یوتل V۳۰۴F: اولین مودم روتر VDSL ساخت ایران

یوتل V۳۰۴F: اولین مودم روتر VDSL ساخت ایران
یوتل V۳۰۴F: اولین مودم روتر VDSL ساخت ایران

یوتل (U.TEL) اولین شرکت سازنده مودم روترهای خانگی ایرانی است. شرکت خدمات مخابراتی ارگ جدید صاحب برند یوتل و سازنده اولین و فعلا تنهاترین  مودم و روترهای بیسیم ایرانی است.

اینکه یک شرکت ایرانی به سوی ساخت مودم و روتر در داخل خاک کشور رفته؛ حرکت بزرگ و گام امیدوارکننده‌ای است که ایران را هم به یک سازنده محصولات شبکه تبدیل کند ولی واضح است راه درازی در پیش است و فعلا باید تجربه‌اندوزی کرد و با کار و تلاش سعی کرد به سطح اول محصولات دنیا رسید.

یوتل سه مودم روتر ADSL و یک مودم روتر VDSL دارد که در اینجا می‌خواهیم مودم روتر V۳۰۴F را معرفی کنیم. در آینده سعی می‌کنیم نگاهی هم به مودم روترهای ADSL این شرکت داشته باشیم و شاید هم از نزدیک این محصولات را بررسی کردیم.

یوتل V۳۰۴F

محصول V۳۰۴F یک مودم روتر VDSL است. یعنی هم از استاندارد ارتباطی +ADSL۲ و هم VDSL پشتیبانی می‌کند. همین‌طور یک روتر بی‌سیم N۳۰۰ است که روی فرکانس ۲.۴ گیگاهرتز سرعت ۳۰۰ مگابیت بر ثانیه را به اجرا می‌گذارد.

امکانات ارتباطی این مودم روتر جالب هستند. یک درگاه RJ۱۱ که برای ADSL یا VDSL استفاده می‌شود، ۴ درگاه LAN صد مگابیتی، یک درگاه WAN هزار مگابیتی، ۲ درگاه USB ۲.۰ برای اتصال تجهیزات دیگر و دو درگاه FXS برای VOIP است.

این دستگاه از یک کلید WPS، کلید Wireless برای روشن/خاموش کردن قابلیت وای‌فای، کلید Reset و کلید روشن/خاموش کردن خود دستگاه سود می‌برد.

سفید رنگ است و طراحی عمودی و ایستاده‌ای دارد. آنتن‌های بی‌سیم در داخل دستگاه نصب شده‌اند و درگاه‌ها در پنل پشتی هستند. البته، کلیدهای WPS و WLAN در کنار یک درگاه USB در سمت چپ دستگاه دیده می‌شوند.

اولین تجربه کار با یک مودم روتر ایرانی می‌تواند جذاب و هیجان‌انگیز باشد. همان‌طور که گفتم، اتفاق خوبی است که شرکت‌های ایرانی به سوی تولید محصولات شبکه حرکت و فناوری‌های ساخت دستگاه‌های با کیفیتی را کسب کنند.

چرا کشورهایی مانند چین و تایوان باید بتوانند بهترین محصولات شبکه را ساخته و به تمام نقاط دنیا صادر کنند ولی شرکت‌های ایرانی تنها واردکننده این محصولات هم از ساده‌ترین تا پیچیده‌ترین‌اش باشند؟