انرژي خورشيدي

انرژي خورشيديانرژی فتو ولتایک تبدیل نور خورشید به الکتریسیته از طريق یک سلول فتو ولتاتیک (pvs) می‌باشد، که بطور معمول یک سلول خورشیدی نامیده می‌شود. سلول خورشیدی یک ابزار غیر مکانیکی است که معمولاً از آلیاژ سیلیکون می‏شود.

نور خورشید از فوتونها یا ذرات انرژی خورشیدی ساخته شده‌است. این فوتونها که مقادیر متغیر انرژی را شامل می‌شوند، درست مشابه با طول موجهای متفاوت طيفهای نوری هستند.

 

 

 

انرژي خورشيدي وسيعترين منبع انرژي در جهان است. انرژي نوري كه از جانب خورشيد در هر ساعت به زمين مي تابد، بيش از كل انرژي است كه ساكنان زمين طول يك سال مصرف مي كنند. بی تردید یکی از مهمترین فعالیتهای کشورهای پیشرفته در کاهش مصرف انرژی های ناپاک، گسترش تکنولوژی هایی است که از منابع تجدیدپذیر و نامحدود انرژی استفاده می کنند. این موضوع تاثیر فراوانی را هم بر اقتصاد و هم بر محیط زیست در پی خواهد داشت. بدین معنی که با استفاده از منابع تجدید پذیر انرژی از پایان منابع فسیلی سوخت جلوگیری شده و مضرات زیست محیطی آنها نیز ایجاد نخواهد شد.

سیستمهای فتوولتائیک یکی از بهترین راههای تولید انرژی از خورشید خواهند بود .تبدیل نور خورشید به الکتریسیته از طريق یک سلول فتو ولتاتیک (pvs) می‌باشد، که بطور معمول یک سلول خورشیدی نامیده می‌شود.

سلول خورشیدی یک ابزار غیر مکانیکی است که معمولاً از آلیاژ سیلیکون می‏شود. زمانيكه صفحه هاي سيليكون در معرض تابش نور خورشيد قرار مي گيرند، جريان الكتريكي مستقيم DC در آنها توليد مي شود. پانلهاي فتوولتاييك نسبت به تابش هاي مستقيم و پراكنده عكس العمل نشان مي دهند. اما مقدار خروجي انرژي الکتريکي با افزايش مقدار تابش نور يا پرتو افكني بيشتر، افزايش مي يابد.

اجزای سیستمهای فتوولتائیک (برق خورشیدی)

سلول فتو ولتاتیک
این سلولها مربعهای نازک، دیسک ها یا فیلمهایی از جنس نیمه هادی هستند که ولتاژ و جریان کافی را در زمان قرار گرفتن در معرض تابش نور خورشید، تولید می کنند. به یک مجموعه از سلول‌های سری و موازی شده پنل (Panel) فتوولتاییک می‌گویند.کنترل کننده شارژ
تجهیزاتی هستند که ولتاژ باتریها را تنظیم و کنترل می کنند و از آسیبهای احتمالی وارد بر باتریها جلوگیری می کنند.ذخیره کننده باتری خورشیدی
وسیله ایست که انرژی الکتریکی تولیدی DC را در خود ذخیره می کند. بخاطر وجود تغيير در ميزان شدت تابش پرتوهاي خورشيدي در طول روز و در فصول مختلف، يك باطري به منظور ذخيره كردن انرژي الكتريكي توليدي توسط آرايه‌هاي فتوولتائيك و به عنوان يك عامل واسط بين آرايه‌هاي خورشيدي و مصرف كننده انرژي الكتريكي براي بهره‌وري بيشتر مورد نياز مي‌باشد.مبدل (اينورتر)
وسیله ایست که جریان DC را به جریان AC برای مصرف، تبدیل می کند.مصارف و کاربردهای فتوولتائیک
- روشنایی خورشیدی
- سیستم تغذیه کننده برق واحد مسکونی
- سیستم پمپاژ خورشیدی
- سیستم تغذیه کننده ایستگاههای مخابراتی و زلزله نگاری
- نیروگاههای فتوولتائیک

 

 

 

 

 

 

 

ويژگي‌هاي استفاده از انرژي خورشيدي

پاك و بدون آلودگي

بي‌پايان

رايگان و دردسترس

كاهش مصرف سوخت‌هاي فسيلي

امن و بي‌خطر

موارد ذيل را نيز مي‌توان از جمله مزاياي «انرژي خورشيدي» محسوب كرد:

1 - ارزان است. انرژي خورشيدي مجاني است.
2 - به‌صورت خانگي و در ابعاد بزرگ نيز قابل بهره‌برداري است.
3 - آلودگي‌هاي مختلف انرژي‌هاي انبوه چون فسيلي، هسته‌اي و غيره را ندارد.
4 - مصرف برق شهري و خانگي به مقدار قابل توجهي پايين مي‌آيد.
5 - انرژي سبز (سالم) محسوب مي‌شود.
6 - مستقلا قابل استفاده‌ي بخش‌هاي كوچك و بزرگ است.