تجهیزات فیبرنوری

تجهیزات فیبرنوری



تجهیزات مورد نیاز برای راه اندازی شبکه فیبر نوری

فیبر های نوری به سه دسته تقسیم می شوند:

1- :Step Index Multi Mode Fiber در این نوع فیبر ها ضریب شکنندگی Cladding با هسته به طور محسوسی تفاوت دارد، در نتیجه ضریب شکست در زمان برخورد با cladding به طور ناگهانی تغییر می کند.این نوع کابل ها به دلیل بوجود آوردن مشکل پهن شدگی پالسها در زمان، کمتر مورد استفاده قرار می گیرند.

2-:Graded Multi Mode Fiber در این نوع فیبر ها ضریب شکنندگی به آرامی صورت میگیرد و هنگام پرخورد پرتو ها به Cladding در مرز 50 تا 62 میکرون ضریب شکنندگی به حداقل خود می رسد. و این مورد تا حدودی پهن شدگی پالسها را به کنترل خود در می آورد؛ اما در مسافتهای زیاد با کاهش سرعت روبرو است.

3- Single Mode Fiber: در این نوع فیبر ها که گسترده ترین استفاده را در مسافتهای طولانی دارند؛ تنها یک پرتو به درون آنها تابیده میشود و این پرتو حداقل برخورد با Cladding را دارد.

روکش های فیبر نوری و اینکه چه چیزی را مشخص می کنند :

رنگ روکش های فیبر نوری در تشخیص سریع و ساده اینکه با چه نوع فیبری سروکار داریم کمک می کنند. برای مثال رنگ زرد به طور واضح مشخص می کند که فیبر single mode است در حالیکه رنگ نارنجی بیان کننده فیبر multimode است . lucent technologis رنگ روکش جدیدی را به نام aqua برای فیبر های نوری 10gb/s laser- optimized 50-micron توسعه داد.این فیبر در حال حاضر برای کابل کشی 50-micron استفاده می شودکه با استانداردهای TIAدر کارایی و مسافت ،متفاوت است. با توجه به استاندارد TIA-598-C روکش های رنگی،اغلب منحصرا برای کابل کشی داخلی استفاده می شوند و بعضی از رنگهای روکش ها مشخص کنندهی درجات متفاوت فیبر ها در مقاومت می باشند. این استاندارد شامل رنگ هایی برای کابل کشی بیرون از ساختمان نمی باشد.اغلب کابل هایی که برای محیط های بیرونی استفاده می شوند دارای کربن سیاه در روکش خود هستند که از فیبر در برابر تشعشعات خورشید و دیگر عناصر ناملایم محافظت می کنند. با توجه به این استاندارد روکش های aqua ،فقط باید برای فیبر های Laser-optimized و multimode که در دسته بندی OM3 هستند استفاده شوند. استاندارد TIA -492AAAC-A مشخص میکند که کابل های OM3 ، 850 nm هستند و توانایی پشتیبانی اترنت 10gb/s را تا 300 متر و یا اترنت گیگا بیت را تا 1000 متر دارد .

کاربردهای فیبر نوری

کاربرد در حسگرها : استفاده از حسگرهای فیبر نوری برای اندازه‌گیری کمیت‌های فیزیکی مانند جریان الکتریکی، میدان مغناطیسی، فشار، حرارت، جابجایی، آلودگی آب‌های دریا، سطح مایعات، تشعشعات پرتوهای گاما و ایکس در سال‌های اخیر شروع شده است. در این نوع حسگرها، از فیبر نوری به عنوان عنصر اصلی حسگر بهره‌گیری می‌شود بدین ترتیب که ویژگی‌های فیبر تحت میدان کمیت مورد اندازه‌گیری تغییر یافته و با اندازه شدت کمیت تأثیرپذیر می‌شود. کاربردهای نظامی : فیبر نوری کاربردهای بی‌شماری در صنایع دفاع دارد که از آن جمله می‌توان برقراری ارتباط و کنترل با آنتن رادار، کنترل و هدایت موشک‌ها، ارتباط زیردریاییها (هیدروفون) را نام برد. کاربردهای پزشکی : فیبرنوری در تشخیص بیماری‌ها و آزمایشهای گوناگون در پزشکی کاربرد فراوان دارد که از آن جمله می‌توان چنده‌س������جی (دُزیمتری) غدد سرطانی، شناسایی نارسایی‌های داخلی بدن، جراحی لیزری، استفاده در دندانپزشکی و اندازه‌گیری مایعات و خون نام برد. همانطور که میدانیم کابل شبکه برای مسافت های زیر ۱۰۰ متر کاربرد دارد و برای مسافت بالاتر یا مجبور به قرار دادن سوئیچ در بین راه یا استفاده از فیبر نوری هستیم .

