معرفی تکنولوژی جی پان GPON

معرفی تکنولوژی جی پان GPON 

تکنولوژی جی پان GPON چیست ؟

قسمتهای اصلی GPON
اجزای GPON
کیفیت سرویس جی پان چگونه تامین شود 
در مقاله 
تکنولوژی جی پان بخوانید


یک مکانیزم دسترسی Point-to-Multi point بوده و مشخصه اصلی آن استفاده از تقسیم کننده های پسیو در شبکه های توزیعی فیبر نوری می باشد. بدین معنا که تنها یک فیبر از مراکز ارائه دهنده ،دریافت و به چندین مصرف کننده شامل منازل و مشاغل کوچک ارائه خواهد شد.

 

سرعت اشتراک گذاری جی پان GPON در ظرفیت downstream(انتقال داده از سرویس دهنده به سرویس گیرنده-دانلود) ، 2.488Gbps و در ظرفیت Upstream (انتقال داده از سرویس گیرنده به سرویس دهنده-آپلود)، 1.244Gbps می باشد .در اغلب موارد سیگنال های downstream به تمام نقاط اشتراک گذاری شده broadcast میشود اما جهت حفظ داده های خصوصی هر کاربر از استراق سمع سایر کاربران ،داده ها در این تکنولوژی رمزنگاری می شوند.گرچه فناوری های دیگری نیز قادر هستند زمینه FTTH (فیبر تا منازل) را فراهم کنند اما بطور کلی تکنولوژی جی پان GPON قوی ترین کاندیدا برای استفاده گسترده می باشد.

Passive Optical Network (PON ) در واقع شکلی از شبکه های فیبر نوری است که میزان فیبر نوری و سایر تجهیزات مربوط به آن و تعداد دفاتر در ارتباط با end-user ها را نسبت به معماری Peer-to-Peer کاهش می دهد.

 
 
PONچیست؟ یک شاخه یا یک نوع معماری شبکه های نوری که شاخه ای از مخابرات نوری را ایجاد کرده است.مجددا در ادامه بحث مجبور می شویم کمی هم در رابطه با نقطه مقابل این بحث یعنی AON مخففActive Optical Network که به معنای شبکه نوری فعال هم کمی بحث کنیم .تا برای شما معلوم شد چرا اصلا این دسته بندی فعال و غیر فعال برای شبکه های نوری مطرح شده و علت چیست و به چه بر می گردد.
AON مخففActive Optical Network
 
از بعد معماری تصویر معماری هر دو نوع شبکه PON و البته AON در بالا آمده و می توانیم با توجه به این تصاویر بحث را جلو ببریم. در هر دو تصویر و معماری یعنی هم PON و هم AON مدلی که استفاده شده و در دو تصویر بالا واضح است از نوع POINT-TO-MULTIPOINT است

 

در ادامه نقش فن آوری و تکنیک و این نوع طراحی را هم در شبکه های فیبر نوری باز می کنیم.

شبکه نوری غیرفعال(PON) از نوع نقطه به چند نقطه یا اصطلاحاpoint-to-multipoint است

این دسته بندی بر اساس نوع و نحوه ارتباط مبدا و مقصد اطلاعات است که انواع دیگری نظیر نقطه به نقطه POINT-TO-POINT چند نقطه به چند نقطه هم است MULTIPONIT-TO-MULTIPOINT

در ادامه ارتباط بین FTTH فیبر برای خانه یا به سمت خانه را هم با جی پان GPON مطرح می کنیم در چند سال آینده در ایران فیبر به درب منازل همه خانه ها خواهد رسید این طرح ملی از سالها پیش کلید خورده است و مراحل نهایی کار نزدیک شده است.اینجاست که اهمیت کلیدی و راهبردی جی پان GPON و FTTH معلوم و مشخص می گردد

PON یک نوع معماری در شبکه های نوری است که کابل فیبر نوری یا سیگنال نوری را به درب منازل می آوردFTTH و این کار را هم با استفاده از مدل POINT-TO-MULTIPOINT انجام می دهد .در این روش اطلاعات رمزگذاری شده اند و از این راه امنیت آنها در ارسال از POINT به MULTIPOINT تامین می شود.

در این متد یا تکنیک یا معماری از تقسیم کننده ها یا SPLITTER های PASSIVE یا اصطلاحا(unpowered) استفاده می شود.حالا برای شما معلوم شد ریشه PASSIVE و ACTIVE از کجا آب می خورد.چون قطعا برای ارتباط POINT با MULTIPONT به وسیله ای یا قطعه ای بنام SPLITTERS احتیاج داریم و نوع این SPLITTER است که باعث ایجاد نام PON یا AON می شود یعنی اگر SPLITTER ای که در این گلوگاه استفاده می کنیم از نوع unpowered باشد پس معماری ما PON است و اگر از نوعpowered باشد معماری شبکه ما از نوع AON است.

مزیت روش یا معماری PON این است که هزینه های تجهیزات را در مقایسه با معماری point-to-point بشدت کاهش می دهد چون همانطوریکه گفتیم خود معماری PON بر اساس معماری و روش POINT-TO-MULTIPOINT عمل می کند.

استاندارد جی پان GPON از استاندارد PON تا حد زیادی متفاوت است در حالت جی پان GPON پهنای بسیار بالاتر در حد گیگ که در خود اسم این معماری است و به پهنای باند بالا در این روش برمی گردد و از طرفی میزان موثر بودن این روش بمراتب افزایش یافته است که این کارها هم در اصل با استفاده ازPACKET بسته های اطلاعاتی با طول متغیر به نسبت بزرگتر صورت می گیرد