فیوژن فیبر نوری چیست ؟

فیوژن فیبر نوری چیست ؟انچه در این مقاله میخوانیم :

روش های اتصال فیوژن فیبر نوری ؟

مقایسه اتصال فیوژن و اتصال مکانیکی ؟

فیوژن چیست ؟

مراحل انجام فیوژن فیبر نوری ؟

اموزش فیوژن فیبر نوری ؟

کاست فیوژن چیست؟

نحوه کارکرد دستگاه فیوژن فیبر نوری ؟

راهنمای انتخاب دستگاه فیوژن فیبر نوری ؟

نکات کلیدی در ارتباط با فیوژن فیبر نوری ؟

روش های اتصال فیوژن :

اتصال فیبر نوری به دو صورت انجام می شود : روش مکانیکی و فیوژن فیبر نوری

مقایسه اتصال فیوژن و اتصال مکانیکی

در روزهای اولیه تولید فیبر نوری اجرای فیوژن فیبر نوری دشوار و نیازمند تمرین فراوان بوده است. امروزه اگرچه دقت و مراقبت در زمان اجرای اتصال فیوژن لازم می باشد اما روند کار مشخص و به صورت خودکار می باشد .

اتصال مکانیکی و فیوژن دو دسته ی گسترده از تکنیکهای مورد استفاده برای اتصال فیبر های نوری می باشند .

اتصال مکانیکی به عنوان یکی از انواع اتصال فیبر نوری، از مواد و وسایل مکانیکی جهت همترازی و اتصال فیبر ها استفاده می کند

اتصال فیوژن شامل فرایند استفاده از حرارت موضعی جهت ذوب کردن یا ترکیب کردن انتهای دو فیبر می باشد .

هر کدام از تکنیک های اتصال به دنبال بهینه سازی عملکرد و کاهش اتلاف اتصال می باشند. اتصال مکانیکی اتلاف وارده بیشتر، قابلیت اطمینان پایین و اتلاف برگشتی بیشتری از اتصال فیوژن دارد .

فیوژن

در زمان انتخاب یک روش اتصال فیبر نوری، چیزی که خیلی راجع به آن صحبت می شود، مقایسه جنبه اقتصادی آنها می باشد .

به طور کلی اتصال مکانیکی معمولا نیاز به سرمایه گذاری اندکی دارد. بهتر است توجه شود که با اتصال مکانیکی شما نیاز به مدیریت و مقابله با هزینه های هر اتصال دارید .

با اتصال فیوژن هزینه هر اتصال کمتر می باشد اما به هزینه اولیه بیشتری نیاز می باشد که این سرمایه گذاری اولیه با توجه به امکانات و دقت دستگاه جوش که قصد استفاده از آن را دارید متغیر می باشد .

با اتصال فیوژن اتصال دقیق تر و بهتر می شود در عوض در صورت انتخاب این روش مجبور به پرداخت سرمایه گذاری اولیه خواهید بود که البته به دلیل برتری ها و کیفیت بهتر اتصال فیوژن پرداخت این هزینه به صرفه می باشد .

با توجه به این واقعیت که نقاط ناشی از اتصال فیوژن تقریبا بدون شکاف هستند، اتصال فیوژن تمایل به تولید انعکاس برگشتی کمتر همچنین کاهش اتلاف نور دارد .

تفاوت دیگری که باید به آن توجه شود این است که اتصال فیوژن معمولا برای اتصال فیبر Single mode استفاده می شود در حالی که اتصال مکانیکی برای هر دو اتصال فیبر Single mode و Multi mode استفاده می شود. ( البته امروزه دستگاه های فیوژنی وجود دارند که قادر به اتصال فیبر های Multi mode هم می باشند . )توجه داشته باشید برای بهینه سازی عملکرد سیگنال های ویدئویی معمولا به حداقل انعکاس نیاز می باشد. که اتصال فیوژن توانسته به عنوان اولین انتخاب در بسیاری از موارد باقی بماند .

