تست فلوک چیست Fluke Test

تست فلوک چیست Fluke Testتست فلوک آیا سیستم نصب شده شبکه ی شما دارای عیب است؟
 

تستر کابل شبکه یکی از ابزارهای اندازه گیری  و تست ارتباطات کابلی بر روی شبکه های کامپیوتری است ، میزان اطلاعاتی که انواع مختلف این تسترها دراختیار  کاربران آن  قرار می دهد با توجه به نوع آن وسیله متغیر است ، از جمله اطلاعاتی که یک تستر خوب در اختیار کارشناسان کابل کشی قرارمیدهد احتمال قطعی در طول مسیر و میزان متراژ می باشد .

تست فلوک fluke نمونه ای از این نوع تست ها می باشد که با بهره گیری از محصولات شرکت FLUKE  صورت می گیرد برتری این نوع تست نسبت به سایر نمونه های مشابه از آنجایی است که میزان خروجی اطلاعات از این دستگاه به مراتب بیشتر از سایر تستر ها میباشد . در این نوع تست علاوه بر امکان سنجی  ای که روی کابل ها انجام می شود تجهیزات و اتصالات طول مسیر و استانداردهای لازم نیز مورد بررسی قرار می گیرد و در درون دستگاه ذخیره میگردد و در نهایت میتوان گزارشی کامل را در اختیار داشت.

آیا سیتم شبکه شما دارای افت سرعت است؟
و مشکالت بسیار دیگری که بعد از راه اندازی سیستم شبکه شما ممکن است رخ دهد. دلیل به وجود آمدن اینگونه مشکالت نبود زیرساخت های مناسب و با کیفیت می باشد
.یکی از مهم ترین عناصر زیرساخت سیستم شبکه، کابل شبکه می باشد. با استفاده از کابل نامناسب و بی کیفیت دچار مشکالتی مانند افت سرعت و قعطی ارتباط در سیتم شبکه میشویم.
برای جلوگیری از بروز اینگونه مشکالت باید از کابل های شبکه دارای کیفیت استفاده کرد.
چگونه کابل شبکه ی مناسب برای سیستم خود را میان انبوهی از برند ها انتخاب کنیم؟
همیشه بهترین راه برای تشخیص کیفیت هر محصولی آزمایش آن محصول به وسیله ابزارهای مناسب و پارامترهای استاندارد آزمایش آن محصول می باشد.
یکی از پارامترهای تشخیص کابل شبکه ی با کیفیت آزمایش تست فلوک می باشد.

آزمایش تست فلوک:
به طور کلی آزمایش تست فلوک به دو بخش آزمایش چنل و پرمنت تقسیم میشود.
آزمایش تست چنل:
نمونه ی ساده تری از آزمایش کابل شبکه میباشد که با استفاده از دو کیستون شبکه کابل ها را به دستگاه متصل کرده و با آن اندازه گیری می کنند.
آزمایش تست پرمنت:
نمونه ی کامل تر از آزمایش قبلی،که این بار کابل را به وسیله ی پچ کورد به هم متصل کرده و با دستگاه اندازه گیری می کنند.
نکته 1 :استاند��رد تست فلوک در هر دو نوع چنل و پرمنت مقدار 09 متر طول کابل است.
این آزمایش را می توان در متراژهای مختلف نیز انجام داد و پارامتر ها را نیز بررسی کرد،اما در تست فلوک معیار 09 متر می باشد
نکته 2 :کابلی که تست پرمنت را پاس کند،حتما تست چنل را نیز پاس می کند.اما ممکن است کابلی که تست چنل را پاس می کند ،تست پرمنت را پاس نکند.
نکته 3 :طریقه نصب سوکت در کابل های شبکه فویل و شیلددار موضوعی است که بسیاری از افراد را دچار مشکل میکند.به عنوان مثال اگر شما نتوانید کابل مورد نظر را به درستی سوکت بزنید،در آن صورت کابل شما تست را پاس نخواهد کرد،حتی اگر کابل ها شما دارای ضمانت آزمایش تست فلوک باشد. بهتر است برای مکان هایی که سرعت و دقت و حجم انتقال داده ها باید باال باشد مانند بانک ها،ساختمان های هلدینگ،انبارهای بزرگ و دانشگاه ها و ... از کابل هایی استفاده شود که تست پرمنت را پاس کند.
در مکان هایی که تعداد کاربران متصل به شبکه کم و یا سرعت و دقت و حجم انتقال داده در سطح متوسطی باشد میتوان از کابل های ارزان قیمت تر که تست چنل را پاس می کنند،استفاده کرد.

