دوربین های تحت شبکه

دوربین های تحت شبکهاستفاده از انواع سیستم های آنالوگ ، دیجیتال و یا ترکیبی ( هیبریدی ) و همچنین هوشمند سازی این سیستم ها بسته به نیاز مصرف کننده ، می تواند هر خواسته ای را مرتفع سازد.

مسلماً در شرایط متفاوت محیطی ، انتخاب بهترین راهکار برای ایجاد بستر انتقال تصویر و ذخیره آنها ، علاوه بر صرفه جویی در هزینه های اجرای پروژه ، میتواند عمر مفید عملکرد سیستم را تا حد چشم گیری افزایش دهد .

ضمناً فراهم نمودن قابلیت مشاهده تصاویر از هر نقطه دلخواه و تعریف سطوح مختلف دسترسی طبق استاندارد های امنیتی و مبتنی بر پروتکل های خاص و امن کد گذاری اطلاعات در زمان انتقال نیز از وظایف طراح سیستم خواهد بود.

طراحي و نصب دوربين هاي مداربسته تحت شبكه

 

آیا می دانید CCTV چیست ؟

 

نیاز ما به افزایش امنیت انسانها و اموال آنها باعث بوجود آمدن و توسعه وسیع دوربینهای امنیتی در سطح خانه ها ، ادارات ، مدارس ، بیمارستانها ، فرورشگاهها ، مراکز خرید و فروش و بسیار از مکانهای دیگر شد . در این زمان ، دوربین هایی با نام CCTV بوجود آمدند که نمایانگر”Close Circuit “ به معنای دوربینهای"مداربسته" بودند . یعنی تصویر این دوربین ها در شبکه های عمومی “Public Network “ نمایش داده نمی شد .در سالهای اخیر اینترنت باعث تغییر در مسیر توسعه دوربینهای امنیتی ناظر شده است . بنابراین به آنها دوربین های مبتنی بر" آی پی" یا همان (IP Camera) گویند. که مستقیما به شبکه های اترنت (Ethernet Network) و یا شبکه ای با پهنای باند خانگی وصل می شوند و تصاویر ویدئویی را به صورت زنده از اینترنت به مقصد می برند. امروزه در مراكز صنعتي و اداري جهت نظارت بر محيط فيزيكي و نظارت بركار كاركنان ياكـارگران در جـهت كنترل و مديـريت بهـتر و كارآمـد‌تر بـه وفـور از سيستمهاي تـلويزيوني مـداربسته (closed circuit TV)(CCTV) استفاده مي‌شود.اين سيستمها به عنوان سيستمهاي كنترل تصويري نيز ناميده مي‌شوند. گاهي نيز از اين سيستمها با مخفف CCVE (تجهيزات ويدئويي مدار بسته) ياد مي‌شود. در محلهايي مانند بانكها ـ ادارات ـ دانشگاهها ـ كارخانجات ـ فروشگاههاي بزرگ ـ فروشگاههاي فروش اجناس گرانقيمت مانند طلافروشيها ـ در سوپرماركتهاي بزرگ  و در كنترل ترافيك خيابانها و چهارراه‌ها اين سيستمها را ميتوان نصب و مورد استفاده قرار داد. استفاده از اين سيستمها در منازل مسكوني رواج چنداني نيافته است ولي با پا به عرصه گذاشتن سيستمهاي تصويري كه قادرند حركت را در محدودة تحت نظارت سيستم تشخيص و اعلام خطر نمايند يا توسط سنسورهاي خاصي تحريك شده و شروع به ضبط فيلم از محل بنمايند انتظار مي‌رود كه استفاده از اين سيستمها در منازل مسكوني نيز گسترش بيايد. به اينگونه سيستمها هم اكنون اصطلاح دزدگير تصويري اطلاق مي‌شود. اصول كار سيستمهاي CCTV به اين صورت است كه ابتدا تصاوير توسط دوربينهاي مدار بسته دريافت شده و براي نمايش و پخش به مانيتور يا تلويزيون انتقال داده مي‌شود. همچنين براي ضبط و يا تغيير نحوه نمايش روي مانيتور و پخش همزمان تصاوير دوربينها روي مانيتور و كنترل از راه دور دوربينها نيز تجهيزات و امكاناتي وجود دارد. چون تصاوير دريافت شده از اين سيستمها براي بينندگان محدودي مي‌باشد لذا به آنها تلويزيون مدار بسته مي‌گويند بر خلاف تلويزيون عمومي (Broadcast TV) كه جهت پخش تصاوير براي عموم مي‌باشد. با توجه به تنظيماتي كه روي دوربينها و ساير تجهيزات ميتوان انجام داد اين سيستمها در شرايط جوي متفاوت و در روز و شب نيز كارآيي خوبي دارند.
مزاياي استفاده از دوربين هاي مدار بسته

نظارت, حفاظت , كنترل و مديريت مراكز تجاري , صنعتي , اداری و مسکونی

حفاظت از منابع مالي و تجهيزات

كاهش هزينه هاي ناشي از بازديدهاي فيزيكي

مديريت و كنترل دقيق كاركنان و بازده  بالاتر نيروي انساني

ضبط طولاني مدت تصاوير و قابليت بازبيني تصاوير ضبط شده با توجه به زمان و تاريخ دلخواه