 

فیوژن چیست و چرا به آن نیاز داریم؟

فیوژن فناوری جدیدی است که به منظور ایجاد اتصال بین دو کابل نوری استفاده می شود که به ان جوش فیبر نوری هم می گویند ، در این روش از گرما برای اتصال فیبرهای نوری به یکدیگر استفاده می شود. جوش دادن دو فیبر نوری توسط دستگاهی به نام فیوژن انجام می شود. این دستگاه باایجاد حرارت باعث گرم شدن یا همان ذوب شدن تارهای فیبر نوری در نقطه جوش می شود که باعث جوش دادن ان دو به یکدیگر می شود. در اکثر کاربردها بهترین روش اتصال فیبر نوری ازنظر کیفیت و هزینه ، فیوژن فیبرنوری است.

فیوژن فیبرنوری در واقع با هدف کم کردن پراکندگی و بازتاب نور در طول کابل فیبر نوری انجام می شود. برای این کار معمولا از گرمای قوس الکتریکی استفاده می شود اما در روش های قدیمی تر دیگراز حرارت شعله گازی یا حرارت ناشی از عبور جریان الکتریکی از فیلمان تنگستنی نیز ممکن است استفاده شود.

امروزه کابل های فیبر نوری جزو جدیدترین فناوری ها به حساب می اید و این کابل ها ساختاری چند لایه دارند که برای ایجاد جوش بین ان ها این کابل ها باید با دقت و به طرز صحیحی برش خورده باشند و کاملا تمیز شده باشند . بعد از اعمال جوش باید مراقبت هایی نیز از انها انجام شود مثل اینکه در نقطه جوش دچار خمیدگی های بیش از حد نشوند چرا که ممکن است کابل به طور موقت یا حتی دایمی دچار قطعی شود.

لحظه جوش فیوژن فیبر نوری

مراحل انجام فیوژن :

اگربخواهیم مراحل انجام فیوژن را به ترتیب مشخص کنیم ، لیست زیر را خواهیم داشت :

عملیات استریپ :
برداشتن محافظ پلیمری کابل فیبر نوری برای رسیدن به بافت رشته فیبر نوری عملیات استریپ نام دارد. باتوجه به حساس بودن رشته ای فیبر نوری ، انجام این عملیات دقت بالایی
نیاز دارد و برنامه ریزی های مختلف قبل از انجام فیوژن برای کابل های مختلف فیبرنوری باید انجام شود.

پاک سازی فیبر نوری :
پس از انجام مرحله استریپ ، فیبر های نوری باید بااستفاده از الکل و دستمال های مخصوص این کار تمیز شوند تاالودگی های روی ان ها ازبین برود. اهمیت این کار در افزایش دقت عملیات جوش و کاهش افت دیتا در نقطه جوش است.

برش فیبر نوری :
به عملیات برش فیبر نوری گفته میشود این کار توسط کاترهای مخصوص برای اماده کردن سطح مقطع فیبر جهت عملیات فیوژن انجام میشود. این مرحله نیز همانند مرحله بالا بسیار اهمیت دارد و کوچکترین اشتباه در این دو مرحله گاها باعث تکرار چندین باره عملیات فیوژن خواهد شد. اگر برش به سطح مقطع درستی نیانجامد میزان افت سیگنال بالا خواهد رفت .

فیوژن اسپلایسینگ :
این مرحله،‌ اصلی ترین و مهمترین قسمت میباشد. که شامل قراردادن رشته ها در دستگاه، انجام تنظیمات لازمه، عملیات فیوژن و قراردادن نقطه جوش در کریمپ حرارتی مخصوص میباشد. به تنظیم نحوه قرار گرفتن دوتار در یک راستا در سه محور طولی ، عرضی و ارتفاع نیزباید توجه شود

به طور کلی با انجام صحیح مراحل بالا می توان دقت کابل را کنترل کرد. زیرا افت فیوژن فیبر نوری به طور مستقیم با تنظیمات دستگاه و اپراتور بستگی دارد. البته بااستفاده از جوش های لیزری در دستگاه ها میشود که به عملیات فیوژن سرعت بخشید اما این روش هم نیاز به programing خاص خود دارد و برنامه ریزی های مختلف قبل از انجام فیوژن برای کابل های مختلف فیبرنوری باید انجام شود.

