تانوما چیست؟

تانوما چیست؟

آیا میدانید تانوما چیست؟ تانوما به معنی فیبر نوری تا ساختمان/خانه (FTTB/H) یا (FIBER TO THE BUILDING/HOME) است. در این تکنولوژی به جای استفاده از کابل مسی، برای انتقال اطلاعات تا ساختمان و یا محل سکونت مشتری از فیبر نوری استفاده می شود و می تواند سرویس‌های مختلفی از جمله تلفن، اینترنت، سرویس‌های چندرسانه‌ای و دیگر سرویس‌های بر بستر دیتا را با سرعت و کیفیتی بسیار بالاتر از کابل مسی در اختیار مشترکان قرار دهد. درخواست فیبر برای مشترکان رایگان است و با ارائه سرویس فیبر، مشترکان می‌توانند از هر یک از بسته‌های موجود در پورتال مخابرات استفاده کنند. تمامی این بسته‌ها، برگردان رایگان از سیم مسی به فیبر دارند و مدت قرارداد آنها ۱۲ ماه است. مشترکان می‌توانند در پورتال مخابرات و در بخش تانومای اینترنت، از جزئیات بسته‌ها آگاه شده و به راحتی آنها را سفارش دهند تا از خدمات جدید شرکت مخابرات ایران تحت عنوان تانوما استفاده کنند.

فاز اول انتقال فیبرنوری به اماکن در هشت استان کشور با ظرفیت سازی مناسب برای ارایه خدمات بر بستر فیبرنوری، افتتاح شد.

مزایای تانوما چیست؟

 • حذف کلیه کابل های مسی ارتباطی
 • طول عمر بالاتر نسبت به کابل های مسی
 • افزایش فوق العاده مدت قطع نشدن ارتباط
 • ارتباط صوتی و تصویری با کیفیت بالا
 • کاهش نویز
 • پهنای باند اینترنتی و تعداد خطوط تلفن دلخواه
 • قابلیت استفاده از سرویس های دیتای متنوع مخابراتی و غیر مخابراتی

معایب تانوما چیست؟

 • عدم دسترسی به سرویس‌های نامحدود برای کاربران پر مصرف
 • هزینه بالا در برخی سرویس‌ها
 •  غیر قابل انتقال بودن به شرکت‌های دیگر ارائه دهنده اینترنت
 •   انحصار شرکت مخابرات ایران و استفاده از خدمات این شرکت به صورت اجباری برای دریافت کنندگان

با استفاده از تانوما چه سرویس هایی در دسترس شما است؟

مزایا و برتری های متعدد فیبر نوری قدرت تصمیم گیری و انتخاب مشتریان را متحول می سازد. زیرا فیبر نوری برتری های محسوسی نسبت به کابل مسی و زیرساخت های قدیمی دارد. سرویس های قابل ارائه بر روی بستر فیبر نوری، سرویس هایی هستند که همگی با اجرای زیرساخت فیبر نوری یکپارچه می شوند و از پایداری و کیفیت ارتباطی بالاتری نسبت به دیگر زیرساخت ها برخوردارند. این سرویس ها را میتوان به دو دسته سرویس های مخابراتی و غیر مخابراتی تقسیم نمود:

سرویس های مخابراتی

o        دیتا (اینترنت خانگی، اینترنت تجاری، اینترانت) و …

o        تلفن

o        تلویزیون اینترنتی

o         سرویس های غیر مخابراتی

o        سیستم های نظارت تصویری

o        شبکه های کامپیوتری

o        آیفون تصویری هوشمند

o        مدیریت هوشمند ساختمان(BMS)

o        پارکینگ هوشمند

o        سیستم های صوت و پیجینگ

o        آموزش از راه دور

سرویس های غیر مخابراتی

o        سیستم های نظارت تصویری

o        شبکه های کامپیوتری

o        آیفون تصویری هوشمند

o        مدیریت هوشمند ساختمان(BMS)

