الکسا alexa چیست و چگونه کار میکند؟

الکسا alexa چیست و چگونه کار میکند؟ 

 

 

 

 

 

 

الکسا alexaچیست و چگونه کار میکند؟www.alexa.com

 

الکسا alexa یک وب سایت آنالایز کننده ترافیک وب سایت ها است و وب سایتها را بر اساس تعداد بازدید کاربران رتبه بندی می کند.

الکسا alexa در سال 1996 توسط 2 نفر به نامهای Brewster Kahle و Bruce Gilliat پایه گذاری شد.

نام الکساalexaالهام گرفته از Royal Library of Alexandria بزرگترین کتابخانه مصر باستان قبل از میلاد یا کتابخانه سلطنتی اسکندریه است.

در سال 1999 الکسا توسط شرکت آمازون به مبلغ 250 میلیون دلار خریداری شد و بعد از آن همکاریهایی با گوگل، مایکروسافت، پروژه دایرکتوری بازDMOZ و ... داشته.

 

الکساalexa چگونه کار میکند؟www.alexa.com

بی شک یکی از مهمترین ابزارها برای هر مدیر آمار است.

الکسا هم آمار ارائه میکند، روش کار الکسا ساده است و شاید غیر منصافنه به نظر برسد، ولی آمار الکسا خصوصا در رتبه های زیر 100 هزار بسیار به واقعیت نزدیک است و از همین رو مورد توجه وب مستر ها قرار گرفته.

الکسا بر اساس بازدید کاربرانی که نوار ابزار الکسا را در مرورگر خود نصب کرده اند، به وب سایتها رتبه می دهد و امکان بررسی آمار و تعدا بازدید کاربرانی که این نوار ابزار را نصب نکرده باشند، ندارد.

هر چند الکسا در توصیف خود به سایر منابع نیز اشاره نموده ولی واضح نیست چه منابع دیگری برای الکسا اطلاعات جمع آوری میکنند:

"Alexa computes traffic rankings by analyzing the Web usage of millions of Alexa Toolbar users and data obtained from other, diverse traffic data sources"

به تعبیر دیگر الکسا لیستی از وب سایتهای اینترنتی است که بر اساس ترافیک و تعداد بازدید مرتب سازی شده و اگر وب سایتی در منطقه خود مثلا ایران جزو 50 یا 100 وب سایت اول آن نمایش داده شود مشخص کننده ارزش بالای این سایت از لحاظ تجاری نیز خواهد بود زیرا وب سایتهای دیگر سعی می کنند با پیدا کردن سایتهای پر ترافیک از آنها برای دریافت لینک یا نمایش تبلیغات استفاده کنند که موجب افزایش در آمد و ارزش سایتهای پربازدید خواهد شد.

 

رتبه ترافیکی الکسا alexaچیست؟www.alexa.com

رتبه الکسا یا جایگاه در لیست الکسا بر اساس مجموع بازدیدهای 3 ماه گذشته از یک وب سایت توسط میلیونها کاربری که تولبار یا نوار ابزار الکسا را در مرورگر خود نصب کرده اند می باشد، به نحوی که کاربری که نوار ابزار را نصب کرده به هر صفحه ای که سر می زند یک مورد بازدید برای آن صفحه از آن سایت ثبت می شود و با توجه به نوع ورود به صفحه، اینکه از جایی لینک شده یا مستقیم وارد شده و ... این اطلاعات در الکسا ذخیره می شوند.

در اولین گام الکسا یک میزان Reach ریچ و دوم تعداد بازدید از هر صفحه وب در طول روز را محاسبه می کند و اصل رتبه بندی الکسا بر اساس همین 2 مورد است.
 

 alexa Reachدر الکسا ریچ چیست؟www.alexa.com

Reach ریچ میزانی برای اندازه گیری درصد بازدید کل کاربران اینترنت در جهان است.
در مثال بالا ریچ کاربران سایت یاهو در یک هفته اخیر کمتر از 20 درصد و در یکماه گذشته بیش از بیست درصد بوده است. و یعنی در ماه گذشته بیش از 20 درصد از کاربران کل اینترنت از سایت یاهو بازدید داشته اند.