                          دستگاه فیوژن فیبر نوری فوجیکور

دستگاه فیوژن :
دستگاهی است که می تواند کورها یا همان هسته اصلی که جنس ان از نوعی شیشه خالص تشکیل شده است را به هم جوش بدهد.

اموزش فیوژن کردن فیبر نوری :

دستگاه فیوژن برای به هم متصل کردن و جوش دادن سطح مقطع دو فیبر نوری استفاده می شود. نحوه کار به این صورت است که سر دو فیبر نوری در دستگاه گذاشته می شود و درب دستگاه بسته است و می توانید دو فیبر نوری نازک که از دو طرف به دستگاه وارد شده و ادامه کار توسط دستگاه به صورت اتوماتیک انجام می گیرد و مراحل کار از طریق LCD دستگاه قابل مشاهده است.
 

فیوژن فیبر نوری عملی است که به وسیله دستگاه فیوژن فیبر نوری انجام می شود و در پی آن دو فیبر نوری یا به اصطلاح (اتصال کور های فیبر به یک دیگر )صورت میگیرد.

آموزش فیوژن فیبر نوریتارهای فیبر نوری بزرگ نمایی شده و پس از انجام کار میزان افت کیفیت فیبر نوری براثر جوش دادن به درصد اعلام می شود. اگر این مقدار مساوی یا کمتر از سه درصد باشد عملیات موفق بوده وگرنه دوباره باید تکرار شود. دستگاه کاتر برای بریدن فیبر نوری استفاده می شود.
فیبر نوری باید کاملا صاف و تمیز بریده شود تاامکان جوش دادن توسط دستگاه فیوژن فراهم گردد به همین خاطر کاتر مجهز به یک تیغه الماس است که برشهای مناسبی را روی سطح مقطع فیبر نوری انجام می دهد.

برای اطلاعات بیشتردرباره خطاهای دستگاه فیوژن  به مقاله فیوژن فیبر نوری و بررسی انواع خطاها در فیوژن فیبرنوری مراجعه نمایید.

از آچار سه کاره برای جدا کردن روکش فیبر نوری استفاده می شود و قلم نوری مخصوص تست فیبر نوری که روش استفاده از ان بسیار ساده است. قلم نوری به یک سر کانکتور فیبر نوری متصل می شود و پس از روشن کردن نور قرمز باطول موج 630 نانومتر از طرف دیگر دیده شود. نور قلم های نوری براساس توان نوری از 5 کیلومتر تا 20 کیلومتر در فیبر نوری میتواند جریان یابد و در سمت دیگر فیبر نوری نور ان دیده شود.

فیوژن به معنی جوش دادن و اسپلایس به معنای پیوند دادن است. تفاوت این دو اصطلاح در کیفیت برقراری ارتباط دو رشته فیبر نوری است که توسط دستگاه‌های جوش فیبر نوری اتصال آنها برقرار می‌شود.
در عمل اسپلایس، دو تار فیبر نوری ری بطور خودکار در نزدیک‌ترین حالت نسبت به هم نگه میدارد که از این نوع اتصال در سال‌های پیشین استفاده می‌شد. امروزه با پیشرفت تکنولوژی برای اتصال بین دو تار فیبر نوری از دستگاهی به نام فیوژن استفاده می‌کنند که برای جوش دو تار فیبر نوری ابتدا آنها را در نزدیک‌ترین حالت نسبت به هم قرار می‌دهد و سپس توسط جوش الکترود آنها را به هم پیوند می‌دهد.
پس از برقراری این پیوند، روکش حرارتی که از قبل داخل کابل قرارداده بودیم را به ناحیه جوش دو تار انتقال می‌دهیم و توسط دستگاه فیوژن آن را روی منطقه جوش دو تار فیبر نوری فیکس می‌کنیم. پس از آن نوبت به چیدمان فیبرهای نوری درون کاست‌های فیوژن یا
Splice Trayها است. این کاست‌ها به شما کمک می‌کنند تا تارهای فیبر نوری را مدیریت کنید و از محل جوش این تارهای فیبر نوری به شکل کاملاً مطمئن مراقبت کنید.