نظارت و کنترل محل کار از هر کجای دنیا


آشنایی با دوربین های مدار بسته

امروزه از این سیستم‌ها برای حفاظت و نظارت بر اماکن مهم، اماکن پرتردد و اماکن پرخطر استفاده می‌شود. موزه‌ها، فروشگاه‌ها، زندان‌ها، فرودگاه‌ها، ایستگاه‌های مترو و راه‌آهن و حتی بیمارستان‌ها و مدارس از دیگر اماکنی است که به این سیستم‌ها مجهز شده‌اند. با وجود این سیستم، امکان شناسایی و تعقیب راحت‌تر مجرمان فراهم خواهد بود.

کارکرد دیگر سیستم‌های مداربسته، کارکرد نظارتی است. امروزه مدیران زیادی بوسیله این سیستم‌ها بر کار نیروهای خود نظارت دارند. همچنین کنترل ترافیک شهرها نیز بر اساس این کارکرد سیستم‌های مداربسته استوار است.

توصیه دی کامپیوتر در باره استفاده امن از این ابزار ارزشمند

1-برای استفاده از این دوربینها حتما ازرمزگذاری بر روی سیستم استفاده کنید و هرگز تصویر آنهارابر روی اینترنت بدون رمز Broadcast نکنید.

2-یکبار که دوربینها را به صورت امن تنظیم کرده و آنها را نصب کردید ، به صورت تستی تلاش کنید که از خارج شبکه به این دوربینها متصل شوید اگرتوانستید این کار را انجام دهید حتما برای امن تر کردن سیستم شبکه ای خود فکری بکنید .

3-اگر دوربین ها به نحوی تنظیم شده اند که بر روی اینترنت تصویر را انتقال دهند ، در این حالت حتما از Firewall استفاده کرده و آنرابه صورت بسیار دقیقی تنظیم کنید . ( توجه کنید که هیچکس غیر از خود شما از این تنظیمات با خبر نباشد (

4-انتهای کلیه مسیرهایی که احتمال دارد بوسیله آن افراد غیر مطمئن به این شبکه دسترسی داشته باشند را مسدود کنید در این حالت شما می توانید از چک لیست های امنیتی استفاده کنید و یا از شرکتهای مشاور در زمینه امنیت شبکه های کامپیوتری کمک بخواهید.

قابل توجه سازمان هایی که می خواهند از این تکنولوژی ارزشمند استفاده کنند دی رایانه نوین شما را در این راه پر شتاب یاری می نماید

ضرورت استفاده از دوربين هاي تحت شبكه:

اگر در حال طراحي يك سيستم مديريت تصويري ( دوربين مداربسته ) براي محلي هستيد كه تا كنون هيچ دوربين در آن نصب نشده است، بهترين گزينه براي شما (NetworkCamera ( IP Camera است. اين دوربينها در مدلها و با كاربرد هاي متنوعي وجود دارند با اين گوناگوني، امروزه براي هر كاربردي و تقريبا براي هر سيستم با هر اندازه اي مي توان دوربين مناسب را يافت.حتي قوي ترين و نيرومندترين حصارها و موانع به كار گرفته شده در حفاظت هاي پيراموني قادر به جلوگيري دائمي از نفوذ مهاجمين نخواهند بود. البته حقيقت آن است كه اكثر حفاظت هاي پيراموني چندان قوي و نيرومند نبوده و توانايي مقابله با مهاجمين را ندارند. اگر مهاجمين داراي وقت كافي باشند و مزاحمي نداشته باشند در نهايت قادر خواهند بود كه به داخل رخنه كنند و حقيقت تلخ ديگر آن است كه هر چه قدر هم كه حفاظ ها و موانع به كار برده شده ترسناك و تهديد آميز به نظر رسند باز هم با كمال تعجب مي بينيم كه به سرعت در آنها نيز رخنه مي شود.
اگر گذر از موانع و شكستن آنها سخت باشد، مهاجمين با بالا رفتن از موانع و يا حفر زمين و گذشتن از زير مانع عبور مي كنند. در اكثر مكان ها مراقبت بيست و چهار ساعته و تمام وقت بر محيط انجام نمي گيرد و براي رفع اين ضعف نياز به سيستم هاي الكترونيكي احساس مي شود.

