تست فلوک کابل شبکه چیست؟

تست فلوک کابل شبکه چیست؟تست فلوک چیست و چه کاربردی دارد ؟

تاریخچه تست فلوک

شرکت فلوک به عنوان زیر مجموعه کمپانی عظیم  Danaher یکی از سازندگان بنام تجهیزات آنالیز و اندازه گیری شامل انواع لوازم الکترونیک جهت اندازه گیری پارامترهای الکتریکی و فیزیکی است . فلوک در سال 1948 بوسیلۀ جان فلوک دوست و هم اتاقی دیوید پاکارد و موسس شرکت معروف هلوت پاکارت  Hewlett-Packard بنیان گذاشته شد در حالی که هر دو در شرکت جنرال الکتریک استخدام بودند .
این کمپانی مدعیست که به 99% از 100% اهداف خود رسیده است.

هم اکنون شرک فلوک یک شرکت جهانی است که تاکنون موفق به ارسال محصولات خود به بیش از 120 کشور دنیا گردیده است و در بیشتر نقاط جهان در زمینه ساخت ، فروش و طراحی تجهیزات تست و اندازه گیری , ابزاردقیق برای محیط های علمی ، آموزشی ، صنعتی و … فعال است .
در حال حاضر دو شرکت فلوک بیومدیکال و شبکه فلوک به عنوان سازمانهای وابسته مشغول به کارند

تست فلوک چیست؟

بعد از کابل کشی یک شبکه کامپیوتری برای اطمینان از نحوه ی کابل کشی درست و بدون عیب و برای اطمینان از صحیح کار نمودن شبکه و قطع نبودن کابل ها باید شبکه را با وسیله ای تست نمود.تستر های زیادی در بازار وجود دارد که هرکدام با توجه به کارخانه سازنده آن اطلاعاتی را در اختیار ما قرار می دهند. بهترین تستر جهان به نام تستر فلوک شناخته می شود . 
یکی از بهترین ابزارهای اندازه گیری کیفیت و عیب یابی پسیو شبکه را میتوان بدون شک دستگاه فلوک نامید، که اطلاعات کاملی از کیفیت کابل کشی ، سرعت شبکه ، متراژ کابل ، محل دقیق قطعی کابل و ... را ارائه می دهد. 
تستر فلوک یکی از کاملترین تستر های موجود در بازار می باشد که کاملترین اطلاعات را از شبکه کابلی شما ارائه می دهد و حتی میتواند این اطلاعات را در خود ذخیره و گزارش کاملی جهت ارائه به کارفرما ، به صورت کتبی ارائه دهد.

نحوه استفاده از تستر فلوک

نحوه انجام تست فلوک 

روشهای تست فلوک

به طور کلی آزمایش تست فلوک به دو  صورت چنل و پرمنت انجام میشود.
تست فلوک چنل Channel: نمونه ی ساده تری از آزمایش کابل شبکه میباشد که ابتدا دو سر کابل شبکه را کیستون زده  با استفاده از پچ کورد کابل ها را به دستگاه متصل کرده  و سپس تست فلوک  آن را میگیریم می کنند.

ماژول چنل تست فلوک

تست فلوک پرمنت Permanent : نمونه ی کامل تر از آزمایش قبلی،که این بار کابل را کیستون زده و به وسیله ماژول های پرمننت که متعلق به خود تستر فلوک میباشد کابل را به دستگاه متصل کرده و شروع به انجام تست فلوک میکنیم.

ماژول پرمننت تست فلوک

تستر فلوک تا چه متراژی را pass میکند؟

استاندارد تست فلوک در هر دو نوع چنل و پرمنت مقدار 90 متر طول کابل است.این آزمایش را می توان در متراژهای مختلف نیز انجام داد و پارامتر ها را نیز بررسی کرد،اما معیار استاندارد در تست فلوک کابل شبکه  90 متر می باشد.
کابلی که تست فلوک پرمنت را پاس کند،قطعا تست فلوک چنل را پاس می کند.اما امکان دارد  کابلی که تست فلوک چنل را پاس می کند ،تست فلوک پرمنت را پاس نکند.

