دیتاسنتر جدید فیس‌بوک قرار است حرص کمپانی‌های فناوری جهان را درآورد

دیتاسنتر جدید فیس‌بوک قرار است حرص کمپانی‌های فناوری جهان را درآوردکمپانی فیس‌بوک امروز از تصمیم خود برای راه اندازی دیتاسنتری جدید در شهر کلونی ایرلند خبر داد.

این دیتاسنتر که EU2 نام دارد به عنوان دومین دیتاسنتر این ابرکمپانی فناوری در اروپا شناخته خواهد شد و به خوبی گواه این مسئله است که تا چه اندازه محبوبیت این شبکه بزرگ‌ اجتماعی در یکی دو سال اخیر رشد داشته است و به تبع، پاسخگویی به این محبوبیت نیازمند زیرساختی قدرتمند و پیشرفته به منظور مدیریت درست و بهینه عکس‌ها، ویدیوها و حتی لایک‌های کاربران است.

 

اما آنچه که ششمین دیتاسنتر فیس‌بوک در جهان را از سایر دیتاسنترها متمایز می کند و بدون شک، لج شرکت های فعال در حوزه فناوری جهان را در خواهد آورد، نحوه تامین انرژی و طراحی آن است. به طوری که 100 درصد انرژی آن از بادها که منبعی تجدیدپذیر و پاک به شمار می آیند تامین می شود.

 

نکته دوم و مهم‌تر اینجاست که این دیتاسنتر به عنوان اولین دیتاسنتر متعلق به فیس‌بوک و همچنین در جهان محسوب می شود که به طور کامل بر اساس پروژه فناوری Open Compute طراحی شده است.

 

این پروژه که به اختصارOCP نیز نامیده می شود طرحی است که توسط فیس‌بوک در سال 2011 آغاز گردید و هدف آن تغییر کامل نحوه ساخت سرورها و سخت افزارهای شبکه ای به منظور ارتقای عملکرد و کارایی آنها در عصر اینترنت است.

این اقدام فیس‌بوک می تواند موجب تحریک و عصبانیت کمپانی های سابقه داری همچون سیسکو و حتی مایکروسافت شود که در حال استفاده و کار با چنین تکنولوژی هستند.

 

تام فورلانگ، نایب رییس بخش عملیات‌های سایت فیس بوک در این خصوص عنوان می کند:"دیتاسنتر جدید ما، مجهز به آخرین تکنولوژی های روز دنیا خواهد بود و به عنوان یکی از پیشرفته‌ترین، کارآمدترین و پایدارترین دیتاسنترها در جهان شناخته خواهد شد. در این دیتاسنتر، تمامی رک‌ها، سرورها و سایر قسمت ها بر مبنای تکنولوژی OCP طراحی خواهند شد."

 

 

گفتنی است اولین دیتاسنتر این شرکت در اروپا در ماه جولای سال 2013 در شهر Lulea سوئد تاسیس شد و با تاسیس دیتاسنتری جدید در ایرلند، کمپانی فیس‌بوک نیز به جمع شرکت هایی همچون آمازون، گوگل و مایکروسافت خواهد پیوست که دیتاسنتر خود را در این کشور مستقر خواهد کرد.