روش هاي مقاوم سازي :
براي مقاوم سازي و تقويت ساختارهاي فيزيكي حفاظت هاي پيراموني طيف وسيعي از راه حل هاي الكترونيكي وجود دارد. برخي از اين روش هاي الكترونيكي عبارتند از:
سيستم هاي هشداري و آلارم سوار شده بر حصارها كه با فشار و تنش فعال مي شوند، دتكتورهاي اشعه مادون قرمز و سيستم هاي ويديويي شناسايي حرکت همچون سيستم هاي CCTV ، سيستم هاي صوتي و سيم هاي برق دار.
اما كليه اين سيستم هاي الكترونيكي داراي يك كاركرد مشترك هستند و آن هم شناسايي مهاجمين و ايجاد فرصت مناسب براي كاركنان و مراقبان امنيتي جهت پاسخگويي و عكس العمل سريع به حوادث مي باشد. تنها در آخرين مورد ( سيم هاي برق دار) يك نوع باز داري اضافي ، فعال و آني ديگري وجود دارد كه ايمني بالاتري دارد ولي به شدت دردناك است چرا كه مهاجمين دچار يك شوك الكتريكي مي شوند. اين نوع حفاظت پيراموني ( استفاده از شوك الكتريكي) در اكثر مهاجمين يك نوع بازداري رواني ايجاد مي كند. در بسياري از سايت ها و مكان هايي كه از شوك الكتريكي استفاده مي كنند اغلب مشكلات دائمي امنيتي رفع شده و جرائم كاهش مي يابد ولي در رابطه با برخي افراد مهاجم حتي شوك الكتريكي نيز نيروي بازدارنده اي محسوب نمي شود و باعث ترس آنها نمي شود.

ايجاد تاخير : 
فاكتور اصلي براي انتخاب يك سيستم امنيتي و حفاظت پيراموني در نظر طراحان امنيتي گذشته از هزينة آن ، سادگي سيستم مي باشد. در انتخاب سيستم امنيتي بايستي به برخي نكات توجه نمود. مثلا امكان وقوع چه نوع حمله اي از سوي مهاجمين وجود دارد يا چه مدت زمان لازم است تا پس از وقوع و شناسايي عكس العمل مربوطه اعمال شود.
اگر پاسخ و عكس العمل سريع باشد و يا حفاظ ها فاصلة قابل توجهي تا ساختمان مورد حفاظت داشته باشند آنگاه كافي است مهاجمين را كمي معطل كنيم تا ماموران امنيتي به محل برسند. اما اگر توان عكس العمل سريع نداشته باشنم بايستي طراحان سيستم امنيتي از موانع بيشتري استفاده كنند. نكته حائز اهميت آن است كه در هر حالت و شرايطي بايستي عمل شناسايي سريع و مطمئن باشد و هر چه سريعتر باشد بهتر خواهد بود.

انواع دوربين هاي تحت شبكه:

- دوربين هاي تحت شبكه ثابت Fixed Network Cameras:
اين دوربين ها كه شامل يك بدنه و يك پايه هستند از نظر شكل ظاهري شباهت بسياري به دوربين هاي آنالوگ سنتي دارند. در بعضي از كاربرد ها ديده شدن دوربين و جهت ديد آن امري مطلوب است. در چنين كاربردهايي بهترين گزينه استفاده از دوربين هاي ثابت است. مزيت ديگر اين دوربين ها اين است كه اغلب آنها لنزهاي قابل تعويض دارند و مي توان لنز دوربين را متناسب با كاربرد آن انتخاب كرد. براي حفاظت از دوربينهاي ثابت مي توان از Housing و پوشش مناسب استفاده كرد.

- دوربين هاي تحت شبكه ثابت دام Fixed Dome Network Cameras:
اين نوع دوربينها كه Mini dome هم ناميده مي شوند، شامل يك دوربين ثابت نصب شده داخل يك هاوسينگ كروي شكل كه اصطلاحاDome ناميده مي شود، هستند. مي توان اين دوربينها را به راحتي به هر جهت چرخاند و ثابت كرد. مهمترين مزيت آنها اين است كه ظاهري يكپارچه و مستقل دارند و معمولا اين دوربين به گونه اي ساخته مي شوند كه از دخالت ها و دستكاري هاي مخرب افراد جلوگيري مي كنند و همچنين مانع مشاهده جهت ديد دوربين مي شوند. با اين وجود دوربينهاي Fixed dome معمولا لنز قابل تعويض ندارند و اگر تعوض لنز ممكن باشد نيز اندازه لنز با فضاي داخل پوشش كروي محدود شده است.

 

- دوربين هاي تحت شبكه PTZ :
اين دوربينها قابليت حركت افقي ، عمودي و همچنين زوم اپتيك و ديجيتال بصورت كنترل دستي و اتوماتيك را دارند. در حالت كنترل دستي، يك دوربين PTZ مي تواند به عنوان مثال در يك محيط فروشگاهي براي تعقيب يك فرد مورد استفاده قرار گيرد اين دوربينها جهت ديد مشخص ندارند و داراي امكان حركت 360 درجه كامل هستند و براي حركت اتوماتيك دائمي ساخته شده اند. زوم اپتيك اين دوربينها معمولا بين 18 تا 26 برابر است.

مروري بر سيستم هاي نظارت تصويري مبتني بر IP (تحت شبکه) :

1-1 بلوك دياگرام انواع تجهيزات :

1-1-1 Analogue CCTV system using VCR :
در اين سيستم ها CCTV هاي مورد آنالوگ به همراه VCR) Video CassetteRecorder) مورد استفاده قرار مي گرفتند که در واقع شامل يك سيستم كاملا آنالوگ مي باشد. در سيستم هاي بزرگ تر يك Quadيا مولتي پلکسر بين دوربين و VCRقرار داده مي شود. اين سيستم ها اين امكان را فراهم مي آورند كه چندين دوربين برروي يك VCR ضبط شود اما با سرعت پايين.تر. براي ديدن تصاوير نيز يك مانيتور آنالوگ مورد استفاده قرار مي گرفت.