کاست فیوژن چیست؟

کاست فیوژن یا همان Splice Tray وسیله‌ای است که تارهای فیبر نوری پس از جوش درون آن قرار می‌گیرد. Splice Trayها انواع گوناگونی دارند که بسته به شعاع آنها تقسیم بندی می‌شوند. شرکت R&M سوییس با بیش از 50 سال سابقه در زمینه ساخت تجهیزات پسیو شبکه مفتخر است که Splice Trayهایی با بالاترین کیفیت و بیشترین ظرفیت را تولید کرده است. این کاست‌های فیوژن با شعاع‌های 30، 35 و 40 میلی‌متر تولید می‌شوند که درون هریک از این کاست‌های فیوژن شانه‌هایی برای جدا کردن کابل‌های فیوژن شده دارند.

پچ پنل و کاست فیوژن فیبر نوری

کاست‌های فیبر نوری معمولاً درون پچ پنل‌های فیبر نوری یا ماژول‌های پچ پنل فیبر نوری به کار برده می‌شوند. شرکت R&M برای مدیریت فیبرهای نوری در کاربری FTTH کاست‌های ویژه‌ای با نام تجاری Splice Tray SCM تولید کرده است که در مدیریت فیبرهای نوری کمک شایانی می‌کند. Splice Tray SCM یک مدار مدیریت ویژه‌ای است که هسته اصلی تجهیزات FTTH محسوب می‌شود و تارهای فیبر نوری را از لحاظ فیزیکی از یکدیگر جدا می‌کند. از SCMها در پلتفرم‌های مختلف ODF، نقاط ورودی ساختمان و محفظه‌‌ها، مانند محفظه‌های Venus Box شرکت R&M استفاده می‌شود.

کاست‌های SCM شرکت R&M یک راهکار بی همتا برای مدیریت فیبرهای نوری است. این کاست‌ها می‌توانند توسط شماره یا گیره‌های رنگی مشخص شوند و درون آنها به یک برچسب بزرگ قابل تعویض برای نصب راهنمای فیبرهای درون کاست مجهز شده است.
کاست‌های فیوژن SCM-SE شرکت R&M برای شما ظرفیت تراکم فوق العاده فیبر نوری در یک کاست فراهم می‌کند. این کاست‌ها تا 24 تار فیبر نوری جوش داده شده توسط دستگاه فیوژن را در خود جای می‌دهند. این کاست‌ها برای کاربردهای توان بالا و طول موج‌های چندگانه xWDM بسیار مناسب هستند و همچنین حداکثر شعاع خمش فیبر نوری را که برابر با 40 میلی‌متر است، حفظ می‌کنند. هریک از این کاست‌ها را در شکل زیر مشاهده می‌کنید.

                              

 

در شکل‌های زیر می‌توانید هر سه نمونه کاست فیوژن‌های شرکت R&M (به ترتیب با شعاع‌های 30، 35 و 40 میلی‌متر) را مشاهده کنید.

کاست فیوژن فیبر نوری r&m
کاست فیوژن فیبر نوری r&m

   کاست فیوژن فیبر نوری r&m

نحوه کارکرد دستگاه فیوژن فیبر نوری

به علاوه دستگاه فیوژن و کاتر مخصوص، عملیات فیوژن فیبر نوری نیاز به ابزار الات دیگری نیز دارد. از انجا که فیوژن فیبر نوری بیشتر در محیط بیرونی انجام میشود داشتن ابزار الاتی که بتوان تمامی انواع پوشش کابلها مانند Loost Tube, Gel-Filled, Armored, Water Blocked و را استریپ کرد ، امری ضروری است.

برای اماده سازی کابل فیبر نوری برای انجام فیوژن ، بایستی کابل را حدود 2 تا 3 متر استریپ کرد که میزان استریپ کردن بسته به نوع محل فیوژن قابل تغییر خواهد بود. کابلهای فیبر نوری دارای چند پوشش متفاوت از یکدیگرند لذا انتخاب نوع استریپر بسیار مهم است.

