طبقه بندی آنتن های رادیویی - Outdoor wireless Antenna

طبقه بندی آنتن های رادیویی - Outdoor wireless Antenna 
 
طبقه بندی آنتن ها
1 .Omni Directional
2 .Semi Directional
3. Highly Directional
 
 
 
1.Omni Directional
 
انتن های امنی که اسم دیگری دارن به نام دایپول این انتن ها تششع به تمام 360 درجه اطراف خودشان به صورت افقی( هوریزنتال ) دارند  هر چقدر گین بالاتر برود شکل تشعشع به صورت افقی فشرده تر شده مثل ی کیک که با بالا رفتن گین فشرده و باریک تر میشود. نمونه این انتن ها در اکسس پوینت های منزل یا محل کار دیده اید این انتن ها برای مسافت کم و ارتباطات مالتی پوینت استفاده میشود و توپولوژی که با این انتن ها ایجاد میشود استار میباشد .
 
 
 
 
2 .Semi Directional
 
این آنتن ها به صورت مستقیم امواج را ارسال میکنند.
 این آنتن ها که بعضی صاف هستن و شما هم شاید بالای دکل های موبایل یا پروایدر های اینترنت دیدید به چند بخش از لحاظ شیپ و پترن ارسال تقسیم بندی میشوند که سکتور ، فلت و یاگی
این آنتن ها هم برای مالتی پوینت 
استفاده میشود و هم برای پوینت تو پوینت ولی برای مسافت های کوتاه نمونه این انتن Qrt 5
 
 
 
3. Highly Directional
 
این آنتن ها یکی از بارز ترین مشخصه بیم باریک دارند در مقایسه با انتن های قبل و به همین دلیل بالاترین گین برای ما به ارمغان میاورند.
این آنتن ها بیشتر شبیه بشقاب یا دیش هستند و مناسب لینک های پوینت تو پوینت و بلند تا مسافت های چند ده کیلومتری
نوع های مختلف این آنتن پارابولیک دیش و گرید آنتن که نمونه هر کدام مثلا دیش های که بالای دکل های مخابراتی و مثل طبل هستند یا دیش ماهواره 
نمونه انتن های گرید که نرده یا پره ای هستن مزیت گرید انتن ها مقاوم در مقابل باد میباشند البته در انتن های پارابولیک دیش نیز از ریدوم برای بادشکن شدن با توجه به طراحی استفاده میشود.