برای برقراری لینک فیبر نوری تجهیزاتی که نیاز مندیم به قرار ذیل است :

۱ - کابل فیبر نوری

۲ - پچ پنل فیبر نوری

۳ - پیگتیل فیبر نوری

۴ - جوش فیوژن

۵ - آداپتور فیبر نوری

۶ - پچکرد فیبر نوری

۷ - ماژول فیبر نوری

۸ - سوئیچ و مبدل فیبر نوری

  1. کابل فیبرنوری چند نوع دارد و بسته به تعداد کر و پوشش ها قیمت متفاوتی دارد .

http://www.sepitam.com/files/editor/images/tj-1.jpg

مقاله جامع کابل فیبر نوری 

فیبر سینگل مد و مولتی مد

برای برقراری یک لینک بسته به تجهیزی که استفاده می کنیم به 1 یا 2 کر نیازمندیم. در حالت تک کر Send و Receive را روی یک کر انجام می شود که به نوع تجهیز آن سیمپلکس می گویند. در جایی که ترافیک کم و محدودیت استفاده از کر داشته باشیم کاربرد دارد . این نوع تجهیزات گران تر از نوع دوم که داپلکس است می باشد. در مدل داپلکس Send روی یک کر و Receive روی کر دیگر انجام میگیرد

انواع کابل های فیبرنوری ؟
 


نمایه ای از برش عرضی فیبر نوری

  1. پچ پنل فیبر نوری

بسته به تعداد کری که میخواهیم فیوژن کنیم می توان پچ پنل مورد نظر را تهیه نمود که البته باید به نوع کانکتور پیگتیل خود نیز توجه کنیم. پچ پنل ها از تک پورت (دو کر) شروع میشود تا انواع بالاتر که قابلیت نصب رو دیواری و یا رک را دارد .

انواع پچ پنل فیبرنوری
پچپنل فیبرنوری چیست ؟
پیگتیل فیبر نوری

پیگتیل فیبر نوری بسته به نوع کابل و سوکت مورد نظر انتخاب می گردد که سینگل مد یا مولتی مد است و برای ایجاد ارتباط و اتصال فیبر به سوئیچ مورد استفاده است .

http://www.sepitam.com/files/editor/images/tj-7.jpg

انواع پیگتیل فیبر نوری

 


http://www.sepitam.com/files/editor/images/tj-6.jpg
 

پیگتل فیبرنوری ؟

  1. جوش فیوژن

برای اتصال کرهای کابل فیبر نوری به پیگتیل ( کابلی که یک سر آن آزاد است و سر دیگر آن سوکت فیبر نوری خورده است) از دستگاهی بنام فیوژن اسپلایسر استفاده میشود .

http://www.sepitam.com/files/editor/images/tj-8.jpg
 

فیوژن فیبرنوری و بررسی انواع خطاها در فیوژن فیبرنوری ؟

  1. آداپتور فیبر نوری

آداپتورها بسته به نوع کابل و نوع سوکت پیگتیل انتخاب می گردد و رابط بین پیگتیل و پچ کرد است که در روی پچ پنل نصب می گردد .

http://www.sepitam.com/files/editor/images/tj-9.jpg

  1. پچکورد فیبر نوری

پچکردها برای اتصال پچ پنل به سوئیچ یا هر دیوایسی که ورودی فیبر داشته باشد مورد استفاده است که در تهیه آن باید به نوع فیبری که در کابلکشی مورد استفاده قرار داده ایم , تک پورت یا دابلکس بودن و سوکتهای پچ پنل و دیوایس توجه کرد. مثلا پچ کورد سینگل مود برای فیبر سینگل مود و پچ کورد مالتی مود برای فیبر مالتی مود.