برای دیدن نحوه کار فیوژن فیبر نوری کلیک کنید ؟

انواع استریپر فیبر نوری

استریپر کابل فیبر نوری

همانطور که در تصویر فوق مشاهده میکنید سه نوع استریپر (به ترتیب از سمت چپ) Miller Stripper و No-Nik و Micro Stripper که ����ر ذیل به طور اجمالی ویژگی های انها مورد بررسی قرار گفته است.

Miller Stripper: این استریپر پرکاریرد ترین نوع است که با داشتن سه شیار با سایزهای مختلف بر روی تیغه خود قابلیت برداشت انواع پوشش های روی کابل فیبر نوری را دارد.

میکرو استریپر امکان استریپ کردن با طول قابل اندازه گیری را فراهم میکند.

No-Nik استریپری بسیار دقیق بوده اما به دلیل حساسیت بالا بایستی به دقت تمیز و نگهداری شود.

هر سه این استریپرها ابزاری کارامد برای تکنسین ها میباشند و به خوبی قادرند پوشش های محافظ بر روی فیبر نوری را بدون اسیب زدن به Core بردارند.

نگه داری صحیح از این ابزار الات بسیار مهم است زیرا در صورت اسیب دیدن انها رشته های نوری در حین استریپ کردن اسیب خواهند دید. به همین جهت استریپرها نیاز به تمیز کردن دقیق و و جایگزینی فوری در صورت اسیب دیدن دارند.

مراحل استریپ کردن فیبر نوری:

در ابتدا Jacket کابل بدون اسیب رساندن به پوشش های داخلی به وسیله ابزار Cable Ringing and Slitting حدود 2 تا 3 متر استریپ میشود. سپس در صورت وجود زره فلزی انرا به دقت از کابل جدا خواهد شد. حال نوبت حذف پوشش Water Blocking از اطراف کابل است و در ادامه به اندازه مورد نیاز جهت استریپ کردن و ارایش رشته ی نوری در کاست پوشش Buffer Tube برداشته میشود. معمولا حدود یک متر از Tube برای ارایش در مفصل یا پچ پنل باید باقی بماند.

راهنمای انتخاب دستگاه جوش فیبرنوری (دستگاه فیوژن) :

                 

یکی از مواردی که در رابطه با دستگاه جوش (Fusion Splicer) باید مورد توجه قرار داد، این است که متناسب با اینکه چه کاری در دست اقدام دارید؛ یکی از انواع آن را انتخاب کنید.

جهت اجرا فیوژن فیبر نوری و یا خرید دستگاه فیوژن با ما تماس بگیرید .

1 . انتخاب دستگاه براساس نوع ساختار رشته های فیبرنوری

کابل هایی که برای ساختار شبکه تعبیه شده اند یکی از دو نوع فیبرهای تک رشته ای (Single Fiber) ویا فیبر های ریبونی (Ribbon Fiber) میباشند. دستگاه جوش فیبر ریبونی، می تواند عملیات جوش فیبرهای چند حالته را به طور همزمان انجام دهد و از جمله مزایایی که دارد استفاده ی کارآمد از فضای سیم کشی شده است و همچنین زمان کوتاهتری برای حمل آن به محل کار خود نیاز دارد. به عبارت دیگردر حین طراحی، دستگاه جوش فیبر تک حالته، امکان هماهنگی با دقت بسیار بالا را فراهم میکند که خود دارای مزیت افت کم است.

 

2 . انتخاب دستگاه براساس نوع حالت الیاف فیبرنوری

برای شبکه های نوری پیشرفته، متناسب با اینکه اهدافشان چیست، هر سازنده ی فیبر به طور مستقل، طراح و تولید و فروش خود را در جهان دارد که نه تنها فیبرهای استانداردSM وMM ، بلکه در انواع مختلف دیگری را هم شامل می شود مانند:BIF (با ویژگی عدم حساسیت دربرابر خمش تارهای فیبرنوری، که کمترین حساسیت در برابر فشار و مخصوصا خمیدگی را دارد) و NZDSF (با پراکندگی زیرصفر که برای غلبه برمشکل پراکندگی فیبراست). به عبارت دیگر بتواند فیبر مورد نظر را با دقت بالا و افتی کم شناسایی کند، که دستگاه جوش تک رشته ای (Single Fiber) شرکت ما، از جمله تولیدات مناسب برای همین امر است که از فیوژن مدل T-55 آغاز می شود تا مدل اخیر72c .