1-1-2 Analogue CCTV Systems using DVR :
در اين سيستم از (DVR) Digital Video Recorder) استفاده مي شود. در DVR نوار ويدئو توسط يك هارد درايو جايگزين شده است. بنابراين نياز است كه اطلاعات ويدئو ابتدا ديجيتال شده و فشرده شود و سپس بر روي هارد ذخيره سازي شود اكثر DVR ها داراي چندين ورودي مي باشند كه معمولا 4 ، 9 ، و يا 16تايي مي باشد. بنابراين اين سيستم ها خود حاوي Quadو Multiplexer نيز مي باشند.

1-1-3 CCTV systems using network DVR Analogue :
اين سيستم در واقع يك سيستم نيمه ديجيتال بوده كه داراي يك پورت اترنت نيز مي باشد. وقتي كه تصاوير در داخل DVR ديجيتال و فشرده شد، مي تواند برروي شبكه كامپيوتري به يك كامپيوتر راه دور ارسال گردد. بعضي از سيستم ها هم مي توانند تصاوير ذخيره شده و هم تصاوير زنده را نمايش دهند. اما برخي ديگر فقط اطلاعاتي كه ذخيره شده است را مي توانند پخش نمايند. علاوه بر اين برخي از سيستم ها نياز به يكClientمخصوص براي ديدن تصاوير دارند. اما برخي ديگر از مرورگرهاي استاندارد استفاده مي كنند.

1-1-4 Video Server Network Video systems using Analogue Camera and :
همان طور كه ذكر گرديد يك مزيت بزرگ ويدئو سرور اين است كه بسيار انعطاف پذير بوده و دوربين هاي آنالوگ فعلي مي توانند به صورت زمان واقعي اطلاعات خود را به دور دست و از طريق يك شبكه كامپيوتري ارسال نمايند. بنابراين با استفاده از ويدئو سرور اطلاعات تصاوير به صورت زنده مي تواند به هر مكاني منتقل گردد. مزيت هاي ويدئو سرور را مي توان به صورت زير برشمرد:
• دسترسي از راه دور به تصاوير با استفاده از شبكه هاي كامپيوتري
• راحتي يكپارچه سازي سيستم ها
• كاهش هزينه ها با استفاده از بستر موجود شبكه سادگي معماري سيستم
• سرعت زياد در جستجوي تصاوير ذخيره شده
با استفاده از ويدئو سرور تصوير ابتدا ديجيتال شده و به صورت تصاوير ديجيتال برروي يك شبكه كامپيوتري ارسال مي گردد يك ويدئو سرور مي تواند تا 30 فريم برثانيه را در حالت NTSC و 25 فريم بر ثانيه را در حالتPAL برروي اترنت استاندارد ارسال نمايد. اين سيستم مي تواند بيش از يك ورودي آنالوگ داشته باشد و ساير قسمت هايي مانند ديجيتال كننده تصوير، فشرده ساز تصوير، وب سرور، رابط شبكه و سريال از قسمت هاي ديگر آن مي باشد. در اين سيستم ها از يك ويدئو سرور، يك سوئيچ شبكه و يك كامپيوتر با نرم افزار مديريت ويدئو استفاده مي شود. دوربين آنالوگ به ويدئو سرور متصل مي شود و سپس ديجيتال و فشرده مي گردد. ويدئو سرور سپس به شبكه متصل شده و اطلاعات ويدئو را با استفاده از سوئيچ شبكه به يكPCارسال مي كند. استفاده از اين سيستم داراي مزيت هاي زير مي باشد: 
• استفاده از شبكه هاي استاندارد و سخت افزار كامپيوتري براي ذخيره سازي و مديريت تصاوير
• قابليت توسعه آسان

1-1-5 Network Video systems using networkcamera 

Network Cameraدر واقع تركيب دوربين و كامپيوتر در داخل يك واحد مي باشد. اين دوربين ها درداخل خود ديجيتايزر و فشرده ساز داشته و داراي رابط شبكه نيز مي باشند. اين اطلاعات از طريق شبكه منتقل شده و برروي يك PC معمولي با يك نرم افزار مديريت ويدئو ذخيره سازي مي شود. مزيت هاي استفاده از اين سيستم به شرح زير مي باشد: 

• رزولوشن بالا
• كيفيت پايدار تصوير
• قابليت توسعه آسان

 

1-2 برخي از مزاياي اصلي

1-2-1 پاياني بر مشكل interlace :
دوربينهاي آنالوگ به دليل محدوديت استاندارد در مورد استفاده ( PAL/NTSC) هر تصوير را دو بار و با تاخير زماني اسكن ميكنند كه باعث افت شديد كيفيت تصاوير متحرك ميشود . در مقابل دوربينهاي تحت شبكه كل تصوير را در آن واحد اسكن كرده و در نهايت يك تصوير متحرك را بدون نويز و اعوجاج نشان ميدهد.

