کابل شبکه

کابل شبکهدر ابتدا تعاریفی از کابل شبکه :
کابل شبکه چیست؟

در  شبکه های محلی از کابل به عنوان محیط انتقال و به منظور ارسال اطلاعات استفاده می گردد. متداولترین نوع کابلهای چهار زوجی که در انتقال اطلاعات استفاده می گردد، کابل های بهم تابیده می باشند. کابلهای UTP بصورت چهار زوج 100 اهمی می باشد که هر دو زوج بهم تابیده شده اند. 
کابل های UTP دارای استانداردهای متعددی بوده که در گروههای (Categories) متفاوت Cat 5, Cat 5e, Cat 6 , Cat7  تقسیم شده اند. سرعت و پهنای باند فرکانسی این نوع کابلها عبارتند از:

Cat5=100 Mhz     
Cat5e=200 Mhz 
Cat6 = 250,350 Mhz  
Cat7=600,1000 Mhz

کابل های بهم تابیده دارای انواع بدون شیلد UTP، فویل آلومینیومی FTP و شیلد دار STP و گاهی فویل و شیلد دار SFTP در رنگهای مختلف و با دو نوع ژاکت PVC و LSZH عرضه می شوند که نوع آخری فاقد هالوژن می باشد و در هنگام آتش سوزی دود سمی تولید نمی کند.

مشخصه‌های کابل شبکه
با توجه به مشخصه‌های کابل‌های شبکه، امکان استفاده، نصب و توسعه سریع و آسانشان، فراهم می‌آید. جدول زیر انواع کابل‌های شبکه را نشان می دهد:

موارد استفاده سرعت انتقال اطلاعات گروه
سیستم های قدیمی تلفن ،ISDN و مودم حداکثر تا ۱ مگابیت در ثانیه CAT1
شبکه های Token Ring حداکثر تا ۴ مگابیت در ثانیه CAT2
شبکه های Token ring و۱۰BASE-T حداکثر تا ۱۰ مگابیت در ثانیه CAT3
شبکه های Token Ring حداکثر تا ۱۶ مگابیت در ثانیه CAT4
اترنت (۱۰ مگابیت در ثانیه)، اترنت سریع (۱۰۰ مگابیت در ثانیه) و شبکه هایToken Ring (16 مگابیت در ثانیه) حداکثر تا ۱۰۰ مگابیت در ثانیه CAT5

شبکه های Gigabit Ethernet حداکثر تا ۱۰۰۰ مگابیت در ثانیه CAT5e
شبکه های Gigabit Ethernet حداکثر تا ۱۰۰۰ مگابیت در ثانیه CAT6
شبکه های Gigabit Ethernet حداکثر تا ۱۰۰۰۰ مگابیت در ثانیه CAT6A
کانکتور استاندارد برای کابل‌های شبکه، از نوع RJ-45 می باشد. کانکتور فوق شباهت زیادی به کانکتور تلفن (RJ-11) دارد. هر یک از پین‌های کانکتور فوق می بایست بدرستی پیکربندی گردند. (RJ:Registered Jack)

گروه سرعت انتقال اطلاعات پهنای باند موارد استفاده
CAT1 حداکثر تا 1 مگابیت بر ثانیه 0.4 MHz سیستم های قدیمی تلفن ،ISDN و مودم
CAT2 حداکثر تا 4 مگابیت بر ثانیه 4 MHz شبکه های Token Ring
CAT3 حداکثر تا 10 مگابیت بر ثانیه 16 MHz شبکه های Token ring و10BASE-T
CAT4 حداکثر تا 16 مگابیت بر ثانیه 20 MHz شبکه های Token Ring
CAT5 حداکثر تا 100 مگابیت بر ثانیه 100 MHz اترنت (10 مگابیت در ثانیه)، اترنت سریع (100 مگابیت در ثانیه) و شبکه هایToken Ring (16 مگابیت در ثانیه)
CAT5e حداکثر تا 1 گیگابیت بر ثانیه 155 MHz شبکه های Gigabit Ethernet
CAT6 حداکثر تا 1 گیگابیت بر ثانیه 250 MHz شبکه های Gigabit Ethernet
CAT6A حداکثر تا 10 گیگابیت بر ثانیه 550 MHz شبکه های Gigabit Ethernet
CAT7 حداکثر تا 10 گیگابیت بر ثانیه 600 MHz شبکه های Gigabit Ethernet
CAT7A حداکثر تا 10 گیگابیت بر ثانیه 1 GHz شبکه های Gigabit Ethernet
CAT8 حداکثر تا 40 گیگابیت بر ثانیه 1.6 – 2 GHz شبکه های Gigabit Ethernet

