تشخیص کابل شبکه اصلی از تقلبی - کابل شبکه اورجینال - بهترین کابل شبکه

تشخیص کابل شبکه اصلی از تقلبی

در این مقاله به بررسی نحوه تشخیص کابل شبکه اصلی، از تقلبی می‌پردازیم. امیدوارم در انتهای این مقاله، توانسته باشیم به شما در تشخیص کابل اصلی از تقلبی، کمک کرده باشیم.

پارامترهای تشخیص کابل شبکه اصلی از تقلبی

برخی از موارد مهم که لازم است در هنگام خرید کابل شبکه اورجینال مورد توجه و تایید قرار بگیرد، عبارتند از:

جنس هادی کابل شبکه

کابل‌های اترنت اصلی که انواع آنها عبارت اند از Cat6 ،Cat5e و CAT6a جنس آنها از مس 100% جامد می‌باشد. باید توجه داشته باشید که کابل‌های هسته فولادی یا آلومینیومی، مطمئناً سیگنال‌های ضعیفی را از خود به نمایش می‌گذارند، همچنین باید به این نکته توجه کرد که این مورد تاثیر مستقیم بر روی عملکرد و سرعت شبکه می‌گذارد.

برای فهمیدن این مورد شما به راحتی با حرارت دادن قسمتی از هادی، متوجه این موضوع خواهید شد. پس از حرارت دادن اگر پوشش روکش از بین رفت و تغییر رنگ داد، این کابل از نوع تقلبی است به این علت که آلیاژ مس مقاومت بالایی دارد.

برای آشنایی با انواع کابل شبکه از این صفحه دیدن نمایید.

روکش کابل شبکه

معمولا جنس روکش‌های کابل های شبکه های موجود در بازار از نوع PVC می‌باشد. در نوع SFTP، ابتدا لایه‌ای محافظ و فویل بر روی هادی مشاهده می‌شود. اگر روکشی که بر روی کابل‌ها قرار دارد از نوع LSZH یا Low Smoke Zero Halogen باشد، به آن معنی است که موقع سوختن دود نمی‌کند.

گاهی تولیدکنندگان این کابل‌ها به اشتباه جنس PVC را به عنوان LSZH در محصولات خود به فروش می‌رسانند که شما می‌توانید با سوزاندن تکه‌ای از روکش، این امر را تشخیص دهید.

تولیدکنندگانی نیز در بازار هستند که درجه قابل اشتعال CRM و CMP را با یک ماده ژاکت، با کیفیت پایین جایگزین می‌کنند، که ضد آتش نیست.

نحوه تشخیص کابل شبکه اصلی از تقلبی - کابل شبکه لگراند - کابل شبکه

نوع بسته بندی کابل

توجه به جزئیات کوچک مانند جعبه ای که در آن، کابل ها را دریافت کرده اید نیز موضوع مهم و قابل توجهی است. اینکه کابل‌ها از کجا آمده‌اند و آیا از منبع اصلی خریداری شده‌اند یا خیر نیز موردی است که باید به آن توجه شود.

برند‌هایی که دز زمینه کابل شبکه معتبر هستند، دارای بسته بندی منحصر به فرد با رنگ استاندارد می‌باشند. به عنوان مثال، بسته‌بندی از نوع رول‌باکس، مخصوص کابل شبکه‌های لگراند است، و معمولاً قرقره کابل‌های UTP، متراژ 305 متر دارند و کابل‌های SFTP، بر روی قرقره‌هایی با 500 متر طول عرضه می‌شوند.

برند کابل شبکه و رنگ بندی

انواع کابل‌های شبکه به صورت وارداتی و یا تولید داخل در بازار ارائه می‌شوند. از بهترین برند‌های داخلی و تولیدکننده کابل‌های شبکه می‌توان به کابل شبکه سیمیا، شهید قندی، رفسنجان و کرمان اشاره کرد.

همچنین از برند‌های خارجی کابل شبکه می‌توان به نگزنس، لگراند، اشنایدر، بلدن، رپیتون و … اشاره کرد.

معمولاً کابل شبکه لگراند Indoor در بازار ایران به رنگ آبی، کابل شبکه Indoor نگزنس در بازار ایران به رنگ نارنجی و بلدن به رنگ طوسی عرضه می‌شود. همپنین معمولاً رنگ کابل‌های شبکه Outdoor در بیشتر تولید کنندها، کابل مشکی رنگ می‌باشد.
برای دیدن محصولات کابل شبکه لگراند و کابل شبکه نگزنس کلیک فرمایید.

قیمت کابل‌های مونتاژ شده برند‌های اصلی در ایران می‌بایست بین 40 تا 60 درصد پایین‌تر از کابل‌های وارداتی لحاظ شود.

نحوه تشخیص کابل شبکه اصلی از تقلبی - کابل شبکه لگراند - کابل شبکه

تست فلوک، چنل و پرمننت

یکی دیگر از روش‌های معمول در بازار برای تشخیص کابل شبکه اصلی و تقلبی، تست فلوک از کابل‌ها می‌باشد. شرکت فلوک سازنده دستگاه فلوک (تستر شبکه) است و زیر مجموعه شرکت Danaher می‌باشد.

پیشنهاد می‌کنیم برای آشنایی بیشتر با تستر شبکه این مقاله را مطالعه کنید.

تست فلوک برای کابل‌های شبکه در دو نوع چنل (Channel) و پرمننت (Permanent) انجام می‌شود که تفاوت این دو تست در نوع سوکتها است. میتوان گفت که تست پرمننت دقیق‌تر بوده و کابلی که تست پرمننت را در 90 متر پاس کند، قطعاً تست چنل را نیز می‌تواند پاس کند. کابل‌های تقلبی موجود در بازار اکثراً تست چنل را پاس می‌کنند اما در پاس کردن تست پرمننت ناکام می‌مانند.

تست فلوک کابل شبکه

شناسایی نماینده اصلی کابل شبکه و مشخصات درج شده کارخانه بر روی محصول

شما در ابتدا باید نماینده اصلی و رسمی کابل شبکه را در بازار شناسایی نمایید. اگر مواردی همچون آدرس فیزیکی، ایمیل، شماره تلفن یا اطلاعات تماس سازنده بر روی محصول یا بسته بندی ذکر نشده باشد، این امر می‌تواند باعث نگرانی شود.

تشخیص کابل شبکه اصلی از تقلبی - کابل شبکه اورجینال - بهترین کابل شبکه

پست های مرتبط

معرفی جدیدترین تکنولوژهای شبکه های پسیو

معرفی جدیدترین تکنولوژهای شبکه های پسیو

راه اندازی شبکه برای کسب و کار کوچک | پشتیبانی شبکه | راه اندازی شبکه

راه اندازی شبکه برای کسب و کار کوچک

دستور العمل کابل کشی ساخت یافته

دستور العمل کابل کشی ساخت یافته

ترانک زمینی تترا tetra

سیستم بیسیم ترانک زمینی تترا TETRA Terrestrial Trunked Radio

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.