1-2-2 امكان Power Over Ethernet يا تامين برق مصرفي دوربين از طريق كابل شبكه :
پشتيباني از اين سيستم استاندارد علاوه بر كاهش هزينه هاي اجرايي ، خرابي هاي ناشي ازگستردگي سيستم را به حداقل ميرساند. بطوريكه استفاده از UPS مركزي را بسيار ساده و كم هزينه مي سازد.

1-2-3 رزولوشن مگا پيكسل
دوربينهاي آنالوگ حداكثر رزولوشني برابر با 0.4 مگاپيكسل دارند كه اين امر بدليل محدوديت تعداد خطوط ( بند 1) است . در حاليكه دوربينهاي تحت شبكه داراي رزولوشن بالاي يك مگاپيكسل بسيار زياد هستند.

1-2-4. دوربينهاي هوشمند :
دوربينهاي تحت شبكه توانايي تشخيص حركت ياmotion detection دارند . علاوه بر اين امكان مديريت آلارم با قابليت تنظيم حساسيت و موقعيت حركت در تصوير نيز وجود دارد . وروديهاي I/O امكان وصل انواع سنسورهاي مختلف اعم از دود و گاز را به دوربين ميدهد.

1-2-5 انتقال همزمان صدا و تصوير و سيستم كنترلي دوربين بر پايه يك كابل شبكه : 
يكي از ويژگيهاي بسيار جذاب دوربين هاي تحت شبكه اين است که علاوه بر برق و آلارم هاي ناشي از سنسورهاي آنالوگ مثل اعلام حريق دودي و گازي، سنسورهاي نوري و ... ، مي تواند همزمان بر روي يك كابل شبكه صدا، تصوير و فرمانهاي مربوط به P/T/Z دوربين ها را نيز منتقل نمايند. اين قابليت علاوه بر كاهش هزينه چشمگير كالاها و خدمات Passive ، زمان اجرا را نيز به شدت كاهش داده و امنيت ارسال و كنترل تصاوير و صداها را نيز افزايش مي دهد.

1-2-6 داراي سيستم صداي دو طرفه جهت ضبط و پيجينگ افراد : 
يكي ديگر از امكانات موجود در قالب دوربين هاي تحت شبكه آن است كه داراي ميكروفونهاي دروني (Built in) بوده و صدا را از محيط منتقل مي كنند. همچنين با پيش بيني خروجي صوتي جهت اتصال به Speakerامكان ارسال صوت را به راحتي فراهم آورده است. اين امكان به جهت ايجاد سيستم پيجينگ در سالنهاي توليد و نيز تشكيل اتاق فرمان در خطوط توليد و مراكز صنعتي و نظامي مورد استفاده است.

1-2-7 امنيت انتقال تصاوير :

سدي از كلمات عبور مختلف و رمزگزاري هاي پيچيده و فيلتر كردنIP هاي ناشناس از تصوير دوربينهاي تحت شبكه محافظت ميكند. علاوه بر اين اطلاعاتي به تصاوير اضافه كرده كه اصالت آن را به مراجع قانوني به اثبات برساند.

1-2-7 زيرساخت كاملا اقتصادي وقابل انعطاف مبتني بر IP :
علي رغم آنچه با مقايسه قيمت يك دوربين IP با يك دوربين آنالوگ برداشت مي شود و در اغلب موارد بر روي آن تبليغات گسترده اي صورت مي گيرد، به ويژه در پروژه هاي بزرگ به دليل كاهش بسيار گسترده هزينه هايPassive اعم از خريد انواع كابلهاي صوت، تصوير برق، هزينه هاي كابل كشي مربوطه و نيز هزينه هاي انواع ترانكينگ با لوله هاي فلزي و پلي اتيلن و نيز حفاري هاي مختلف مورد نياز و بتّبع كاهش چشمگير زمان اجراي پروژه، در مجموع هزينه هاي اجراي پروژه در مقايسه با قابليتها و امكانات گسترده موجود، كاملا اقتصادي به نظر مي رسد.

1-2-9 سيستم كاملا ديجيتال و ثبات كيفيت :
در سيستم تحت شبكه تصاوير فقط يكبار ديجيتال شده و همواره ديجيتال ميمانند لذا كيفيت تصاوير بعد از انتقال به كيلومتر ها دورتر ثابت ميماند.

گروه مهندسی الپام در زمينه ارائـه خـدمات انـفورماتيـكي ، ارائـه راه حلـهاي جـامـع (  Total Solutions) تحقيق ، مشاوره ، طراحي و اجراي شبكه هاي محلي و گسترده و همچنين سيستمهاي حفاظتي و نظارتي تحت شبكه به كليه سازمانهاي دولتي و بخش خصوصي ، دانشگاهها و تمامي نهادهاي مملكتي مي باشد.

انواع گوناگونی از دوربین های تحت شبکه وجود دارد که با توجه به نیاز می توان از آنها استفاده کرد. اگرچه دوربین های آنالوگ هم به همین گوناگونی موجود هستید ولی دوربین های تحت شبکه مزایایی از قبیل: کیفیت تصویر بهتر و امکان استفاده راحت تر دارند. در برخی موارد هم دوربین های تحت شبکه تنها گزینه هستند مانند مواردی که رزلوشن بسیار بالا مورد نیاز است (مراجعه کنید بهدوربینهای مداربسته دیجیتال مگاپیکسلی) یا جایی که تصاویر باید به صورت بی سیم ارسال شود.