دسته بندی کابل شبکه براساس فرکانس:

از انجایی که میزان فرکانس قابل پشتیبانی در انواع کابل شبکه متفاوت است، حجم اطلاعات قابل انتقال نیز متفاوت خواهد بود. برای طبقه بندی کابلهای شبکه براساس فرکانس از دسته ها یا Catagoryها استفاده می شود که در فرم همگانی آنها را با CAT می شناسند.

CAT-3: این کابل حداکثر از فرکانس 10 مگاهرتزی پشتیبانی می کند که امکان انتقال تا 10Mbps را برای آن فراهم می آورد. امروزه با توجه به محدودیت زیاد حجم قابل انتقال توسط این کابل استفاده از آن منسوخ شده است.

CAT-5: این کابل حداکثر از فرکانس 100مگا هرتزی پشتیبانی می کند که امکان انتقال اطلاعات تا 100Mbps را برای آن فراهم می کند.

CAT-6: در ابتدا فرکانس قابل پشتیبانی این کابلها تا 250مگا هرتز بود اما با معرفی زیر مجموعه های جدید این کابل ها با عنوان CAT-6e و CAT-6a امکان پشتیبانی از حداکثر فرکانس انتقال 500 تا 650 مگا هرتز نیز فراهم شد.
    
CAT-7: این کابل حداکثر از فرکانس 600مگا هرتزی پشتیبانی می کند که امکان انتقال اطلاعات تا 10Gbps را برای آن فراهم می کند.
 

انواع کابل شبکه از نظر نوع محافظ

پوشش یا محافظ نقش مهمی در حفاظت انواع کابل دارد. کابلهای شبکه انواع بسیار متفاوتی از نظر نوع محافظ دارند اما رایج ترین آنها عبارتند از:
 •     کابل UTP: کابل شبکه بدون غلاف محافظ
 •     کابل STP: کابل شبکه دارای غلاف محافظ
 •     کابل S-UTP: کابل شبکه روکش دار بدون غلاف محافظ
 •     کابل U-FTP: کابل شبکه با فویل محافظ برای سیم ها
 •     کابل SFTP: کابل شبکه دارای غلاف محافظ و روکش رز ورقی
نحوه انتقال دیتا در کابل شبکه 
داخل کابل شبکه ، دو مدل انتقال دیتا داریم . یابه وسیله ای  4 رشته سیم یا 8 رشته سیم .در مدل اول  دو رشته سیم برای فرستادن دیتا و دو رشته هم برای دریافت دیتا استفاده میشه .
در این حالت پهنای باند تا 100 مگابیت در ثانیه ساپورت می شود . اما برای پهنای باند 1000 مگابیت در ثانیه به بالا ، مجبوریم که از هر 8 رشته سیم استفاده کنیم .
در این حالت 4 رشته سیم برای ارسال و 4 رشته سیم هم برای دریافت دیتا استفاده میشوند  .
در حالت اول ،  زوج سیمی که برای ارسال استفاده میشود را با حرف TX نشون میدن و زوج سیم دریافت رو هم با RX .
حرف R مخفف Receive و حرف T مخفف Transmission هست  و حرف X هم به جای ادامه کلمات به کار گرفته میشه .
در کابل شبکه Cat 5 که از 4 سیم استفاده میشود ، سیم های 1 ، 2 ، 3 و 6 برای ارسال و دریافت دیتا استفاده میشن . سیم 1 و 2 برای دریافت و سیم 3 و 6 برای ارسال دیتا هستند .