 

pageviews یا بازدید از صفحات در الکسا alexaچیست؟

الکسا تعداد صفحات بازدید شده توسط بازدید کنندگان سایت را pageviews در نظر می گیرد.

نکته:چندین بازدید از یک صفحه توسط یک کاربر در طول روز فقط یک بازدید محاسبه خواهد شد.

در مثال تصویر پایین تعداد میانگین بازدید صفحات در 3 ماه گذشته حدود 6.8 بوده است:


 

 

 

 PageViews/User میانگین بازدیدهای منحصر به فرد هر کاربر در طول روز است و در مثال پایین تعداد صفحات بازدید شده هر کاربر حدود 15.6 است:


تفاوت سایت و وب هاست از دید الکسا alexa چیست؟www.alexa.com


از نظر الکسا دامین اصلی سایت است و زیر دامنه ها نیز جزوی از وب هاست هستند، برای مثال www.Day.ir و Support.Day.ir و portal.day.ir هر 3 وب هاستهای سایت day.ir هستند.

حتی وب سایتهایی که از نظر نام دامنه با هم متفاوت هستند ولی محتوای یکسانی دارند از نظر الکسا یک وب هاست محسوب می شوند.

این مورد یک استثنا هم دارد و آن وبلاگها و همینطور صفحات شخصی است که در صورت تایید هویت صفحات آن برای الکسا هر کدام از زیر دامنه ها را یک وب سایت در نظر می گیرد، همانطور که می دانیم در اکثر وبلاگها آدرس دهی به شکل زیر دامنه ای از سرویس دهنده وبلاگ است.


 

 

 

 

 

رتبه روزانه ترافیک Daily Traffic Rank


نمایانگر اطلاعات بازدید صفحات وب سایت در یک روز است:

 


آیا می توان الکسا alexa را فریب داد؟


بله، ولی با ایجاد ترافیک مصنوعی یا فریب الکسا برای نمایش بازدید بیشتر ، در واقع هیچ موفقیتی کسب نشده زیرا الکسا فقط آمار به شما ارائه می نماید و ارائه آمار غلط و فریب الکسا به معنی رشد ترافیک سایت نیست و تنها ممکن است برخی وب مسترها برای نمایش قدرت خود نزد کارفرما یا ایجاد موقعیت شغلی بهتر یا فریب مشتریان جهت جذب تبلیغ از این مورد غیر حرفه ای بهره برداری کنند.

نام روبات وب یا خزنده وب الکسا  alexa چیست؟www.alexa.com

در صورتی که به هر دلیل قصد جلوگیری از دسترسی روبات الکسا به وب سایت خود را دارید کافیست نام آن را در فایل روبوتهای خود قرار دهید:

ia_archiver   نام روبات الکسا است، لطفا جهت اطلاع از تنظیمات robots به مقاله روباتهای وب رجوع فرمایید.

Bounce Rate بانس ریت در الکسا alexa چیست؟


بانس ریت به طور معمول درصد کاربرانی است که بعد از دیدن یک صفحه از سایت خارج می شوند.

Bounce Rate نشاندهنده جذابیت سایت برای بازدیدکننده است و هر چه درصد آن کمتر باشد بهتر است.

اگر درصد پرش کاربران یا بانش ریت بالا باشد به این معناست که بازدید کننده های بیشتری بعد از وارد شدن به سایت و بررسی یک صفحه به بازدید سایر صفحات تشویق نشده یا مورد جذابی برای حفظ کاربر در سایت وجود نداشته و کاربران بیشتری بلافاصله بعد از ورود سایت را ترک کرده اند.


آیا نصب نوار ابزار الکسا    alexaواقعا در افزایش رتبه تاثیر دارد؟


بله حتی اگر یک کاربر بیشتر در طول روز حدود 10 دقیقه چند صفحه وب را مرور کند بی شک رتبه الکسای آن سایت بالاتر خواهد رفت، از دید کارشناسان سئو، اولین کار برای افزایش رتبه الکسا نصب تولبار الکسا برای خودتان است و بعد پیشنهاد نصب به دیگران. جهت آشنایی با نوار ابزار الکسا و تنظیمات آن لطفا به مقاله نوار ابزار الکسا رجوع نمایید.