متراژ استاندارد کابل کشیمحاسبه متراژ

تاثیر سوکت ها در تست فلوک

طریقه نصب سوکت در کابل های شبکه فویل و شیلددار موضوعی است که بسیاری از افراد را دچار مشکل میکند.به عنوان مثال اگر شما نتوانید کابل مورد نظر را به درستی سوکت بزنید،در آن صورت کابل شما تست  فلوک را پاس نخواهد کرد،حتی اگر کابل ها شما دارای گارانتی و ضمانت تست فلوک باشد.

سوکت صحیح شبکه

از کدام حالت تست فلوک باید استفاده کنیم ؟پرمننت یا چنل؟

بهتر است برای مکان هایی که سرعت و دقت و حجم انتقال داده  برای کارفرما مهم است و باید بالا باشد (مانند بانک ها،ساختمان های هلدینگ،انبارهای بزرگ و دانشگاه ها و …) از کابل های شبکه و تجهیزاتی استفاده شود که تست فلوک پرمنت را پاس کند و دارای کیفیت بالایی باشد.جهت مشاوره در مورد خرید اینگونه تجهیزات میتوانید با شماره های ما در تماس باشید.
 

نحوه تست پرمننت در دیتا سنترها

قیمت تست فلوک   

قیمت هر تست فلوک برای کابل شبکه به صورت جدا در نظر گرفته می شود و بستگی به عواملی همچون محل تست و پراکندگی و تعداد تست و پرمننت یا چنل بودن و نوع کابل می باشد 

روش عملکرد تستر فلوک

جهت مشاهده پارامترهای تست فلوک کلیک کنید

بر اساس استانداردهایANSI/TIA/EIA 568-B.1 وISO/IEC 11801 مشخص می شوند که در سیستمANSI بر اساس دسته بندی های(Cat3, Cat5e,Cat6, Cat7) و در سیستمISOبر اساس کلاس های(Class C,D,E,F) نام گذاری می شوند.

عملکرد هر دسته یا کلاس

محدود می شود بهPass / Failشدن محدوده فرکانسی مربوط به آن دسته یا کلاس
برای مثال دردستهCat3/ Class C که دیگر استفاده نمی شود در پهنای باند 16 مگاهرتز,
درCat5e / Class D در پهنای باند 100 مگاهرتز,
درCat6 / Class E در پهنای باند 250 مگاهرتز
و درCat7 / Class F در پهنای باند 600 مگاهرتز کار می کند.
 

براي درک بهتر تست فلوک به مثال زير دقت نماييد

شبکه ای داراي سرعت 1000Mbs می باشد, در هنگام تست فلوک و تحويل بايد سرعت 1000Mbs که تامين شود.
مورد بعدی 
استانداردهاي TIA / EIA 568B براي Cat6 باید رعايت شود در هنگام تست و تحويل شبکه از پيمانکار تمام پروتوکل ها و پارامترهايي که در Cat6 و پايين‌تر وجود دارد مورد بررسي و تست قرار خواهد گرفت.
مثال ديگر، اگر شبکه ای، استاندارد 100BaseT را رعايت کند. بايد Test Limit روي 100BaseT قرار دهيد و در اين حالت تمام پارامترها و مقاديري را که براي 100BaseT لازم است را تست نماييد. و اگر در هنگام تست نتيجه 1000Mbs را جواب نداد شرکت پيمانکار هيچ مسئوليتي ندارد ,حتي اگر تجهيزات مانند کابل Cat6 براي شما تهيه و نصب کرده باشد چون خواسته شما 100BaseT بوده که سرعت 100Mbs مي‌باشد.