با 4 رشته سیم فقط میشه تا 100 مگابیت دیتا در ثانیه رو منتقل کرد و برای  1000 مگابیت باید از هر 8 رشته سیم استفاده کرد . در شبکه گیگابیتی یا همان 1000 مگابیت در ثانیه ، تمام 8 رشته سیم به صورت دو طرفه هستن یعنی هم می توانند فرستنده باشن و هم گیرنده در حالیکه در حالت 4 رشته سیم دو رشته سیم مخصوص ارسال و دو رشته  سیم مخصوص دریافت هستن .بدین شکل
می توانیم پهنای باند رو از 100 مگابیت به 1000 یا 10000 مگابیت در ثانیه برسا نیم .

واما امروزه بیشترین کاربر کابل شبکه از نوع کابل های cat6,cat6aمیباشد  

کابل CAT6

کابل شبکه CAT6

Cat6یا Category6 یک استاندارد کابل اترنت است که توسط اتحادیه صنعت ارتباط از راه دور و اتحادیه صنایع الکترونیکی (EIA/TIA) معرفی شده است. CAT6 نسل ششم از زوج کابل های اترنت بهم تابیده شده است که در شبکه های خانگی و اداری مورد استفاده قرار می گیردتجهیزات . کابل هایCAT6 با استانداردهای نسل های قبلی خود یعنی کابل های CAT5 و CAT5e سازگار است.

کابل CAT6چگونه کار می کند؟

کابل های CAT6 داده های گیگابیت اترنت را به میزان یک گیگابیت در ثانیه پشتیبانی می کند. هر کابل CAT6 می تواند امکان برقراری ارتباط هایی تا فاصله 50 متر (164 فوت) و تا سرعت 10 گیگابیت اترنت فراهم کند. کابل CAT6 دربردانده 4 جفت سیم مسی است و از همه این جفت سیم ها برای ارائه بهترین عملکرد خود استفاده می کند. این جفت سیم ها به رنگ های آبی- سفیدآبی، نارنجی- سفیدنارنجی، سبز- سفیدسبز، قهوه ای- سفیدقهوه ای که در آن ها دو رشته سیم وظیفه ارسال اطلاعات، دو رشته سیم نیز وظیفه دریافت اطلاعات و چهار رشته بعدی فقط نقش نویزگیری را ایفا می کنند.

 


Frequency Bandwidth

(TIA
(Components

TIA 
(Cabling)

(ISO
(Components

ISO 
(Cabling)

1 - 100 MHz

Category 5e

Category 5e

Category 5e

Class D

1 - 250 MHz

Category 6

Category 6

Category 6

Class E

1 - 500 MHz

Category 6A

Category 6A

Category 6A

Class EA

1 - 600 MHz

n/a

n/a

Category 7

Class F

1 - 1000 MHz

n/a

n/a

Category 7A

Class FA

واقعیت های اساسی دیگر در مورد کابل شبکه CAT6:

 • در انتهای کابل شبکه cat6، کانکتورهای RJ-45 قرار می گیرد (مانند نسل های قبلی کابل های اترنت)
  • نسخه ارتقایافته از CAT6 که CAT6a نامیده می شود تا سرعت 10 گیگابیت بر ثانیه را پشتیبانی می کند.
  • بر روی این پوشش این کابل ها عبارت CAT6 پرینت شده است.


CAT6 در برابر CAT6a:

استاندارد کابل Category 6 Augmented (Cat6A) به این منظور تولید شد تا تا عملکرد CAT6 را برای کابل های اترنت ارتقا دهد. استفاده از CAT6A انتقال داده با سرعت 10گیگابیت اترنت را با استفاده از یک کابل تا مسافت 100 متری (یعنی دو برابر کابل CAT6) می رساند. با توجه به عملکرد بهتر کابل های CAT6A، این کابل ها نسبت به کابل های CAT6 قیمت بیشتری دارند و از نظر اندازه کمی ضخیم تر هستند ولی به انتهای آن ها کانکتورهای RJ-45 وصل می شود.


