاسپین

هفت برند برتر کابل شبکه در دنیا – ویرا شبکه کاسپین

تفاوت ترانک و داکت - ترانک چیست

تفاوت ترانک و داکت – ترانک چیست

تفاوت کانکتورهای فیبر نوری PCو UPC وAPC نحوه کارکرد انها

تفاوت کانکتورهای فیبر نوری PCو UPC وAPC نحوه کارکرد انها

دستور العمل کابل کشی ساخت یافته

دستور العمل کابل کشی ساخت یافته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست