پردازنده ده هسته ای Helio P20 مدیا تک، با فناوری 16 نانومتری امسال پرده برداری می شود

پردازنده ده هسته ای Helio P20 مدیا تک، با فناوری 16 نانومتری امسال پرده برداری می شودمدیا تک یک شرکت تایوانی ست که به ساخت پردازنده های موبایلی مشهور است. پردازنده های MT6735 و MT6753 و MT6795(Helio X10) رایج ترین پردازنده های سال 2015 بودند و هنوز هم شاهد به کارگیری این پردازنده ها در گوشی های جدید هستیم. اما این بار خبرهای تازه ای از محصولات جدید این شرکت در راه است.


سری جدید پردازنده های مدیاتک به نام  Helio P10 هم اکنون در بسیاری از دستگاه ها به کار برده شده و پردازنده پرچمدار Helio X20 در مرکز توجهات قرار دارد. البته چند ماهی زمان لازم است تا شاهد عرضه این پردازنده جدید باشیم. هم اکنون نیز خبرهای جدیدی از پردازنده دیگری به نام Helio P20 در حال شکل گیری ست و این اولین باری ست که نام چنین پردازنده ای در فضای مجازی پخش می شود. یک گزارش جدید از کشور چین نشان می دهد که Helio P20 در سال جاری به بازار عرضه خواهد شد، هر چند که تاریخ دقیق آن مشخص نشده است. طبق این گزارش، احتمالاً محصول جدید مدیاتک با استفاده از فناوری 16 نانومتری تولید خواهد شد و مانند مدل P10، یک محصول می��ن رده خواهد بود. همچنین گفته می شود که این محصول جدید یک پردازنده ده هسته ای است که انتظار می رود با بکار گیری فناوری 16 نانومتری در ساخت آن، بسیار کارآمد تر از مدل های قبلی باشد.


این محصول جدید در مقایسه با پردازنده Helio P10 که از فناوری 28 نانومتری بهره برده، بهبودهای چشمگیری در بر دارد و فناوری به کار رفته در ساخت آن، تاثیر به سزایی در بهینه سازی طول عمر باتری خواهد داشت. این چیپست دارای هسته های هشت تایی Cortex-A53 با سرعت پردازش 2.0 گیگاهرتز است که با یک پردازنده گرافیکی Mali-T860 MP2 با سرعت 200 مگاهرتز همراه خواهد شد. به نظر می رسد که P20 نه تنها کارآمد تر بلکه قوی تر از مدل های قبلی ست. البته P10 نیز پردازنده بدی نیست و برخلاف تصور و به عنوان یک پردازنده میان رده، عملکرد خوبی از خود نشان داده است. اما ظاهراً مدیاتک قصد دارد که بازی های خود را با P20 اجرا کند.


Helio P20 و Helio X20 پردازنده هایی هستند که مدیاتک هم اکنون در حال تکمیل مراحل ساخت آنهاست. قرار بود Helio X20 طبق شایعات گذشته در سه ماهه اول سال 2016 رونمایی شود و برخی دیگر از شایعات نیز ماه آوریل را برای عرضه این مدل پیش بینی کرده بودند. به هر حال انتظار می رود که این مدل تا دو ماه آینده به بازار بیاید و Helio P20 نیز بعد از آن و شاید در سه ماهه سوم سال روانه بازار شود.