CAT6 در برابر CAT5e:

تاریخچه طراحی کابل برای شبکه های اترنت منجر به 2 تلاش جداگانه برای بهتر کردن نسل قبلی کابل ها یعنی استاندارد CAT5 شد. یکی از این تلاش ها در نهایت به استاندارد CAT6 رسید.
تلاش دیگر Category 5 enhanced ) CAT5e)بود که پیشتر استانداردسازی شده بود. CAT5e برخی از پیشرفت های تکنیکی ای که برای CAT6 اعمال شده بود را در اختیار نداشت ولی عملیات نصب گیگابیت اترنت را با هزینه کمتری انجام می داد.
حداکثر متراژ استاندارد برای کابل کشی های شبکه 
مانند CAT6، CAT5e هم برای رسیدن به نرخ داده مورد نیاز، از 4 جفت سیم استفاده می کرد. بر خلاف کارایی بالاتر ایجاد شده در CAT5e، حداکثر طول مجاز در این سیم نسبت به CAT5 افزایش نداشته است و همان 100 متر (90 متر سیم مستقیم، به همراه دو کابل 5 متر اضافه در ابتدا و انتها) باقی مانده است.

برند های معتبر کابل شبکه : ریشبر , واندرفول,نگزنس,لگراند,اشنایدر جهت فروش با ضمانت تست فلوک موجود می باشد

نحوه سربندی کابل‌ شبکه:
کابل Cross
استفاده از سوئیچ برای شبکه کردن دو کامپیوتر از لحاظ اقتصادی اصلاً به صرفه نیست. اما راهی وجود دارد که می‌توان به وسیله آن و تنها با استفاده از چند متر کابل ناقابل دو کامپوتر را با هم شبکه کرد، و آن استفاده از کابل Cross است. که در اینجا نحوه تهیه و استفاده از آن را توضیح می دهیم .

برای ساخت کابل Cross ، به ۲ عدد سوکت و چند متر کابل شبکه نیاز دارید.
کابل های آماده ۳ و ۵ متری از نوع Cross را می توانید از فروشگاه های تجهیزات شبکه تهیه نمایید. برای متراژهای بیشتر نیز می‌توانید با استفاده از دستورالعمل زیر آن را بس��زید و یا از فروشگاه های تجهیزات شبکه بخواهید آن را به سفارش شما بسازند.
ترتیب رشته سیم ها برای کابل Cross کمی با کابل شبکه معمولی متفاوت است و مطابق زیر
می باشد.
توجه داشته باشید که ترتیب رشته‌ها برای حالتی که زبانه سوکت به سمت پایین و محل ورود رشته سیم‌ها در روبرو قرار دارد می باشد.

سوکت دوم (استاندارد T568A)

1. سفید سبز (RD+)
2. سبز (RD-)
3. سفید نارنجی (TD+)
4. آبی (NC)
5. سفید آبی (NC)
6. نارنجی (TD-)
7. سفید قهوه ای (NC)
8. قهوه ای (NC)
سوکت اول (استاندارد T568B)

1. سفید نارنجی (TD+)
2. نارنجی (TD-)
3. سفد سبز (RD+)
4. آبی (NC)
5. سفید آبی (NC)
6. سبز (RD-)
7. سفید قهوه ای (NC)
8. قهوه ای (NC)
سعی کنید رشته سیم‌ها تا انتها به داخل سوکت فرو رفته باشد. سپس بوسیله آچار شبکه آن را پرس کنید.

(البته می توانید بوسیله دم باریک ، یکی یکی زبانه فلزی روی سوکت را بااحتیاط طوری فشار داد که زبانه‌ها فرو رود. اما اینکار فقط در مواقعی که آچار مخصوص وجود نداشته باشد پیشنهاد می گردد)

حوه استفاده از کابل Cross هیچ تفاوتی با کابل معمولی ندارد. مانند کابل‌های معمولی دو سر کابل را به کارت شبکه کامپوترها وصل می کنیم و پس از انجام تنظیمات معمول ارتباط بین دو کامپیوتر با هم برقرار می‌شود.
کابل Straight

جهت ارتباط دو وسیله غیر مشابه (کامپیوتر به سوییچ)
رنگ بندی هر دو سر کابل (استاندارد T568B)

1. سفید نارنجی (TD+)
2. نارنجی (TD-)
3. سفد سبز (RD+)
4. آبی (NC)
5. سفید آبی (NC)
6. سبز (RD-)
7. سفید قهوه ای (NC)
8. قهوه ای (NC)

