تجهیزات فیبرنوری

تجهیزات فیبرنوریتجهیزات مورد نیاز برای راه اندازی شبکه فیبر نوری

 

ابتدا توضیحاتی در خصوص نیاز های شبکه فیبر نوری عبارت است از :

فیبر های نوری به سه دسته تقسیم می شوند:

1- :Step Index Multi Mode Fiber در این نوع فیبر ها ضریب شکنندگی Cladding با هسته به طور محسوسی تفاوت دارد، در نتیجه ضریب شکست در زمان برخورد با cladding به طور ناگهانی تغییر می کند.این نوع کابل ها به دلیل بوجود آوردن مشکل پهن شدگی پالسها در زمان، کمتر مورد استفاده قرار می گیرند.

2-:Graded Multi Mode Fiber در این نوع فیبر ها ضریب شکنندگی به آرامی صورت میگیرد و هنگام پرخورد پرتو ها به Cladding در مرز 50 تا 62 میکرون ضریب شکنندگی به حداقل خود می رسد. و این مورد تا حدودی پهن شدگی پالسها را به کنترل خود در می آورد؛ اما در مسافتهای زیاد با کاهش سرعت روبرو است.

3- Single Mode Fiber: در این نوع فیبر ها که گسترده ترین استفاده را در مسافتهای طولانی دارند؛ تنها یک پرتو به درون آنها تابیده میشود و این پرتو حداقل برخورد با Cladding را دارد.

 

کاربردهای فیبر نوریکاربرد در حسگرها : استفاده از حسگرهای فیبر نوری برای اندازه‌گیری کمیت‌های فیزیکی مانند جریان الکتریکی، میدان مغناطیسی، فشار، حرارت، جابجایی، آلودگی آب‌های دریا، سطح مایعات، تشعشعات پرتوهای گاما و ایکس در سال‌های اخیر شروع شده است. در این نوع حسگرها، از فیبر نوری به عنوان عنصر اصلی حسگر بهره‌گیری می‌شود بدین ترتیب که ویژگی‌های فیبر تحت میدان کمیت مورد اندازه‌گیری تغییر یافته و با اندازه شدت کمیت تأثیرپذیر می‌شود. کاربردهای نظامی : فیبر نوری کاربردهای بی‌شماری در صنایع دفاع دارد که از آن جمله می‌توان برقراری ارتباط و کنترل با آنتن رادار، کنترل و هدایت موشک‌ها، ارتباط زیردریاییها (هیدروفون) را نام برد. کاربردهای پزشکی : فیبرنوری در تشخیص بیماری‌ها و آزمایشهای گوناگون در پزشکی کاربرد فراوان دارد که از آن جمله می‌توان چنده‌سجی (دُزیمتری) غدد سرطانی، شناسایی نارسایی‌های داخلی بدن، جراحی لیزری، استفاده در دندانپزشکی و اندازه‌گیری مایعات و خون نام برد. همانطور که میدانیم کابل شبکه برای مسافت های زیر ۱۰۰ متر کاربرد دارد و برای مسافت بالاتر یا مجبور به قرار دادن سوئیچ در بین راه یا استفاده از فیبر نوری هستیم .

برای برقراری لینک فیبر نوری تجهیزاتی که نیاز مندیم به قرار ذیل است :

۱ - کابل فیبر نوری

۲ - پچ پنل فیبر نوری

۳ - پیگتیل فیبر نوری

۴ - جوش فیوژن

۵ - آداپتور فیبر نوری

۶ - پچکرد فیبر نوری

۷ - ماژول فیبر نوری

۸ - سوئیچ و مبدل فیبر نوری


کابل فیبرنوری چند نوع دارد و بسته به تعداد کور و پوشش ها قیمت متفاوتی دارد .

 

کابل فیبرنوری چند نوع دارد

فیبر سینگل مد و مولتی مد

برای برقراری یک لینک بسته به تجهیزی که استفاده می کنیم به 1 یا 2 کر نیازمندیم. در حالت تک کر Send و Receive را روی یک کر انجام می شود که به نوع تجهیز آن سیمپلکس می گویند. در جایی که ترافیک کم و محدودیت استفاده از کر داشته باشیم کاربرد دارد . این نوع تجهیزات گران تر از نوع دوم که داپلکس است می باشد. در مدل داپلکس Send روی یک کر و Receive روی کر دیگر انجام میگیرد