3 . انتخاب براساس نوع شبکه

برای انجام عملیات جوش در ساختمان شبکه، نقاطی که ممکن است چندین کیلومتر از هم جدا شده باشند، بدین وسیله متصل میشود. گاهی اوقات ده ها و صد ها نقطه اتصال جوش لازم است. به همین دلیل برای ایجاد این اتصالات و جوش با حداقل هزینه در افت، دستگاه فیوژن 72c بسیار موثر است. دستگاه جوشی که مختص حوزه های FTTH باشد، مدل T-400 است و برای مواردی که نهایتا نیاز به 1 مایل اتصال در شبکه های FTTH با افت بسیار کم دارند، مدل T-55 از موارد شناخته شده برای این شبکه ها است.

4 . انتخاب دستگاه براساس نوع شرایط محیطی

همراه با افزایش ظرفیت انتقال از شبکه ها و یا ارتباطات درون داده ها، کابل های فیبرنوری فیبر های تک رشته ای (Single Fiber) تبدیل به هسته های چند رشته ای شده اند و هسته های آن از 100 عدد به هزار افزایش یافته است. از طرفی، مهم ترین مسئله این است که انجام عملیات جوش و عملیات Sleeveدر کمترین زمان انجام شود.

مدل 72c با سرعت انجام جوش در حدود 6 ثانیه که یک رکورد جهانی است، و انجام عملیاتSleeve درحدود 14 ثانیه، در بهترین سطح خود برای این کار است. برعکس، برای استفاده از دستگاه فیوژن در حوزه FTTH، ممکن است فقط تعداد محدودی به دلیل شرایط سخت محیطی برای عملیات جوش وجود داشته باشد، مانند قرار گرفتن درون استخر یا لبه ی بام و یا در گوشه ای اتاق های MDF. در این گونه از محیط ها، خصوصا دستگاه جوش حوزه FTTH که سبک وزن و به راحتی قابل اجرا باید باشند، مدلT-400 و مدل 201e بسیار مناسب است.

نکته ی دیگری که باید توجه کرد این است که هنگامی که میخواهیم یکی از تولیدات فیوژن برای انجام در محیط مورد نظر انتخاب کرد، دارای ویژگی هایی هستند که شامل مقاومت در برابر خاک، باران و مقاومت در برابر ضربه و فشار و تحمل شرایط محیطی برای انجام عملیات جوش در ارتفاع بالا است.

نکات کلیدی در ارتباط با فیوژن فیبر نوری :

دستگاه فیوژن فیبر نوری قابل حمل به این دلیل که می توان آنها را به هر نقطه ای حمل کرد کارایی بیشتر از خود نشان داده اند و جایگزین دستگاه فیوژن ثابت گشته اند.دستگاه های فیوژن نیاز به یک اپراتور مجرب , آموزش دیده و دقیق دارند زیرا هر گونه خطایی در زمان فیوژن باعث تضعیف و خرابی فیوژن می گردد.

کابل های فیبر نوری که دارای تعداد کر های مشخصی می باشند به صورت End to End متصل گردند.حاصل این اتصال برقرای ارتباط فیبر نوری با سرعت بسیار بالا و با توانایی انتقال دامنه گسترده ای از اطلاعات می با شد.

دستگاه فیوژن از منبع گرمایی جهت ذوب شدن تارها یا دو تار نوری در محل جوش بهره می گیرند در گذشته و اولین دستگاه فیوژن از گاز برای این کار استفاده شد , هم اکنون انتقال این گرما از طریق پرتو افشانی لیزر و یا قوص الکتریکی در محل جوش صورت
می پذیرد.