نکاتی درباره ی کابل شبکه

 • داخل یک شبکه کابلی فرقی نداره که از کابل  cat5e استفاده می کنید و یا از کابل cat6 استفاده می کنید ، ارتباط برقرار میشه و هیچ مشکلی نداره ولی سرعت انتقال اطلاعات و پهنای باند شبکه به اندازه ی کابل Cat5e هست . اینو همیشه یادتون باشه شبکه مثل یک گروه کوهنوردیه حتی اگه یکی از عضو های گروه آروم تر از بقیه راه بره کل گروه از سرعتشون کاسته میشه دقیقا در شبکه هم این اصل وجود داره .
 • تابیده شدن هر دو عدد رشته کابل به هم در کابل شبکه یا کابل LAN برای جلوگیری از نویز هست .
 • اگر داخل شبکتون از کابل Cat6 استفاده می کنید باید تمامی تجهیزات دیگر هم سرعت و پهنای باند کابل  Cat6  رو پشتیبانی کنند یعنی شما باید سوییچ شبکه ای تهیه کنید که تا سرعت 1000 مگابایت بر ثانیه رو پشتیبانی کنه و حتما از کیستون ، پچ پنل و سوکت Cat6  استفاده کنید تا بتونید سرعت واقعی کابل Cat6  رو حس کنید .

انواع کابل شبکه

کابل های فیبر نوری Fiber Obtic

ﻓﯿﺒﺮ ﻧﻮري ﯾﮑﯽ از ﻣﺤﯿﻂ ﻫﺎي اﻧﺘﻘﺎل داده ﺑﺎ ﺳﺮﻋﺖ ﺑﺎﻻ اﺳﺖ ﮐﻪ از ﭘﺎﻟﺲ ﻫﺎي ﻧـﻮر ﺑـﺮاي اﻧﺘﻘـﺎل داده ﻫـﺎ از ﻃﺮﯾﻖ ﺗﺎرﻫﺎي ﺳﯿﻠﯿﮑﻮن ﺑﻬﺮه ﻣﯽ ﮔﯿﺮد.ﯾﮏ ﮐﺎﺑﻞ ﻓﯿﺒﺮ ﻧﻮري ﮐﻪ ﮐﻤﺘﺮ از ﯾﮏ اﯾﻨﭻ ﻗﻄﺮ دارد ﻣـﯽ ﺗﻮاﻧـﺪ ﺻـﺪﻫﺎ هزار مکالمه ی صوتی را حمل کند. ﻓﯿﺒﺮﻫﺎي ﻧﻮري ﺗﺠﺎري ﻇﺮﻓﯿﺖ 2.5تا10 گیگابایت در ثانیه را فراهم می ﺳﺎزﻧﺪ.

کابل شبکه کواکسیال

کابل کواکسیال یکی از مهمترین محیط های انتقال در مخابرات کابل کواکسیال و یا هم محور می باشد. این نوع کابل ها از سال 1936 برای انتقال اخبار و اطلاعات در دنیار به کار گرفته شده اند. در این نوع کابل ها، دو سیم تشکیل دهنده یک زوج، از حالت متقارن خارج شده و هر زوج از یک سیم در مغز و یک لایه مسی بافته شده در اطراف آن تشکیل می گردد. در نوع دیگر کابل های کواکسیال، به حای لایه مسی بافته شده، از تیوپ مسی استوانه ای استفاده می شود. ماده ای پلاستیکی این دو هادی را از یکدیگر جدا می کند. ماده پلاستیکی ممکن است بصورت دیسکهای پلاستیکی یا شیشه ای در فواصل مختلف استفاده و مانع از تماس دو هادی با یکدیگر شود و یا ممکن است دو هادی در تمام طول کابل بوسیله مواد پلاستیکی از یکدیگر جدا گردند.

کابل های شبکه در سیستم های مداربسته

در سیستم های مداربسته معمولا طیف محدودی از کابل شبکه مورد استفاده قرار می گیرد. برای محیطهای داخلی و اداری معمولا از کابل CAT-6 UTP و برای محیطهای بیرونی یا مسیرهای کمی طولانی و یا مسیرهایی که امکان ضربه خوردن به کابل وجود دارد از کابل CAT-6 SFTP استفاده می شود.
کابل CAT-7 هم در صورتی که پهنای باند تصاویر دوربینهای مدار بسته زیاد باشد ممکن است مورد استفاده قرار گیرد. در هنگام اماده سازی بستر شبکه حتما به ظرفیت سوئیچ ها و هماهنگی انها با کابل خود توجه داشته باشید.