تولبار الکسا alexa را از کجا دانلود کنم?

شما می توانید تولبار آماده را از سایت الکسا دریافت نمایید دو نمونه تولبار الکسادر سایت در قابل دریافت است، لطفا مقاله تولبار الکسا را مطالعه بفرمایید.

 

ساختار کاری الکسا alexa به چه شکل است ؟ اصلا باید به آن توجه کرد یا نه ؟

 

وب سایت الکسا که با آدرس www.alexa.com قابل دسترسی می باشد بصورت کلی یک موتور جستجو ، یک دایرکتوری و یک نوارابزار یا همان toolbar را به عنوان اصلی ترین سرویس های خود ارائه می دهد.اما شما الکسا را با این سرویس ها نمی شناسید ، الکسا برای خود یک سیستم رنکینگ وب سایت بر اساس ترافیک وب سایت های مختلف در دنیا را دارد که دقیقا مقاله ما در خصوص چگونگی تولید و دریافت اطلاعات مربوط به این سیستم رنکینگ ترافیک در الکسا می باشد. برای اینکه بدانید رنک وب سایت شما در الکسا چقدر است کافیست در موتور جستجوی این وب سایت نام Domain خود را وارد کنید و Enter را بزنید ، نتیجه رنکینگ وب سایت شما از نظر الکسا خواهد بود. هر وب سایتی در دنیا امروزه برای خود از الکسا یک رنک دریافت کرده است که عددی از عدد 1 که بالاترین رتبه است شروع شده و تا چند ده میلیون می رسد ، هر چقدر این عدد کمتر باشد به معنی کیفیت بهتر و ترافیک بهتر وب سایت مورد نظر است. نکته مهم در نمایش رتبه وب سایت شما در الکسا این است که این عدد روزانه نیست و شما رنک آنلاین خود را نمی توانید مشاهده کنید بلکه عدد امروز شما حاصل میانگین سه ماهه ترافیک وب سایت شما است که محاسبه و به شما نمایش داده می شود.


اگر وب سایتی بخواهد وب سایت شما را از نظر ترافیک رتبه بندی کند یا حتی آماری به شما نمایش دهد باید از موتورهای جستجو استفاده کند و یا اینکه مستقیما با خود وب سایت شما ارتباط برقرار کند ، اما الکسا چنین قابلیتی ندارد ، الکسا همانطور که اشاره کردیم یک toolbar دارد که شما می توانید آن را از همین آدرس دانلود و نصب کنید و رنک هر وب سایتی را در الکسا بلافاصله بعد از ورود به آن وب سایت مشاهده کنید. کلیه اطلاعاتی که از طریق الکسا برای رتبه بندی وب سایت شما استفاده می شود تنها و تنها از طریق همین toolbar ها بدست می آید. بنابراین الکسا نمی توانید بازدیدها و ترافیکی که از وب سایت شما توسط افرادی که دارای toolbar الکسا نیستند را تخمین و محاسبه کند ، برای درک بهتر فرض کنید که وب سایت شما بصورت روزانه 10 هزار عدد بازدید کننده دارد ، اگر تنها 1000 عدد از این بازدید کننده ها دارای toolbar الکسا باشند و دیگران فاقد این toolbar باشند ، از نظر الکسا شما 1000 عدد بازدید روزانه دارید. الکسا با استفاده از toolbar خود میزان بازدید از صفحات وب سایت شما یا Page View شما و همچنین زمانیکه کاربران در وب سایت شما باقی می مانند یا Time on Site و در نهایت اینکه کاربران بعد و قبل از بازدید از وب سایت شما از کجا وارد شده اند و به کجا رفته اند به برآورد می کند.

