اولین دیتاسنتر ابری ایرانی رسماً افتتاح شد

اولین دیتاسنتر ابری ایرانی رسماً افتتاح شدوزیر ارتباطات نخستین دیتاسنتر ابری ایرانی که متعلق به یک شرکت خصوصی دانش بنیان است را افتتاح کرد.


این دیتاسنتر که نخستین دیتا سنتر ابری ایرانی است با ظرفیت 20 هزار سرور مجازی و با سرمایه 40 میلیارد تومان توسط شرکت دانش بنیان افرانت طراحی و راه اندازی شده است.


این دیتاسنتر یکی از مولفه های اصلی توسعه شبکه ملی اطلاعات است که در عین حال می تواند به حفظ حریم شخصی کاربران ایرانی کمک شایان توجهی کند. علاوه بر این، دیتاسنترهای داخلی می توانند به افزایش سرعت، کیفیت دسترسی و کاهش هزینه های تمام شده خدمات نیز بیانجامند.


نخستین دیتاسنتر ابری ایرانی در فضایی به وسعت 1500 مترمربع شامل سالن های سرور و تجهیزات زیرساخت آی تی با ظرفیت هزار سرور ابری و ذخیره سازی 6 پتابایت اطلاعات راه اندازی شد. زیر ساخت برق دیتاسنتر به ظرفیت 2 مگاوات از دو مسیر مجزای 20 کیلوولت و از طریق دو دستگاه ترانسفورماتور تامین می شود.


مدیرعامل افرانت، قاسم زاده، در خصوص حمایت های دولت از این طرح گفت:

مجموع حمایت های دولت در راه اندازی این دیتاسنتر ابری معادل 16 میلیارد تومان از کل سرمایه گذاری 40 میلیارد تومانی بوده که 60% از سوی صندوق نوآوری و شکوفایی و 40% نیز توسط وزارت ارتباطات فراهم شده است.


قرار است این دیتاسنتر تعداد صد سرور ابری را به صورت رایگان برای یکسال در اختیار کارآفرینانی که از طرف وزارت ارتباطات معرفی می شوند قرار دهد.

قاسم زاده در خصوص شیوه همکاری با اپراتورهای ارتباطی کشور اظهار کرد:

زمینه همکاری با همراه اول و مخابرات برای ارایه خدمات در نقاط پرترافیک فراهم شده و ظرفیتی معادل 100 و 200 رک برای اپراتور اول موبایل در نظر گرفته شده که امیدواریم تا مهر ماه بهره برداری شود. در این ��یتا سنتر ماژولار ظرفیتی هم برای مخابرات در 9 مرکز پر ترافیک در نظر گرفته ایم.