انواع کابل های فیبرنوری ؟
 


یک نمونه کابل فیبر OM4

پچ پنل فیبر نوری
بسته به تعداد کری که میخواهیم فیوژن کنیم می توان پچ پنل مورد نظر را تهیه نمود که البته باید به نوع کانکتور پیگتیل خود نیز توجه کنیم. پچ پنل ها از تک پورت (دو کر) شروع میشود تا انواع بالاتر که قابلیت نصب رو دیواری و یا رک را دارد

 

پچ پنل فیبرنوری چیست ؟

پچ پنل

 


پیگتیل فیبر نوری

در واقع کابل های فیبر نوری با یک سر کانکتور هستند که می توان از طریق  این سر به طور مستقیم به دستگاه ها و تجهیزات دیگر متصل شوند سر دیگر آن به کابل ورودی فیوژن می شود. پیگتیل باید متناسب با قطر کابل فیبر نوری و سر رابط دستگاه انتخاب شود.
پیگتیل فیبر نوری بسته به نوع کابل و سوکت مورد نظر انتخاب می گردد که سینگل مد یا مولتی مد است و برای ایجاد ارتباط و اتصال فیبر به آداپتور مورد استفاده است .

پیگتیل فیبر

انواع پیگتیل فیبرنوری

 


انواع پیگتیل
 

 

جوش فیوژن
برای اتصال کرهای کابل فیبر نوری به پیگتیل ( کابلی که یک سر آن آزاد است و سر دیگر آن سوکت فیبر نوری خورده است) از دستگاهی بنام فیوژن اسپلایسر استفاده میشود .
فیوژن فیبر نوری

فیوژن فیبرنوری و بررسی انواع خطاها در فیوژن فیبرنوری ؟

آداپتور فیبر نوری
آداپتورها بسته به نوع کابل و نوع سوکت پیگتیل انتخاب می گردد و رابط بین پیگتیل و پچ کورد است که در روی پچ پنل نصب می گردد .

آداپتور فیبر نوری

پچکورد فیبر نوری
پچکردها برای اتصال پچ پنل به سوئیچ یا هر دیوایسی که ورودی فیبر داشته باشد مورد استفاده است که در تهیه آن باید به نوع فیبری که در کابلکشی مورد استفاده قرار داده ایم , تک پورت یا دابلکس بودن و سوکتهای پچ پنل و دیوایس توجه کرد. مثلا پچ کورد سینگل مود برای فیبر سینگل مود و پچ کورد مالتی مود برای فیبر مالتی مود.

پچ کورد ها دارای کانکتورهای مختلفی هستند که در کارخانه بر روی آنها نصب شده است . مانند MT – Rj و LC و SC و ST و . VF – 45 بر حسب کاربرد در برخی پچ کوردها کانکتور های یک سر پچ کورد با سر دیگر متفاوت است، برای مصارف گوناگون مثلا پچ کورد SC به LC و ... پچ کوردها معمولاً دارای قابلیت انعطاف بسیار بالایی هستند و براحتی نمی شکنند. طول این پچ کوردها معمولا 1 ، 2 ، 3 ، 5 ، 10 متر می باشد.

پچ کورد فیبر نوری


ماژول فیبر نوری
ماژول فیبر بسته به پهنای باند و تک کور یا دو کور بودن آن انتخاب می گردد. این ماژول بر روی سوئیچی که پورت فیبر دارد نصب میشود .

ماژول فیبر نوری
ماژول فیبر نوری

سوئیچ و مبدل فیبر نوری
برای تبدیل دیتا به نور و برعکس از سوئیچ های فیبر استفاده میشود که میتوان از نوع تک پورت آن که به مدیا کانورتور معروف است و دارای یک پورت فیبر و یک پورت شبکه است استفاده نمود تا انواع بالاتر آن . مدیا کانورتر و PoE سوئیچ فیبر نوری در سیستمهای حفاظتی برای انتقال تصویر دوربین های تحت شبکه استفاده میشود.

مبدل فیبر نوری برای انتقال سیگنال تصویر دوربین آنالوگ می باشد که از تک کانال و چهار کانال تا 64 کانال موجود می باشند.

 

سوئیچ و مبدل فیبر نوری

PoE سوئیچ فیبر نوری 24 پورت

سوئیچ و مبدل فیبر نوری

PoE سوییچ فیبر نوری 8 پورت

 

PoE سوییچ فیبر نوری 8 پورت

مدیا کانورتر تک پورت

مدیا کانورتر تک پورت

مبدل فیبر نوری 8 کاناله

کلیه تجهیزات پسیو فیبر نوری توسط شرکت ویرا شبکه کاسپین ارائه میگردد.