همانطوری که در پاراگراف بالا نیز اشاره کردیم الکسا از داده هایی که توسط کاربران toolbar این وب سایت دریافت می کند وضعیت ترافیکی هر وب سایت را تولید و نمایش می دهد. اگر صفحه راهنمای وب سایت الکسا در خصوص رنکینگ و ترافیک را مشاهده کرده باشید متوجه می شوید که وب سایت های محبوب که دارای رنکینگ های بالا ( شماره های پایینتر ) هستند هم از نظر الکسا و هم از نظر جهانی دارای ترافیک بالایی هستند و به نوعی می توان گفت اطلاعات الکسا در خصوص این وب سایت ها دقیق و قابل اعتماد است ، اما همین معیار برای وب سایت هایی که دارای رنک الکسای بالای 100 هزار هستند چندان هم قابل اعتماد نیست ، به زبان دیگر رتبه بندی الکسا اگر وب سایت شما را در بین 100 هزار وب سایت برتر قرار دهد می توان تا حدودی به این نتایج اعتماد کرد اما در رتبه های پایینتر ( شماره های بالاتر ) این عدد واقعا قابل اعتماد نیست و مسائل بسیاری در آن وجود دارد. البته نیازی نیست دچار ابهام شوید فقط این نکته را در نظر داشته باشید که اگر الکسا به شما می گوید رتبه وب سایتی 100 است و رتبه دیگری 2000 در این حالت وب سایتی که رتبه 100 دارد ترافیک بیشتری نسبت به وب سایت دارای رتبه 2000 دارد اما اگر الکسا به شما رتبه وب سایتی را 130000 اعلام کرد و رتبه وب سایت دیگری را 200000 الزاما وب سایت با رتبه 130000 دارای ترافیک بالاتری نیست ، فقط به خاطر این می تواند باشد که افراد بیشتری در بازدید از این وب سایت دارای Alexa Toolbar بوده اند. اگر این toolbar را نصب کرده باشید متوجه می شوید که یک نوار آبی رنگ در هنگام جستجوی وب سایت ها در گوگل به شما نمایش می دهد ، هر چقدر طول این نوار آبی بیشتر باشد یعنی ترافیک بیشتری به این وب سایت وارد می شود.


به شخصه به عنوان مدیر کل انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران ( www.itpro.ir ) همیشه Alexa toolbar را بر روی سیستم خود نصب کرده ام و همیشه هم به رنکینگ این وب سایت دقت کرده ام ، اما واقعا تا چند وقت پیش به واقعیت چگونگی تخمین ترافیک این وب سایت پی نبرده بود و به همین دلیل هم ایم مقاله را نوشتم. شما واقعا در اوایل شروع به کار وب سایت خود نمی توانید روی اعدادی که از طرف الکسا ارائه می شوند تکیه کنید ، مخصوصا اینکه براحتی می توان با بسیاری از دوز و کلک ها و تقلب های ترافیکی این رنکینگ را در عرض زمان بسیار کوتاهی به اندازه زیادی کاهش داد ، بنابراین به رنکینگ Alexa به عنوان یک معیار اصلی هیچگاه نگاه نکنید اما بالاخره بد نیست این Toolbar را بر روی مرورگر خود داشته باشید و حداقل بصورت حدودی و تخمینی رتبه وب سایت خود و دیگران را مشاهده کنید در این مورد الکسا کمک زیادی به شما می کند.


مقایسه Alexa Rank و Google Page Rank

 