o        پارکینگ هوشمند

o        سیستم های صوت و پیجینگ

o        آموزش از راه دور

بنا بر اعلام شرکت مخابرات ایران، بسته‌های حجیم و پر سرعتی با قیمت پایین‌تر نسبت به بسته‌های معمولی برای کاربران شرکت مخابرات ایران در نظر گرفته شده است تا طرح تانوما بتواند علاقه مندان را به خود جذب کند. اما سوال اینجاست که شهرهای هدف تانوما چیست؟ لازم به ذکر است که طرح تانوما (تار نوری مخابرات ایران) فعلا در هشت استان تهران با ۲۴۵ هزار پورت ، اصفهان ۸۵ هزار پورت ، خراسان رضوی،۸۰ هزار پورت ، فارس ۶۱ هزار پورت ، خوزستان ۶۱ هزار پورت، البرز ۲۸ هزار پورت و کرمانشاه ۲۰ هزار پورت امکانات آماده واگذاری است و برنامه‌ای نیز برای توسعه حدود تا ۲ تا ۳ میلیون پورت تا پایان سال وجود دارد. همچنین باید گفت که درخواست انجام فیبر نوری برای شهروندان این شهرها کاملا رایگان است.

بسته‌های اینترنت طرح تانوما

بسته‌های اینترنت طرح تانوما شرکت مخابرات ایران به شرح زیر است:

طرح الماس ۱، با سرعت ۱۰۰ مگابیت بر ثانیه و حجم ۱۰۰ گیگابایت، به قیمت ۱۱۰ هزار تومان عرضه می‌شود. این طرح همچنین یک هفته اینترنت رایگان دارد. نوع پرداخت طرح الماس ۱، روی قبض تلفن خواهد بود که باعث می‌شود تا برای کاربران خانگی بسیار مناسب باشد.

سرعت طرح الماس ۲ با سرعت ۱۰۰ مگابیت بر ثانیه و ۵۰۰ گیگابایت حجم، ۴۸۰ هزار تومان قیمت دارد. این طرح همچنین یک هفته اینترنت رایگان دارد و هزینه آن به صورت پیش‌پرداخت دریافت می‌شود. همچنین طرح الماس ۳ نیز مانند دیگر طرح‌های الماس ۱۰۰ مگابیت بر ثانیه سرعت دارد اما با این تفاوت که الماس ۳ دارای ۱۰۰۰ گیگابایت (یک ترابایت) حجم است و ۹۲۰ هزار تومان قیمت دارد که مشترکان هزینه آن را به صورت پیش‌پرداخت می‌پردازند.

طرح زمرد ۱، با ۵۰ مگابیت بر ثانیه سرعت و ۲۰۰ گیگابایت حجم، ۳۰۰ هزار تومان قیمت دارد که هزینه این طرح به صورت پیش‌پرداخت از مشترکان دریافت می‌شود. طرح زمرد ۲ تانوما چیست؟ این طرح ‌تنها طرح فیبر نوری مخابرات با مدت قرارداد ۶ ماه است و این طرح با سرعت ۵۰ مگابیت در ثاینه و ۵۰۰ گیگابایت حجم، ۶۵۰ هزار تومان قیمت دارد و پرداخت هزینه آن نیز به صورت پیش‌پرداخت است.

طرح مروارید ۱، ۵۰ مگابیت بر ثانیه سرعت و ۵۰ گیگابایت حجم دارد. مروارید ۱ همچنین از مکالمه رایگان درون استان برخوردار است. این طرح ۶۰ هزار تومان است و هزینه آن روی قبوض تلفن محاسبه می‌شود. همچنین طرح مروارید ۲ دارای ۵۰ مگابیت بر ثانیه سرعت و ۱۰۰ گیگابایت حجم است و مانند مروارید ۱ دارای مکالمه رایگان درون استانی است. لازم به ذکر است که این طرح ۱۱۰ هزار تومان قیمت دارد و پرداخت آن نیز روی قبوض تلفن انجام می‌شود.

پست های مرتبط

step , graded , single mod fiber

اتلاف کابل فیبر نوری و نکات ضروری در بهبود عملکرد فیبر نوری

اینترنت فیبرنوری چیست و چه تفاوتی با سایر انواع اینترنت دارد - ویرا شبکه کاسپین

اینترنت فیبرنوری چیست و چه تفاوتی با سایر انواع اینترنت دارد

دستگاه ضبط دوربین مداربسته DVR چیست - ویرا شبکه کاسپین

دستگاه ضبط دوربین مداربسته DVR چیست + کاربرد آن

اینترنت ملی چیست

اینترنت ملی چیست؟ 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.