باتری‌های نواری و بندی که 50 هزار بار خم می‌شوند

باتری‌های نواری و بندی که 50 هزار بار خم می‌شوندسامسونگ در میان مصرف کنندگان اغلب با تلفن‌های هوشمندش شناخته می‌شود. برند گلکسی تلفن‌های آندرویدی سامسونگ کمک کرد تا این شرکت به صدر پرفروش‌ترین تولیدکنندگان این صنعت سوق پیدا کند. سامسونگ حتی با وجود چالش‌های اخیر هنوز هم تولید کننده شماره یک دنیا است.

اما این غول الکترونیکی کره جنوبی چیزی فراتر از یک تلفن‌ساز است. سامسونگ در میان تعدادی دیگر از تجارت‌های سطح بالا و سازندگان قطعات در میان برترین‌ها قرار دارد. سامسونگ بخشی از چیپ‌ست‌های A9 را می‌سازند که به آیفون 6 اس و آیفون 6 اس پلاس شرکت اپل جان می‌دهند. این شرکت همچنین طیف وسیعی از دیگر قطعات از جمله باتری را تولید می‌کند. همین هفته گذشته در نمایشگاه سالیانه InterBattery 2015 در سئول کره جنوبی، سامسونگ دو باتری جدید را در معرض دید گذاشت که حاکی از پیشرفت‌های بزرگ در فناوری باتری برای دستگاه‌های قابل حمل هستند.

این باتری‌های جدید سامسونگ که نواری و بندی نامیده می‌شوند، بسیار باریک و قابل انعطاف‌اند و به آن‌ها امکان می‌دهد که در فضا و قطعاتی جای گیرند که هیچ باتری دیگری امکان قرارگیری در آن را ندارد. این باتری‌های جدید هنوز در مرحله آزمایش‌های اولیه هستند اما به نظر پیشرفت خوبی دارند. به گفته سامسونگ، این فناوری جدید باتری پتانسیل آن را دارد تا عمر باتری بعضی دستگاه‌های قابل حمل را تا 50 درصد بالا ببرد. بد نیست بدانید که این باتری‌های انعطاف‌پذیر در آزمایش‌های سامسونگ توانستند از پس 50 هزار بار خم شدن برآیند که نشان می‌دهد اصلا لازم نیست نگران دوام آن‌ها باشیم.

باتری‌های بندی سامسونگ طوری طراحی شده‌اند که در بند انعطاف‌پذیر ساعت‌های هوشمند و دستگاه‌های رهگیر سلامت جای گیرند اما موارد مصرف آن‌ها قطعا بیشتر از این موارد است. به گفته سامسونگ این باتری‌های نواری می‌توانند مثل یک رشته نخ خم شده و شکل بگیرند و به تراکم انرژی نوآورانه‌ای تجهیز شده اند. این شرکت در ادامه می‌گوید: "از آن‌جا که این باتری‌ها می‌توانند به شکل‌های محتلف مثل گردنبد، بند مو و چیزهای دیگر درآیند، در رشد موارد استفاده باتری در بازارهایی مثل پوشیدنی‌ها نقش بسزایی خواهند داشت."