کابل های فیبر نوری جزء کابل های تولیدی تکنولوژی بالا در جهان به شمار می ایند و معمولا از چندین لایه تشکیل می شوند . در واقع دستگاه فیوژن باید با عمل Splicing یا فیوژن ارتباط بین دو تار را برقرار نماید.

تارهای نوری باید در هنگام عمل جوش کاملا تمیز وبه صورت صحیح برش خورده باشند. هر گونه خمیدگی بیش از انداره استاندارد در کابل های نوری یا محل جوش فیبر نوری باعث قطعی موقت و یا دائم در کابل می شود.

افت فیوژن فیبر نوری به طور مستقیم با تنظیمات دستگاه و اپراتور بستگی دارد همچنین استفاده از ابزارهای صحیح در انجام فیوژن مانندStripper و کاتر یا cleaver به طور دقیق در مورد کابل های نوری دقت فیوژن را بالا می برد.

پاکیزه بودن تارها در محل جوش از دیگر عوامل موثر در جوش فیبر نوری است دستگاه فیوژن در گذشته از تکنولوژی میکروسکوپی امکان دیدن تارها جهت فیوژن را برای اپراتور فراهم می کردند ولی هم اکنون اکثر دستگاه های فیوژن دارای لنز های با قدرت بزرگنمایی مناسب می باشند.کریمپ حرارتی در واقع به عنوان تکیه گاه تارهای نوری به هم جوش داده در محل جوش قرار
می گیرد وبعد از دیدن حرارت مناسب از محل جوش یا فیوژن محافظت فیزیکی می نماید.

امروزه دستگاه های فیوژن معمولا از تکنولوژی قوص الکتریکی و یا لیزر استفاده می کنند ,جوش های لیزری در دستگاه ها باعث سرعت بخشیدن به عمل فیوژن می شود گرچه دستگاه فیوژن نیاز به برنامه ریزی های مختلف قبل از انجام فیوژن کابل های مختلف فیبر نوری دارند.

دستگاه فیوژن فیبر نوری با تکنولوژی قوص الکتریکی سرعت عمل بالاتری نسبت به دیگر دستگاه های فیوژن قابل حمل دارند. تعداد محدودی از دستگاه های فیوژن را می توان در بازار یافت که هنوز با تکنولوژی میکروسکوپی و بصورت دستی کار می کنند در این نوع دستگاه فیوژن فیبر نوری تقریبا 90% عمل جوش را اپراتور انجام می دهد.

هم اکنون اکثر دستگاه های فیوژن از تکنولوژی لنز های میکروسکوپی استفاده می کنند که با داشتن نمایشگرTFT LCD بهترین کیفیت جوش را در هنگام ارتعاش قوص الکتریکی به نمایش می گذارند.

در این دستگاه ها عمده عمل جوش توسط دستگاه فیوژن صورت می گیرد و تنها60% فیوژن به دقت اپراتور بستگی دارد گرچه تنظیمات دستگاه نیز به عهده ی اپراتور است.

دستگاه فیوژن فیبر نوری در صنعت ارتباطات و مخابرات کارایی گسترده ای دارند, شبکه های فیبر نوری سرعت بالایی دارند و دقت انتقال اطلاعات نیز در آنها گسترده می باشد همچنین پایین بودن میزان افت اطلاعات و دیتا در این نوع ارتباطات بسیار اندک و ناچیز است.

در حال حاضر تمامی کشور های پیشرفته دارای صنعت مخابراتی_رادیویی و رسانه ای فیبر نوری می باشند و تنها کشورهای در حال توسعه به علت عدم شناخت از تکنولوژی فیبر نوری و یا عدم توانایی در پرداخت هزینه های تکتولوژی فیبر نوری از این نوع شبکه استفاده نمی کنند . تقریبا تمامی خطوط اینترنت پر سرعت دنیا فیبر نوری می باشند . بسیاری ازBTS های مخابراتی نیز در جمع شبکه های فیبر نوری در نقاط مختلف دنیا قرار دارند. بنابر این دستگاه های فیوژن مهمترین عمل را در ارتباط بین کابلهای فیبر نوری انجام می دهد.