پچ کورد ها دارای کانکتورهای مختلفی هستند که در کارخانه بر روی آنها نصب شده است . مانند MT – Rj و LC و SC و ST و . VF – 45 بر حسب کاربرد در برخی پچ کوردها کانکتور های یک سر پچ کورد با سر دیگر متفاوت است، برای مصارف گوناگون مثلا پچ کورد SC به LC و ... پچ کوردها معمولاً دارای قابلیت انعطاف بسیار بالایی هستند و براحتی نمی شکنند. طول این پچ کوردها معمولا 1 ، 2 ، 3 ، 5 ، 10 متر می باشد.

پچکورد فیبر نوری SC to LC

پچکورد فیبر نوری

  1. ماژول فیبر نوری

ماژول فیبر بسته به پهنای باند و تک کر یا دو کر بودن آن انتخاب می گردد. این ماژول بر روی سوئیچی که پورت فیبر دارد نصب میشود .

  1. سوئیچ و مبدل فیبر نوری

برای تبدیل دیتا به نور و برعکس از سوئیچ های فیبر استفاده میشود که میتوان از نوع تک پورت آن که به مدیا کانورتور معروف است و دارای یک پورت فیبر و یک پورت شبکه است استفاده نمود تا انواع بالاتر آن . مدیا کانورتر و PoE سوئیچ فیبر نوری در سیستمهای حفاظتی برای انتقال تصویر دوربین های تحت شبکه استفاده میشود.

مبدل فیبر نوری برای انتقال سیگنال تصویر دوربین آنالوگ می باشد که از تک کانال و چهار کانال تا 64 کانال موجود می باشند.

PoE سوئیچ فیبر نوری 24 پورت

PoE سوییچ فیبر نوری 8 پورت


مدیا کانورتر تک پورت

مبدل فیبر نوری 8 کاناله

کلیه تجهیزات پسیو فیبر نوری توسط شرکت ویرا شبکه کاسپین ارائه میگردد.

مبدل فیبر نوری جهت تبدیل سیگنال های مورد نظر شامل اینترنت، تصویر، تلفن، صوت، اترنت و داده به سیگنال نوری برای انتقال بر روی بستر فیبر نوری در فرستنده (توسط مبدل فرستنده) و تبدبل سیگنال نوری به سیگنال خروجی در گیرنده (توسط مبدل گیرنده) استفاده می شود.

مبدل های فیبر نوری OPF در 3 نوع مدیا کانورتور (تبدیل سیگنال اترنت به نور و بالعکس)، ویدئو کانورتور (تبدیل سیگنال تصویر به نور و بالعکس) و کانورتور تلفن (تبدیل سیگنال تلفن به نور و بالعکس) ارائه می شود که این دسته بندی متناسب با نوع سیگنال ارسالی صورت گرفته است. مبدل فیبر نوری یک دستگاه ساده شبکه می باشد که وظیفه آن تبدیل دو نوع مدیا به هم می باشد(تبدیل پالس های نوری به سیگنال) مبدل فیبر نوری پروتکل های ارسال داده مختلفی را ساپورت می کند از جمله Ethernet،fast ethernet،gigabit Ethernet ،T1/E1/J1 و DS3/E3و همچنین انواع کابلها همانند Coax،Twisted pairو فیبر های Single mode و Multi mode.

مدیا کانورتور فیبر نوری امکان انتقال سیگنال های اترنت را بر بستر تنها یک فیبر نوریsingle-mode یا multi-mode از طریق تبدیل آنها به سیگنال نوری مهیا می سازد. همچنین مدیا کانورتور های OPF دارای امکان پشتیبانی از vlaning می باشند

کانورتور تلفن فیبر نوری قادر به انتقال سیگنال های خطوط تلفن و خطوط ایوان بر روی بستر فیبر نوری می باشد. کانورتور های تلفن OPF در انواع 4، 8، 16و 24 پورت تولید می شوند.