مبدل فیبر نوری جهت تبدیل سیگنال های مورد نظر شامل اینترنت، تصویر، تلفن، صوت، اترنت و داده به سیگنال نوری برای انتقال بر روی بستر فیبر نوری در فرستنده (توسط مبدل فرستنده) و تبدبل سیگنال نوری به سیگنال خروجی در گیرنده (توسط مبدل گیرنده) استفاده می شود.

مبدل های فیبر نوری OPF در 3 نوع مدیا کانورتور (تبدیل سیگنال اترنت به نور و بالعکس)، ویدئو کانورتور (تبدیل سیگنال تصویر به نور و بالعکس) و کانورتور تلفن (تبدیل سیگنال تلفن به نور و بالعکس) ارائه می شود که این دسته بندی متناسب با نوع سیگنال ارسالی صورت گرفته است. مبدل فیبر نوری یک دستگاه ساده شبکه می باشد که وظیفه آن تبدیل دو نوع مدیا به هم می باشد(تبدیل پالس های نوری به سیگنال) مبدل فیبر نوری پروتکل های ارسال داده مختلفی را ساپورت می کند از جمله Ethernet،fast ethernet،gigabit Ethernet ،T1/E1/J1 و DS3/E3و همچنین انواع کابلها همانند Coax،Twisted pairو فیبر های Single mode و Multi mode.

مدیا کانورتور فیبر نوری امکان انتقال سیگنال های اترنت را بر بستر تنها یک فیبر نوریsingle-mode یا multi-mode از طریق تبدیل آنها به سیگنال نوری مهیا می سازد. همچنین مدیا کانورتور های OPF دارای امکان پشتیبانی از vlaning می باشند

کانورتور تلفن فیبر نوری قادر به انتقال سیگنال های خطوط تلفن و خطوط ایوان بر روی بستر فیبر نوری می باشد. کانورتور های تلفن OPF در انواع 4، 8، 16و 24 پورت تولید می شوند.

نحوه کارکرد این مبدل ها بدین شکل است که سیگنال های آنالوگ تلفنی را به نور تبدیل کرده و توسط لیزری به طرف مقابل ارسال می کند و در طرف مقابل نیز نور را به سیگنال های آنالوگ تبدیل می کند و تحویل End-user می دهد. قابل ذکر است که انتقال سیگنال ها از طریق تنها یک فیبر نوری صورت می گیرد و ارتباط بین این این دستگاه ها می تواند فیبرنوری ‏SM(Single-Mode)‎ و یا ‏MM(Multi-Mode)‎ باشد. کانکتور های فیبر قابل استفاده در این مبدل ها می تواند از نوع SC ، FC و یا ST باشد . مسافتی که می توان این خطوط را انتقال داد با فیبر MM تا 2 کیلومتر و با فیبر SM تا 120 کیلومتر مقدور می باشد که این مسافت بوسیله برخی تقویت کننده های فیبرنوری قابل افزایش می باشد.

ویدید کانورتر استفاده از فیبر نوری در شبکه های ارتباطی مستلزم استفاده از سخت افزاری برای تبدیل سیگنال های مختلف به سیگنال نوری و بالعکس می باشد. ویدئو کانورتور OPF سخت افزاری با امکان تبدیل سیگنال های دیتا، صوت، ویدئو، اترنت و تلفن به سیگنال نوری و ارسال از طریق تنها یک فیبر نوری single-mode یا multi-mode می باشد که در دسته بندی های مختلف با توجه به نوع سیگنال ارسالی و تعداد پورت ارائه می شوند.

دیاگرام یک پروژه نظارت تصویری تحت شبکه

در این دیاگرام به طور کلی تجهیزاتی که نیاز دارید در یک شبکه فیبر نوری برای انتقال تصویر آنالوگ و دیتای تحت شبکه آورده شده است. در هر پروژه فیبر نوری نحوه کشیدن فیبر و نوع انتخاب دستگاه ها و تجهیزات فیبر نوری اکتیو بسیار اهمیت دارد. برای اشنایی بیشتر با طراحی پروژه های نظارت تصویری در بستر فیبر نوری به سایت شرکت ویرا شبکه کاسپین سری بزنید و گزارش های مربوط به چند پروه انتقال تصویر در بستر فیبر نوری را مطالعه فرمایید.
 

دیاگرام یک پروژه نظارت تصویری تحت شبکه