در ادامه مروری کلی بر انواع دوربین های تحت شبکه و امکاناتی که هنگام تهیه این دوربین ها باید در نظر داشت خواهیم داشت:

انواع دوربین های تحت شبکه

دوربین های تحت شبکه را می توان به دو دسته Indoor و Outdoor تقسیم کرد.

Indoor یا Outdoor. دوربین های Outdoor باید لنز Auto Iris داشته باشند تا میزان نور ورودی به سنسور را تنظیم کند. بعضی دوربین های Outdoor نیاز به Housing (هاوسینگ یا پوشش محافظ) دارند. درحالی که بعضی مدل ها با بدنه ی مقاوم ساخته می شوند. درضمن امکان استفاده از هاوسینگ برای دوربین های Indoor که نیاز به محافظت داشته باشند هم وجود دارد. برای محافظت در محیط های پرگردو غبار و مرطوب یا مواردی که امکان خرابکاری وجود دارد.

 

انواع: ثابت (Fixed)، دام ثابت (Fixed Dome)، پی.تی.زد (PTZ)، اسپید دام یا پی.تی.زد دام (PTZ Dome)

دوربینهای تحت شبکه ثابت

دوربین ثابت دوربینی است که پس از نصب امکان تغییر زاویه دید دوربین وجود ندارد. نوع معمول آن دوربینی با بدنه و لنز جداگانه است. در بعضی موارد نیاز است که دوربین زیاد در دید باشد. اگر چنین باشد، دوربین های ثابت بهترین انتخاب هستند زیرا هم خود دوربین و هم زاویه ای که در آن جهت قرار گرفته است کاملا مشخص هستند. مزیت دیگر این نوع دوربین ها امکان تعویض لنز در آنهاست. برای محافظت بیشتر می توان دوربین های ثابت را در هاوسینگ قرار داد.

دوربینهای تحت شبکه دام ثابت (Fixed Dome)

دوربینهای دام ثابت، که Mini Dome نیز نامیده می شوند، اساساً از یک دوربین ثابت Fixed تشکیل شده که از قبل در یک هاوسینگ گنبدی شکل (Dome) قرار گرفته است.امکان تغییر جهت دوربین به هر سمتی وجود دارد. مزیت اصلی این نوع دوربین در طراحی آن است، زیرا که تشخیص جهتی که دوربین در آن قرار دارد سخت است. همچنین دوربین از دستکاری مصون است. یکی از محدودیتهای دوربینهای دام ثابت این است که این نوع دوربین ها به ندرت با لنز قابل تعویض ارائه می گردند، و حتی اگر هم لنز قابل تعویض داشته باشند انتخابهای بسیار محدودی برای لنزها وجود دارد. اگرچه با این نوع دوربینها لنزهای Varifocal ارائه می شود که امکان تنظیم پهنه ی دید دوربین را فراهم میکند. بدنه ی این نوع دوربین ها انواع گوناگونی از جمله انواع ضد-خرابکاری (Vandal Resistant) یا بدنه های IP-66 دارد. این دوربین ها اغلب روی سقف نصب میشود و نیاز به هاوسینگ ندارند.

دوربینهای تحت شبکه PTZ

یا به صورت خودکار و یا بصورت دستی زاویه دوربین از راه دور قابل تغییر است. امکان تغییر زاویه دوربین به چپ و راست، بالا و پایین علاوه بر زوم کردن وجود دارد. دوربین های PTZ دو نوع مکانیکی (Mechanical) و غیرمکانیکی (ePTZ) دارند.

دوربینهای PTZ مکانیکی امکان تغییر زاویه دوربین به چپ و راست، بالا و پایین علاوه بر زوم کردن را به صورت اتوماتیک و دستی دارند. به صورت دستی اپراتور می تواند زاویه و زوم دوربین را مثلا برای دنبال کردن یک فرد تغییر دهد. دوربین های PTZ اکثرا در مواردی استفاده می شوند که یک اپراتور برای کنترل دوربین باشد و قابل تشخیص بودن جهت دوربین مهم نیست. مقدار زوم اپتیکال (Optical Zoom) دوربینهای PTZ بین ۱۰X تا ۲۶X است. امکان نصب این نوع دوربین ها بر روی سقف و دیوار وجود دارد.

تفاوت دوربین های PTZ و PTZ Dome  این است که به خاطر محدودیت مکانیکی دوربین های PTZ امکان گردش ۳۶۰ درجه را ندارند، یعنی امکان دنبال کردن فردی که دایره وار به دور دوربین می چرخد وجود ندارد. تفاوت دیگر دوربینهای PTZ و PTZ Dome این است که دوربین های PTZ برای حرکت اتوماتیک دائم یا به اصطلاح Patrol یا Guard Tour ساخته نشده اند.