شماتیک کلی کابل کشی

پس از انجام تست فلوک چه اطلاعاتی بدست می آید؟

تست دقيق و كامل لايه فيزيكي شبكه شامل كابل، كيستون پريز، پچ پنل ، پچ كابل
تاييد اصلي يا غيراصلي بودن تجهيزات پسيو شبكه(كابل، كيستون، پچ پنل، پچ كابل(
استخراج متراژ دقيق كابل كشي‌ها
گزارش اشكالات اتصالات پچ‌پنل و كيستون
گزارش قطع بودن يا ضعيف بودن نحوه اتصال رشته‌هاي كابل به كيستون
گزارش وجود نويز ومحل دقيق آن در مسير كابلكشي
گزارش وجود كشش يا خمش بيش از حد و محل دقيق آن در مسير كابلكشي
گزارش ميزان خلوص مس بكار رفته در كابل شبكه
تست مقاومت و ميزان رسانايي كابل
تست آما������ی پریزهای شبکه توسط تسترفلوک DSX-5000  و یاDTX-1800  ساخت کمپانی Fluke Network ، عملیاتی هست که دراین راستا انجام می گیرند . نتیجه مجموعه این عملیات در قالب گزارشی مستقل و جامع به کارفرما ارائه خواهد شد. باتوجه به اهمیت نصب صحیح مکانیزم های شبکه و رعایت استانداردهای لازم، کارشناسان شرکت با مراجعه به محل اقدام به تست فلوک  fluke آماری مکانیزم های شبکه توسط  تسترفلوک DSX-5000  و یاDTX-1800   می نمایند.
گزارش در دستگاه ذخیره شده و پس از تحلیل در نرم افزار  LinkWare Cable Test Management Software بصورت فایل  pdf  یا XML در اختیار مدیریت آن سازمان قرارخواهد گرفت. این گزارش مشکلات ارتباط هر مکانیزم شبکه تا پچ پنل رک اصلی سازمان یا شرکت را مشخص کرده و مستندات قابل تحلیل در اختیار کارشناسان جهت عیب یابی قرار خواهد داد .
از جمله مواردی که در امر شبکه و رفع اختلالات آن، می توان به آن اشاره کرد تکنولوژی پیشرفته دستگاه تستر فلوک DTX-1800 وDSX-5000  می باشد که جهت گزارش تست آماری مکانیزم های شبکه از آن استفاده می شود.
برترین ویژگی تست فلوک افزایش 33 درصدی بهروری شبکه با صرف هزینه ای  اندک می باشد . ضمن اینکه  این مساله باعث افزایش طول عمر تجهیزات Active  از قبیل سرور های شبکه ،کارت های شبکه ، سوییچ ها ، روتر ها ، فایروا ل و دوربین ها و تجهیزات مخابراتی نیز می گردد. بنظر می رسد اجرای تست شبکه بر روی شبکه شما امری ضروری می باشد .

دستگاه 1800 و نسل جدید 5000

ویژگی های تستر فلوک DTX-1800 و DSX-5000  و DSX-8000:

سرعت تست بالا  6 تا 9 ثانیه برای خطوط Cat 6 و 12 ثانیه برای خطوط فیبر نوری
امکان خطایابی پیشرفته با قابلیت تشخیص موقعیت و دلایل احتمالی آن
قابلیت نشان دادن متراژ دقیق فاصله پریز های شبکه تا سوئیچ ( متراژ دقیق کابلهای استفاده شده در یک شبکه را نمایش می دهد.)
توانایی تست خطوط cat5 , cat5e , cat 6 , کلاسهای F/D/E
قابلیت تست با فرکانس 900 MHZ برای خطوط اینترنت Class.F.G 10 , CATV
ارائه گراف رنگی
اندازه گیری پارامترهای فیزیکی و مفهومی کابل شبکه :
Propagation Delay
Length
Wire Map
Dc loop Resistance
Delay Skew
NEXT
(Return Loss(RL
Insertion Loos
ACR
که در مقاله پارمترهای تست فلوک به بررسی تمامی موارد بالا می پردازیم

 

از دیگر توانائیهای تسترهای فلوک DSX-5000   یا DTX-1800  

• تست دقیق و کامل لایه فیزیکی شبکه شامل کابل، کیستون ، پچ پنل، پچ کورد
•  تایید اصلی یا غیراصلی بودن تجهیزات پسیو شبکه (کابل، کیستون، پچ پنل و  پچ کورد)
• استخراج متراژ دقیق کابل کشی ها
• گزارش اشکالات اتصالات پچ پنل و کیستون
• گزارش قطع بودن یا ضعیف بودن نحوه اتصال رشته های کابل به کیستون
• گزارش وجود نویز و محل دقیق آن در مسیر کابلکشی
• گزارش وجود کشش یا خمش بیش از حد و محل دقیق آن در مسیر کابلکشی
• گزارش میزان خلوص مس بکار رفته در کابل شبکه
• تست مقاومت و میزان رسانایی کابل
 


نمونه گزارش قعطی پیرهای کابل در تست فلوک

گزارش تست فلوک از قعطی کابل

نمونه گزارش تست فلوک

نمونه کلی گزارش تست فلوک.