نحوه کارکرد این مبدل ها بدین شکل است که سیگنال های آنالوگ تلفنی را به نور تبدیل کرده و توسط لیزری به طرف مقابل ارسال می کند و در طرف مقابل نیز نور را به سیگنال های آنالوگ تبدیل می کند و تحویل End-user می دهد. قابل ذکر است که انتقال سیگنال ها از طریق تنها یک فیبر نوری صورت می گیرد و ارتباط بین این این دستگاه ها می تواند فیبرنوری ‏SM(Single-Mode) و یا ‏MM(Multi-Mode) باشد. کانکتور های فیبر قابل استفاده در این مبدل ها می تواند از نوع SC ، FC و یا ST باشد . مسافتی که می توان این خطوط را انتقال داد با فیبر MM تا 2 کیلومتر و با فیبر SM تا 120 کیلومتر مقدور می باشد که این مسافت بوسیله برخی تقویت کننده های فیبرنوری قابل افزایش می باشد.

ویدید کانورتر استفاده از فیبر نوری در شبکه های ارتباطی مستلزم استفاده از سخت افزاری برای تبدیل سیگنال های مختلف به سیگنال نوری و بالعکس می باشد. ویدئو کانورتور OPF سخت افزاری با امکان تبدیل سیگنال های دیتا، صوت، ویدئو، اترنت و تلفن به سیگنال نوری و ارسال از طریق تنها یک فیبر نوری single-mode یا multi-mode می باشد که در دسته بندی های مختلف با توجه به نوع سیگنال ارسالی و تعداد پورت ارائه می شوند.

دیاگرام یک پروژه نظارت تصویری تحت شبکه

در این دیاگرام به طور کلی تجهیزاتی که نیاز دارید ��ر یک شبکه فیبر نوری برای انتقال تصویر آنالوگ و دیتای تحت شبکه آورده شده است. در هر پروژه فیبر نوری نحوه کشیدن فیبر و نوع انتخاب دستگاه ها و تجهیزات فیبر نوری اکتیو بسیار اهمیت دارد. برای اشنایی بیشتر با طراحی پروژه های نظارت تصویری در بستر فیبر نوری به سایت شرکت ویرا شبکه کاسپین سری بزنید و گزارش های مربوط به چند پروه انتقال تصویر در بستر فیبر نوری را مطالعه فرمایید.

http://www.sepitam.com/files/editor/images/tj-18.png

کیف ابزار فیبر نوری

کیف ابزار فیبر نوری مخصوص نصب کانکتورهای فیبر است .


وسایل داخل کیف:

1. Junior Hacksaw Quick Release

2. Fiber jacket Stripper

3. Compressed Air Ball

4. Cable Sheath Slitter

5. Stripping Tool, -0.18 – 0.30 mm

6. Stripping Tool, -0.6 – 1.1 mm

7. Fiber Optic Stripping Three Hole

8. Scissors with stripping Notches

9. Jonard Stripping Tool

10. Tape Measure

11. Tweezer

12. Open Ended Wrench

13. Open Ended Wrench

14. Open Ended Wrench

15. Adjustable Wrench

16. Fine Tip Tweezer

17. Quick release ratchet

18. Small Slot Screwdriver

19. Medium Slot Screwdriver

20. Medium Cross Screwdriver

21. Large Cross Screwdriver

22. Large Slot Screwdriver

23. Hot Air Blower

24. Tesa Fabric Tape

25. Jonard Junior Leverage Combination Plier

26. Diagonal cutter

27. Marker

28. Menda Alcohol Dispenser 80oz

29. Cable Shears , up to 16mm2

30. Cable Splicing knife

31. Dismantling Tool

32. Knipex Tool Case

مقاله های مرتبط :

مفصل فیبرنوری و انواع انها به همراه روش نصب ؟
خدمات فیوژن فیبرنوری ؟
اتلاف کابل فیبرنوری ونکات ضروری دربهبودعملکردفیبرنوری ؟

فیبرنوری چیست و انواع فیبرنوری ؟