در مقابل رنکینگی که الکسا ارائه می کند وب سایت گوگل نیز برای خود یک ساختار رنکینگ دارد اما نه به شکلی که الکسا دارد ، این وب سایت به هر کدام از وب سایت های اینترنتی عددی بین 1 تا 10 ارائه می کند که به عنوان Google Page Rank شناخته می شود. هر چقدر این عدد به 10 نزدیکتر باشد به معنای با کیفیت تر بودن و تولید محتوای بسیار خوب است ، وب سایت های بسیار کمی هستند که می توانند Google Page Rank ای بالاتر از 6 دریافت کنند ، جالب اینجاست بدانید که حتی Facebook هم تا این لحظه که برای شما این مقاله را می نویسیم دارای Page Rank ای برابر 9 است. اما یکی از نکاتی که از نظر من نکته منفی در رتبه بندی های گوگل محسوب می شود این است که ممکن است وب سایتی بازدید و ترافیک چندانی نداشته باشد اما از نظر گوگل دارای رتبه بندی بالایی باشد ، به شخصه وب سایت هایی را مشاهده کرده ام که از نظر الکسا دارای رتبه 500 هزار هستند اما از نظر گوگل دارای Page Rank ای برابر 4 یا حتی 5 هستند. با تحقیقی که در این خصوص انجام دادم به این نتیجه رسیدم که اگر وب سایت هایی با رنکینگ بسیار خوب ( رنکینک 6 تا 9 ) از نظر گوگل به شما لینک بدهند باعث می شود براحتی Page Rank شما نیز افزایش پیدا کند. برای مثال اگر شما وب سایتی دارید که Google Page Rank آن عدد 7 یا 8 است و به سایر وب سایت های خودتان از این وب سایت لینک بدهید امکان دارد Google Page Rank سایر وب سایت های شما به عدد 5 یا حتی 6 هم برسد.بنابراین Google Page Rank نیز واقعا معیار اصلی خود را بر روی ترافیک ورودی به وب سایت شما قرار نمی دهد.


اما شما به عنوان یک وبمستر باید بدانید وب سایت شما بصورت طبیعی چه مقدار ترافیک دارد ، یا اگر قصد خرید یک وب سایت را دارید باید توجه کنید که بازدید واقعی این وب سایت چقدر است ، در اینجا به نظر من معیار الکسا می تواند معیار بهتری نسبت به Google Page Rank باشد. الکسا برای رنکینگ خود بیشتر بر اساس معیار ترافیک و بازدیدهای وب سایت شما عمل می کند هر چند فقط با Toolbar خود اینکار را انجام می دهد اما به هر حال در این مورد بهتر از Google Page Rank است. الکسا چیزی به شما در خصوص کیفیت ترافیک ، واقعی بودن یا جعلی بودن ترافیک ، مبدا و مقصد ترافیک و مواردی از این قبیل نمی گوید. اگر وارد وب سایتی شدید و مشاهده کردید که PageRank خوبی دارد اما رنک الکسای خوبی ندارد به این مورد فکر کنید که این وب سایت تبادل لینک بهتری داشته است تا اینکه محتوای بهتری تولید کرده باشد. البته این موضوع قطعیتی ندارد اما در بسیاری از موارد درست است.اگر دیدید که هم Google Page Rank و هم Alexa Rank وب سایت مورد نظر بالا است احتمال قطع به یقین وب سایت محبوب است و بازدید و ترافیک قابل توجهی دارد. البته همیشه و همیشه به این نکته توجه کنید که رنکینگ الکسا براحتی قابل جعل شدن و دور زدن است ، از نظر الکسا اگر وب سایتی دارای رنکینگ زیر 100 هزار باشد از کیفیت خوبی برخوردار است ، اما به شخصه وب سایت هایی را مشاهده کرده ام که با اینکه دارای رنکینگ الکسای بسیار خوبی مثل 40 هزار هستند اما بازدید واقعی روزانه آنها چیزی بین 300 تا 400 بازدید واقعی است که اصلا قابل توجه نیست. سعی کنید برای بالا بردن بازدید خود از روش های واقعی SEO استفاده کنید ، بهترین راهکار مدیریت و مشاهده ترافیک واقعی یک وب سایت فعلا وب سایت Google Analytics می باشد که بصورت رایگان حتی بازدید های لحظه ای شما را نمایش می دهد. ITPRO باشید.

ثبت سایت در الکسا

آموزش مراحل ثبت سایت در الکسا alexa

برای تایید هویت خود و ثبت سایت در الکسا قبل از هر چیز باید در این سایت ثبت ��ام نموده و برای خود اکانت بسازید، برای اینکار از صفحه اصلی سایت الکسا و منوی بالا سمت راست برروی گزینه Create an Acount کلیک کنید تا به صفحه ثبت نام منتقل شوید. مراحل ثبت نام و ارسال ایمیل تایید همانند سایت های دیگر بوده و نیاز به توضیحات اضافی ندارد.