دوربینهای PTZ غیرمکانیکی با استفاده از سنسورهای مگاپیکسلی زاویه هایی از ۱۰۰ تا ۱۸۰ درجه (در برخی موارد بیشتر) را پوشش میدهند. این نوع دوربینها به اپراتور این امکان را میدهد که بدون استفاده از کنترلهای مکانیکی روی تصویر زوم کند و یا به چپ و راست و بالا و پایین حرکت کند. مزیت این نوع خاص (ePTZ) این است که به خاطر عدم وجود اجزاء متحرک خرابی دوربین کمتر می شود. همچنین زوم کردن در بخشی از تصویر بدون وقفه است در حالی که در دوربین های معمولی این عمل حداقل ۱ ثانیه طول میکشد. بعلاوه جهت دوربین با تغییر زاویه آن تغییر نمی کند. برای دریافت کیفیت مطلوب میزان زوم باید محدود باشد، مثلا برای یک دوربین ۳ مگاپیکسلی با زاویه دید ۱۴۰ درجه حداکثر زوم ۳X پیشنهاد می شود.

دوربینهای تحت شبکه اسپید دام (PTZ Dome – Speed Dome)

دوربینهای PTZ Dome پوشش بیشتر و قابلیت بهتری برای حرکت به بالا و پایین و چپ و راست و همچنین زوم دارند. امکان چرخش ۳۶۰ درجه، تغییر زاویه ۱۸۰ درجه عمودی. دوربینهای اسپید دام (PTZ Dome) به خاطر طراحی که امکان مشاهده زاویه دوربین را نمی دهد (به ویژه در دوربینهای دامی که شیشه آنها پوشش دودی دارند). این نوع دوربین ها برای حرکت دائم (Guard Tour, Patrol) مناسب تر هستند. یک دوربین PTZ Dome با حرکت دائم می تواند جایگزین  ۱۰ دوربین ثابت شود. تنها مشکل این است که در هر زمان فقط یکی از ۱۰ وضعیت قابل مشاهده است و ۹ وضعیت باقیمانده حفاظت شده نیستند. زوم اپتیکال (Optical Zoom) دوربینهای PTZ Dome بین ۱۰X تا ۳۶X است.دوربین های PTZ Dome اکثرا در مواردی استفاده می شوند که یک اپراتور برای کنترل دوربین باشد. این نوع دوربین ها در محیطهای Indoor روی سقف و در محیطهای Outdoor روی دکل و یا گوشه ی ساختمان نصب می شوند. در دوربین های تحت شبکه PTZ Dome، بر خلاف دوربین های آنالوگ دام، همه ی کنترل های PTZ روی شبکه ارسال میگردند و نیاز به نصب کابل های RS-485 نیست

دنیای طراحی سیستم های دوربین مداربسته تحت شبکه به طور مداوم در حال رشد و پیشرفت است. طراحان شبکه های امنیتی و نصابان بایستی هنگام نصب سیستم های نظارت تصویری تحت شبکه همواره به نیازها و خواسته مشتریان توجه داشته باشند. مدیر فروش دوربین های مداربسته وظیفه دارد تا تمامی نگرانی های موجود در ارتباط با سیستم های مذکور را مرتفع نموده و در نتیجه شبکه را بر طبق نیاز مصرف کنندگان طراحی نماید. در مقاله حاضر، پیتر استانتون، مدیر بازرگانی شرکت ADT که تولیدکننده دوربین های مداربسته است، به شرح موانع موجود برای طراحی سیستم های دوربین مداربسته تحت شبکه با وجود فن آوری های امروزی می پردازد.

نکاتی که بایستی به هنگام انتخاب دوربین مداربسته تحت شبکه تولیدی یک شرکت برای ایجاد یک سیستم نظارت تصویری مورد توجه قرار بگیرند از قرار زیر هستند:

اولین نکته مهمی  که یک مهندس IT بایستی بدان توجه نماید آن است که امکان توقف کارکرد دوربین را به حداقل برساند. برای شرکت ها حفظ شبکه ی امنیتی شان  در حد مطلوب لازم و ضروری است. همچنین این شرکت ها انتظار دارند عملکرد این سیستم امنیتی تحت تاثیر هیچ عامل خارجی و یا سیستمی که همسو با شبکه مذکور در حال فعالیت است، قرار نگیرد. بسیاری از نگرانی های موجود در خصوص سیستم های امنیتی IT ( به عنوان مثال می توان به لزوم باز کردن پورت های فایروال برای سیستم دوربین مداربسته جهت ارسال تصاویر اشاره نمود). نصابان سیستم های امنیتی بایستی از این موضوعات کلیدی آگاه بوده و در مراحل طراحی به نگرانی های موجود در زمینه ارسال و انتقال تصاویر در سیستم تحت شبکه  (IP) سازمان مورد نظر توجه داشته باشند.

