پروژه FTTx ایرانسل کرج

پروژه FTTx ایرانسل کرج


برداشت اطلاعات و طراحی مسیر

جمع آوری اطلاعات: برداشت اطلاعات مکانی توسط GPS ، از اماکن، کافو، منهول، ساختمان ها، دوربین ها و همچنین مسیر فیبر و عوارض ترافیکی مرتبط با آن از مهم ترین مراحل اجرای پروژه های پسیو شبکه فیبر نوری می باشد که عملی شدن کل پروژه به دقت این مرحله وابسته است.

 

نصب ماکرو داکت باندل

آماده سازی: در این مرحله طرح تفصیلی و نقشه های مسیر بررسی شده نوع بافت زمین تعیین می شود. همچنین تاسیسات زیرزمینی از قبیل آب و فاضلاب، برق، گاز و… شناسایی و استعلام های لازم از مراجع مرتبط اخذ می گردد.

 

رعایت نکات ایمنی: جهت جلوگیری از بروز حادثه از وسایلی از قبیل علائم اخباری مانند تابلو ایمنی شبرنگ، علائم هشدار دهنده، چراغ چشمک زن و … استفاده می شود. همچنین کلیه کارکنان از وسایل ایمنی مانند دستکش، کلاه، کفش و … استفاده خواهند کرد.

حمل و نگهداری مایکرو داکت: حمل لوله ها و قرقره های مایکروداکت توسط کامیون و جابجایی آن ها توسط جرثقیل و لیفتراک انجام می شود.

 

 

اجرای عملیات حفاری:

حفاری ماشینی (Trenching)

عملیات حفاری ماشینی به وسیله دستگاه Trencher به عمق 45سانتی متر و عرض 8 الی 13سانتی متر بر روی خیابان های با روکش آسفالت و دارای زیرسازی مناسب انجام می­شود

 

 حفاری دستی

حفاری دستی با عرض 30 سانتی متر معمولا در زمین­های خاکی انجام می شود و برای حفاظت مایکروداکت، از لوله پلی اتیلن استفاده می شود.

 

رفع معارض شهری و رگلاژ کف کانال

پس از انجام حفاری، باقیمانده خاک بایستی از کف کانال پاکسازی شود. علاوه بر روش دستی پاکسازی و هموارکردن کف کانال، این کار در سیستم به صورت ماشینی و با استفاده از دستگاه مکنده، انجام می شود.

برای عبور از جداول بتنی کنار خیابان، رفوژ میان بلوارها ، پل ها، زیرگذرها و … به وسیله حفاری دستکن و با ابزار مناسب، سطح آسفالت برش داده می شود و از زیر این موانع راه عبور باز می شود.

 

داکت گذاری و نصب نوار اخطار:

پس از رگلاژ کف کانال، مرحله داکت گذاری انجام می­شود. در این مرحله، با نصب قرقره مایکروداکت بر روی قرقره­کش و حرکت آن در طول مسیر ، داکت در کف کانال خوابانده می شود و بر روی آن یک لایه خاک نرم یا ماسه بادی ریخته می­شود.
نوار اخطار در کانال خوابانده می شود و روی آن تا ارتفاع 15 سانتی متری سطح خیابان با خاک معمولی پر می شود.

 

 

غرقاب کردن و نصب حوضچه (Hand Hole)

پس از انجام پرکاری، سطح کانال با آب پر می شود تا ذرات خاک به هم چسبیده و محکم شود و نشست لازم را بنماید.
در این مرحله حوضچه پیش ساخته با جرثقیل در محلی که قبلا حفاری و آماده شده، جای­گذاری می گردد. بعد اطراف حوضچه با ملات محکم می شود و در آخر غرقاب صورت می گیرد. بعد از این مرحله متعلقات حوضچه از قبیل رکاب و پایه رکاب و اتصال زمین، نصب می گردد.

نصب جانکشن و فیببر باکس

 در این مرحله، پایه بتنی پیش ساخته  در محلی که از قبل حفاری و آماده شده، نصب و با ملات محکم می گردد و در آخر غرقاب صورت می گیرد. بعد باکس فیبر نوری در داخل ان نصب می گردد .

 


 

بازسازی مسیر آسفالت و بتن

در این مرحله ابتدا برای جلوگیری از نشت آب بتن، کف کانال، با نایلون پوشیده می گردد و بعد کانال با بتن پر می­شود.
جهت انجام آسفالت کاری، ابتدا کف کانال تمیزکاری و سپس کف و لبه­های کانال با رگه هایی از قیر مذاب اندود می شود. سپس کانال با آسفالت داغ پر شده و با ماله صاف گردیده و با غلطک تسطیح می شود.

 

شوتینگ فیبر نوری (Shooting) و کابل کشی فیبرنوری

از مهمترین مراحل اجرای پروژه های پسیو شبکه فیبر نوری شوتینگ فیبر نوری است که ابتدا طرح شوت فیبر نوری با هماهنگی و مطابق نیاز کارفرما آماده می شود. قبل از شوت، ابتدا سابداکت­ها تست می گردد، بعد فیبر با ماده روان ساز آغشته می شود و سپس عملیات شوت فیبر انجام می شود.

 

مفصل بندی در صورت لزوم

قبل از انجام مفصل بندی، ابتدا حوضچه پاکسازی می­شود، کابل ها برچسب می خورد و سپس توپی در محل ورود کابل به حوضچه نصب می شود. پس از آن لوزتیوپ­ها متناسب با ابعاد کاست برداشته، عمل فیوژن انجام و کابل ها آرایش و مفصل با چسب آب بندی می­شود.

 فیوژن و تست فیبر OTDR

این تست به منظور آنالیز افت مسیر و مشخص کردن مشکلات موجود در مسیر و اندازه گیری افت های ناشی از آن ها انجام می شود. نتایج این تست به صورت یک طرفه (directional) و دوطرفه (Bidirectional) انجام می گیرد.
 

مشخصات پروژه