ساخت اکانت عضویت در سایت الکسا alexa

پس از ورود به اکانت کاربری خود از منو اصلی سایت الکسا بر روی گزینه Dashboard کلیک کنید تا به صفحه ای مشابه تصویر زیر منتقل شوید.

در این صفحه به شما این امکان داده میشود که به تعداد نامحدود سایت در الکسا ثبت کنید و لیستی از تمام سایت های خود به همراه آمار بازدید را در یک صفحه مشاهده کنید. همچنین پس از ثبت سایت در الکسا شما میتوانید برای هرکدام تولبار مخصوص طراحی کرده و لینک دانلود آن را در اختیار کاربران قرار دهید. آمار تعداد دانلود تولبار و تعداد کاربرانی که از آن استفاده میکنند نیز برای شما در همین صفحه نمایش داده خواهد شد. برای شروع فرآیند ثبت سایت در الکسا بر روی دکمه Add it Now کلیک کنید.

نمایی از داشبورد مدیریت سایت در الکسا alexa

در این مرحله با پلن های متفاوت سایت الکسا برای ثبت یک سایت مواجه خواهید شد که هرکدام امکانات مخصوص به خود را دارا می باشند. با توجه به محدودیت های پرداخت آنلاین در ایران و هزینه نسبتا بالای پلن های غیر رایگان ثبت سایت در الکسا، عموم وبمستران ایرانی از گزینه رایگان این سایت بهره میبرند. برای شروع مراحل به محل کلیک در تصویر توجه کنید.

 

 

 

 

انتخاب از بین پلن های ثبت سایت در الکسا

در اولین قدم باید آدرس سایت خود را وارد کنید. در این بخش نیازی به وارد کردن http و www نیست.

 

 

 

 

 

 

در مرحله بعدی شما دو روش برای تایید هویت خود بعنوان صاحب سایت خواهید داشت. روش اول بسیار ساده بوده و برای صاحبان سایت مناسب است، در این روش مطابق تصویر زیر فایل مربوط به ثبت سایت در الکسا را دانلود کرده و بر روی سرور خود و ریشه اصلی فایل ها آپلود میکنید. سپس به همین صفحه بازگشته و بر روی Verify the file on your site کلیک میکنید. اگر مراحل را بدرستی انجام دادهباشید با پیغامی مبنی بر تایید هویت مواجه شده و میتوانید به مرحله بعدی بروید.

 

 

 

تایید هویت خود بعنوان صاحب سایت

در شرایطی که امکان بارگذاری فایل و یا دسترسی به سرور ندارید، مانند وبلاگ ها یا بعضی از هاست های رایگان، میتوانید کد هویت سایت خود را در درون کدهای سایت و بخش <head> آن قرار دهید. توجه داشته باشید که برای ثبت سایت در الکسا ،قرار دادن کد در بخش <body> و تایید هویت امکان پذیر نیست. کد مورد نظر را میتوانید در قالب یک کامنت یا در یک تگ متا در هدر سایت قرار دهید.
نمونه کد کامنت

<!– JqytVGeB1iR1WiShyK6oXt4JvnU –>

نمونه کد متا تگ

<meta name=”alexaVerifyID” content=”JqytVGeB1iR1WiShyK6oXt4JvnU” />

پس از قرار دادن کد و ذخیر فایل به صفحه ثبت سایت در الکسا بازگشته و بر روی دکمه Verify my ID کلیک کنید. در این زمان با پیغامی مبنی بر تایید هویت مواجه میشوید و میتوانید با کلیک بر روی دکمه Continue به مرحله بعدی بروید.

 

تعیین مشخصات سایت برای نمایش در الکسا alexa

در این مرحله اطلاعات سایت خود را شامل نام عمومی، توضیحات و کشور بازدیدکنندگان تعیین خواهید کرد. توجه داشته باشید که بقیه امکانات شامل لوگو، دسته بندی و اطلاعات تماس برای روش رایگان ثبت سایت در الکسا فعال نیستند و مخصوص پلن های پولی آن می باشند.

پس از ذخیر سازی و تایید اطلاعات این صفحه، مراحل ثبت سایت در الکسا به پایان رسیده و میتوانید از بخش داشبورد سایت های خود را مدیریت کنید. .