مواردی که در ادامه لیست شده اند عمده ی اطلاعاتی است که این نوع تستر ها در اختیارتان می گذارند:

  • تست دقیق و کامل لایه فیزیکی شبکه شامل کابل ، کیستون پریز ، پچ پنل ، پچ کابل
  • تایید اصلی یا غیراصلی بودن تجهیزات پسیو شبکه ( کابل ، کیستون ، پچ پنل ، پچ کابل )
  • استخراج متراژ دقیق کابل کشی‌ها گزارش اشکالات اتصالات پچ‌پنل و کیستون
  • گزارش قطع بودن یا ضعیف بودن نحوه اتصال رشته‌های کابل به کیستون
  • گزارش وجود نویز ومحل دقیق آن در مسیر کابلکشی
  • گزارش وجود کشش یا خمش بیش از حد و محل دقیق آن در مسیر کابلکشی
  • گزارش میزان خلوص مس بکار رفته در کابل شبکه تست مقاومت و میزان رسانایی کابل

 

در خصوص اهمیت دستگاه تستر فلوک  و گزارش تستهای آماری این دستگاه میتوان به این نکته اشاره کرد که کلیه وزارتخانه ها و ادارات کل و سازمانها در برگزاری مناقصات اجرای شبکه های مسی ، فیبر نوری یکی از شرایط اولیه و ضروری شرکت در مناقصات را بهره مندی از ابزار نصب و تست و آنالیز مورد نیاز از جمله دستگاه تستر فلوک اعلام می نمایند.

 

گزینه های اختصاصی تستر فلوک:

 

Certify Copper Twisted Pair Cable

کابل های مسی زوجی پس از طی کردن مراحل مختلف تست با توجه به استانداردهای TIA / ISO گواهی استاندارد را دریافت می کنند. این تست ها توسط ابزار آلات خاص تست کابل انجام می گیرد که در نهایت با توجه به استانداردهای تدوین شده Pass / Fail می شوند.

 

The Tools

ابزار آلات

تولید کنندگان زیادی وجود دارند که ابزارآلات تست شبکه را تولید می کنند که با توجه به کیفیت و تنوع محصولات می توان از Fluke Networks – DTX Series نام برد.

 

 

Needs of Certification

پیمانکارانی که باید تائییده گواهی کابل را برای کارفرما تهیه کنند تا کارفرما مطمئن شود که شبکه آنها توانایی پشتیبانی از برنامه های خاص مثل VOIP یا 10G رادارد.

 

 

Standards

روش عملکرد تست های شبکه بر اساس استانداردهای ANSI/TIA/EIA 568-B.1 و ISO/IEC 11801 مشخص می شوند که در سیستم ANSI بر اساس دسته بندی های (Cat3, Cat5e, Cat6, Cat7) و در سیستم ISO  بر اساس کلاس های  (Class C,D,E,F) نام گذاری می شوند.

 

 

عملکرد هر دسته یا کلاس محدود می شود به Pass / Fail  شدن محدوده فرکانسی مربوط به آن دسته یا کلاس برای مثال در دسته Cat3 / Class C (که دیگر استفاده نمی شود)در پهنای باند 16 مگاهرتز, در Cat5e / Class D در پهنای باند 100 مگاهرتز, در Cat6 / Class E در پهنای باند 250 مگاهرتز و در Cat7 / Class F در پهنای باند 600 مگاهرتز کار می کند.