معمولاً ایجاد سطح امنیتی بالا و جلوگیری از سرقت از جمله عواملی هستند که به عنوان معیارهای ارزش‌گذاری سیستم های دوربین مداربسته در یک سازمان  مطرح می باشند. نصاب بایستی طریقه استفاده از این سیستم، مناطقی که تحت پوشش قرار خواهند گرفت و از همه مهم تر نکات امنیتی که بایستی در ساختمان و محوطه اطراف مورد توجه قرار بگیرند و نحوه تصویربرداری از آنها را مد نظر قرار دهد. زمانی که تمامی نکات مذکور لحاظ گردید و هدف بر استفاده از سیست�� های دوربین مداربسته تحت شبکه قرار گرفت، مهم ترین موضوع مشورت با متخصصان دپارتمان IT جهت انتخاب مناسب ترین سیستم هم از نظر کارکرد و هم از نظر هزینه است. با چشم انداز کنونی رشد IT، ضروری است  مدیر فروش با اطلاع کافی از سیستم های تحت شبکه تعاملی مناسب با مدیر بخش شبکه داشته باشد.

نقش دپارتمان IT در انتخاب سیستم مناسب دوربین مداربسته

برای جلوگیری از دردسرهای مربوط به مشخص نمودن طریقه  مطلوب کارکرد سیستم  امنیتی، لازم است گاهی متخصصان IT با برخی از فن آوری های ارتباطاتی نیز آشنا باشند. ضروری است به این نکته که سیستم دوربین های مداربسته امنیتی بایستی با بازده مناسب به صورت 24 ساعته و در طول 7 روز هفته فعالیت نمایند، توجه شود. همچنین بر حسب هدف استفاده از سیستم های مذکور، نیاز به برقراری سطح بالای امنیت بخصوص در زمان های خارج از زمان کاری، می باشد. اگرچه در این حالت وظیفه اساسی متخصصان IT عبارت از آن است که در خصوص نگه‌داشتن و یا ارتقای عملکرد شبکه  سازمان تصمیم‌گیری نمایند. یکی از تهدیدات امنیتی که بایستی توسط متخصصان IT مورد توجه خاص قرار بگیرد آن است که ممکن است تبهکاران قصد دور زدن یا دستکاری سیستم امنیتی را داشته باشند، از این رو بایستی تمهیدات لازم برای جلوگیری از این دست اتفاقات اندیشیده شود. از سوی دیگر ممکن است سازمان مورد نظر تنظیمات شبکه یا فایروال مورد استفاده اش را به صورت عمدی یا غیر عمد تغییر دهد، که این مسئله نیز ممکن است باعث اختلال جزیی یا کلی در شبکه شده و سبب گردد تامین امنیت مکان مورد نظر به طور جدی در معرض تهدید قرار بگیرد.

فواید استفاده از سیستم های دوربین مداربسته تحت شبکه

با در نظر گرفتن نکات ذکر شده، استفاده از سیستم های مورد بحث همچنان پرمنفعت است. این فواید عبارتند از صرفه جویی اقتصادی ناشی از عدم استفاده از کابل‌کشی و کاربرد سایر تجهیزات در محل، راحتی دسترسی به سیستم امنیتی از راه دور و امکان کنترل، ذخیره سازی و توزیع انتخابی تصاویر گرفته شده توسط دوربین مداربسته. بنابراین ترجیح بر یکپارچه‌سازی کامل سیستم است (Therefore, full integration is a highly preferential option).

دوربین مداربسته- از دیدگاه نصاب

برای نصابی که با سیستم های آنالوگ آشنایی دارد، جانمایی یک سیستم دوربین مداربسته تحت شبکه به راحتی قابل درک است، آسانی انتخاب نحوه کنترل توان، صدا و تله متری را می توان روش "نصب کن و استفاده کن"' به دست آورد. همچنین صرفه اقتصادی بدست آمده ناشی از عدم نیاز به کابل کشی های طولانی بین اجزا یکی از ویژگی های مهم صادق در تمام سیستم های مذکور است.

استفاده از کل یا بخشی از زیر ساخت های شبکه موجود، ممکن است به کاهش هزینه های اضافی جانبی منجر شود و در این مرحله مشورت با متخصص IT جهت توجیه‌پذیر نمودن اقتصادی طراحی اولیه ضروری است. استفاده متخصص شبکه است، بهمراه متخصص طراحی شبکه که از نیازها و احتیاجات شرکت مورد نظر اطلاع کافی دارد، یک متخصص IT و یک متخصص نصب سیستم ها برای طراحی و نصب سیستم ها مورد استفاده قرار می گیرد. همکاری بخش IT و نصاب دوربین های مداربسته، با رویکردی مشورتی، سبب بهبود طراحی و عملکرد سیستم نصب شده می گردد و همچنین هرگونه نگرانی ناشی از امکان عدم عملکرد مطلوب سیستم از بین می رود.

تاثیر مثبت متقابل کاربرد دوربین مداربسته تحت شبکه برای دپارتمان های IT و نصابان

استفاده از دوربین های مداربسته تحت شبکه  به شکل متقابل برای این بخش ها مناسب بوده و سایر نگرانی ها را از بین می برد. در این شرایط ماندگاری و قابل اطمینان بودن سیستم ها تضمین می گردد و همچنین کنترل سیستم برای نمایش تصاویر تنها برای افراد خاص میسر می گردد، در نتیجه امکان وقوع اتفاقاتی نظیر قطع سیستم یا به خطر افتادن سیستم امنیتی پس از نصب سیستم دوربین مداربسته تحت شبکه کاهش می یابد.