 

 

Wiremap

کاربرد Wiremap برای این است تا اشکالات فیزیکی را بتوانیم شناسایی کنیم مثل : نصب صحیح سوکت ها در انتهای کابل,

هرگونه اتصال کوتاه بین 2 یا چند رشته کابل, قطعی 1 یا چند رشته, چیدمان صحیح رشته ها و غیره.

 

 

 Propagation Delay

مدت زمانی را که یک سیگنال از یک طرف کابل فرستاده می شود و در طرف دیگر دریافت می شود که بر اساس milliseconds, nanosecond, picosecends سنجیده می شود را گویند.

 

 

Delay Skew

تفاوت  Propagation Delay بین سریعترین و کندترین زوج را Delay Skew گویند که معمولا بین 25-30 nanoseconds (nSec) برروی 100 متر کابل می باشد.

 

 

 Cable Lenght

با استفاده از این پارامتر اطمینان پیدا می شود که طول کابل از استاندارد 100 متر تجاوز نکند.

 

 

Insertion Loss

اشاره کننده میزان افت سیگنال در انتهای یک خط نسبت به Insertion Loss اولیه که برروی خط ایجاد شده که این افت توسط مقاومت الکتریکی کابل مسی ایجاد شده یا افت انرژی توسط عایق های روی کابل یا میزان امپدانس ایجاد شده توسط کانکتور ها.

 

این پارامتر معمولا بر حسب dB با یک علامت منفی (-) مشخص می شود. میزان این مقدار با زیاد شدن طول و فرکانس کابل افزایش میابد.

 

 

Return Loss

میزان مقدار سیگنال برگشتی به سمت فرستنده می باشد. این مقدار سیگنال برگشتی توسط اختلاف امپدانس کابل یا کانکتور بوجود می آید که معمولا به علت کشیدگی بیش از حد کابل یا معیوب بودن کانکتور پدید می آید.

 

 

Near End-Cross Talk (NEXT)

میزان انتشار سیگنال یک زوج برروی سیگنال برگشتی از زوج دیگر را NEXT گویند.

 

Powe Sum NEXT (PSNEXT)

جمع مقدار NEXT 3زوج بر روی زوج دیگر را PSNEXT گویند.

 

 

The Equal-Level Far-End Crosstalk (ELFEXT)

میزان FEXT انتهای هر خط را می گویند. FEXT در عمل بسیار شبیه NEXT می باشد با این تفاوت که در انتهای کابل (در سمت گیرنده) اتفاق می افتد.

 

 

Power Sum ELFEXT

جمع مقدار FEXT 3زوج بر روی زوج دیگر را PSELFEXT گویند.

 

 

Attenuation-to-Crosstalk ratio (ACR)

تفاوت بین افت سیگنال و NEXT که برحسب dB سنجیده می شود و مشخص کننده میزان ��درت افت سیگنال نسبت به Crosstalk انتهای خط می باشد. در حالت معمول میزان ACR باید در حدود 7dB باشد تا بتوانیم یک کارآیی خوب از کابل داشته باشیم. در بعضی مواقع لازم است از کابل های STP (Shielded Twisted Pair)  بجای UTP (Unshielded Twisted Pair) استفاده کنیم تا میزان ACR  را بالا ببریم.

 

 

Power Sum ACR (PSACR)

همانند ACR می باشد با این تفاوت که از PSNEXT برای تست استفاده می شود.

 

 

DC Loop Resistance

میزان مقاومت برروی یک زوج را که در انتهای کابل بصورت Loop درآمده باشد و معمولا تحت تاثیر امپدانس قرار می گیرد, این پارامتر معمولا تاثیر کمتری نسبت به Insertion Loos دارد اما در مواقع خاصی برای مثال هنگامی که از PoE استفاده می کنیم نقش بسزایی را بازی می کند.